Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-11-11, 17:19
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιό μοντέλο, ποιάς εταιρεία δίνει το κλείστρο για 150.000 κλικ;
Στα 80.000 θέλουν αλλαγή και αμφιβάλλω αν οι compact θα φτάσουν εκεί.

Αυτά τα περιστατικά που "ίσα την ακούμπισε" και χάλασε, τα θεωρώ..

Ξέρεις τι είναι 7.000Km σε κεντρική βαλίτσα μηχανής και κανένα πρόβλημα;
Δεν υπάρχει σημείο με περισσότερους κραδασμούς και αναπιδήσεις στη μοτοσυκλέτα. Με 140Km σε autostrata..

Σε 1 ώρα θα την πάρω με το σκούτερ να πάω για φωτογράφηση μαζί με ένα φίλο. Αυτουνού του φίλου, του έπεσε η δικιά του μαζί με το τρίποδο επειδή είμασταν σε ένα φαράγγι και έκαναν χαμηλή πτήση μαχητικά και έπεσε από το συντονισμό, σε χαλίκι και δεν έπαθε τίποτα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι σκυλιά, αλλά αυτό το έχω δει με τα μάτια μου.

Όπως έχω δει με τα μάτια μου χρήστη να ζητάει την δεύτερη ημέρα σε μαγαζί αλλαγή φακού, ότι τον πήρε χαλασμένο, ενώ ο μακάκας τον είχε στραβοκουμπώσει και ήταν προφανέστατο (είχε κάνει σημάδι και στη μοντούρα τής μηχανής).

Καλύτερα να λέμε τις δικές μας εμπειρίες παρά να μεταφέρουμε τις εμπειρίες άλλων..
Φϊλε almost από την στιγμή που είδες με τα μάτια σου το εφιαλτικό αυτό γεγονός με το τρίποδο και η μηχανή δεν έπαθε τίποτα, τότε πάω πάσο..

Πάντως δεν είπε κανείς οτι δεν μπορούμε καν να τις μεταφέρουμε με μηχανή κτλ. Κι εγώ οδηγώ μηχανή σε ελληνικές κατσικοστράτες..
Απλά με δυο λόγια θεωρώ οτι αν έχουμε πτώση από μισό μέτρο με dslr και με compact, οι compact έχουν περισσότερες πιθανότητες να μην πάθουν τίποτα λόγω πολύ λιγότερου βάρους και απουσίας κινητών μερών. Αυτό βέβαια δεν τις κάνει καλύτερες (για να μην μπερδευόμαστε).
Για το κλείστρο, αν και ήταν υποθετικά τα νούμερα, είχα κατά νου την d300 ενός κολλητού που κοιτούσαμε πρόσφατα. Οι compact αν δεν φτάσουν τόσο πάντως, δεν θα είναι λόγω κλείστρου γιατί απλά δεν έχουν.
Όσο για τον μακάκα, το βρίσκω λογικό να ισχυρίζεται ό,τι νά'ναι προκειμένου να γίνει αντικατάσταση, έστω κι αν ξέρει τί μακακία έκανε. Στα forum δεν ισχύει το ίδιο.

Φίλε Ραφαηλ10 δεν ήθελα να σε τρομάξω ή μπερδέψω, ίσως είμαι και λίγο υπερβολικός.
Όλα μεταφράζονται ως αρνητικά αλλά και ως θετικά ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.
Για παράδειγμα, με μία compact δεν μπορείς να πετύχεις αυτό το όμορφο "θόλωμα" στο φόντο ενός πορτρέτου (που απαιτεί ρηχό βάθος πεδίου), όπως αντίστοιχα με μία dslr δεν μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα φωτογραφία δρόμου (που απαιτεί συνήθως μεγάλο βάθος πεδίου και φυσικά διακριτικότητα). Αν δεν ξέρεις τί θες (που είναι απολύτως φυσιολογικό), πήγαινε για dslr γιατί αλλιώς θα σου μείνει απωθημένο..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα περιστατικά που "ίσα την ακούμπισε" και χάλασε, τα θεωρώ..
Almost δες και δύο τυχαία λινκ από ελληνικό forum, για να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το πως μου έχει δημιουργηθεί αυτή η (λανθασμένη?) εντύπωση περί ευαισθησίας των dslr, σε σχέση πάντα με μία compact.

