Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-11, 16:42
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Μεσογειακό ενυδρείο

Καλησπέρα σε όλους τους θαλάσσιους ενυδρειόφιλους,...Ετοιμάζομαι να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά,....
1) 250 λίτρα
2)4 κυκλοφορητές
3)Ζωντανό βράχο
4)Αραγονίτη ζωντανό(Κάπου στα 20 κιλά)
5)Μηχανισμό Eheim external filter 2213
6)Νερό απο τη θάλασσα(Με τακτικές ανανεώσεις και με τακτικούς ελέγχους των παραμέτρων της)
7)Σκιμερ(Για τα αντίστοιχα λίτρα του ενυδρείου
GROTECH
HEA080 - The inside skimmer)
8 ) Ένα εσωτερικό μηχανισμό που έχει το ενυδρείο απο το εργοστάσιο
9)2 λάμπες τ5 για τισ διαστάσεις μου
10)Οι οργανισμοί θα είναι κάποια καρκινοειδή,1 ανεμώνη, και 5-10 μικρά ψαράκια,...
και οι απορίες μου είναι οι εξής,.....Μπορεί να επιβιώσει ένα τέτοιο ενυδρείο,με τα παραπάνω χαρακτηρστικά?Θα είναι το νερό του καθαρό και υγιές για τα ψάρια?Γτ έχω μπερδευτεί με τα ΑΟ/Sumb κτλ κτλ,....Σας ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-11, 17:15
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Χονδρικα φιλε μου ναι! Απλα η ανεμωνη δεν ανεχετε λαθακια γιατι τα πληρωνεις εσυ μετα, με τη καταστροφη/δηλητηριαση της βιολογιας σου! θα χρειαστεις δροσερο δωματιο με air condition ή ανεμιστηρακια για ψυξη. Καρκινοειδη τι εννοεις? αν λες ή σκεφτεσαι να βαλεις καβουρακια ξεχνα το μιας και ειναι "επικινδυνα" γενικοτερα! ερημιτες μπορεις να βαλεις ανετα! Αλλα αφου εισαι απο Σητεια και εκ πειρας γνωριζω πως εχετε καθαρα νερα, γιατι δε βαζει και αμμο απο τα μερη σας, τραγανες κτλ?
Επισης A/O θα χρειαστεις οπωσδηποτε, αφου ειναι οτι καλυτερο να συμπληρωνεις νερο απο αυτην, λογο της εξατμισης νερου που σαφως θα εχεις απο το ενυδρειο σου καποια στιγμη! Το sub ειναι μια extra ευκολια, αφου τα μηχανηματα σου θα μπουν εκει, αρα ουτε πολλα χερακια θα βαζεις μεσα στο κυριο ενυδρειο σου, ουτε χωρο θα σου πιανουν τα διαφορα μηχανηματα σου, συν πως οπως και να θελεις να παρεμβεις στο νερο του ενυδρειου σου, εχεις προσβαση οχι στη κυρια δεξαμενη, αλλα στο sub!
