Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-06, 23:04
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Ενυδρείο για τεμπέληδες !

Ενυδρείο για τεμπέληδες ονομάζω αυτό που συνήθως αποκαλείται "ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων".
Δηλαδή, πολύ αραιές αλλαγές νερού (για παράδειγμα 25% κάθε 2-3 μήνες) καθόλου λίπασμα, όχι "σκούπισμα" βυθού κλπ κλπ. Επίσης, φτηνά και φυσικά (όσο είναι δυνατόν) υλικά.

Είχα γράψει παλαιότερα για κάποια "πειράματα" που έκανα με 2 ενυδρεία στημένα με τη "λογική" της Diana Walstad στο βιβλίο της "Ecology οf the planted aquarium".
Το συμπέρασμα που έβγαλα, ήταν πως απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχία ενός τέτοιου ενυδρείου είναι το διοξείδιο του άνθρακα. Χωρίς CO2, τα φυτά δεν φιλτράρουν επαρκώς το νερό - πως θα μπορούσαν άλλωστε να απορροφήσουν ρύπους χωρίς να τους παρέχεται η απαραίτητη ενέργεια του διοξείδιου?...

Οπότε, έστησα "όπως πρέπει" ένα μικρομεσαίο ενυδρείο (112 λίτρα total) και ξεκίνησα το τρίτο και τελευταίο πείραμα αυτού του τύπου.
===========================

ΣΤΗΣΙΜΟ

1. Καθάρισα τη γυάλα και τα διάφορα πλαστικά -σωλήνες κλπ- με ξίδι.

2. Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα φυτόχωμα γνωστής μάρκας που βρίσκουμε σε supermarket, συσκευασία 10 λίτρων, χρειάστηκαν τελικά τα 7-8 λίτρα.
Η συσκευασία μας πληροφορεί οτι:
Συντίθεται από φυτικά μέρη κομποστοποιημένα και εμπλουτισμένα με λιπαντικούς παράγοντες και τύρφη.
Ξηρές ύλες : 35% μικτού προϊόντος.
Οργανικές ύλες : 20% μικτού προϊόντος.
Aλατότητα : 1-2 g/l.
pH (H2O) 5,5 - 6,0.

Το φυτόχωμα αυτό το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια στις γλάστρες μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Γι αυτό, το διάλεξα και για τα φυτά του ενυδρείου μου.
Πήρα και "φυσικό χαλίκι" ( έτσι μου περιέγραψε ο πετσοπάς το φτηνότερο χαλίκι που είχε ) και το ξέπλυνα ίσα-ίσα να φύγουν διάφορα αιωρούμενα στο νερό σωματίδια...
Εβαλα το φυτόχωμα, όχι ομοιόμορφα, αλλά δημιουργώντας ένα "κεκλιμένο επίπεδο" από το μπροστινό προς το πίσω τζάμι του ενυδρείου. Μπροστά το στρώμα του φυτοχώματος είχε σχεδόν μηδενικό πάχος, ενώ στη πλάτη του ενυδρείου περίπου 5 εκατοστα.
Και από πάνω ένα λεπτό στρώμα (ίσα να σκεπαστεί το φυτόχωμα) από το χαλίκι.
Ακολούθησε το φύτεμα των φυτών. (Υγροφίλες, ανουμπίες, bacopa monnieri, δύο... άγνωστες ράτσες...)
Μετά το φύτεμα, συμπλήρωσα το χαλίκι ωστε να έχει πάχος περίπου 5 εκατοστα πάνω από το φυτόχωμα (και να "κρατάει" τα νεοφυτεμένα φυτά).
Τοποθέτησα τρεις ρίζες μοπανι και γέμισα με νερό βρύσης (χωρίς αντιχλωριακά κλπ) το ενυδρείο.

