Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-05, 23:56
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή μερικες ερωτησεις

παιδια καλησπερα.1ον, θα ηθελα να ρωτησω αν χαλαει τη βιολογια του ενυδρειου οταν το νερο εξατμιζεται κ προσθετουμε καθαρο νερο απο r/o αφου ειναι νερο ουσιαστικα 'νεο΄ κ οχι 'στρωμενο' ας ειναι κ μονο λιγα λιτρα η συμπλιρωση νερου.
2ον,βακτηρια δεν πρεπει να ριχνουμε στο θαλασσινο???πρεπει ολα να γινονται φυσικα χωρις καμια βοηθεια απο βακτηρια???οταν φτιαχνουμε νερο για αλλαγη το ριχνουμε οπως ειναι???δεν χρειαζεται να εχει βακτηρια???
3ον,ισχυει οτι δεν πρεπει να βαζουμε φιλτρα στο νερο(ανθρακα κλπ) κ skimmer κατα την περιοδο που το ενυδρειο στρωνει???
4ον,το ενυδρειο μου με lr κ ls κ 3 γαριδες απο τις 27 ιουνιου μεχρι κ σημερα 21 ιουλιου εχει την ιδια ποιοτητα νερου χωρις καμια αλλαγη.δηλαδη nh3/nh4 0.25,no2 0,no3 5-10.γιατι η αμμωνια δεν πεφτει???

Υ.Γ:δεν εχω βαλλει καθολου φιλτρο χημικο η μηχανικο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-05, 00:03
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Η βιολογία δε χαλάει γιατί τα βακτηρίδια δεν εξατμίζονται οπότε με το νερό που συμπληρώνεις η συγκέντρωσή τους παραμένει σταθερή. Εγώ δεν ρίχνω βακτηρίδια στο ενυδρείο μου, το βιολογικό φιλτράρισμα έχει αναλάβει ο ζωντανός βράχος και η ζωντανή άμμος και μόνον. Για το τρίτο άποψη μου πως λάθος. Δε γίνεται να έχεις ζωντανό βράχο και να μην έχεις skimmer, με το που πήρα εγώ το βράχο ο τύπος μου είπε ένα κουβά νερό και skimmer. Για το τέταρτο ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-05, 00:14
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

εμενα ανθρωπος με εμπειρια μου ειπε να μην βαλω ακομα το skimmer γιατι δεν αφηνει να γινει καλα το στρωσιμο...αφου στρωθει καπως μετα απο 1.5 μηνα τοτε να το βαλω...
τι να πω δεν ξερω τι να κανω γιατι ετσι κ αλλιως δεν μπορω να το βαλλω γιατι ακομα δεν το εχει φερει η αντιπροσωπεια...ας ακουσουμε κ αλλες αποψεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-05, 00:50
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

to skimmer θελει και αυτο το στρωσιμο του...
Δεν σημαινει οτι θα το βαλεις και θα αρχισει να σου πετάει αφρο αμέσως...
Μπορει να περάσουν και μια δυο βδομαδες! (για να μην πως παραπανω.. το ρεμορα σε μενα αρχισε να βγάζει μετα τον μηνα!)

Αλλα απο την στιγμη που δεν εχει έρθει ακομα μήπως η συζήτηση ειναι ακαδημαϊκη;
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-05, 01:16
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Ο Αλέξανδρος έχει δίκιο,τα περισσότερα skimmers αργούν λίγο να στρώσουν. Τώρα άν είναι πολύ αναγκαίο να βάλεις από την αρχή skimmer έστω και άν έχεις ζωντανό βράχο η άποψη μου είναι όχι μπορείς να το βάλεις 1-2 μήνες αργότερα αλλά να έχεις όμως χημικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο.
Οταν συμπληρώνεις νερό από R.O. για αναπλήρωση του εξατμισθέντος νερού εννοείται ότι δεν βάζεις στο καινούργιο νερό τίποτα μέσα γιατί
απλούστατα το νερό που έχει εξατμιστεί είναι καθαρό νερό και τίποτα άλλο. Τώρα όταν κάνεις την μηνιαία αλλαγή νερού σου συνιστώ να βάζεις λίγα βακτηρίδια στο ενυδρείο.
Τέλος περίεργο που η αμμωνία δεν έχει ακόμα μηδενιστεί.Να βάλεις χημικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο άμεσα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-05, 11:37
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