-------------------------
Βλεπω θετικη δημιουργικοτητα τωρα τελευταια εκει στη Σητεια ετσι?!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michael151 : 05-09-11 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-11, 17:43
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μιχάλη,....Σε ευχαριστώ καταρχάς για τις συμβουλές σου,....Απο καρκινοειδή σκέφτομαι για ερημίτες,γαριδούλες...Οι τραγάνες είναι μέσα στο πρόγραμμα + κάποια γαστερόποδα,μαλάκια,κωπήποδα και σκουληκάκια που φιλοξενούνται εκεί,...'Oσo για την άμμο,φοβάμαι μήπως θολώσει το νερό,....Μπορώ να φτιάξω εγώ το sub και την Α/Ο?Υπάρχουν κάπου οδηγίες?Η αλήθεια είναι ότι μιάς και είμαι άρρωστος με το ψαροντούφεκο και τη θάλασσα,θέλω να φέρω και την θάλασσα στο σπίτι μου,...:-p
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-11, 17:50
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Μιχάλη,....Σε ευχαριστώ καταρχάς για τις συμβουλές σου,....Απο καρκινοειδή σκέφτομαι για ερημίτες,γαριδούλες...Οι τραγάνες είναι μέσα στο πρόγραμμα + κάποια γαστερόποδα,μαλάκια,κωπήποδα και σκουληκάκια που φιλοξενούνται εκεί,...'Oσo για την άμμο,φοβάμαι μήπως θολώσει το νερό,....Μπορώ να φτιάξω εγώ το sub και την Α/Ο?Υπάρχουν κάπου οδηγίες?Η αλήθεια είναι ότι μιάς και είμαι άρρωστος με το ψαροντούφεκο και τη θάλασσα,θέλω να φέρω και την θάλασσα στο σπίτι μου,...:-p
Προσωπικα diy (φτιαξτο μονος σου) Α/Ο δε ξερω να σου πω αν μπορεις να φτιαξεις..! Καλυτερα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, αγορασε τη! θα βρεις φθηνες στις αγγελιες απο το Forum! Sub.. αμε! Δεν εχω φτιαξει, αλλα δε νομιζω να ειναι και τοσο δυσκολο.. Οδηγιες θα βρεις ψαχνωντας στο Forum παλι! Για την αμμο και να σου θολωσει.. ε και?! Θα σου ξεθολωσει γρηγορα μην ανησυχεις γι' αυτο! Καλη κυκλοφορια να υπαρχει μονο και ολα καλα! Αρρωστος με το ψαροντουφεκο ε?! Φονια!! χαχαχα!! εγω φοβαμαι να πω την αληθεια!! Σκιαζομαι!! οποτε εκ του ασφαλους θαυμαζω τη φυση απο τα ενυδρεια μου! Αληθεια.. πως σκεφτεσαι να πιασεις τα ψαρια σου?! Εγω προσπαθω να πιασω γυλους! ομορφα και μικρα ψαρακια! μη μου πεις κι εσυ για ροφο γιατι θα φρικαρω! Εχω αρκετους φιλους απο Σητεια μερια να ξερεις!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-11, 18:08
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

A malista,....Trela trela me to psarontoufeko,....;-p,..An den eisai mesa sto nero,osa litra kai na einai to enydreio sou den niwtheis tin mageia,....Me kiourto tha piaseis xeiloudes,gylous,saliares ktl ktl,....Mikra kai omorfa psarakia,...Kai analoga me tin diametro pou exoun oi trypes ston kiourto sou tha piaseis kai mikres garidoules...O rofos einai to standar alla kai to dyskolo na piastei bebaia,....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-11, 18:21
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

εμ..τωρα εγω εχω απορια! το κιουρτο τον αγοραζεις απο μαγαζι με ειδη αλιειας ετσι? τι δολωμα να βαλω? σκεφτομουν καμοια γαριδα..,εχεις δικιο, αλλα εκτος απο τη μαγεια... εχει και καρχαριες! δηλαδη και τρομο!χαχα!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-11, 18:23
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους τους θαλάσσιους ενυδρειόφιλους,...Ετοιμάζομαι να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά,....
1) 250 λίτρα Αρκετά καλά τα λίτρα σου..όχι τέλεια βέβαια.
2)4 κυκλοφορητές Δώσε λίτρα ανά ώρα καλύτερα και όχι αριθμό κυκλοφορητών. Υπολόγιζε τουλάχιστον 20 - 30 χ τα λίτρα σου ανά ώρα.....να μην σου πω και περισσότερα.
3)Ζωντανό βράχο Τραγάνα...και μόνο. Ψάξε βρες που καθαρίζουν οι ψαράδες τα δίχτυα σου στην περιοχή σου.
4)Αραγονίτη ζωντανό(Κάπου στα 20 κιλά) ¶σε τους αραγωνίτες που είναι και ακριβοί και ψάξε σε καμιά κοντινή σου παραλία για άμμο. Υπολόγισε μια στρώση 12 εκ για να εκμεταλευτείς την "βιολογία" που δημιουργεί (ψάξε το DSB (Deep Sand Bed)). Η άμμος μέσα από την θάλασσα και όχι από την ακτή.
