Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-12, 20:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Βοηθεια για ψαροσυνθεση.

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα ενυδρειο με διαστασεις 50x30x35 στο οποιο θα ξεκινησω το στρωσιμο αυτες τις μερες και θα ηθελα να μου προτινετε διαφορες συνθεσεις ψαριων που θα μπορουσαν να φιλοξενηθουν με αυτη τη διακοσμηση του ενυδρειου. Δεν ειναι αναγκη να ειναι κοινωνικο το ενυδρειο, ας εχει και μονο ενα ειδος δεν με πειραζει.

Η μια συνθεση που εχω στο μυαλο μου ειναι μονο με cardinal ή neon tetra. (ισχυει κατι που παρατηρησα σε 2 πετ σοπ, τα νεον να ειναι χαλαρα οχι κοπαδι και να μην φοβουνται ενω τα καρντιναλ να κοπαδιαζουν και να ειναι φοβισμενα σε καθε κινηση?)

Η αλλη που μου εχει προταθει σε αυτο το ποστ του φιλου delta66 ειναι tetra μαζι με oτοκυκλους ή ενα ειδος απιστο μονο του.

Σκεφτομαι ακομα τις νανοκιχλιδες multi αν και δεν τρελαινομαι για τα κελυφη που θελουν στο βυθο.

Εdit: Μολις ειδα και τα Silvertip Tetra (Hasemania nana) τα οποια αναφερει πως θελουν ph 6-8, οποτε στο νερο μου (7,5 ph) ισως να ειναι καλα ωστε να μην μπλεκω και με τη διαδικασια της τυρφης οπως για παραδειγμα θα εκανα στα cardinal και απο οτι βλεπω τα εχει και το waterinn στον καταλογο του. Τι λετε? (πηρα τηλεφωνο και τα εχουν....μην παει να τα παρει κανεις σε περιπτωση που μπορουν να φιλοξενηθουν στο ενυδρειο μου....)

Eδω δινει ακομα μεγαλυτερο ευρος για το ph.

Συμφωνα με αυτο που λεει ο χρηστης dimis1978 εδω μιας και το δικο μου ενυδρειο ειναι 14 γαλονια, ισως να μπορουσα και εγω να βαλω ενα κοπαδακι. Bλεπω ακομα πως και εδω αναφερει πως μπορουν να ζησουν ανετα σε νερο δικτυου, κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα.
-------------------------
Καποια βοηθεια, απαντηση, προταση κανεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-03-12 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν σου αρεσουν βαλτα.
Προσπαθησε να μην εχεις τιποτα ασβεστολιθικο ομως μεσα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-12, 21:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια αν καταληξω σε αυτα ξερω οτι μπαινουν τωρα που μου το επιβεβαιωσες. Σε τι αριθμο? 8-12? Αν θελησω να βαλω και κανενα συγκατικο αργοτερα μαζι τους γινεται? Οπως απιστο ή οτο?

Τωρα οσον αφορα αν εχω κατι ασβεστολιθικο, στο προηγουμενο στησιμο που ειχα (1 πετρα, seachem υποστρωμα και μια ριζα το ph και στη βρυση και το ενυδρειο ηταν 7,5) και ετρεχε το ενυδρειο 6 μηνες.

Απο το ιδιο μαγαζι πηρα και αυτες τις πετρες που εχει μεσα τωρα με τη moss και τη riccia πανω τους και λεει πως ειναι και αυτες μη ασβεστολιθικες οπως εκεινη που ειχα παρει. Ph πρωτη μερα το ενυδρειο ειχε 7,5. Τωρα θα ξανακανω τεστ να δω αν ειναι ακομα σταθερο (αυριο, δηλαδη μετα απο 3 μερες) και αν εχει ανεβει το ph βγαζω αυτες τις πετρες και σπαω την αλλη τη μεγαλη που ειχα στο προηγουμενο setup και βαζω εκεινη. Τωρα η αμμος να ειναι ασβεστολιθικη δεν νομιζω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-12, 21:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να ενημερωσω οτι το ιδανικο των ψαριων αυτων ειναι το 6.8 ph
Απλα ειναι απο τα λιγα τετρα που μπορει να ζησει και σε μεγαλυτερες σκληροτητες.
Αν μπορεις να κανεις κατι για να μαλακωσεις το νερο σου,καντο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-12, 21:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καταλαβα τι λες και εχεις δικιο απλα ειδα σε πολλα προφιλαδικα να του δινουν μεγαλο ευρος. Ακομα και σε καποια πιο αυστηρα ειχαν σαν οριο το 7,5. Αν ειναι να κανω κατι ωστε να ριξω το ph τοτε μου φαινεται οτι θα παω σε καρντιναλ γιαυτο και ελεγα να επιλεξω τα silvertip μπας και το γλιτωσω. Αν μεινουν σε νερο δυκτιου θα παθουν κατι? Πιο ευκολα αρρωστιες, μειωση διαρκειας ζωης κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν τα εχω μελετησει τοσο βαθια.
Ενας γνωστος τα εχει σε νερο δικτυου Πειραια σε 96αρι ενυδρειο εδω και 3,5 χρονια και ειναι ολα καλα στην υγεια τους,ακομα.
Δεν ειναι βεβαια αντικειμενο να βασιστεις αυτο,απλα μια ενδειξη της ανοχης τους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-12, 21:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, καταλαβα πως το λες και σε ευχαριστω για τη βοηθεια και το χρονο σου.

