Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο επηρέασε η κρίση το χόμπυ μας?
Πάρα Πολύ - Σταμάτησα ή σχεδόν σταμάτησα το χόμπυ 21 7,64%
Πολύ - Συνεχίζω με μεγάλη δυσκολία και περικοπές 111 40,36%
Αρκετά - Ένα 60άλιτρο και πολύ είναι 32 11,64%
Λίγο - Συνεχίζω σχεδόν όπως και πριν 94 34,18%
Καθόλου - (!!) 17 6,18%
Ψήφισαν: 275. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-08-15, 22:18
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ξεκίνησα το χόμπι μέσα στην κρίση. Το πρωτο μου ενυδρειο ηταν φυτεμένο αλλα επειδη δε μπορούσα να ανταπεξέλθω (όπως ήθελα εγω τουλάχιστον) το ξέστησα και εφτιαξα το Αφρικάνικο. Εύκολο ενυδρειο χωρίς απαιτήσεις και ιδιαίτερα έξοδα. Δε μπορω να πω οτι ζορίζομαι αλλα και πάλι θέλω να κανω πράγματα για το ενυδρειο μου και το σκέφτομαι. Πλέον αναγκάζομαι να βάζω προτεραιότητες και στα θέματα του ενυδρειου κανω λιγάκι πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-08-15, 08:34
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Κι εγώ έστησα το πρώτο μου ενυδρείο πριν κανένα 4μηνο μέσα στην κρίση και με 2 μικρά παιδιά (3,5 χρονών και 20 μηνών-καταλαβαίνετε τα έξοδα!!!)
Κόβοντας όμως πράγματα από τον εαυτό μου (μειώνοντας το κάπνισμα, μειώνοντας τους καφέδες και τα λοιπά) και αγοράζοντας από την αρχή όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό (φίλτρα, σύστημα co2 κλπ.), με αρκετή όρεξη και προσωπική εργασία (κατασκευή ενυδρείου, βάσης, φωτισμού και τα υπόλοιπα κατασκευαστικά κομμάτια), έφτιαξα ένα ενυδρείο που πρώτα απ' όλα χαίρομαι να το βλέπω κυρίως εγώ και η οικογένειά μου, δευτερευόντως οι φίλοι μου και το οποίο ΜΕΤΑ την οικογένειά μου, αποτελεί το καλύτερο αγχολυτικό μετά από τις καθημερινές δυσκολίες!!!
Και το συγκεκριμένο φόρουμ, ήταν ο καλύτερος σύμβουλός μου, στο επιχείρημά μου αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-08-15, 22:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγώ άρχισα το χόμπι μέσα στη κρίση και έφτιαξα τα ενυδρεία με όσο χαμηλότερο κόστος μπορούσα. Βοήθησαν πολύ και οι ιδιοκατασκευές αλλιώς δεν θα είχα κάνει αυτό το βήμα ή θα ήμουν ακόμα με το πρώτο κύβο. Τα πράγματα βέβαια δυσκολεύουν κάθε μέρα, εύχομαι να τα καταφέρουμε όλοι να βγούμε από αυτές τις δύσκολες καταστάσεις και να παραμείνουμε και σε αυτό το χόμπι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-08-15, 14:18
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Κι εγώ ξεκίνησα να ξανά ασχολούμαι με το χόμπι μας αρχές του 2013 (εντός κρίσης),με το αφρικάνικο μου να τρέχει από τέλη του 2013 δεν έχω ζοριστεί ιδιαίτερα,μιας και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω,οι απαιτήσεις δεν είναι τρελές.
Όμως μου έκοψε τα φτερά στην δημιουργία ενός reef...κι ενώ πριν κανένα 4μηνο είχα σχεδιάσει τέλη του 2015 να έχω μαζέψει ότι χρειάζεται και να στήνω,τελικά μετά από σκέψη και πολλούς υπολογισμούς προς μεγάλη μου απογοήτευση κατάλαβα ότι έπρεπε να σταματήσω την όποια προσπάθεια,το πρότζεκτ θα τρέχει στο μυαλό μου αλλά θα υλοποιηθεί σε βάθος αορίστου χρόνου...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-08-15, 07:28
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παιδιά τα πράγματα δυσκολεύουν πολλή για το χόμπι μας ευτυχώς που υπάρχει και το ηλεκτρονικό εμπόριο.
Εγώ ευτυχώς που της μεγάλες και ακριβές αγορές της είχα κάνη 10-11 αλλά με τα φυτεμένα… συνεχώς λιπάσματα και συντήρηση που έχουν γίνει δύσκολα τώρα.
Το 2012 που έμεινα απλήρωτος και άνεργος αρκετό καιρό με οικογένεια και δάνειο…έκλαιγα όταν κοίταζα την γυάλα έτυμος για να τα παρατήσω .τώρα το παλεύω οικονομικά όπως μπορώ.
Καλή δύναμη σε όλους που ασχολούνται με το εξαιρετικό υδάτινο κόσμο.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-08-15, 14:29
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Φυσικά και η κρίση μας έχει επηρεάσει και πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουμε μειώσει τις απαιτήσεις στο χόμπι. Είμαι τυχερός διότι είχα επενδύσει σε σωστό ενυδρειακό εξοπλισμό πριν τη κρίση. Παρόλα αυτά στρέφομαι σε λύσεις DIY, μοιράζομαι αγορές με φίλους και προτιμώ πιο οικονομικά αναλώσιμα πχ. Τροφές, λιπάσματα, αντιχλώρια κτλ. Το χόμπι όμως πρέπει να το διατηρήσουμε. Πέρα από το κόστος υπάρχει και η ψυχολογική διάσταση. Είναι απόδραση, είναι μεράκι και σε γεμίζει με ικανοποίηση όταν καμαρώνεις τη γυάλα σου. Ας προσπαθήσουμε όμως όσο μπορούμε να μείνουμε ενεργοί στα forum. Προσωπικά έχω γλυτώσει χρόνο και χρήμα διαβάζοντας και συνομιλώντας με φίλους.