3. 24 ώρες μετά το [2], μάζεψα ότι στερεό επέπλεε στο ενυδρείο και μετά αφαίρεσα όσο νερό μπορούσε να αφαιρεθεί (ας πούμε 98-99%...).
Σύνδεσα τα απαραίτητα του CO2 (Μπουκάλα, pH controller kαι όλα τα "συμπράγκαλα"... δλδ μανόμετρα, ηλεκτροβάνα, διαχυτήρας, αντεπίστροφες βαλβίδες, bubble counter, pH probe κλπ.)
Εβαλα ένα στρωμένο εξωτ. φίλτρο (eheim ecco) και γέμισα το ενυδρείο με αποχλωριωμένο νερό - πήρε 90 λίτρα και κάτι ψιλά.
Ρύθμισα το pH controller σε pH=7.2

4. Την επόμενη μέρα μετά το [3] έβαλα τα ψάρια (3 αρσενικά και 3 θηλυκά γκαπάκια) και τα σαλιγκάρια (5)... ήταν 6 Μαΐου 2006.
Για κάποιον καιρό από δω και πέρα, το μόνο που θα έκανα θα ήταν κάποιες βασικές μετρήσεις και ότι κλάδεμα φυτών χρειαζόταν.
===========================

Ο πίνακας μετρήσεων των σκληροτήτων είναι ο παρακάτω:


Με κόκκινα είναι η GH, με μπλε η ΚΗ. Βλέπουμε οτι η γενική σκληρότητα "ανεβαίνει" τις πρώτες μέρες, μάλλον επειδή κάποια ασβεστολιθικά μέρη του "φυσικού χαλικιού" συνεισφέρουν στην αύξηση αυτή... και μόλις τελειώσει αυτή η συνεισφορά τους, ακολουθούν τη πορεία της ΚΗ. Το πολύ όξινο φυτόχωμα κάποιο ρόλο πρέπει να παίζει... και "ρίχνει" τις σκληρότητες. Πάντως, περίπου πάνω στο μήνα, "ότι ήταν να γίνει, έγινε" και βλέπουμε μια σταθεροποίηση.
Στο μεταξύ, για λόγους που έχουν να κάνουν με τη πτώση της ΚΗ, στις 26 Μαΐου (σημείο 1) άλλαξα τη ρύθμιση του pH controller από 7.2 σε 7.1
Επίσης, στις 30 Ιουνίου (σημείο 2) έκανα μια αλλαγή νερού - περίπου 25% - που είχε ως αποτέλεσμα να "τσιμπήσουν" έναν βαθμό οι σκληρότητες. Ισως να μην χρειαζόταν, αλλά αποφάσισα να κάνω την αλλαγή νερού πριν φύγω για διακοπές (το κενό μεταξύ 2 και 22 Ιουλίου), "δια παν ενδεχόμενο"...

Ο αντίστοιχος πίνακας μετρήσεων νιτρικών:

Εδώ, επειδή η ακρίβεια του τεστ είναι κάθε άλλο παρά... υποδειγματική, μόνο ως γενική εικόνα μπορούμε να πάρουμε τις μετρήσεις. Πάντως, τα τρία επίπεδα που φαίνεται να υπάρχουν ("μεταξύ 0 και 12,5" - "12,5" - "μεταξύ 12,5 και 25") μπορώ να τα θεωρήσω σαφή ενδεικτικά με βάση τη δυνατότητα διαχωρισμού χρωμάτων που έχουν τα μάτια μου...

Μέχρι στιγμής, μου δημιουργούνται οι εξής εντυπώσεις:
1. Η περίοδος "ανακατωσούρας" που κατά Walstad διαρκεί περίπου ενάμισι μήνα... επιβεβαιώνεται.
2. Μέσα σε αυτήν την "περίοδο ανακατωσούρας" ίσως χρειαστούν διορθωτικές κινήσεις - όπως η αλλαγή στη ρύθμιση του pH controller λόγω της σχετικά απότομης πτώσης του ΚΗ. Βέβαια, η αλλαγή από 7.2 σε 7.1 είναι πολύ μικρή, αλλά είναι μια διόρθωση που χρειάζεται...
3. Ο ισχυρισμός της Walstad οτι δεν χρειάζεται πρόσθετο CO2... ίσως ισχύει για τα νερά της πατρίδας της, αλλά δεν ισχύει για τη Θεσ/νίκη.

### Οι μετρήσεις θα συνεχιστούν έως ότου βαρεθώ (παρεπιμπτόντως, το κερατόφυλλο μου φαίνεται πιο αξιόπιστος μετρητής νιτρικών απ' ότι τα υγρά τεστ...)

Αυτά προς το παρόν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-06, 08:57
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ το πείραμα και άρτια η παρουσίαση... αναμένουμε εξελίξεις!!!

