Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-06-16, 09:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή πυροσβεστηρας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα η φιάλη μου είναι δίλτρη απο πυροσβεστήρα. Οχι όμως ξηράς κόνεως. Να χτυπήσω ξύλο, στα 10 χρόνια δεν μου έχει παρουσίασει πρόβλημα.
Απο την άλλη όμως, αν η διαφορά είναι 10-15 ευρώ πήγαινε στην ενδεδειγμένη λύση, δηλαδή μιας κλασικής CO2 να έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου. Η διαφορά 2lt απο 3lt είναι βέβαια υπολογίσιμη σε ότι αφορά και την διάρκειά τους αλλά μια δίλιτρη σε 60 άρι με 24/7 λειτουργία μπορεί να σου κρατήσει κοντά στους 6 μήνες. Αρα δεν λες ότι αδειάζει εύκολα ώστε να τρέχεις κάθε τρείς και λίγο...
Ευχαριστω Γιώργο!!Παλι καλα που το ρωτησα,γιατι σημερα κατεβαινει ενας φιλος μου Αθηνα για να αναγομωσει ολους τους πυροσβεστηρες της εταιρειας του και του ειπα να ρωτησει για 3κιλη μπουκαλα co2 εκει που θα παει μηπως την παρω σε καλη τιμη,θα δειξει!!
Με 2κιλη 24/7 6μηνο εε;τι χρονο εχω χασει με το diy..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-06-16, 14:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω παρει αυτη.
Στέφανε 55,80 φιάλη CO2 2Kg για ενυδρείο και πυροσβεστήρας CO2 2Κg 36,90 ;
Απαπαπαπα,
20 Ευρώ για τη στρόφιγγα δηλαδή ; Είναι πολύ ακριβός
Καλύτερα τότε 5Κιλο με 56,55+ΦΠΑ http://www.telchines.gr/index.php?op...id=229&lang=el
Εχω ρωτήσει σε πολλούς, και όλοι ίδια τιμή με τον πυροσβεστήρα μου έδιναν γιατι αφαιρούσαν το κλείστρο και έβαζαν στρόφιγγα. Και συγκεκριμένα , μου χάρισαν πυροσβεστήρα και με χρέωσαν μόνο 12 Ευρώ για τη στρόφιγγα .

Και ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΥΡΟΣΒΕΤΣΗΡΕΣ CO2, ΟΧΙ ΞΗΡΑΣ ΚΟΝΕΩΣ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-06-16, 14:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τάξη συμφωνω απλά εγώ όταν το πήρα δεν ήξερα ότι μπορώ να πάρω σκέτο πυροσβεστηρα. Πέρα της στροφιγγας έχει αφαιρεθεί και το σιφωνι. Προσωπικά πυρόσβεστηρα θα έπαιρνα εάν αγοραζα σήμερα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-03-19, 10:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους! Βρηκα κατι πολυ ωραιες πετρες,πηρα δειγμα να δοκιμασω με οξυζενε και δεν αφριζουν καθολου! Υπαρχει περιπτωση παρ αυτα να ναι ασβεστολιθικες;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-03-19, 22:16
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ναι, πάντα υπάρχει πιθανότητα. Δοκίμασε και με ακουαφόρτε που είναι πιο πολύ ισχυρό...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-03-19, 07:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και με ακουαφορτε υπαρχει περιπτωση να μην αφρισει και ας περιεχει ασβεστολιθικα ...

Αν θες να εισαι 100% σιγουρος βαλτες μεσα σε νερο με ενα μικρο κυκλοφορητη και μετρα αν ανεβασε tds μετα απο μερικες μερες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-03-19, 11:25
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Θεμη αλλαγες με οσμωση δεν κανεις ουτως ή άλλως? Δλδ ποσο να επηρεάσει το πετρωμα? Επισης οταν καθε μερα μπαινουν λιπασματα στο ενυδρειο τo tds ανεβαίνει απο αυτα και μονο αρκετά.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-03-19, 20:34
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με ακουαφορτε υπαρχει περιπτωση να μην αφρισει και ας περιεχει ασβεστολιθικα ...