παιδια μου ηρθε το skimmer αλλα μου φενεται δυσκολο να το βαλω σε λειτουργια γιατι θελει πολυ δουλεια κ λεω να περιμενω απο σεπτεμβρη εκτος αν βοηθεισει κανενας πιο γρηγορα...(οποιος θελει μου λεει!)
παντως παω να αγορασω καλο ενεργο ανθρακα,αντιφοσφορικα κ καλτσακια για να τα βαλω μεσα μιας κ αυτο θα ειναι μονο το extra φιλτραρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-05, 11:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

To skimmer ειναι απολυτος αναγκαιο οταν στρωνεις ενυδρειο με βραχο. Αυτα που πεταει ειναι απιστευτα πολλα(ποιο πολλα απο ποτε...), και βοηθαει συμαντικα στην αποβολη ουσιων πριν καν σαπισουν στο ενυδρειο οπως εγινε στην περιπτωση σου. Ο βραχος ειναι 100% κοραρισμενος? Εαν ηταν δεν θα ειχες αμμωνια. Προσπαθησε να βγαλεις καποια κοματια να δεις εαν μυριζουν "καπως" καποια σημεια τους. Εαν ναι, τοτε πρεπει ακομα να στρωσει. Οποιος σου ειπε πως το σκιμμερ δεν κανει οταν κανεις στρωσιμο, ειναι τελειως λαθος. Μαλλον δεν ξερει και νομιζει οτι κανει κατι κακο. Το αντιθετο ομως. Στρωνει το ενυδρειο ακομα ποιο γρηγορα γιατι αφαιρει πολυ μεγαλα φορτια πριν τα αναλαβουν τα βακτηριδια...

Εαν εχεις αμμωνια, ο ανθρακας δεν εθα κανει και τιποτα οπως ουτε και το αντιφωσφωρο. Γιατι Μανο το προτινεις?Αφου ειναι χηιμικα φιλτρα και οχι βιολογικα. Το σκιμμερ ομως θα βοηθουσε αρκετα σε αυτη την περιπτωση. Οσο για τα βαξτηριδια, ναι μεν βοηθουν στο γλυκο νερο στο στρωσιμο, αλλα εχω σοβαροτατες αμφιβολιες κατα ποσο δουλευουν στο θαλλασινο. Κανονικα οταν στρωσει το ενυδρειο σου τα βακτηριδια θα ειναι τοσα που δεν θα πρεπει να βαζεις, αλλα να βγαζεις για βοηθας αλλους να στρωνουν!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-05, 11:50
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

οκ να το παρω το skimmer γιατι εχει ερθει αλλα δεν ξερω αν μπορω να το βαλω σε λειτουργεια κ ετσι πρεπει να περιμενω μεχρι το σεμπτεμβρη!
ο βραχος ειναι οκ γιατι τον μυρισα κ δεν μυριζει!
τι να κανω..?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-05, 12:10
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

na βαλεις το skimmer! ουτε να το σκεφτεσαι.....
δεν καταλαβα τι δυσκολια έχει;;;;;

Ποιο πηρες;
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-05, 12:12
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