Ερώτηση: τί μάρκα είναι αυτό το υπόστρωμα για φυτά γλάστρας που έβαλες?
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-06, 09:44
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Πολύ καλή η παρουσίαση. Το μόνο που λείπει είναι μια φωτογραφία και η μάρκα του χώματος (ίσως και το όνομα του σουπερμάρκετ).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-06, 10:41
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Το χώμα είναι της Algoflash (όχι το πολύ όξινο για γαρδένιες , ροδόδενδρα κλπ - το άλλο, το "γενικής χρήσης") νομίζω οτι υπάρχει σχεδόν σε όλα τα σουπερμάρκετ.

Μερικά βασικά που ξέχασα:

Εχω 2 λάμπες των 18βατ, μια cool white και μια fluora

Δεν υπάρχουν θερμαντήρας, ανεμιστηράκια κλπ... η θερμοκρασία Μάιο/Ἴούνιο έπαιζε από 26 - 29 βαθμούς, τώρα είναι στους 31-32.
Μια φορά μόνο χρειάστηκαν περίπου 3 λίτρα νερό για αντικατάσταση του εξατμισμένου.

Από άλγη υπάρχει μόνο η beard (ετσι νομίζω οτι λέγεται - αυτή που κολλάει στα φύλλα των φυτών και δεν μεγαλώνει πολύ), αλλά δεν είναι ενοχλητική, καθώς φυτρώνει μόνο κάτω από την fluora η οποία είναι στο πίσω μέρος του καπακιού, στη πλάτη του ενυδρείου. Λέω να δοκιμάσω να την αντικαταστήσω με μια cool white αργότερα, αν η άλγη παραμείνει εκεί...

Τα ψάρια με τις γέννες έχουν γίνει καμμιά τριανταριά.

Εκτός από μετρήσεις, το μόνο που χρειάζεται μια φορά τη βδομάδα είναι το κλάδεμα των φυτών. Τώρα που γύρισα από διακοπές και δεν κλάδεψα επί 3 βδομάδες, το ενυδρείο έγινε ζούγκλα!:eek: Εβγαλα μισό κουβά κλαδέματα...

ΥΓ: Δεν έχω φωτογραφική μηχανή (χάλασε... να δω πότε θα πάρω καινούρια...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-06, 13:11
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

απο φιλτρα - κυκλοφορητες?
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-06, 19:37
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ με το 54 ενυδρείο (της juwel με μανίσια όλα τα υλικά) το οποίο το διατήρησα με αυτόν τον τρόπο για 9 μήνες περίπου.

Σημαντική λεπτομέρεια ... χωρίς φυτόχωμα για υπόστρωμα. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που το ξαναέστησα. Τώρα φρέσκο, ως προς το στήσιμο, αφού διατήρησα φίλτρα και τα περισσότερα φυτά, ξαναλειτουργεί με αυτόν τον τρόπο στο γραφείο μου.

Εκείνο που παρατήρησα ήταν οι μικρές αντοχές και ανοχές του στην πλήθος των ψαριών. Γενικά η αίσθησή μου είναι ότι πρέπει να συντηρείς σε τέτοια ενυδρεία λιγότερα από το συνηθισμένο πλήθος ψαριών. Κάθε φορά που "έπεφταν" πολλά τα ψάρια υπήρχε μία αύξηση στην άλγη πάνω στα φύλλα και ελαφρό θόλωμα του νερού. Μόλις έφευγαν τα επιπλέον ψάρια ( ... μπαίνοντας στο 180άρι) μετά από 10-15 ημέρες επανερχόταν στα ίσα του.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-06, 19:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Εκείνο που παρατήρησα ήταν οι μικρές αντοχές και ανοχές του στην πλήθος των ψαριών. Γενικά η αίσθησή μου είναι ότι πρέπει να συντηρείς σε τέτοια ενυδρεία λιγότερα από το συνηθισμένο πλήθος ψαριών. Κάθε φορά που "έπεφταν" πολλά τα ψάρια υπήρχε μία αύξηση στην άλγη πάνω στα φύλλα και ελαφρό θόλωμα του νερού.
Ίσως ένα επιπλέον φίλτρο (κατα προτίμηση εξωτερικό) να έδινε λύση στο πρόβλημά σου... Γενικά όμως: "τί να τα κάνεις τα ψαρια όταν έχεις τα φυτά"...!?
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-06, 16:05
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Εσυ μπορει να το ονμάζεις εωυδρείο για τεμπέλιδες αλλα πιστευω οτι ειναι μια πρωτης ταξεως λυση για καποιον απειρο σχετικα αλλα και καποιον ποθ δεν θέλει να κουραστεί πολλύ για να αποκτήσει ενα όμορφο ενυδρείο...
Πολύ καλό το ποστ σου..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-06, 15:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο για καποιον απειρο. Το να ΜΗΝ κανεις συχνα αλλαγες νερου, ειναι ενα ρισκο που μονο πεπειραμενοι χομπιστες μπορουν να το ελεγξουν, σε συγκεκριμενες συνθηκες οπως η παραπανω, και σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να αποτελουν παραδειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-06, 20:59
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
... σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να αποτελουν παραδειγμα.
Κι όμως, αποτελεί παράδειγμα: προς αποφυγήν.