Αν σου ερχεται και καποια αλλη συνθεση σε αυτα τα λιτρα με αυτη τη διακοσμηση ευχαριστως να την ακουσω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Χωρις να πειραξεις καθολου το νερο (σκετη βρυση με αντιχλωριο) μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι pseudomugil gertrudae ή signifer,γαριδες και 2-3 stiphodon sp.
Mια χαρα θα εισαι...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-12, 23:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Και παλι ευχαριστω. Δεν τρελαινομαι για αυτα τα ψαρια εμφανισιακα. Τα εχω δει μερικες φορες και παλι τωρα αλλα δεν μου κινουν το ενδιαφερον. Φυσικα θα τα εχω υπ'οψην...μπορει να τα αδικω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-12, 02:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-12, 13:06
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι το εχω δει, εχω συγχαρει κιολας τον Γιωργο για την πολυ καλη και πολυτιμη δουλεια του.
Απο εκει ειδα και τα multi που λεω πιο πανω και τα θυμηθηκα. Ειχα σκεφτει καποια στιγμη και τα celestial pearl danio αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα θελω, ουτε αν ειναι καλο το στησιμο που εχει πλεον το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια. Ειχα και τα zebra danio στο προηγουμενο στησιμο και ελεγα να παω σε αλλο ειδος, οχι παλι σε danio.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
(ισχυει κατι που παρατηρησα σε 2 πετ σοπ, τα νεον να ειναι χαλαρα οχι κοπαδι και να μην φοβουνται ενω τα καρντιναλ να κοπαδιαζουν και να ειναι φοβισμενα σε καθε κινηση?)
Iσχυει κατι τετοιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 10-03-12 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οτι τα καρντιναλ κοπαδιαζουν καλυτερα ισχυει.
Οπως οτι ειναι και πιο φοβιτσιαρικα.
Αλλα η συμπεριφορα τους σε ενα ενυδρειο στημενο στα θελω τους ειναι τελειως διαφορετικη απο την συμπεριφορα μεσα στα τανκ των πετ...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-12, 17:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καταλαβα. Ευχαριστω.
-------------------------
Πηγα μια βολτα στο waterinn πριν λιγο και τα ειδα τα silvertip tetra (μου ειπαν πως τα φερνουν συχνα) και μπορω να πω οτι μου αρεσαν πολυ. Και στην κοπελα αρεσαν (ευτυχως γιατι ακομα εχω γκρινια που ειχα βαλει τα zebra danio στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου και οχι καρντιναλ ή αρλεκινους ή rummy nose που της αρεσαν). Εχω βεβαια και παλι την γκρινια λιγο της κοπελας που θελει τα rummy nose tetra και της εξηγω οτι δεν μπαινουν στο μηκος και λιτρα του ενυδρειου. Ομολογω οτι και σε μενα αρεσουν πολυ αλλα εχω δει βιντεο με αυτα τα ψαρια που ακομα και 3 μετρα ενυδρειο να τους δωσεις το διανυουν ταχυτατα και για πλακα.

Οποτε ξεκιναω το στρωσιμο και βλεπω τι θα κανω. Πρεπει να σκεφτω και τι θελω να κανω με το ph αμα ειναι και επιλεξω καποιο αλλο περαν των silvertip tetra. Αν επιλεξω τα silvertip tetra ξεκιναω σε νερο δικτυου λεω και βλεπω στην πορεια.

Aπο οτι διαβασα το χρωμα των silvertip αναδικνυεται καλυτερα σε χαμηλο φωτισμο και πραγματι στο ενυδρειο που τα ειχαν δεν ειχε δυνατο φωτισμο και το κιτρινο τους ηταν πολυ εντονο. Μαρεσει και παρα πολυ που εχουν ασπρα τελειωματα στα πτερυγια τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 10-03-12 στις 17:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιγο βοηθεια με την ψαροσυνθεση!! Stivv27 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 13-10-11 16:44
ψαροσυνθεση irongud Malawi 29 30-07-11 02:24
ψαροσυνθεση Λάζαρος Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 25-07-11 20:23
Βοηθεια για ψαροσυνθεση rastafarian Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 40 03-07-11 14:31
Ψαροσυνθεση! christosvn Γλυκό νερό - Γενικά 3 31-01-10 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05251 seconds with 13 queries