Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-05-14, 09:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι για ψυξη κανει.και για θερμανση κανει.
αλλα αν δεν εχει δυο καναλια εξοδου να ελεγχει και τα δυο ακρα ταυτοχρονα(θερμανση-ψυξη)τοτε δεν προσφερει σταθεροτητα.

το καλοκαιρι μπορει να χρειαστει θερμανση(σε εκτακτες περιπτωσεις πχ μια ασυνηθιστα κρυα μερα-σπανιο αλλα μπορει να συμβει) και το χειμωνα μπορει να χρειαστει ψυξη αν εχει πολυ ζεστη το σπιτι λογω καλοριφερ κλπ.μου εχει τυχει πολλες φορες να αναψουν τα ανεμιστηρια με θερμοκρασια "μειων" εξω.

ο απλος(με τη μια εξοδο) θα προσφερει ασφαλεια σε περιπτωση που χαλασει ο θερμοστατης του θερμαντηρα,αλλα σταθεροτητα στη θερμοκρασια δεν μπορει να προσφερει.
γιαυτο το λεω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-05-14, 09:39
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι για ψυξη κανει.και για θερμανση κανει.
αλλα αν δεν εχει δυο καναλια εξοδου να ελεγχει και τα δυο ακρα ταυτοχρονα(θερμανση-ψυξη)τοτε δεν προσφερει σταθεροτητα.

το καλοκαιρι μπορει να χρειαστει θερμανση(σε εκτακτες περιπτωσεις πχ μια ασυνηθιστα κρυα μερα-σπανιο αλλα μπορει να συμβει) και το χειμωνα μπορει να χρειαστει ψυξη αν εχει πολυ ζεστη το σπιτι λογω καλοριφερ κλπ.μου εχει τυχει πολλες φορες να αναψουν τα ανεμιστηρια με θερμοκρασια "μειων" εξω.

ο απλος(με τη μια εξοδο) θα προσφερει ασφαλεια σε περιπτωση που χαλασει ο θερμοστατης του θερμαντηρα,αλλα σταθεροτητα στη θερμοκρασια δεν μπορει να προσφερει.
γιαυτο το λεω
κατσε ρε, νομιζω οτι εισαι υπερβολικος...
τον χειμωνα για να χρειαστει ψυξη πρεπει να ανεβει η θερμοκρασια του σπιτιου 27 βαθμους τουλαχιστον(δεν πιστευω να τα δουλευεις πιο χαμηλα)αν εχεις τετοια θερμοκρασια παρε ενα τηλ να ερθω για καφε να ζεστανω το κοκκαλακι μου τον χειμωνα
αντιστοιχα και το καλοκαιρι, ποσο να πεσει η θερμοκρασια του ενυδρειου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-05-14, 09:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα δεν ειπα οτι δουλευουνε φουλ τα ανεμιστηρια το χειμωνα η ο θερμαντηρας το καλοκαιρι
ειπα οτι μπορει να χρειαστει.
εχει τυχει χειμωνιατικο απογευμα εδω μεσα στο δωματιο που ειναι ολα κλειστα και δουλευει και ο υπολογιστης ολη μερα να ανεβασει θερμοκρασια και να αναψουνε τα ανεμιστηρια για ενα δεκαλεπτο.
δε λεω οτι συμβαινει συνεχεια,αλλα μπορει να χρειαστει.
και μαλιστα αυτο μου ειχε συμβει σε ενυδρεια 180 και 240 λιτρα.αν ειναι αρκετα μικροτερο το ενυδρειο ειναι ακομα πιο πιθανο.