Οι ποδοσφαιρόφιλοι έχουν την κερκίδα και το γήπεδο. Εμείς έχουμε τα forum !
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-08-15, 16:50
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Θα μιλησω προσωπικα, η κριση με εχει επηρεασει παρα πολυ, αλλα το χομπυ ειναι δυσκολο να το αφησεις.
Απλα προσαρμοζεσαι, απο εκει που ειχα 3 ενυδρεια, χαρισα το 60λιτρο, στην αποθηκη ρεμβαζει το 100 λιτρο και πριν 2 χρονια το 120 λιτρο εγινε κοινωνικο μονο με γκαπυ, τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα τωρα, παει μονο του, μονο τροφη και αντιχλωριο και ετσι για αλλαγη κανα κλαδεμα απο κανα φιλο.

Απλα και λιτα, ουτε υγρα τεστ, ουτε βιταμινες, ουτε ανθρακες, τιποτα απο ολα οσα εκανα παλιοτερα για να εχω ενα σωστο ενυδρειο. Η ποιοτητα ζωης μπορει να μην ειναι τελεια στο ενυδρειο, αλλα δυστυχως η δικια μας ειναι χειροτερη.

Κλεοβουλε, εχει μεινει 3 χρονια πισω το ενυδρειο malawi, αλλα που θα παει θα γινει και αυτο.

Το ονειρο ομως του reef ολο και ξεθωριαζει
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-08-15, 16:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγώ εν μέσω κρίσης διελυσα το φυτεμένο και το μετέτρεψα σε reef...Περισσότερα τα εξοδα αλλα όχι μεγάλη διάφορα....Είναι ενα χόμπι που δεν σταματά εύκολα...ειδικα αν έχεις καλούς φίλους να σε βοηθησουν.Η ανταμοιβή όταν έρχονται τα ψάρια και τρώνε από το χέρι μου,μεγααααλη...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-08-15, 17:50
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ενα χόμπι που δεν σταματά εύκολα...ειδικα αν έχεις καλούς φίλους να σε βοηθησουν.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό!!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-08-15, 09:38
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Να ξέρετε ότι η ενασχόληση με το χόμπι το συγκεκριμένο άρχισε πριν πάρα πολλά χρόνια, με πολύ μικρές τεχνολογικές και χημικές γνώσης και όμως έζησε και εξελίχθηκε για κάποιους παθιασμένους και τρελούς που το αγάπησαν.
Το ίδιο θα γίνει και τώρα…
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-08-15, 12:14
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γενικα απο τοτε που ξεκινησαν τα πανηγυρια εχω αναβαλει "ευτυχως" απ οτι αποδειχτηκε πολλα project, το καλο στο χομπι αυτο ειναι οτι μπορεις να ελλιχθεις και να μετριασεις τα εξοδα υπαρχουν αλλα χομπι που δυστηχως δεν παιρνουν εκπτωσεις στον εξοπλισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-08-15, 19:15
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Εγώ τι να πω που το στήνω τώρα;