Αν θες να εισαι 100% σιγουρος βαλτες μεσα σε νερο με ενα μικρο κυκλοφορητη και μετρα αν ανεβασε tds μετα απο μερικες μερες!
Ισχύει 100%, ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος εκτός κι αν γίνει έλεγχος της πέτρας είτε από γνώστη με μικροσκόπιο είτε σε χημείο.

Από την άλλη αν με το ακουαφόρτε δεν αφρίσει και να είναι ασβεστολιθική σημαίνει ότι το ποσοστό ασβεστίου που περιέχει το πέτρωμα θα είναι πολύ μικρό. Οπότε το να υπάρξει πρόβλημα με τις σκληρότητες σε ενυδρείο που γίνονται αλλαγές με ΑΟ, είναι δύσκολο.
Στο δικό μου το 60άρι που έχω περίπου 3 κιλά black dragon σε εβδομαδιαία αλλαγή δεν έχω μετρήσει διαφορά στην σκληρότητα...

Τώρα βέβαια αν ο άλλος είναι να κάνει ενυδρείο του νταμάρι, οκ, πρέπει να το ψάξει καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-03-19, 18:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
Κατ αρχην με συγχωρειτε,με ακουαφορτε εκανα τη δοκιμη μπερδευτηκα κι ειπα οξυζενε..
κραταω κι αυτο που λεει ο Στεφανος πως απ τη στιγμη που κανω 60% αλλαγη νερου με οσμωση τοτε πραγματι ποσο να αλλαξουν οι σκληροτητες αν υποθεσουμε πως υπαρχει εστω κι ελαχιστος ασβεστολιθος μεσα..παρατηρησα πως σπανε ευκολα, ξανακανα τη δοκιμη τιποτα κανενα αφρισμα στο ακουαφορτε!
Θα κανω κι ενα πειραμα με tds μετρηση ομως..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-05-19, 09:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους
Λογω επικειμενου rescape θα γινει αλλαγη και του υποστρωματος..Τωρα εχω το jbl manado, νταξει καλο ειναι αλλα μεσα σ αυτα τα 2 χρονια παρατηρω πως δεν μπορει να υποστηριξει δυσκολα φυτα αλλα θελω κι ενα πιο σκουροχρωμο-dark να κανει αντιθεση με τις γαριδες και τα φυτα!
Αγορασα ηδη υποστρωμα της tropica 5kg και θα θελα τη γνωμη σας για το χαλικι απο πανω..βυθος 100Χ41 οποτε περιπου χρειαζομαι αλλα 15 kg.
Eχω δει αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksopli...ck-1-3mm-10kg/
Πως το βλεπετε,αν το χει χρησιμοποιησει καποιος ας μου πει τη γνωμη του.
Υπαρχει κι αυτο αλλα μου φαινεται πολυ ανοιχτο..
https://aquariumshop.gr/shop/eksopli...rk-1-3mm-10kg/
Αν εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο
flourite κτλ απορριπτεται λογω κοστους, ευχαριστω!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-05-19, 09:56
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πηγαινε να δεις σε καμια μαντρα Θεμη εαν εχει μαυρη χαλαζιακη αμμο ή χαλικακι. Εδω παντως πουλανε σε μαντρα με πετρες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-05-19, 12:29
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαινε να δεις σε καμια μαντρα Θεμη εαν εχει μαυρη χαλαζιακη αμμο ή χαλικακι. Εδω παντως πουλανε σε μαντρα με πετρες.
Δυστυχως δεν εχουν οι μαντρες εδω στην πολη μου, τουλαχιστον σε δυο μεγαλες που ρωτησα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-05-19, 13:09
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους
Λογω επικειμενου rescape θα γινει αλλαγη και του υποστρωματος..Τωρα εχω το jbl manado, νταξει καλο ειναι αλλα μεσα σ αυτα τα 2 χρονια παρατηρω πως δεν μπορει να υποστηριξει δυσκολα φυτα αλλα θελω κι ενα πιο σκουροχρωμο-dark να κανει αντιθεση με τις γαριδες και τα φυτα!
Αγορασα ηδη υποστρωμα της tropica 5kg και θα θελα τη γνωμη σας για το χαλικι απο πανω..βυθος 100Χ41 οποτε περιπου χρειαζομαι αλλα 15 kg.
Eχω δει αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksopli...ck-1-3mm-10kg/
Πως το βλεπετε,αν το χει χρησιμοποιησει καποιος ας μου πει τη γνωμη του.
Υπαρχει κι αυτο αλλα μου φαινεται πολυ ανοιχτο..
https://aquariumshop.gr/shop/eksopli...rk-1-3mm-10kg/
Αν εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο
flourite κτλ απορριπτεται λογω κοστους, ευχαριστω!