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=45377.0

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=44665.0
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N4505 : 06-11-11 στις 17:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-11-11, 19:14
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Καλα τωρα ειναι κριτιριο αγορας αυτα που λετε

Ποια θα αντεξει περισσοτερο σε περιπτωση πτωσης;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-11-11, 19:37
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα τωρα ειναι κριτιριο αγορας αυτα που λετε

Ποια θα αντεξει περισσοτερο σε περιπτωση πτωσης;;;;;
Απλά αναλύουμε το οξύμωρο (κατά την γνώμη μου) σχήμα "αξιόπιστη dslr"
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-11-11, 20:27
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα forum δεν ισχύει το ίδιο.

Για παράδειγμα, με μία compact δεν μπορείς να πετύχεις αυτό το όμορφο "θόλωμα" στο φόντο ενός πορτρέτου (που απαιτεί ρηχό βάθος πεδίου), όπως αντίστοιχα με μία dslr δεν μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα φωτογραφία δρόμου (που απαιτεί συνήθως μεγάλο βάθος πεδίου και φυσικά διακριτικότητα).
Το forum που παραθέτεις, είναι σοβαρό. Ως heavy user όμως, επέτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη για την αξιοπιστία τους.

Γιατί με μια compact δεν μπορείς να κάνεις blur στο πορτραίτο;
Η Coolpix 3200 αγορασμένη το 2004 έχει πρόγραμμα "πορτραίτο" και το κάνει μια χαρά.
Αλλά και να βρεις κάποια που δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα (!) , ένα φίλτρο είναι όλο και όλο (Gaussian Blur) στο photoshop..
Προσωπικά δεν βγάζω ποτέ πορτραίτο θολό, το θολώνω πάντα μετά αν χρειαστεί, γιατί αν το βγάλεις θολό και για κάποιο λόγο δεν το θες, δεν αλλάζει.

Και επίσης θα διαφωνήσω κάθετα με το βάθος πεδίου στις DSLR που είναι απλά απέραντο, αν ξέρεις βέβαια πως να επιλέξεις σημείο εστίασης.
Σχετικά με την διακριτικότητα, υποθέτω ότι το λες λόγο όγκου, επίσης είμαι κάθετα αντίθετως στο να φωτογραφίζω κόσμο χωρίς να το ξέρει και πάντα μα πάντα ζητάω την άδεια του, ακόμα και με νοηματική γλώσσα, αν είμαι στο εξωτερικό.
Είναι νομίζω βασικός κανόνας δεοντολογίας και ευπρέπειας.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-11-11, 09:44
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το forum που παραθέτεις, είναι σοβαρό. Ως heavy user όμως, επέτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη για την αξιοπιστία τους.

Γιατί με μια compact δεν μπορείς να κάνεις blur στο πορτραίτο;
Η Coolpix 3200 αγορασμένη το 2004 έχει πρόγραμμα "πορτραίτο" και το κάνει μια χαρά.
Αλλά και να βρεις κάποια που δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα (!) , ένα φίλτρο είναι όλο και όλο (Gaussian Blur) στο photoshop..
Προσωπικά δεν βγάζω ποτέ πορτραίτο θολό, το θολώνω πάντα μετά αν χρειαστεί, γιατί αν το βγάλεις θολό και για κάποιο λόγο δεν το θες, δεν αλλάζει.

Και επίσης θα διαφωνήσω κάθετα με το βάθος πεδίου στις DSLR που είναι απλά απέραντο, αν ξέρεις βέβαια πως να επιλέξεις σημείο εστίασης.
Σχετικά με την διακριτικότητα, υποθέτω ότι το λες λόγο όγκου, επίσης είμαι κάθετα αντίθετως στο να φωτογραφίζω κόσμο χωρίς να το ξέρει και πάντα μα πάντα ζητάω την άδεια του, ακόμα και με νοηματική γλώσσα, αν είμαι στο εξωτερικό.
Είναι νομίζω βασικός κανόνας δεοντολογίας και ευπρέπειας.
Φίλε almost απ'ό,τι φαίνεται μπορούμε να διαφωνούμε σε όλα, σχεδόν.
Αυτή την φορά όμως δεν θα πέσω στην παγίδα να εξηγήσω τα αυτονόητα.
Με μία απλή αναζήτηση και λίγο όρεξη για διάβασμα, νομίζω οτι θα γίνει σαφές με ποιο τρόπο το μέγεθος του αισθητήρα (ή φιλμ) επηρεάζει το βάθος πεδίου. Και κατά την γνώμη μου αυτό αποτελεί μία από τις βασικότερες διαφορές μεταξύ compact-dslr-full frame κτλ.