Πάντως πιστεύω πως το υψηλό κόστος είναι στην αρχή που πρέπει ν αγοραστεί ο εξοπλισμός.. Μετά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα εφόσον μιλάμε βέβαια για νορμάλ καταστάσεις..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-08-15, 22:38
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Εγώ που σταμάτησα το στησημο γιατί δεν μπορώ να πάρω τα co2 set από ebay.
Όταν ανοίξει με το καλό ξεκινάω πάλι.
Από έξω περνώ τα πάντα για το co2 και πολύ καλά Μάλιστα υλικά με 110 ευρώ χωρίς μπουκάλα και εδώ πολύ μέτριας ποιότητας και όχι αυτά που θέλω τα φθηνότερα είχαν 190.
θα περιμένω να πάρω αυτά που θέλω για να τα αγοράσω μια φορά
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-08-15, 10:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παιδια καλημεραΝα σας πω κι εγω την γνωμη μου εμενα προσωπικα με επηρεασε πολυ ψυχολογικα το ολο θεμα του καλοκαιριου με δημ/σμα κτλ κι οτι συνεβη..Οικονομικα πολυ λιγοτερο γιατι και με την αγορα του εξ.φιλτρου που ευτυχως προλαβα και πηρα νωριτερα το ενυδρειο τρεχει ενα εξαμηνο πλεον χωρις να μου ζηταει..Οταν δεν ξερεις τι σου ξημερωνει απο Δευτερα κι αν θα πληρωθεις, που ορεξη να ασχοληθεις πολυ με το χομπυ αλλα και να συμμετεχεις στο φορουμ..(επειδη αναφερθηκε πως πολλοι εξαφανιστηκαν..)
Υπαρχουν ομως κι αλλοι παραμετροι.Ας πουμε πηρα τηλ. αρχες Αυγουστου σε γνωστο καταστημα να παραγγειλω ενα φυτο κι ενα θερμοστατη και μου ειπε πως εχει θεμα με τις εισαγωγες και δεν ξερει ποτε θα τα φερει και θα με ενημερωσει αν....Κι εκει που σκεφτομουν για καποια αναβαθμιση τελος του χρονου ειτε σε μαγαλυτερο ενυδρειο, ειτε σε αλλη ψαροσυνθεση τωρα ουτε λογος..Ενταξει τα φυτα γενικα πανε πιο αργα αλλα αφου ειναι ευκολα μια χαρα κι ετσι.. Αρα σιγουρα θα εχει επηρεασει και θα επηρεασει ακομη πιο πολυ η κριση ετσι οπως εξελισσεται και τα ενυδρειακα καταστηματα, ολα ειναι αλυσιδα..Σταματησα και το diy co2 που του ειχα, να μου φυγει το αγχος με τις μετρησεις...
Στο θεμα παλι της συμμετοχης στο φορουμ κρινοντας απο εμενα λογω εποχης καλοκαιριου πιστευω ειναι φυσιολογικη μια πτωση ενασχολησης γενικοτερα αφου στο λιγοστο ελευθερο χρονο θα τον διαθεσω εκτος σπιτιου με τη οικογενεια ή με καποιο φιλο και πιστευω αυτο ισχυει και για πολλους αλλους..
Ας ελπισουμε να αλλαξει προς το καλυτερο η κατασταση προσεχως και να ανοιξει κανονικα η αγορα κι απ το εξωτερικο που κι αυτο ειναι μεγαλο θεμα..Η τελευταια μου αγορα απο e bay ηταν μια αυτοματη ταιστρα παλι καλα προλαβα θα ειχα θεμα αλλιως στις διακοπες..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-09-15, 13:12
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Όσα έχετε προαναφερει καλύπτουν επαρκώς τα αποτελέσματα της ύφεσης ( κι οχι κρίσης όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε ) στα ενυδρεία μας. Ένας ακομα παράγοντας που εχει παίξει ρόλο ειναι και οι πωλήσεις απο χομπίστα σε χομπίστα. Ειναι μεγάλο θέμα, το ξερω, και οι απόψεις πάνω σε αυτο ειναι αμφιλεγόμενες νομίζω ομως οτι σε καποια βασικά πράγματα συμφωνούμε όλοι μας. Ποια ειναι αυτα; Πώληση φυτών σε μεγαλύτερη τιμή και μικρότερη ποσότητα απο αυτή που μπορείς να τα βρεις σε ενα κοινό πετ σοπ. Ένας ακομα παράγοντα που εχει γινει παρά πολυ της μόδας πλέον ειναι και η πώληση σκευασμάτων, κυρίως για φυτα. Υψηλές τιμές και αποτελέσματα που δεν διασταυρώνονται πάντα. Πολλοι αρχάριοι αγοράζουν εύκολα φυτα και πανε και παίρνουν τέτοιου είδους σκευάσματα.βλεπουν τα φυτα τους να μεγαλώνουν διότι ειναι χαμηλών απαιτήσεων και νομίζουν οτι ειναι λόγω των σκευασμάτων
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-09-15, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειχα καιρο να παω σε πετσοπ.
Πηγα για μια τροφη και ειδα κατι τιμες εξωπραγματικες. Και υποτιθεται αυτο που πηγα ειναι απο τα φτηνα.
Ενα κουτακι τροφη χαρτοπολεμος 13 ευρω και ενα αλλο 19 !!!!???
Ελεος.