Θεμη σαν τιμες ειναι καλες παντως οσο θα εβρισκες σε μια μαντρα οικοδομων.Στα στελνουν ομως?Αν παρεις 2 τσοβαλια 10κιλα ειναι βαρος!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-05-19, 14:23
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεμη σαν τιμες ειναι καλες παντως οσο θα εβρισκες σε μια μαντρα οικοδομων.Στα στελνουν ομως?Αν παρεις 2 τσοβαλια 10κιλα ειναι βαρος!
Γεια σου Δημητρη ε λογικα θα στελνει με μεταφορικη κι οχι κουριερ..
Τωρα ειδα πως εχει η Χωματοτεχνικη κηφισιας μαυρη βασαλτικη ψιλη λογικα κι αυτη παρομοια ειναι αλλα αν θυμαμαι απο παλια, δεν κανει αποστολες..
https://www.xomatexniki.gr/enidriaka.html
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-10-19, 10:44
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους! Μετακομιζω τη βδομαδα και ξεστηνω το ενυδρειο..τα φυτα εχουν σχεδον ολα διασπαρτη bba..Λεω να τα βαλω ολα σε λεκανη με διαλυμμα χλωρινης να μη μεταφερω την αλγη..επισης και τους σωληνες θερμαντηρες κτλ..θα πιασει, πως το βλεπετε;
Επισης τα ψαρια θα χουν θεμα να μεινουν 2 μερες στο βαρελι με το φιλτρο μεχρι να το στησω; Δεν την εχω ξανακανει τη διαδικασια κι εχω αγχωθει λιγο..
Το υποστρωμα θα αλλαχτει!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-10-19, 10:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Θεμη καλη ευκολια. Προσωπικα δε θα εμπλεκα με χλωρινη. Σιγουρα η bba θα ειναι σε παλια φυλλα και στελεχη οποτε καλύτερα κοψε και πεταξε ο,τι μπορεις. Επισης κανε και ενα ραντισμα με οξυζενε εαν θες να καψεις ο,τι εχει μεινει.

Σε λεκανη ή ενα πλαστικο δοχειο βαλε ανετα τα ψάρια μαζι και φυτα δε θα εχεις θεμα για λιγο καιρο μέχρι να τα βαλεις σε μια σειρα.

Τι υποστρωμα θα βαλεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-10-19, 17:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Στεφανε σιγουρα η χλωρινη θελει προσοχη αλλα εχει αμμεσο αποτελεσμα εννοειται με τη δοσολογια 1/19..Οντως εχουν πιασει τα παλια φυλλα κ ολα τα αργης αναπτυξης..Σκεφτομαι να ξεριζωσω ολα τα φυτα πρωτα στο καπακι αλλαγη νερου μη φανε αμμωνια τα ψαρια κ την επομενη να βγαλω τα ψαρια ευκολα..Υποστρωμα εχω παρει της tropica 6 kg κι απο πανω μαυρο χαλαζιακο 1-3 mm αλλα 15.
Μακαρι να ναι ευκολια!!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-10-19, 23:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

¶τιμη η bba ,εγώ προτείνω αυτό που είπε ο Στέφανος..
Κόψε και πέταξε ότι έχει bba πάνω του ,να μεταφερθούν καθαρά φυτά στο νέο στήσιμο..
Εγώ θα έκανα με σειρά..

