Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-09, 12:29
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Ενυδρείο μονομάχου από άπειρο.

Λοιπόν, μετά από ξεζούμισμα των πληροφοριών και όσον έχετε γράψει στα threads, αρχίζω να κάνω τις ερωτησούλες μου για το νέο ενυδρείο που πρόκειτε να στήσω:

1. Ενυδρείο.
Ένας μονομάχος χρειάζεται από 15-30 λίτρα νερού για να ζήσει άνετα. Σε διαστάσεις αυτό μεταφράζεται; Υπάρχει κάποιο site που δείχνει ενυδρεία online να πάρω ιδέες (αν έγραφε και τιμές θα βοηθούσε αφάνταστα!).

2. Φίλτρο Νερού.
Βάση όσων γράφονται, χρειάζομαι εσωτερικό φίλτρο. Αν πάω κάπου στα 20 λίτρα ενυδρείο, το φίλτρο θα πρέπει να έχει ροή το τριπλάσιο ανά ώρα. Δηλαδή 60lt/h.

3. Θερμαντικό Σώμα.
Ένας θερμοστάτης με 20w νομίζω ότι αρκεί.

4. Θερμόμετρο.
Πάμε για υγρής μορφής θερμόμετρο.

5. Φωτισμός.
Λάμπες φθορίου 6w που δεν θα προμηθευτώ από petshop, αλλά θα πάω σε κατάστημα με λάμπες.

6. Χρονοδιακόπτης.
Δεν με απασχολεί αν κάνει εκείνον τον θόρυβο, μιας και το ενυδρείο θα στηθεί στο σαλόνι.

7. Χαλίκι ή άμμος;
Για μονομάχο τι συστήνεται;

8. Φυτά.
Τι φυτά είναι καλά για μονομάχο; Υπάρχει site να δω μερικά από αυτά; (Πάλι αν είχε τιμές θα βοηθούσε αφάνταστα)

9. Ποιά τεστ μέτρησης είναι τα καλύτερα και ποιό ευκολόχρηστα;

Αυτά τα ολίγα για αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-09, 12:56
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλησπερα !
Παράθεση:
1. Ενυδρείο.
Ένας μονομάχος χρειάζεται από 15-30 λίτρα νερού για να ζήσει άνετα. Σε διαστάσεις αυτό μεταφράζεται; Υπάρχει κάποιο site που δείχνει ενυδρεία online να πάρω ιδέες (αν έγραφε και τιμές θα βοηθούσε αφάνταστα!).
Το μινιμουμ σε λιτρα ειναι αυτο που αναφερεις, καλυτερα ομως απο 20 λιτρα και πανω. Οι διαστασεις του ενυδρειου μπορουν να ποικιλλουν απο κυβος εως μακροστενο στα ιδια λιτρα. Μπορεις να διαλεξεις οτι μαρκα θελεις ή και ακομα να το κολλησεις μονος σου, αλλα μοναδικη προυποθεση ειναι να εχει καπακι γιατι οι μονομαχοι πηδανε.
2. Φίλτρο Νερού.
Βάση όσων γράφονται, χρειάζομαι εσωτερικό φίλτρο.Συνηθως βαζουμε εσωτερικα φιλτρακια για λιγα λιτρα αλλα υπαρχουν και hang on εξωτερικα φιλτρακια που κρεμιουνται εξωτερικα του τζαμιου κι ετσι δεν φαινονται μεσα στο ενυδρειο και δεν πιανουν και χωρο. Αν πάω κάπου στα 20 λίτρα ενυδρείο, το φίλτρο θα πρέπει να έχει ροή το τριπλάσιο ανά ώρα. Δηλαδή 60lt/h.Ενας κανονας ειναι αυτος, αλλα συνηθως ακομα και τα μικρα αυτα φιλτρα εχουν περισσοτερη ροη απο 60λιτ/ωρα. Θα χρειαστει αν το ρευμα ειναι εντονο να το μειωσεις με καποιο τροπο, πχ με την προσθηκη σφουγγαριου στην εξοδο του φιλτρου, η καποια αλλη πατεντα.

3. Θερμαντικό Σώμα.
Ένας θερμοστάτης με 20w νομίζω ότι αρκεί.Να ειναι τοσα watt οσα περιπου και τα λιτρα του ενυδρειου, ή καλυτερα και λιγο παραπανω.

4. Θερμόμετρο.
Πάμε για υγρής μορφής θερμόμετρο.Κλασσικο θερμομετρο νερου απο pet shop.