5)Μηχανισμό Eheim external filter 2213. Μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα (ενυδρειακό βαμβάκι) και χημικό (ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο)
6)Νερό απο τη θάλασσα(Με τακτικές ανανεώσεις και με τακτικούς ελέ
γχους των παραμέτρων της) Σούπερ
7)Σκιμερ(Για τα αντίστοιχα λίτρα του ενυδρείου
GROTECH
HEA080 - The inside skimmer) Θα χρειαστείς σάμπ για αυτό, αλλιώς ψάξε για κανένα κρεμαστό, εξωτερικό.
8 ) Ένα εσωτερικό μηχανισμό που έχει το ενυδρείο απο το εργοστάσιο Τί είναι αυτό....μήπως εννοείς εσωτερικό φίλτρο. Εάν ναι δεν σου χρειάζεται ..οπότε το αφαιρείς και κερδίζεις επιπλέον λίτρα, ή το αφήνεις και καταργείς το Eheim.
9)2 λάμπες τ5 για τισ διαστάσεις μου Να απαντήσει κανένας πιο ειδικόςστο φωτισμό μεσογειακού.
10)Οι οργανισμοί θα είναι κάποια καρκινοειδή,1 ανεμώνη, και 5-10 μικρά ψαράκια,... Σιγά - σιγά και σταθερά..μην βιαστείς..ψαράκια και ανεμώνες μετά από 2 - 3 μήνες και ανάλογα με την πορεία σου. Ψαράκια στο τέλος ...έτσι για να χαρείς και την αναμονή τους...
και οι απορίες μου είναι οι εξής,.....Μπορεί να επιβιώσει ένα τέτοιο ενυδρείο,με τα παραπάνω χαρακτηρστικά?Θα είναι το νερό του καθαρό και υγιές για τα ψάρια?Γτ έχω μπερδευτεί με τα ΑΟ/Sumb κτλ κτλ,....Σας ευχαριστώ!!!
Φυσικά και μπορεί να επιβιώσει. Καθαρό σαν κρυστάλλινο αρκεί να μην βιάζεσαι και να προχωράς αργά και σταθερά. Εννοείται ότι πρέπει να διαβάσεις πολύ. Αυτό που δεν συζήτησες είναι το θέμα ψύξης...εκεί είναι το δύσκολο (οικονομικά) του εγχειρήματος. ¶ντε να πληθύνουμε καμιά μέρα οι μεσογειακοί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-11, 08:35
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Τον κιουρτο θα τον αγοράσεις απο καταστήματα με είδη αλιείας,....Βρές κιούρτους με μικρή διάμετρο,για να μην σου φεύγουν τα μικρά ψαράκια.....Απο δολώματα μπ[ορείς να βάλεις γαρίδες,ψωμιά,τυριά και τίποτα εντόσθια απο σαρδέλα φρέσκια που μυρίζει και προσελκύει υπόλοιπα ψάρια,.....
-------------------------
Samian:Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου,...Πραγματικά θέλει πολύ ψάξιμο το όλο θέμα και υπομονή,..Το μέρος που θα το έχω είναι αρκετά δροσερό ειδικά το χειμώνα,οπότε το πρόβλημα είναι η θέρμανση,....Αλλα αυτό πιστεύω διορθώνεται πολύ εύκολα με τους θερμοστάτες ή με κάποιο σώμα εκεί τριγύρω σε αντίθεση με την ψύξη,......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diveromitsosp : 06-09-11 στις 08:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-11, 03:19
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ειλικρινά το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι οι θερμοστάτες. Πόσο θα σου κατεβαίνει το χειμώνα η θερμοκρασία....14, 18ο C...άψογαααα. Είσαι μέσα...το καλοκαίρι θέλει προσοχή γιατί αλλιώς θα πήξεις στην άλγη. Βέβαια εδώ ο panos-alex/polis έκανε 1 πολύ καλό πείραμα. Διάβασε το σχετικό πόστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41407 θα σε βοηθήσει πολύ. Χαμηλό κόστος με πολύ κίνηση και χρώμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακό ενυδρείο με ελληνικό χαρακτήρα! ioannist Μεσογειακό 15 02-05-08 22:09
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04
Βράχος και άμμος απο θάλασσα για Μεσογειακό ενυδρείο!!! zak Μεσογειακό 17 09-06-07 22:53
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο jimfytakis Μεσογειακό 8 02-05-07 22:57
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05576 seconds with 15 queries