- τράβηγμα νερό από το ενυδρείο και προσθήκη στο βαρέλι/δοχείο
-τοποθετηση φίλτρου και θερμαντήρα
- μεταφορα ψαριών
- μετά κάνε ότι θέλεις μέσα στο ενυδρείο,ξηλωμα φυτά , βγάλσιμο υποστρώματος κλπ.. αλλιώς την αμμωνία θα την φάνε και καπάκι και στρες από την μεταφορά
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-10-19, 23:46
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
¶τιμη η bba ,εγώ προτείνω αυτό που είπε ο Στέφανος..
Κόψε και πέταξε ότι έχει bba πάνω του ,να μεταφερθούν καθαρά φυτά στο νέο στήσιμο..
Εγώ θα έκανα με σειρά..

- τράβηγμα νερό από το ενυδρείο και προσθήκη στο βαρέλι/δοχείο
-τοποθετηση φίλτρου και θερμαντήρα
- μεταφορα ψαριών
- μετά κάνε ότι θέλεις μέσα στο ενυδρείο,ξηλωμα φυτά , βγάλσιμο υποστρώματος κλπ.. αλλιώς την αμμωνία θα την φάνε και καπάκι και στρες από την μεταφορά
Ναι με την αλγη αυτο θα κανω, αλλα τα ψαρια βρε Γιαννη πιανονται με τοσο φυτο μεσα; κι αντε πες επιασα τους καρδιναλιους, τα κορυντορας κ τα ancistrus πως;; οι πιο ευκολες ειναι οι γαριδες

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-10-19, 10:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

νταξει κανενα φυτο θα ξυλωσεις ... ριζες, πετρες κλπ θα τα βγαλεις..
τα αγκιστρακια και τα κορυς πιανονται.. τις καλες κρυψωνες ξυλωσε να μην εχουν να κρυφτουν..
ξυλωσε λιγο λιγο και αργα, οχι ματσακια..
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-10-19, 20:21
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αμαν βρε Θεμη με την bba σου.....

Εγω κάθε φορα που χρειαστηκε να κανω μεταφορα και γενικα ολικη αλλαγη στο ενυδρειο, δεν εκανα ξηλώματα στα φυτα. Τα κλαδεψα συριζα από το χαλικι οποτε βγηκαν….μονα τους ευκολα και χωρις ανακατωματα Αρκει να μην εχεις γαριδακια…
Μετα, με εντελως αδειο το ενυδρειο καθαρισμα βυθου για να φυγουν οι ριζες και φυτεμα από την αρχη. Σε δυο τρεις περιπτωσεις μαλιστα τις ριζες με το οσο κοτσανακι ειχε μεινει τις εβαλα σε ένα δοχειο με λιγο χαλικι και 5 ποντους νερο, τις αφησα στο μπαλκονι και μετα από κανα μηνα ειχα ένα φρεσκα βλασταρακια για ένα ιδιο δευτερο ενυδρειο...

Δεν είναι το ιδιο ανθεκτικα παντως όλα τα φυτα ουτε στην χλωρινη, ουτε στο οξυζενε. Η Μοντε καρλο πχ, δεν αντεχει οξυζενε, λιγο παραπανω να σου πεσει θα σου την καψει...

Εγω στην θεση σου από την στιγμη που εχω στο φυλλωμα bba θα εκοβα αλύπητα ότι εχει προσβληθεί και θα κραταγα μονο τα υγιη μερη….
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-10-19, 20:22
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Με το καλο να γινει η μετακομιση φιλε Θεμη
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-10-19, 22:32
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμαν βρε Θεμη με την bba σου.....