Οταν σταματησει τελειως το χομπι μ'αυτα και μ'αυτα, ή οταν τα κανουμε ολα diy , να δω τι παραπονο θα εχουν παλι οταν θα κατεβαζουν ρολα.

Και τα Ελληνικα ehop παρακριβα ειναι.
Τα ξενα (πχ κατι ρουμανικα που ειδα) πουλανε τα ιδια ακριβως πραγματα και ψαρια στη μιση τιμη και τα στελνουνε και δωρεαν.

Και ευκαιρια ειναι, να μαθετε να κολλατε τζαμια, να φτιαχνετε φιλτρα, φωτιστικα και τροφες μονοι σας.
Βλεπουνε απο τα καταστηματα κατηγορια diy στο φορουμ και βγαζουν σπυρια.

Αλλα δυστυχως δεν ενημερωνονται ολοι οι ενυδρειαδες.
Και οπως ρωτησα στην ψύχρα εναν περιπτερα, πως μπορει και πουλαει τοσο ακριβα τα χαρτακια του στριφτου (50 λεπτα) οταν τα ιδια τα αγοραζω εγω σαν ιδιωτης 20 λεπτα λιανικη, απαντησε κι αυτος στην ψυχρα, οτι αφου τα παιρνει ο κοσμος, γιατι να κατεβασει την τιμη?
Εμεις φταιμε λοιπον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-09-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οπως ρωτησα στην ψύχρα εναν περιπτερα, πως μπορει και πουλαει τοσο ακριβα τα χαρτακια του στριφτου (50 λεπτα) οταν τα ιδια τα αγοραζω εγω σαν ιδιωτης 20 λεπτα λιανικη, απαντησε κι αυτος στην ψυχρα, οτι αφου τα παιρνει ο κοσμος, γιατι να κατεβασει την τιμη?
Εμεις φταιμε λοιπον.
Κλασικα ετσι λενε ολοι κλασικη ελληνικη νοοτροπια σε μερικες καταστασεις...
Το χομπυ το ξεκινησα περισυ χαρη στην κοπελα μου και οχι μονο με εχει ανεβασει ψυχολογικα,οχι μονο δεν το σταματησα αλλα επεκτεινομαι σε + 400 λιτρα,diy εξοπλισμους,diy τροφες και αλλα τοσα..
Το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο για μενα γτ το βλεπω απο αλλη τελειως οπτικη πλευρα...
Και θα το κρατησω με νυχια και με δοντια και ολα αυτα γτ τα ψαρια μου τα εχω τα θελω και τα φορντιζω σαν παιδια μου..(που δεν εχω αλλα θα αποκτησω) καποια στιγμη...
Φιλικα παντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-09-15, 20:16
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ευκαιρια ειναι, να μαθετε να κολλατε τζαμια, να φτιαχνετε φιλτρα, φωτιστικα και τροφες μονοι σας.
Βλεπουνε απο τα καταστηματα κατηγορια diy στο φορουμ και βγαζουν σπυρια.
Αυτό ξαναπές το Σπύρο!!!