Το πρόγραμμα των compact για πορτέτα καθώς και το blur στο photoshop τα αφήνω ασχολίαστα.
Για τις dslr και το σημείο εστίασης, μάλλον αναφέρεσαι στην υπερεστιακή απόσταση. Εϊναι ο καλύτερος και συνηθέστερος τρόπος να τα έχεις όλα νετ από μία απόσταση και μετά, αλλά δυστυχώς ξεχνάς οτι απαιτεί σχετικά κλειστά διαφράγματα, δηλαδή αρκετό φως. Επίσης εφαρμόζεται και στις compact με σαφές πλεονέκτημα.
Και τέλος, όταν φωτογραφίζεις κόσμο καλά κάνεις, κι εγώ το ίδιο κάνω. Αλλά δεν ασχολούμαι με φωτογραφία δρόμου, οπου εξ'ορισμού και κατά κανόνα (με εξαιρέσεις) περιλαμβάνει στιγμιότυπα μεταξύ ανθρώπων εν αγνοία τους.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-11-11, 18:04
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εϊναι ο καλύτερος και συνηθέστερος τρόπος να τα έχεις όλα νετ από μία απόσταση και μετά, αλλά δυστυχώς ξεχνάς οτι απαιτεί σχετικά κλειστά διαφράγματα, δηλαδή αρκετό φως.
Έμαθα ότι σχετικά κλειστό διάφραγμα σημαίνει αρκετό φως.
Αυτό μου φτάνει.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-11-11, 09:51
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Έμαθα ότι σχετικά κλειστό διάφραγμα σημαίνει αρκετό φως.
Αυτό μου φτάνει.
Ή μου κάνεις πλάκα ή δεν αφιέρωσες ούτε 30 δευτερόλεπτα ή δεν ξέρω τί άλλο. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ την παράθεση που ο ίδιος έκανες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εϊναι ο καλύτερος και συνηθέστερος τρόπος να τα έχεις όλα νετ από μία απόσταση και μετά, αλλά δυστυχώς ξεχνάς οτι απαιτεί σχετικά κλειστά διαφράγματα, δηλαδή αρκετό φως.
Ακόμα και λάθος διατύπωση να έκανα, εσύ ως "heavy user" δεν δικαιολογείται να μην κατάλαβες από τα συμφραζόμενα.
Για να σε βοηθήσω, εννοούσα "απαιτεί κλειστά διαφράγματα, δηλαδή απαιτεί αρκετό φως". Το ρήμα "σημαίνει" δεν ξέρω πως σου προέκυψε.
Ελπίζω να σου βγαίνει το νόημα τώρα, αν διαφωνείς και σε αυτό θα έλεγα να ξεκινήσεις από τα βασικά.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-11-11, 15:00
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή μου κάνεις πλάκα ή δεν αφιέρωσες ούτε 30 δευτερόλεπτα ή δεν ξέρω τί άλλο. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ την παράθεση που ο ίδιος έκανες.



Ακόμα και λάθος διατύπωση να έκανα, εσύ ως "heavy user" δεν δικαιολογείται να μην κατάλαβες από τα συμφραζόμενα.
Για να σε βοηθήσω, εννοούσα "απαιτεί κλειστά διαφράγματα, δηλαδή απαιτεί αρκετό φως". Το ρήμα "σημαίνει" δεν ξέρω πως σου προέκυψε.
Ελπίζω να σου βγαίνει το νόημα τώρα, αν διαφωνείς και σε αυτό θα έλεγα να ξεκινήσεις από τα βασικά.

Α, καλά..

Κλειστό διάφραγμα = αρκετό φώς.

Επιμένεις κιόλας.

Τουλάχιστον σταμάτα να μπερδεύεις τον κόσμο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-11-11, 17:58
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, καλά..