Εγω κάθε φορα που χρειαστηκε να κανω μεταφορα και γενικα ολικη αλλαγη στο ενυδρειο, δεν εκανα ξηλώματα στα φυτα. Τα κλαδεψα συριζα από το χαλικι οποτε βγηκαν….μονα τους ευκολα και χωρις ανακατωματα Αρκει να μην εχεις γαριδακια…
Μετα, με εντελως αδειο το ενυδρειο καθαρισμα βυθου για να φυγουν οι ριζες και φυτεμα από την αρχη. Σε δυο τρεις περιπτωσεις μαλιστα τις ριζες με το οσο κοτσανακι ειχε μεινει τις εβαλα σε ένα δοχειο με λιγο χαλικι και 5 ποντους νερο, τις αφησα στο μπαλκονι και μετα από κανα μηνα ειχα ένα φρεσκα βλασταρακια για ένα ιδιο δευτερο ενυδρειο...

Δεν είναι το ιδιο ανθεκτικα παντως όλα τα φυτα ουτε στην χλωρινη, ουτε στο οξυζενε. Η Μοντε καρλο πχ, δεν αντεχει οξυζενε, λιγο παραπανω να σου πεσει θα σου την καψει...

Εγω στην θεση σου από την στιγμη που εχω στο φυλλωμα bba θα εκοβα αλύπητα ότι εχει προσβληθεί και θα κραταγα μονο τα υγιη μερη….
Γιωργο να σου πω, απο κυανοβακτηριο ή καμια δυσκολης μορφης hair algae, καλυτερη η bba Αλλωστε ξερω τις αιτιες,απλα δεν θελω να μεταφερω σπορια στο νεο ενυδρειο, γι αυτο και σκεφτομαι το μπλουμ στη χλωρινη..Κι εκει δεν επιβιωνειΔεν θα χρησιμοποιηθουν ολα τα φυτα αλλωστε στο νεο στησιμο, ναι το χω δει το Monte carlo να λιωνει με το οξυζενε..
Σ ευχαριστω για το tip αυτο θα κανω με μερικα,αλλα η parvula οπως και να το κανεις βγαινει τουφες με το υποστρωμα μαζι, κι εχω μπολικη..
Δε βαριεσαι, νεο aquascape νεα προκληση!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο να γινει η μετακομιση φιλε Θεμη
Να σαι καλα φιλε Γιαννη!!
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 15-10-19 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-10-19, 13:30
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

¶ντε Θέμη καλά ξεμπερδέματα με την bba που σε αγαπάει τοσο πολύ,και να δουμε ξανα ενα ωραίο aquascape.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-10-19, 17:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντε Θέμη καλά ξεμπερδέματα με την bba που σε αγαπάει τοσο πολύ,και να δουμε ξανα ενα ωραίο aquascape.
κ. Σταυρο ευχαριστω! Μολις εβγαλα ολα τα φυτα..Εκανα αλλαγη νερου κι αφησα μεσα tripartita σε μια ακρη και βολβιτη..πλακα εχει κοκκινισε απ τις γαριδες πηγαν ολες εκει πανω
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-10-20, 16:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους! Σε ενυδρειο 150 λιτρα εχω 2 θερμαντηρες εναν jagger 100w κι εναν aquanova 50w. Παρατηρω οτι αργουν να πιασουν επιθυμητη, (26) κι ακομη δεν εχουμε μπει στον χειμωνα..Μηπως ειναι οριακοι για τα λιτρα μου;Αν εβαζα 2Χ100w σιγουρα θα ανεβαζαν θερμοκρασια πιο γρηγορα, αλλα θα εκαιγαν το ιδιο ή λιγοτερο;
Βασικα με ενδιαφερει και το θεμα της καταναλωσης, ενας αλλος λογος που ρωταω.. Ευχαριστω!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-01-21, 16:07
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλησπερα! Χθες παρατηρησα μια πολυ μικρη διαρροη-δακρυσμα ευτυχως ειναι ψηλα, περιπου 4 εκατοστα απ την κορυφη..Το ενυδρειο ειναι diy κι εξ αρχης στο σημειο αυτο εβλεπα φυσαλλιδες αερα μεσα και μαλλον αυτος ειναι ο λογος.Χανει ελαχιστα, σκεφτομαι να κατεβασω τη σταθμη, να καθαρισω οσο γινεται την παλια σιλικονη γυρω γυρω κ να περασω νεα σιλικονη.Πως το βλεπετε; ποια η καλυτερη, κι αναιμακτη λυση;

https://i.postimg.cc/zG0BGn1J/Screen...04-Gallery.jpg

__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-01-21, 19:23
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Θεμη σιγουρα δεν ειναι υδρατμοι απο τη διαφορά θερμοκρασίας?