γιαυτο λεγεται κοντρολερ,γιατι κοντρολαρει τη θερμοκρασια ωστε να ειναι σταθερη.αλλιως ποιο το οφελος του να εχεις κοντρολερ?για να βλεπεις τη θερμοκρασια?
βαζεις θερμομετρο με 4 ευρω

επισης δεν εχουν ολοι το ιδιο κλιμα που εχουμε εμεις στην αθηνα.
αν το εχεις το ενυδρειο σε εξοχικο η μενει καποιος σε χωριο,φτανει κατι δεκαρια το απογευμα ανετα η θερμοκρασια ακομα και το καλοκαιρι.
δεν εχει καθε μερα καυσωνα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-05-14, 11:17
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αν έχουμε πάρει από το ebay ελεγκτή θερμοκρασίας τύπου STC 1000 και είναι με μεταλλικό αισθητήριο μπορούμε απλά να του κάνουμε μια επάλειψη με εποξική κόλλα η ρητίνη. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα διαβρωθεί.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-05-14, 12:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι για ψυξη κανει.και για θερμανση κανει.
αλλα αν δεν εχει δυο καναλια εξοδου να ελεγχει και τα δυο ακρα ταυτοχρονα(θερμανση-ψυξη)τοτε δεν προσφερει σταθεροτητα.

το καλοκαιρι μπορει να χρειαστει θερμανση(σε εκτακτες περιπτωσεις πχ μια ασυνηθιστα κρυα μερα-σπανιο αλλα μπορει να συμβει) και το χειμωνα μπορει να χρειαστει ψυξη αν εχει πολυ ζεστη το σπιτι λογω καλοριφερ κλπ.μου εχει τυχει πολλες φορες να αναψουν τα ανεμιστηρια με θερμοκρασια "μειων" εξω.

ο απλος(με τη μια εξοδο) θα προσφερει ασφαλεια σε περιπτωση που χαλασει ο θερμοστατης του θερμαντηρα,αλλα σταθεροτητα στη θερμοκρασια δεν μπορει να προσφερει.
γιαυτο το λεω
Εγω εχω διπλης εξοδου και παρολαυτα τον χρησιμοποιω ως μονης εξοδου. Βαζω μονο θερμανση ή μονο ψυξη.
Σε νορμαλ καταστασεις (οπως οι θερμοκρασιες που εχουμε εδω) κατα την αποψη μου (που εχει δημιουργηθει απο μελετη , πειραματισμους και παρατηρηση στις θερμοκρασιες, για καποια χρονια) δεν χρειαζεται τοσο η ταυτοχρονη ψυξη και θερμανση.
Αυτο ισχυει ομως μονο οταν ακολουθουμε κι εμεις τις εποχες στις θερμοκρασιες των ενυδρειων και το ενυδρειο δεν ειναι πολυ μικρο για να επηρεαζεται αποτομα απο τη διαφορα θερμοκρασιας χωρου και νερου ενυδρειου, που μπορει να δημιουργηθει μεσα στο 24ωρο. (πχ θερμοκρασιας μερας και νυχτας)

Αυτο το κανω γιατι προτιμω να εχει μια ομαλη αποκλιση 1-2C μεσα στο 24ωρο, συμφωνη με την θερμοκρασια χωρου, παρα τοσο σταθερη, πχ 0.3C οπως με τον controller.
Και αυτο (το πλεονεκτημα κατα την αποψη μου) δεν μπορω να το εχω σε αλλες εποχη (πχ χειμωνα), αφου αν ρυθμισω μεγαλυτερη αποκλιση στον κοντρολερ για να εχω την ομαλη αποκλιση των 1-2C μεσα στο 24ωρο που θελω,θα ανεβοκατεβαινει πιο αποτομα μεσα στο 24ωρο η θερμοκρασια, λογω διαφορας θερμοκρασιας ενυδρειου και χωρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-05-14, 12:30
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω διπλης εξοδου και παρολαυτα τον χρησιμοποιω ως μονης εξοδου. Βαζω μονο θερμανση ή μονο ψυξη.
Σε νορμαλ καταστασεις (οπως οι θερμοκρασιες που εχουμε εδω) κατα την αποψη μου δεν χρειαζεται τοσο η ταυτοχρονη ψυξη και θερμανση.
Αυτο ισχυει ομως μονο οταν ακολουθουμε κι εμεις τις εποχες στις θερμοκρασιες των ενυδρειων και το ενυδρειο δεν ειναι πολυ μικρο για να επηρεαζεται αποτομα απο τη διαφορα θερμοκρασιας χωρου και νερου ενυδρειου, που μπορει να δημιουργηθει μεσα στο 24ωρο. (πχ θερμοκρασιας μερας και νυχτας)