5. Φωτισμός.
Λάμπες φθορίου 6w που δεν θα προμηθευτώ από petshop, αλλά θα πάω σε κατάστημα με λάμπες. Ενδεχεται να εχει το ενυδρειο δικο του φωτισμο, αλλιως μπορεις να προσθεσεις εσυ καποιου ειδους φωτισμο, απο λαμπες Τ8,Τ5,ΡL,PC κλπ. καλο ειναι αφου θα βαλεις φυτα το φασμα του φωτος να ειναι σε ροζ αποχρωση.

6. Χρονοδιακόπτης.
Δεν με απασχολεί αν κάνει εκείνον τον θόρυβο, μιας και το ενυδρείο θα στηθεί στο σαλόνι.Aπαραιτητος για σταθερη φωτοπεριοδο 8-10ωρες.

7. Χαλίκι ή άμμος;
Για μονομάχο τι συστήνεται;Οτι σου αρεσει εσενα, φτανει να ειναι σε φυσικα χρωματα και να μην ειναι ασβεστολιθικο. Οπτικα δειχνει καλυτερα το ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικι ή χονδροκοκκη αμμος.

8. Φυτά.
Τι φυτά είναι καλά για μονομάχο; Υπάρχει site να δω μερικά από αυτά; (Πάλι αν είχε τιμές θα βοηθούσε αφάνταστα) Απο φυτα μπορεις να διαλεξεις καποια ευκολα μικροσωμα φυτα απο εδω. Στους μονομαχους αρεσουν επισης τα φυτα επιφανειας οπως το κερατοφυλλο, η φακη το Limnobium laevigatum κλπ. Και μια ριζα/ξυλο με δεμενη μια Anubias πανω μπορει να δωσει πολλα οπτικα σε ενα μικρο ενυδρειο!

9. Ποιά τεστ μέτρησης είναι τα καλύτερα και ποιό ευκολόχρηστα;
Να προτιμησεις υγρα τεστ. Λεγεται οτι τα πιο αξιοπιστα ειναι τα Tetra και τα ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-09, 13:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αναλογίες 30άρικου ενυδρείου υπάρχουν πολλές. Να πας σε pet shop εκεί στη Λεμεσό και να δεις τι υπάρχει διαθέσημο αυτή τη στιγμή. Συνήθως υπάρχουν κάποιες μάρκες όπου θα υπάρχει μέσα και το φιλτράκι τους, αλλά και τα φωτιστικά του σώματα όπου για την περίπτωση σου σε καλύπτουν απόλυτα.

Αντώνη, να πας απευθείας στα 30 λίτρα για να βάλεις κανένα ξύλο, καμία πέτρα και φυτά.

Ναι, για θερμόμετρο αυτό που λες.

Θερμοστάτης τώρα πια δε θα σου χρειαστεί μέχρι και τον επόμενο χειμώνα, αλλά πάρε έναν να υπάρχει στο ενυδρείο.

Σκουρόχρωμο χαλικάκι, αν και θα ακούσεις διάφορες απόψεις. Ο καθένας ακολουθεί την φαντασία του.

Σου προτείνω εύκολα φυτά (που να υπάρχουν και στην Κύπρο βέβαια) annubias και κερατόφυλλο. Μην ακούσεις τον μαγαζάτωρα τί θα σου πει, γιατί θα σου πουλήσει ότι πρέπει να φύγει. Δες επίσης να είναι υγειή φυτά. Από τιμές φυτών στην Κύπρο, μας σφάζουν...άσε καλύτερα.

Φίλε, της ΑΡΙ είναι τα καλύτερα, αλλά δε νομίζω να τα βρεις στην Κύπρο (διδίκτυο). Στην Κύπρο υπάρχουν βέβαια και έτοιμα σετ τεστ της aqualife που είναι αρκετά αξιόπιστα. Εκεί μέσα θα βρεις ότι χρειάζεσαι για την αρχή μέχρι να εξοικιωθείς καλύτερα και να σου γίνει ρουτίνα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-09, 14:13
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ποιά Λεμεσό; Λευκωσία είμαι
-------------------------
"Μπορεις να διαλεξεις οτι μαρκα θελεις ή και ακομα να το κολλησεις μονος σου, αλλα μοναδικη προυποθεση ειναι να εχει καπακι γιατι οι μονομαχοι πηδανε."