DIY και πάλι DIY
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-09-15, 13:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εχει μεγαλο δικιο ο Σπυρος.μετα απο καποιο σημειο αν ανεβασεις τις απαιτησεις σου αναγκαστικα πρεπει να τα κανεις ολα μονος σου.η αγορα εξω στον τομεα αυτο ειναι ψιλομαπα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-09-15, 13:45
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει μεγαλο δικιο ο Σπυρος.μετα απο καποιο σημειο αν ανεβασεις τις απαιτησεις σου αναγκαστικα πρεπει να τα κανεις ολα μονος σου.η αγορα εξω στον τομεα αυτο ειναι ψιλομαπα
Μάπα δεν είναι η αγορά.. απλά είναι ακριβή..!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-09-15, 17:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξαναπές το Σπύρο!!!

DIY και πάλι DIY
DIY και μόνο DIY, όλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-09-15, 18:13
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
DIY και μόνο DIY, όλα

__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-11-15, 13:36
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
DIY και μόνο DIY, όλα
Μονο!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-11-15, 17:30
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να πω πως επηρέασε το χόμπυ ιδιαίτερα για μένα με εξαίρεση οτι χάσαμε την ποικηλία που είχανε στα ενυδρειακά καταστήματα σε ψάρια και ετοιμοπαράδοτα προϊόντα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-12-15, 11:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Επηρεάστηκα αρκετά. Έχω δύο ενυδρεία το ένα με χρυσόψαρα όπως ήταν και το άλλο 200 λίτρα σκεφτόμουν να το αξιοποιήσω έχοντας σαν βασικό ένοικο έναν μεγάλο πλέκο. Τελικά έμεινε βίλα του πλέκο με λίγα tetra.
Κάποιες βλάβες σε λάμπες όλο αναβάλω την αντικατάσταση γιατί υπάρχει το οικονομικό θέμα αλλά υπάρχει και η οικογενειακή γκρίνια πως είναι περιττά έξοδα ανάρμοστα με την εποχή και τις ανάγκες.
Λίγο ακόμα θα έβαζαν και αγγελία να μου τα ξεφορτωθούν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-12-15, 15:01
Vassilis Ο χρήστης Vassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2015
Περιοχή: Nikaia
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ξεκίνησα από σπόντα εν μέσω κρίσης με ένα 30 lit και μόλις μπήκε το μικρόβιο βρέθηκα και με ένα 2ο 60 lit φυτεμένο. Μετά από 1,5 χρόνο αλλάζει το 60 lit και γίνεται nano reef.
Όπως καταλαβαίνετε μας παίρνει η μπάλα.
Το κακό όμως είναι ότι λόγω κρίσης προσπαθούμε να γλυτώσουμε χρήματα κάνοντας εκπτώσεις σε εξοπλισμό κυρίως.
Γι αυτό λέμε ευχαριστώ στους εμπειρότερους που βοηθάνε έτσι ώστε να υπάρχει μια ισορροπία και να μην τυραννάμε τα ζωντανά μας.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-12-15, 13:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Να πω και την δικη μου αποψη μιας και οπως πολλοι ξερετε διατηρω 2 Ενυδρεια συνολο περιπου 6500 λιτρα....
η κριση με εχει επιρεασει παρα πολυ και το λεω και το εννοω... μπορει καποιοι να πουν τι μας λεει αυτος, εχει 6500 λιτρα και μας κανει πλακα.....
οπως ειπα με εχει επιρεασει παρα πολυ απλα δεν αφησα την κριση να χτυπησει τα ενυδρεια μου!!!!
Ολα πολλες φορες ειναι θεμα επιλογων..
μεχρι στιγμη γιατι αυριο δεν ξερω τι μπορει να γινει , εχω μεταφερει την κριση σε οτι αλλο εκανα σαν χομπι , και σαν διασκεδαση....
και να σας πω τι εννοω..
ειχα χομπι την φωτογραφια αλλα την κερδισε τα ενυδρεια οποτε και πουλησα ολο τον εξοπλισμο μου...
ειχα χομπι το ψαρεμα ( μεσα κι εξω απο το νερο ) αλλα το κερδισε και αυτο τα ενυδρεια μου...
ειχα αυτοκινητο και μηχανακι και εμεινα με το μηχανακι...
εβγαινα καθε μερα για καφε, και τωρα βγαινω 1-2 φορες την εβδομαδα...
ειχα ενα δανειο σπιτιου 850 ευρω δοση και τωρα δινω 350...
ισως ειναι κι αλλα διαφορα που εχω κανει, και μετεφερα σε αυτα την κριση, αλλα στα ενυδρεια μεχρι στιγμης εχω καταφερει να μην την μεταφερω.... ευχομαι να ειμαι καλα και να μπορεσω και στο μελλον να μην πειραξω τα ενυδρεια μου.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-12-15, 14:48
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Γεια και από εμένα.

