Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-14, 04:59
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή Απορια για 80λτ μεσογιακο

Σκεφτομαι μιας και εχω ξεκινησει με ενα ρεεφ να κανω και ενα μικρο μεσογιακο.
Δεν θελω να ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα. Μερικα κοραλια που θα βρω απο βουτιες σε Καβαλα, Σαμο και κανενα ψαρακι για κινηση.
Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν θα εχω Σκιμμερ.
Θα μπορω να το κρατισω με εβδομαδιεες αλλαγες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-14, 06:59
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

κοίτα, εξαρτάται από που θα βάζεις νερό. το σκίμερ μου βγάζει πολύ λάσπη όταν κάνω αλλαγή από συγκεκριμένα μέρη, από άλλα μέρη δεν παράγει τίποτα!!! οπότε είναι πολύ πιθανόν να τα καταφέρεις αλλά καλό είναι να πάρεις ένα έστω της πλάκας, για να οξυγονώνει το νερό. Που θα βρεις κοράλια??? Μπορείς να μου στείλεις και εμένα???
υ/γ... Όνειρο θερινής νυχτός το μεσογειακό??? σοβαρά, 5:59???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-14, 15:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Θέλω κι εγώ κοράλιααααααα!!!!!!!
Μέχρι να τελειώσω με το μεγάλο μεσογειακό μου (450 λίτρα), έχω σε κύβο 30χ30χ30, περίπου 25 λίτρα, 2 ανεμώνες, 4 καβουράκια, 3 ερημίτες, 2 σαλιγκάρια και 2 ανεμωνογοβιούς, εδώ και ένα μήνα!! Αλλάζω κάθε 10 μέρες περίπου 30% νερό από καθαρή θάλασσα και πριν την αλλαγή μετράω το πολύ 5 νιτρικά, αλλά την κάνω έτσι και αλλιώς για "φρεσκάδα"!!
Έχω ένα κινέζικο boyu 300l/h φίλτρο, στρωμένο κανα 2μηνο σε θαλλασινό νερό και μία μικρή αεραντλία καθώς και 2 λάμπες των 9w 6500K!! Όλα είναι οκ!!
Οι ανεμώνες που θεωρούνται και πιο ευαίσθητες, τρώνε μετά μανίας, από μία μικρή γαριδούλα ανα 1-2 μέρες και τα ψαρακια το ίδιο!!
Τα καβουράκια τρώνε μια χαρά την γαριδούλα και έχουν μεγάλη όρεξη και για το ORA Agar Algae, που έχω αρκετο στα μέρη μου!!
Οι ερημίτες τρώνε πράσινη άλγη και τροφή που μένει στον βυθό, καθώς και κοραλίνη!! Φρέσκια γαριδούλα δεν την ακουμπάνε, αλλά κανα μικρό κομματάκι που έχει μείνει 2-3 μέρες μέσα κάπου κολημένο, όταν το πετύχουν το τρώνε μετά μανίας!!
-------------------------
Βράχο έχω κάτι κομμάτια ξερά από την παραλία, και 2 μικρούς γεματους άλγη, κοραλίνη και κάτι νηματώδη περίεργα...οπότε δεν στηρίζω βιολογία σε αυτούς αλλά στο φίλτρο!!
Επιπλέον έχω βάλει αρκετα θαλασσινά φυτά από τα οποία μόνο κάτι μωβ κλασικα και το μαρουλάκι μου αντέχουν, κάτι πρασινάδες σαν την ORA Agar, αν και είχαν αρκετό φως, έγιναν διάφανες και διαλύονται (τις έχουν πετσοκόψει και τα καβούρια βασικά..)
-------------------------
Κάνε το, δεν πιστεύεις τι πράγματα βλέπω κάθε βράδυ κυρίως
10άδες μικροργανισμούς και κυρίως 3 αστερίες το πολύ 3-4 χιλιοστά να βολτάρουν στο τζάμι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 17-06-14 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-14, 15:53
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

παίζει να στείλεις κανά φυτό ή κοράλι εδώ στο κρήτη??? Τις ανεμώνες τις ταίζεις???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-14, 18:08
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι το skimmer σου βγάζει ή δεν βγάζει ανάλογα με την ποσότητα πλαγκτόν που υπάρχει στην θάλασσα, το οποίο και δυστυχώς απομακρύνει (ο κύριος λόγος που δεν μου αρέσουν τα skimmer..)
Για τα κοράλια είμαι κι εγώ περίεργος, εκτός αν βρει πάνω σε βράχο, αλλά για κοράλι όπως το αγοράζουμε για reef, δεν ξέρω!!
Φυτά όπως η Ora Agar άλγη, είναι γεμάτη η θάλασσά μας!! και μια βουτιά με μάσκα να κάνεις θα βρεις αρκετά φυτά, το πολύ σε 1 με΄τρο βάθος που μπορέις να βάλεις, πολλά από τα οποία θα δεις ότι αν και έχουν ρίζωμα πάνω στους βράχους, αυτό είναι μόνο για να συγκρατούνται, δεν απορροφούν κάτι όπως τα φυτά που θέλουν χώμα!!
Όσο για την ανεμώνη, δεν έχει τρόπο όπως τα ψάρια ή τα καβούρια να βρει τροφή, έτσι, αν δεν αιωρείται τροφή στο ενυδρείο (όχι και τόσο καλό για το ενυδρείο), θα πρεπει να την ταΐζουμε εμείς, μιάς και δεν είναι στο φυσικό της περιβάλλον!! Κομμένα μικρά κομματάκια γαρίδας από το σούπερμάρκετ (την μικρή, γαριδάκι), τα πλησιάζεις στα πλοκάμια και τα αρπάζει κατευθείαν!!
2 παρατηρήσεις: Αν δεν έχει φως, αν και δεν είναι φωτοσυνθετική από ότι ξέρω, μαζευει τα πλοκάμια της και φαίνεται σαν ψόφια (φωτοπερίοδο κανονική εννοώ, όχι φως όλη τη μέρα) και δεύτερον αν δεν βρίσκεται σε σημείο με ροή νερού, πάλι το ίδιο!! Δεν θέλει ροή πλυντήριο, αλλά αρκετή!! και οι 2 που έχω αν και βολτάρουν σχετικά μέσα στο ενυδρείο, έχουν προτιμήσει θέσεις στην επιστροφή του φίλτρου του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
250 Λτ + 80λτ ανδρεας νικολαου Reef 42 19-11-12 02:44
Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού pStathis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 16-11-05 16:15
Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών? pStathis Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-10-05 00:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14281 seconds with 15 queries