Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-03-13, 01:12   #1
Αρχαριος
Ψαρακας
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ψαρακας 03-03-13, 01:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλως σας βρηκα

Σκοπευω να φτιαξω ενα ενυδρειο περιπου 60 lt .Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα βαλω ενα ψαρι (πχ μονομαχος ) η ενα κοπαδι πχ guppy.Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα τα τελευταια θεωρουνται ευκολα ψαρια για αρχαριους (?). Εχω μια ερωτηση αρκετα αρχαριακη. .Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος , μιλαω για τη συμπεριφορα του ψαριου , το στησιμο αλλα και την πιθανη αναπαραγωγη αν ειναι κοπαδι , να προτιμησω μεγαλυτερο μηκος ενυδρειου η μεγαλυτερο υψος ?Αν θα το κανω παραλληλογραμο δηλαδη η κυβο .
Επισης το ενυδρειο οταν κολληθει με το καλο με τι να το καθαρισω πριν ξεκινησω οτιδηποτε αλλο ?
Ευχαριστω.
Εμφανίσεις: 2948
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-13, 01:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ψαρακας Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας βρηκα

Σκοπευω να φτιαξω ενα ενυδρειο περιπου 60 lt .Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα βαλω ενα ψαρι (πχ μονομαχος ) η ενα κοπαδι πχ guppy.Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα τα τελευταια θεωρουνται ευκολα ψαρια για αρχαριους (?). Εχω μια ερωτηση αρκετα αρχαριακη. .Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος , μιλαω για τη συμπεριφορα του ψαριου , το στησιμο αλλα και την πιθανη αναπαραγωγη αν ειναι κοπαδι , να προτιμησω μεγαλυτερο μηκος ενυδρειου η μεγαλυτερο υψος ?Αν θα το κανω παραλληλογραμο δηλαδη η κυβο .
Για τα ψάρια που λές, και για τα περισσότερα ψάρια, καλύτερα μήκος, παρά ύψος..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ψαρακας Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης το ενυδρειο οταν κολληθει με το καλο με τι να το καθαρισω πριν ξεκινησω οτιδηποτε αλλο ?
Ευχαριστω.
Αφού στεγνώσει, θα το γεμίσεις 3-4 φορες, και δεν θέλει κάτι άλλο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-13, 01:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλως ηρθες! Εφοσον υπαρχει διαθεσιμος χωρος για την τοποθετηση του ενυδρειου τοτε αποφασισε πρωτα τι ψαρια θελεις. Σε 60 λιτρα ο μονομαχος θα ειναι πολυ ανετος αλλα αντιθετως τα γκαπυ αμα αρχισουνε να γεννανε τοτε το ενυδρειο δε θα τα χωραει. Αν καταλαβα καλα θα επιχειρησεις να κατασκευασεις το πρωτο σου ενυδρειο. Μιας και εκανα και εγω πρωτη φορα κατασκευη ενυδρειου θα μοιραστω μαζι σου την εμπειρια μου. Για ενυδρειο 60 λιτρα κατα την αποψη μου δεν αξιζει να κατσεις να κανεις ιδιοκατασκευη καθως το να παρεις ενα ετοιμο θα σου βγει στα ιδια λεφτα ισως και φτηνοτερα. Η συμβουλη μου ειναι ριξεις μια ματιι στις παρουσαισεις ενυδρειων και να παρεις ιδεες.

Υ.Γ Πολυ ωραιο το στυλ γραφης σου
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-13, 02:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!
καλά διαβάσματα, καλές εργασίες και με το καλό να δούμε το ενυδρείο σου.
για το μήκος συμφωνώ με kotsos.
αν έχεις μήκος μεγαλύτερο από 60cm μπορείς να βάλεις μονομάχο αρσενικό με cardinal και ροδόστομους. είχα και μ αρέσει αυτός ο συνδυασμός (αν υπάρχει κάποιο λάθος ας με διορθώσει όποιος ξέρει).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-13, 02:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα guppy (και γενικά τα ζωοτόκα) τα βάζουμε σε αναλογία 3 θηλυκά ανά αρσενικό, γιατί αλλιώς τα ξεπατώνουν! Οι γέννες δεν είναι πιθανές, είναι κάτι παραπάνω από βέβαιες! Ο λόγος που προτείνονται πολλές φορές σε ανθρώπους που ξεκινάνε είναι γιατί μπαίνουν σε νερό βρύσης (ανάλογα και με τη βρύση μας βέβαια), χωρίς κάποια ειδική προετοιμασία, έχουν κίνηση, χρώμα και δίνουν πολύ σύντομα και εύκολα τη χαρά της γέννας. Είναι όμως σχετικά ευαίσθητα ψάρια (ειδικά αν τα πάρεις από πετ σοπ και όχι από κάποιο χομπίστα) γιατί ταλαιπωρούνται πολύ από τους εκτροφείς, κυρίως. Οι δικές σου γέννες θα δώσουν πολύ πιο ανθεκτικά ψάρια. Καθαρό νεράκι (με τις εβδομαδιαίες αλλαγές), σωστή τροφή, σταθερές ρουτίνες και όλα θα πάνε καλά. Να κοιτάξεις να φτιάξεις ένα όσο πιο φυσικό περιβάλλον μπορείς με πέτρες, ξύλα και αληθινά (εννοείται) φυτά και θα πάει μόνο του το ενυδρείο. Ιδέες μπορείς να πάρεις κοιτώντας ενυδρεία άλλων φίλων στις παρουσιάσεις τους.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος nikos284 Αρχάριοι γλυκού νερού 222 13-02-15 18:59
ΑΡΧΑΡΙΟΣ eimaste aR21rwstoi Αρχάριοι γλυκού νερού 230 18-01-11 20:44
αρχαριος και εγω manthos333 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-09-10 01:29
Αρχαριος On_Klik Αρχάριοι γλυκού νερού 29 09-10-09 13:34
Αρχαριος - Αρχαριος - Αρχαριος ntzianam Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-10-07 15:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04122 seconds with 13 queries