Ξεκίνημα μέσα στην κρίση και με capital control ναουμε...
Η δική μου λύση είναι DIY και μεταχειρισμένος εξοπλισμό όπου δεν γίνεται...
Πιστεύω πραγματικά πως με ψάξιμο και διάθεση όλα γίνονται με μικρό (σχετικά) κόστος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-12-15, 23:11
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Καλησπερα κ απο μενα,οπως το ειχα ετσι εχω το ενυδρειο μου,και κανω σχεδια και για αλλα καθε μεραθελω να κανω μια λιμνη και να παρω και ενα 120αρι λιτ απο ενα φιλο που το παρατησε.Η κριση με τσακισε,αλλα ανακαλυψα και πραγματα που δεν ηξερα οτι μπορουσα να κανω.Τα χρηματα εχουν τιν αξια που τους δινουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-12-15, 00:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω ειμαι απο εκεινους που πρόλαβαν αρκετα δρώμενα στο χώρο του ενυδρειου (οπως για παραδειγμα το συλλογο)κ ημουν επισης δραστηριος με συναντησεις-εκδηλώσεις-κλπ...Θεωρώ οτι η κρίση επηρεάσε και επηρέαζε βουβά απο τότε όλους...αλλους περισότερο και αλλους λιγότεροο

Στη φάση που ειμαι τώρα εχω πουλήσει ολα τα ενυδρεια που ειχα στην κατοχή μου ,αλλα ευτυχώς εχω κρατήσει τον εξοπλισμό μου αποθηκευμένο και απλα ελπίζω σε καποια μελλοντικη κατασκευη..Απο πρίν ηθελα κατι μεγάλο,αλλα το να εχεις γνώση της πραγματικότητας (ιδιαίτερα στον ελληνικο χώρο) σε προφυλάσει απο βιαστικές ενέργειες...

Δεν τα παράτησα λογω κρίσης,αλλα περισσότερο λόγω αλλων ασχολιών κ ενδιαφερόντων που αντλούσαν χρονο κ χρήματα και δεν μπορουσα να ευχαριστηθώ το ''ενυνδρειο'' οσο ηθελα...

Βέβαια ποτέ δεν ειναι αργά...
Σκοπεύω σύντομα να στήσω κατι μικρό ,ώς display στο σπιτι ,κατι εντελώς diy που να μην χρειάζεται υπερβολική φροντιδα και να τρέχει ''μονο'' του...

αυτα απο εμενα !!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταραμένη κρίση ... GiWrGoS198 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-03-12 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09598 seconds with 14 queries