Κλειστό διάφραγμα = αρκετό φώς.

Επιμένεις κιόλας.

Τουλάχιστον σταμάτα να μπερδεύεις τον κόσμο.
Καλό θα είναι να μην υποτιμάς τον κόσμο. Τα post υπάρχουν.

Απο μέρους μου υπήρξε μία γνώμη-συμβουλή προς τον φίλο που άνοιξε το θέμα.
Στην συνέχεια, μετά από τις άτοπες (μία προς μία) διαφωνίες σου, φτάσαμε να συζητάμε για υπερεστιακή απόσταση ,
και μετά ξαναγυρίσαμε στο βου και α = βα.
Και μετά κολλήσαμε..

Μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί τί σου γράφω.
Αυτό που ξαναγράφεις για δεύτερη φορά (κλειστό διάφραγμα=αρκετό φως) είναι λάθος και δεν είπα κάτι τέτοιο.

Είμαι σίγουρος οτι όταν ξαναδιαβάσεις όλο το θέμα με καθαρό μυαλό, καλύπτοντας ενδιάμεσα κάποια κενά που προφανώς έχεις,
τότε θα καταλάβεις τί είπα και γιατί το χάσαμε.

Ένα συγνώμη στον ραφαήλ10 που του σκίσαμε το θέμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να σε βοηθήσω, εννοούσα "απαιτεί κλειστά διαφράγματα, δηλαδή απαιτεί αρκετό φως"
Νομίζω κατάλαβα που κολλήσαμε.
Επειδή η μέθοδος αυτή απαιτεί να έχουμε κλειστά διαφράγματα, χρειαζόμαστε (απαιτεί) αρκετό φως για να την χρησιμοποιούμε. Τώρα είναι σαφές;
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N4505 : 08-11-11 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-11-11, 19:04
Το avatar του χρήστη karxarini
karxarini Ο χρήστης karxarini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2009
Περιοχή: ¶νοιξη (στην αθήνα ειναι!)
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

φίλε μου έτυχε πριν 1.5 βδομάδα να αγοράσω μια dslr η οποία ειιναι της κατηγορίας και της τιμής που ψάχνεις
1) ρώτησα στο 1ο κατάστημα που εμφανίστηκε στο skroutz για την d3100
αλλα δεν ειχε αποθεμα
2. η καλυτερη συμβουλη που μπορώ να σου δωσω ( αυτο που εκανα και γω χεχε) εινα να κανεις μια γυρα στα καταστήματα στην αθηνα και να δεις αν πετυχεις καμια προσφορα . Εγω πέτυχα την sony a33 . η κλύτερη τιμη skroutz ηταν 650 και εγω την πήρα 410 σε εκθεσιακό μοντέλο αλλά ηταν αχρησιμοποίητη γτι η μπαταρία ηταν στο σακουλάκι της.

Απο την ερευνα που εκανα κατεληξα οτι η διαφορες στα μοντελα ειναι πολύ μικρες , οπότε καύτερα να κοιταξεις τη τιμή και αν θες να δωσεις πιο πολλα ψαξε για μια προσφορά πιο πάνω κατηγοριας.
Πάντως για στις μικροδιαφορές καλύτερες θεωρούν πρώτα nikon μετά canon και μετά τις υπόλοιπες
Επίσης οι τα μοντέλα της nikon σε χρονολογική σειρά και σε απόδοση ειναι:
d3000 ,d3100 ,d5100 ,d7000 αυτη ειναι μια κτηγορια πιο πανω ,Η d3000 ειναι αρκετά παλιά πλέον

αν εχω κανει καπου λαθος ασ με διορθώσει καποιος πιο εμπειρος.
__________________

Ενα ωραίο blog με ενυδρεία :
http://enidrio.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nikon D3100 με VR 18-55 vs Nikon D90 με VR 18-200 Crazy_Beaver Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 10 21-04-11 22:48
nikon rawnerve Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 11 27-02-11 11:16
Nεα Nikon D3000 prospathw Φωτογραφίες μελών 24 26-08-10 09:27
Νεα φωτογραφικη-Nikon D60 Raven Φωτογραφίες μελών 29 05-02-09 20:31
nikon d40 tsiro Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 12-04-08 12:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05740 seconds with 13 queries