Αυτο το κανω γιατι προτιμω να εχει μια αποκλιση 1-2C μεσα στο 24ωρο συμφωνη με την θερμοκρασια χωρου, παρα τοσο σταθερη, πχ 0.3C οπως με τον controller.
Και αυτο (το πλεονεκτημα κατα την αποψη μου) δεν μπορω να το εχω σε αλλες εποχη (πχ χειμωνα), αφου αν ρυθμισω μεγαλυτερη αποκλιση στον κοντρολερ για να εχω την ομαλη αποκλιση των 1-2C μεσα στο 24ωρο που θελω,θα ανεβοκατεβαινει πιο αποτομα μεσα στο 24ωρο η θερμοκρασια, λογω διαφορας θερμοκρασιας ενυδρειου και χωρου.
+10000
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-05-14, 13:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω οσον αφορα κυριως το καλοκαιρι, που η θερμοκρασια(στην αθηνα)
ειναι πιο σταθερη σε γενικες γραμμες αποτι το χειμωνα.μπορει το μεσημερι να εχει 35 και το βραδι να φτανει 25.οποτε στο ενυδρειο ειναι σχετικα ευκολο να κρατησεις θερμοκρασια στους 27-28(αναλογα και τα ψαρια)
αλλα το χειμωνα δεν ειναι το ιδιο,οπου μπορει το καλοριφερ στο σπιτι να δουλευει μονο για ενα 8ωρο η λιγοτερο.(η και περισσοτερο)

θελω να πω,το καλοκαιρι μπορει να εβγαζα το θερμαντηρα απτην πριζα τελειως,αλλα δε θα εκανα το ιδιο κ με τα ανεμιστηρια το χειμωνα.αυτα θα τα αφηνα ωστε αν χρειαστει,να δουλεψουνε.

αλλα και το καλοκαιρι ακομα αν εφευγα διακοπες,το θερμαντηρα θα τον ξαναεβαζα στην πριζα γιατι δεν ξερεις τι θα συμβει ενδιαμεσα.

και παλι ξαναλεω,δεν εχουν ολοι το κλιμα της αθηνας.ουτε ολα τα σπιτια την ιδια μονωση.για την διαφορα θερμοκρασιας των εποχων και μεταξυ μερας και νυχτας συμφωνω,αλλα αυτο μπορεις να το κανεις εχοντας και τις δυο συσκευες πανω ρυθμιζωντας καταλληλα που θα ανοιγει ο θερμαντηρας και που θα κλεινει απτον κοντρολερ.

δε λεω οτι ειναι απαραιτητο να γινεται ετσι,απλα αυτο εκανα εγω και το θεωρω πιο "ασφαλες" σε περιπτωση που πιασει βοριας κ πεσει η θερμοκρασια ξαφνικα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-06-14, 01:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζηταμε τον μαυρο πλαστικο αισθητηρα NTC 10ΚΩ για τον eliwell
2,5 ευρω
Καθε δυο χρονια το αργοτερο τον αλλαζουμε (γιαυτο παρνουμε μερικους να εχουμε)
Σπυρο αυτος εδω ειναι ο ιδιος; http://www.ebay.com/itm/NTC-10K-Ohm-...ht_1332wt_1014
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-06-14, 08:43
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο αυτος εδω ειναι ο ιδιος; http://www.ebay.com/itm/NTC-10K-Ohm-...ht_1332wt_1014
οχι ειναι μεταλλικος!εμεις θελουμε αυτον!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-06-14, 13:40
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