stel, ενα τέτοιο ενυδρείο, για έναν αρχάριο, είναι ο πιο σύντομος δρόμος προς τη καταστροφή. Δεν υπάρχει αρχάριος που να μην κάνει "εκπτώσεις" στα προαπαιτούμενα ενός ενυδρείου... με αποτέλεσμα την αποτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-06, 03:19
ikapa Ο χρήστης ikapa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2006
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

το φυτοχωμα αυτο θεωρειται ασφαλες και για ποιο απαιτητικα ψαρια πχ δισκους ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-06, 07:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikapa
το φυτοχωμα αυτο θεωρειται ασφαλες και για ποιο απαιτητικα ψαρια πχ δισκους ?
Ειναι ασφαλές εφόσον δεν περιέχει φυτοφάρμακα και λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-06, 00:12
Το avatar του χρήστη stigma98
stigma98 Ο χρήστης stigma98 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: FILIPPIADA PREBEZAS
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

για να στησεισ αυτο το ενυδρειο χρειαζεται οπωσδηποτε φυτοχωμα?με χαλικι δεν γινεται?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-06, 14:26
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

UPDATE

Σκληρότητες νιτρικά κλπ παραμένουν σταθερά κι αμετακίνητα.
Ο πληθυσμός των γκαπις έχει σταθεροποιηθεί κάπως, ίσως σταμάτησαν να γεννοβολάνε, ίσως τα νεογέννητα δεν τη βγάζουν καθαρή, πάντως υπάρχουν ελάχιστα νέα ψαράκια.
Αλλαξα (πριν 3 βδομάδες) τη fluora με μια cool white. Ισως είναι σύμπτωση, αλλά η άλγη που είχα έφυγε και μου ήρθε η τρίχα.
Θα ξαναβάλω τη φλόρα, μια που σήμερα λέω να κάνω και μια αλλαγή νερού, καθάρισμα φίλτρου κλπ.

@ikapa: Δεν "θεωρείται" ασφαλές, είναι ασφαλές. Το συγκεκριμένο όμως οκ?
ΥΓ: Δεν πιστεύω να θες να κάνεις δισκοενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού

@stigma98: Οχι δεν γίνεται με χαλίκι (μόνο). Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις κάποιο υπόστρωμα για φυτά, είτε φυτόχωμα είτε κάποιο του (ενυδρειακού) εμπορίου.

----------

EDIT (κατόπιν αλλαγής νερού, κλαδέματος, καθαρίσματος κλπ) :

1. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να γίνεται τουλάχιστον ένα σκούπισμα βυθού που και που; ... η βρωμιά γαρ πολλή...
2. Εχω μια (νομίζω βάσιμη) υποψία οτι το pH-probe δεν δουλεύει σωστά
3. Σήμερα πρέπει να έγινε η μεγαλύτερη "αναστάτωση" στο ενυδρείο από τότε που στήθηκε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 31-08-06 στις 18:44
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-09-06, 23:16
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
Αλλαξα (πριν 3 βδομάδες) τη fluora με μια cool white. Ισως είναι σύμπτωση, αλλά η άλγη που είχα έφυγε και μου ήρθε η τρίχα.
Δεν ειναι σύμπτωση εινα δοκιμασμένο.
Το θέμα ειναι να μην πάρει τα πάνω της γιατί αιντε να την ξεφορτωθείς μετά.
Καλή συνέχεια στα πειράματα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-06, 00:40
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Δεν ειναι σύμπτωση εινα δοκιμασμένο...
Ωχ...
Ξανάβαλα τη φλόρα, άντε να δούμε τι θα γίνει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07799 seconds with 15 queries