Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Λοιπός εξοπλισμός

Λοιπός εξοπλισμός Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-05, 22:33
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Question Παμε στην ουσια...

Όπως έχετε δει σε άλλο θέμα ετοιμάζω ένα reef 160x60x60 (με το 60 καθαρό υψος νερού) με εσωτερική υπερχείλιση. Καπάκι για το ενυδρείο για T5. Επίσης θέλω sump με refugium και "υποδοχές" για χημικό φιλτράρισμα (άρα 4 τζαμένια χωρίσματα νομίζω) και βέβαια όλες τις τρύπες για την υπερχείλιση και την επιστροφή του νερού από το sump.

Χρειάζομαι και ένα έπιπλο/βάση για τα παραπάνω.

Το έπιπλο ύψους 80 εκ. με δυο πόρτες που να ανοίγουν προς έναν ενιαίο χώρο οπού θα βρίσκεται το Sump...απλό και μαύρο...



Τι έχετε να μου προτείνετε ? κάποιο μαγαζί ? κάποιον για τη βάση μιας και έχω ακούσει κάποιες τρελές τιμές....πέρα από αυτό θα με ενδιέφερε αν μπορείτε να μου πείτε πόσο κοστολογείτε με βάση την εμπειρία σας τα παραπάνω. Δεν μιλάω για εξοπλισμό κτλ ακόμα.....θέλω να τελειώνω με αυτά πρώτα...αν για κάποιο λογο δεν θέλετε να απαντήσετε εδώ (διαφήμιση κτλ) μπορείτε να μου στείλετε και pm. Δεκτές και απαντήσεις επαγγελματιών με προσφορές…



Ευχαριστώ και HELP
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-05, 23:01
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καταρχήν Μάνο καλή αρχή, βλέπω μαζεύεις σιγά-σιγά! Στη βάση σου τώρα... Δεν αναφέρεις τι βάση θες, μεταλλική, ξύλινη, μεταλλική με ξύλινη επένδυση... Σε ενδιαφέρει να την κάνεις μόνος σου ή να την παραγγείλεις έτοιμη και να στη φέρουν? Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να πας σε διάφορα μαγαζιά "κάντο μόνος σου" (τίποτα πονηρό ) και να σου κόψουν τα ξύλα που θες και εσύ απλά τα συναρμολογείς. Δεύτερη λύση φέρνεις μαραγκό, βλέπει την κατάσταση και σου λέει πόσα θέλει. Τρίτη και οικονομικότερη λύση μεταλλική κατασκευή και ξύλινη επένδυση, οπότε πας σε σιδερά εκτός κι αν χειρίζεσαι ηλεκτροκόληση τροχούς κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-05, 08:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λοιπόν......

η καλύτερη και πιο γερή βάση είναι η σιδερένια (και πιο οικονομική), με στρατζαριστό ενισχυμένο ή κοιλοδοκούς. Έπειτα (όπως λέει και ο Γιώργος), την επενδύεις εύκολα με μαύρη μελαμίνη ή βακελίτη. Λίγο προσοχή θέλει στα μέτρα (βέβαια αν πιάνουν τα χέρια σου).



Τώρα όσον αφορά το κυρίως ενυδρείο, τα μαγαζιά είναι γνωστά, οπότε τρέξιμο για προσφορές…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-05, 19:11
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Λοιπόν......

η καλύτερη και πιο γερή βάση είναι η σιδερένια (και πιο οικονομική), με στρατζαριστό ενισχυμένο ή κοιλοδοκούς.
εγκρινω και επαυξανω, και θα προτεινα MDF για επενδυση !!
του κανεις και σχεδιακια στο ρουτερ, και γινεται ... επιπλο.
επισης να πουμε το περασμα με ειδικο αδιαβροχο λουστρο, και παντα σατινέ, να μη φαινονται τα στραβα του ξυλου.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05138 seconds with 13 queries