ίσως να μην βοηθάει τη δεδομένη στιγμή αλλά κάποια στιγμή μπορεί να φανεί χρήσιμο..για να δούμε αν έχει βλάβη ο αισθητήρας του κάνουμε θερμικό σοκ..δηλαδή τον βουτάμε σε καυτό νερό και απευθείας σε παγωμένο..αν ευθύνεται αυτός για λίγα λεπτά θα δουλέψει σωστά...
το χρησιμοποιούμε μόνο για να επιβεβαιώσουμε τη βλάβη και όχι σαν τρόπο λειτουργελιας
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-06-14, 19:10
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Το πρόβλημα το έλυσα καθώς πήρα από τον συγχομπιστα(τον ευχαριστώ) kosta12 έναν stc-1000(έχει περάσει καιρός βέβαια).
Αυτό που θέλω τώρα είναι να συνδέσω τον απλό κοντρολερ που έχω στο 2ο ενυδρειο μου για να έχω ελεγχόμενη ψύξη.
(Τελικά το πρόβλημα το είχε ο σενσορες όπου τον αλλαξα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι πρόβλημα αυτό, απλά στις θέσεις 3 & 4 βάζεις 12V αντί για 220V.
Αλλά θέλει προσοχή στις θέσεις 1 & 2. Στη θέση 1 θα βάλεις τη φάση από 220V , τη θέση 2 θα τη δώσεις στον ένα ακροδέκτη από τον θερμαντήρα, και στον άλλο ακροδέκτη του θερμαντήρα θα βάλεις το ουδέτερο
Ο Τακις μου είχε γράψει αυτο αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Αυτή τη στιγμή ο κοντρολερ είναι συνδεμενος με έναν μετασχηματισμό 12v.
Αν τον συνδέσω με 220v δε θα καεί;;;
Επίσης στις φωτό που έβαλα έχει τικαρισμενο τα 12v κ όχι τα 220v.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonidas87 : 21-06-14 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-06-14, 13:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Τακις μου είχε γράψει αυτο αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Αυτή τη στιγμή ο κοντρολερ είναι συνδεμενος με έναν μετασχηματισμό 12v.
Αν τον συνδέσω με 220v δε θα καεί;;;
Επίσης στις φωτό που έβαλα έχει τικαρισμενο τα 12v κ όχι τα 220v.
Και βέβαια θα καεί, μπαμ θα κάνει. Αν είναι για 220 και βάλεις 12 δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ να μη δουλέψει, αν είναι για 12 και βάλεις 220 χαιρέτατον . Και αφου είπες πως τον εχεις με 12 και δουλεύει, γιατί αγχώνεσαι; πρόσεξε τη συνδεσμολογία και είσαι μια χαρά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-06-14, 13:31
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια θα καεί, μπαμ θα κάνει. Αν είναι για 220 και βάλεις 12 δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ να μη δουλέψει, αν είναι για 12 και βάλεις 220 χαιρέτατον . Και αφου είπες πως τον εχεις με 12 και δουλεύει, γιατί αγχώνεσαι; πρόσεξε τη συνδεσμολογία και είσαι μια χαρά