Δυσκολη περιπτωση εαν ειναι διαρροη δε ξέρω τι θα εκανα, μαλλον θα πηγαινα σε ολικη επισκευή ή θα το έβλεπα σαν ευκαιρία για αναβάθμιση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-01-21, 19:38
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Το έπαθα πριν κάνα 3μηνο στο Rio 125 μου που έτρεχε από το 2008, η διαρροή άρχισε όμως από πολύ χαμηλά και δεν υπήρχαν περιθώρια για διορθώσεις. Στημένο και φουλ φυτεμένο ενυδρείο, με ψάρια και σαλιγκάρια μέσα, που χρόνος. Έτρεξα και πήρα ένα ίδιο Rio 125, το έβγαλα πάνω στο έπιπλο του και ξεκίνησα τις μεταφορές. Πρωί το ανακάλυψα, μέχρι το απόγευμα ήταν όλα κομπλέ στη θέση τους.
Και τυχερός στάθηκα που συνέβη μέρα που είχα ρεπό..
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-01-21, 22:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεμη σιγουρα δεν ειναι υδρατμοι απο τη διαφορά θερμοκρασίας?

Δυσκολη περιπτωση εαν ειναι διαρροη δε ξέρω τι θα εκανα, μαλλον θα πηγαινα σε ολικη επισκευή ή θα το έβλεπα σαν ευκαιρία για αναβάθμιση.
Ναι Στεφανε δεν ειναι υδρατμοι στανταρ..μιλαμε για διαρροη σταγονα στα 2 λεπτα..εχω σιλικονη ενυδρειακη ευτυχως οποτε θα κανω μια αποπειρα να κατεβασω σταθμη κι επισκευη βγαζοντας την παλια σιλικονη μονο στο σημειο αυτο κ προσθηκη νεας..το καλο ειναι οπως ειπα κ πριν, ειναι ψηλα οποτε θα μπορει να λειτουργει το ενυδρειο για 2-3 μερες μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη..και καλη μου τυχη
Ξερεις πως αλλιως θα το ασφαλιζα 100% ; με αλουμινογωνια απ εξω, αλλα μετα ποιος ξερει πως θα δειχνει και πρεπει να γινει κι απ τις 2 μεριες.
Πολυτελεια η αναβαθμιση στην παρουσα φαση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έπαθα πριν κάνα 3μηνο στο Rio 125 μου που έτρεχε από το 2008, η διαρροή άρχισε όμως από πολύ χαμηλά και δεν υπήρχαν περιθώρια για διορθώσεις. Στημένο και φουλ φυτεμένο ενυδρείο, με ψάρια και σαλιγκάρια μέσα, που χρόνος. Έτρεξα και πήρα ένα ίδιο Rio 125, το έβγαλα πάνω στο έπιπλο του και ξεκίνησα τις μεταφορές. Πρωί το ανακάλυψα, μέχρι το απόγευμα ήταν όλα κομπλέ στη θέση τους.
Και τυχερός στάθηκα που συνέβη μέρα που είχα ρεπό..
Τι τραβηξες κι εσυ...κι εχανε απ το 2008;
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 17-01-21 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κλαδεμα φυτων συμβουλες ixtlilton Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 9 26-04-13 00:08
ΚΛΑΔΕΜΑ ΦΥΤΩΝ ChocolatePuma Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 02-10-12 11:37
πως γινεται Κλαδεμα φυτων? reselie Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 27-04-10 14:39
υπαρχει οδηγος για κλαδεμα φυτων? sefis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-02-10 07:16
echinodorus-κλαδεμα νεων φυτων.τι και πως? Μικρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 01-08-08 20:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09607 seconds with 14 queries