aquamedic 5000shorty
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-07-05, 12:40
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Μάριε ο Βασίλης έχει κουραρισμένο βράχο και δεν τον στρώνει τώρα,έχει
βάλει και λίγα ζωντανά γι'αυτό του πρότεινα να έχει και χημικό φιλτράρισμα
το οποίο είναι απαραίτητο από τώρα γιατί στην ουσία λειτουργεί το ενυδρείο
με μοναδικό φίλτρο τον ζωντανό βράχο που δεν φτάνει γιατί δεν είναι
σίγουρο πόσο καλά κουραρισμένος είναι.
Τώρα όσον αφορά το skimmer επειδή είχε πεί ότι το είχε παραγγείλει
αλλά δεν είχε έρθει του απαντώ ότι δεν είναι προυπόθεση για το ξεκίνημα
όταν έχεις κουραρισμένο βράχο αλλά και χημικό φίλτρο.
Εγώ τους 2 πρώτους μήνες δεν είχα skimmer και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Τώρα όμως που ήρθε συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να το βάλει
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-07-05, 13:49
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
παιδια μου ηρθε το skimmer αλλα μου φενεται δυσκολο να το βαλω σε λειτουργια γιατι θελει πολυ δουλεια κ λεω να περιμενω απο σεπτεμβρη εκτος αν βοηθεισει κανενας πιο γρηγορα...(οποιος θελει μου λεει!)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
aquamedic 5000shorty
Βασίλη πιο είναι το πρόβλημα ?το skimmer σου είναι πολύ εύκολο στην εγκατάσταση.. Πες μου τις απορίες σου να σε βοηθήσω μιας και εγώ αυτό έχω και δουλεύει τζάμι.....
__________________
I can picture in my mind a world without war, a world without
hate. And I can picture us attacking that world, because they'd
never expect it


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-07-05, 13:58
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μανο, τα γνωριζω αυτα, αφου μιλαμε με το Βασιλη και στο messenger συχνα. Αλλα επειδη εχω ξεκινησει ενυδρειο με σκιμμερ και χωρις, αλλα και επειδη εχω κουραρει βραχο με σκιμμερ αλλα και χωρις, προσωπικα δεν θα το σκεφτομουνα πια ουτε δευτερη στιγμη. Τωρα για το στρωσιμο του σκιμμερ, εγω πιστευω πως τα καλα σκιμμερ μετα απο 2 ημερες εχουν παρει μπρος για τα καλα. Εαν θελει παραπανω, τοτε ειναι πολυ ευαισθητο και δεν θα σου εξασφαλησει σταθερη αποδοση στο μελλον. Το δικο μου σκιμμερ στις 2 ημερες εβγαζε οχι βρωμα, αλλα τα αντερα του!! Καθε βδομαδα πλενω τον λαιμο του αφου αρχιζει και μειωνετε πια η αποδοση του και μετα απο 1 με 2 ωρες αφριζει παλι σαν καινουργιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Τέλος περίεργο που η αμμωνία δεν έχει ακόμα μηδενιστεί.Να βάλεις χημικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο άμεσα.
Περιεργη διατυπωση απλα. Ετσι οπως τα εγραψες, θεωρησα πως τα συνδιασες, αφου δεν κανει τιποτα για την αμμωνια ο προτινωμενος συνδιασμος. Ενω ουτως η αλλος μετα το στρωσιμο του βραχου, κομπλε τα βαζεις ολα και για φωσφωρικα αλλα και τον καλο ανθρακα.... Παρερμνηνια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Τώρα άν είναι πολύ αναγκαίο να βάλεις από την αρχή skimmer έστω και άν έχεις ζωντανό βράχο η άποψη μου είναι όχι μπορείς να το βάλεις 1-2 μήνες αργότερα
Καλο ειναι να αποφευγεται η μη χρηση ανθρακα και phosphate remover γιατι οι διαφορες ουσιες, συσσορευεται στο ενυδρειο σε αλλες μορφες και μετα ειναι πολυ δυσκολο να τις ξεφορτωθεις.

Βασιλη, το σκιμμερ δεν ειναι τιποτα να το φτιαξεις, καντο μονος σου οπως και αλλα παιδια το εχουν κανει για να εχεις και την χαρα πως το εκανες εσυ! Ειναι μεγαλη δουλεια αυτο!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-07-05, 14:01
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

εβαλλα ενα δοχειο ανθρακα black magic κ phoszorb.καλα ειναι???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γενικες ερωτησεις ... Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 22-02-05 20:36
Νεος χρηστης με αρκετες ερωτησεις.. Tricky Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-01-05 22:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05472 seconds with 15 queries