Οπότε για θερμαντηρα το ξεχναω ε;;
Μπορώ να συνδέσω κατευθείαν πάνω στον κοντρολερ,χωρις μετασχηματιστη ένα 12v ανεμιστήρακι από τη στιγμή που η τάση θα είναι στα 12v;;;(να συνδέσω τα καλώδια από το ανεμιστηρακι απευθείας πάνω στον κοντρολερ)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-06-14, 20:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε για θερμαντηρα το ξεχναω ε;;
Μπορώ να συνδέσω κατευθείαν πάνω στον κοντρολερ,χωρις μετασχηματιστη ένα 12v ανεμιστήρακι από τη στιγμή που η τάση θα είναι στα 12v;;;(να συνδέσω τα καλώδια από το ανεμιστηρακι απευθείας πάνω στον κοντρολερ)
Και βέβαια μπορείς και για θερμαντήρα, τα 12V είναι για δουλεύει ο κοντρόλερ, όχι οι συσκευές που θα βάλεις επάνω, αυτές μπορεί να είναι από 12 V έως και 220V. Πρέπει να κάνεις τη συνδεσμολογία όπως σου είπα πριν.
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80178/#24
Οι θέσεις 1 & 2 δεν έχουν ρεύμα, λειτουργούν σαν διακόπτης, είναι ρελέ, είναι άσχετες με τη τάση που δουλεύει ο κοντρόλερ.
Να στο πω πιο απλά. Παίρνεις ή φτιάχνεις και μια προέκταση, από τη μία θηλυκό φις που θα μπει το φις του θερμαντήρα και από την άλλη αρσενικό που θα μπει στη πρίζα, μια μικρή μπαλαντέζα δηλαδή. Η προέκταση αυτή έχει 2 καλώδια μέσα, το ένα είναι η φάση και το άλλο του ουδέτερο. Κόβεις το ένα καλώδιο , και τη μία άκρη τη βάζεις στη θέση 1 και την άλλη άκρη στη θέση 2. Βάζεις το αρσενικό φις στη πρίζα και στο θηλυκό τον θερμαντήρα ή ένα μετασχηματιστή για τα ανεμιστηράκια, ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ, άλλον μετασχηματιστή, θα χρειαστείς 2 μετασχηματιστές δηλαδή αν θες να δουλεύεις ανεμιστηράκια.
Είπαμε πως αυτές οι θέσεις δεν έχουν ρεύμα αλλά είναι διακόπτης, όταν ο κοντρόλερ ανάψει τότε ανάλογα με τη θερμοκρασία θα ανοίγει ή θα κλείνει τον διακόπτη που είναι οι θέσεις 1 & 2.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΥΠΟΤΥΠΟΔΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-06-14, 06:11
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Λοιπόν,Σύνδεσα τα καλώδια απο το ανεμιστηράκι κατευθείαν πάνω στο κοντρολερ κ δούλεψε μια χάρα!!!!(ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ)

1 φάση απο ανεμιστηράκι
2 καλώδιο γεφύρωσης με 3
3 καλώδιο απο 2 & φάση απο τον μετασχηματιστη
4 ουδέτερο μετασχηματιστη & ουδέτερο ανεμιστηράκι
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-06-14, 09:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν,Σύνδεσα τα καλώδια απο το ανεμιστηράκι κατευθείαν πάνω στο κοντρολερ κ δούλεψε μια χάρα!!!!(ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ)

1 φάση απο ανεμιστηράκι
2 καλώδιο γεφύρωσης με 3
3 καλώδιο απο 2 & φάση απο τον μετασχηματιστη
4 ουδέτερο μετασχηματιστη & ουδέτερο ανεμιστηράκι
Ναι σωστά, αλλά στα 12V συνεχές, η φάση είναι το + και το ουδέτερο είναι το -.
Διάβασε στο manual τι λέει για το 3 & 4 , πιο θέλει + και πιο -, αντίστοιχα μετά βάζεις τα + και - στο ανεμιστηράκι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-09-14, 18:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

για να μην ανοιγω νεο thread, βλεπω τωρα στο ενυδρειο μου οτι ο controller STC-1000 συμπεριφερεται περιεργα, κανει συνεχως διακυμανσεις στη θερμοκρασια, ειναι στους 25.0 με 25.1 βαθμους κελσιου και αλλαζει συνεχεια μεταξυ των δυο νουμερων αυτων ανα 1 με 3 δευτερολεπτα. πρωτη φορα το παρατηρω αυτο σημερα, πολλα λεπτα ισως και ωρες εκανε για να αλλαξει θερμοκρασια κατα 0.1 βαθμους, τωρα αλλαζει πολυ γρηγορα μεταξυ τους. να ανησυχησω ή ειναι κατι συνηθισμενο? το εχω νομιζω ενα χρονο, λειτουργει συνεχεια ομως απο το πασχα. να κοιταξω να παρω καινουργιο σενσορα? υπαρχει κατι που μπορω να κανω τωρα? τον εκλεισα δυο φορες μηπως και σταματησει αυτο αλλα τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-09-14, 18:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δε μου φαινεται να εχει κατι περιεργο. Απλα υπαρχει διακυμανση αναμεσα στις 2 θερμοκρασιες. Υποθετω οτι δεν ανοιγει θερμανση ή ψυξη σε αυτη τη θερμοκρασια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-09-14, 19:04
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου φαινεται να εχει κατι περιεργο. Απλα υπαρχει διακυμανση αναμεσα στις 2 θερμοκρασιες. Υποθετω οτι δεν ανοιγει θερμανση ή ψυξη σε αυτη τη θερμοκρασια.
οχι ειναι στο ευρος που δεν λειτουργει καποιο απο τα δυο (ουτε η θερμανση ουτε η ψυξη). οποτε να μην ανησυχω γενικα για αυτο? πρωτη φορα παντως μου το κανει, δεν το ειχα ξανα προσεξει αυτο. τον σενσορα να τον παρω καλου κακου παντως?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-09-14, 19:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το κανουν ωρες ωρες και οι δικοι μου controllers. Λογικο ειναι, αν "παιζει" λιγο η θερμοκρασια. Επιπλεον σενσορα καλο ειναι να εχεις, ετσι κι αλλιως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-09-14, 19:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κανουν ωρες ωρες και οι δικοι μου controllers. Λογικο ειναι, αν "παιζει" λιγο η θερμοκρασια. Επιπλεον σενσορα καλο ειναι να εχεις, ετσι κι αλλιως.
ωραια ησυχασα τωρα. εγινε θα παω να παρω δυο σενσορες για εφεδρικους αυριο το πρωι
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-09-14, 20:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια ησυχασα τωρα. εγινε θα παω να παρω δυο σενσορες για εφεδρικους αυριο το πρωι
Πάρε 2-3 να έχεις, 2,8 ο ένας
http://www.epsem.gr/
http://www.epsem.gr/pdfs/eliwell_pdf.pdf σελίδα 2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-09-14, 07:05
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Αρα παιδια ο stc δεν εχει προβλημα αλλα Κι αυτος χρειαζεται αλλαγη στους αισθητηρες!
Απο ebay βρισκω αισθητηρες; γιατι λεω να παρω εναν stc να εχω και ανταλλακτικους!
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-09-14, 13:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα παιδια ο stc δεν εχει προβλημα αλλα Κι αυτος χρειαζεται αλλαγη στους αισθητηρες!
Απο ebay βρισκω αισθητηρες; γιατι λεω να παρω εναν stc να εχω και ανταλλακτικους!
μπορώ να σου πάρω δύο τρεις αν θέλεις κ εσυ κ στα στέλνω με οποίο μέσο θέλεις , σε λίγο θα παω να πάρω κ για μένα αλλιώς αύριο το πρωί.
-------------------------
πήρα μόλις 2 σενσορες απο την εψεμ στη πειραιώς. 5.40 εύρω μου κόστισαν και οι δύο μαζί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 29-09-14 στις 13:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-09-14, 20:47
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Δεν το ειδα φιλε εγκαιρα το μηνυμα σου,αλλα ουτως η αλλως δεν πηρα ακομη κοντρολερ!
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με skimmer v2 1000 g81gr Φίλτρανση 22 05-04-14 15:48
Απορια με stc-1000 terzen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 29-10-11 16:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08254 seconds with 16 queries