Να σταθώ λίγο εδώ. Οι μονομάχοι πηδάνε, αλλά οι μονομάχοι αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα... ¶ρα ναι μεν καπάκι, αλλά από αέρα τι γίνεται;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonisjk : 07-05-09 στις 14:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-09, 14:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μερικες τρυπες στο καπακι για να διαφευγει και η θερμοτητα απο τις λαμπες.
Εξαλλου και να θελες να φτιαξεις καπακι αεροστεγες παλι δυσκολο θα ηταν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-09, 14:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιως το καπακι δεν θα κλεισει αεροστεγως - αν εκλεινε δεν θα οξυγονωνε και το νερο ασχετως απο που αναπνεει το ψαρι (που στην περιπτωση μας αναπνεει ατμοσφαιρικο αερα περιστασιακα).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-09, 14:28
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά Λεμεσό; Λευκωσία είμαι
-------------------------
"Μπορεις να διαλεξεις οτι μαρκα θελεις ή και ακομα να το κολλησεις μονος σου, αλλα μοναδικη προυποθεση ειναι να εχει καπακι γιατι οι μονομαχοι πηδανε."

Να σταθώ λίγο εδώ. Οι μονομάχοι πηδάνε, αλλά οι μονομάχοι αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα... ¶ρα ναι μεν καπάκι, αλλά από αέρα τι γίνεται;
Αυτό που χρειάζονται βασικά είναι η στάθμη του νερού να είναι 5 εκατοστά κάτω από το ταβάνι (καπάκι). Και παραπάνω να είναι δεν πειράζει εννοείται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-09, 15:15
antonis15 Ο χρήστης antonis15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2009
Περιοχή: polixnh
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

δες και εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22908
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-09, 16:31
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Απόκτησα ένα 29λτ ενυδρείο με φωτισμό 15w, φίλτρο και χρονοδιακόπτη.
¶ρα είμαστε οκ από 1,2,5,6.

Τα 3,4 (θερμαντικό σώμα και θερμόμετρο) είναι περιττά προς το παρόν, μιας και η ζέστη στη Κύπρο ανεβαίνει επικίνδυνα.

Για το 7, βρήκα ωραίο χαλικάκι χαλαζιακό.

8. Φυτά, βρήκα μόνο κάποια είδη anubias, αλλά όχι κερατόφυλλο. Δεν τα πήρα αυτά, θα ψάξω και αλλού.

Τέλος τεστ μετρήσεων βρήκα της Sera.

Βρήκα και ένα ωραίο ξύλο για να δεθούν οι anubias πάνω. Μια χαρούλα. Μόλις ολοκληρώσω τη διακόσμηση, θα ανεβάσω φωτογραφιούλες και πως πάνε οι μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-05-09, 19:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόκτησα ένα 29λτ ενυδρείο με φωτισμό 15w, φίλτρο και χρονοδιακόπτη.
¶ρα είμαστε οκ από 1,2,5,6.

Τα 3,4 (θερμαντικό σώμα και θερμόμετρο) είναι περιττά προς το παρόν, μιας και η ζέστη στη Κύπρο ανεβαίνει επικίνδυνα.

Για το 7, βρήκα ωραίο χαλικάκι χαλαζιακό.

8. Φυτά, βρήκα μόνο κάποια είδη anubias, αλλά όχι κερατόφυλλο. Δεν τα πήρα αυτά, θα ψάξω και αλλού.

Τέλος τεστ μετρήσεων βρήκα της Sera.

Βρήκα και ένα ωραίο ξύλο για να δεθούν οι anubias πάνω. Μια χαρούλα. Μόλις ολοκληρώσω τη διακόσμηση, θα ανεβάσω φωτογραφιούλες και πως πάνε οι μετρήσεις.
To θερμόμετρο ΔΕΝ είναι ποτέ περιττό. Χειμώνα-καλοκαίρι το έχουμε στο ενυδρείο για να γνωρίζουμε κάθε στιγμή τη θερμοκρασία του νερού. Ναι, στην Κύπρο η θερμοκρασία ανεβαίνει επικίνδυνα και παρασέρνει ταυτόχρονα και τα ενυδρεία μαζί της. Να το προσέξεις ιδιαίτερα αυτό.

Τεστ της Σέρα? Μόνο μην μου πεις ότι είναι στικς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-09, 09:10
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

¶ρα παίρνω θερμόμετρο. Τα τέστ της Sera δεν τα πήρα, αλλά μόνο αυτά είχε το μαγαζί που επισκέφτηκα. Αν είναι sticks δηλαδή να μείνω μακριά ε;

Κάτι άλλο, θα βάλω κερατόφυλλο και anubias. Χρειάζομαι κάτι σε λίπασμα; Γενικά τι χρειάζονται αυτά τα φυτά; Υπάρχει περίπτωση να μη βρω κερατόφυλλο στη Κύπρο (ήδη πήγα σε 2 πετ σοπς και δεν είχανε);
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-09, 09:25
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αυτα τα φυτα δεν χρειαζονται λιπασμα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-09, 21:02
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Λοιπόν, δεν το έγραψα στην αρχή αυτό που θα σας πω τώρα, αλλά:

Θα σας τρελάνω στις "χαζές" ερωτήσεις σε αυτό το thread

Ερώτηση Φωτισμός:

Όταν λέμε πχ ότι χρειάζεται φωτισμός 8-10 ώρες, συνυπολογίζουμε και το φυσικό φως ή όχι;

(ευχαριστώ για την ανοχή σας )
-------------------------
"Ενας αλλος μυθος ειναι ειναι οτι τα ψαρια θελουν αερα για να ζησουν και αυτος παρεχεται απο την αεραντλια που τροφοδοτει το νερο με μπουρμπουληθρες αερα που περιεχουν οξυγονο, αλλο ενα περιττο εξοδο γιατι τελικα η οξυγονωση του νερου γινεται απο την αναταραξη της επιφανειας του απο τις αναδυδωμενες μπουρμπουληθρες, κατι το οποιο μπορει να επιτευχθει και χωρις αεραντλια, αλλα με την εξοδο του νερου απο το στομιο του φιλτρου ρυθμιζοντας να κανει αναταραξη κατα την επαφη με το υπολοιπο νερο, πράγμα το οποια αρκει για την σωστη οξυγονωση του νερου του ενυδρειου."

Το κομμάτι αυτό του mikenuke με έσωσε σήμερα, όταν και επισκέφτηκα ένα τοπικό πετ σοπ για να βρω κερατόφυλλο, όπου ο ιδιοκτήτης του προσπάθησε να μου πλασάρει αεραντλία. Ευτυχώς που στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα συγκρατίσει αυτό το κομματάκι και του απάντησα αναλόγως. Δεν συμφώνησε βέβαια, αλλά ούτε και εγώ τον άκουσα, ούτε πήρα το κερατόφυλλο του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonisjk : 18-05-09 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-09, 21:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σωστος!
στις ωρες φωτισμου δεν υπολογιζεις το φυσικο φως εφοσον ειναι διαχυτο...δηλαδη αν δε χτυπα απευθειας ο ηλιος και δεν ειναι μπροστα σε καποιο παραθυρο (που ουτως η αλλως δε θα επρεπε να ειναι). για φως δωματιου δηλαδη δε το υπολογιζεις..
αν το φως ειναι απλετο (δηλαδη απευθειας εκθεση στον ηλιο) σαφως και υπολογιζεται...αλλα σε αυτη την περιπτωση θα εχεις αλλα προβληματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-09, 10:36
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σήμερα λοιπόν το απόγευμα θα έρθουν στο σπίτι το 29λιτρο ενυδρείο με φωτισμό και χρονοδιακόπτη, ένα θερμόμετρο και το χαλαζιακό χαλικάκι. Φυτά ακόμα δεν βρέθηκαν (ιδιαιτέρως το κερατόφυλλο που ψάχνω και δε βρίσκω). Έχω ένα ακόμα μαγαζάκι υπόψη μου, να τσεκάρω και εκεί.

Για να αρχίσω το στρώσιμο χρειάζονται τα φυτά (υποθέτω). Οπότε χωρίς φυτά, δεν αρχίζω (σωστό-λάθος; ).

Επίσης, έμαθα ότι υπάρχει αμμωνία σε κρυστάλλους για το στρώσιμο. Ο μαγαζάτορας που πήγα χθες (τον οποίο δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ γιατί δεν ήξερε καν τι είναι ο κύκλος του αζώτου!!!) μου είπε ότι δεν χρειάζεται αμμωνία, αλλά να ρίξω κάτι φάρμακα της Sera (αν θυμάμαι καλά ένα από τα sera nitrivec ή sera aquatan), όπου μετά από 24 ώρες θα μπορώ να βάλω το ψάρι μέσα... Τι παίζει με αυτό;

Επίσης μου είπε ότι είναι αναγκαίο πριν το χαλίκι να βάλω ως υπόστρωμα το sera floredepot...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-09, 10:54
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Μπορεις να ξεκινησεις το στρωσιμο και χωρις φυτα , ασε τον πετσοπα να λεει , χρησιμοποιησε αυτην την μεθοδο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 (παρε αμωνια απο ενα φαρμακειο )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-09, 10:56
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων

Για να αρχίσω το στρώσιμο χρειάζονται τα φυτά (υποθέτω). Οπότε χωρίς φυτά, δεν αρχίζω (σωστό-λάθος; ).


[/B]
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

----------------------------
edit: sorry για το διπλό post. Ο asourtzo με πρόλαβε!
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-09, 12:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα λοιπόν το απόγευμα θα έρθουν στο σπίτι το 29λιτρο ενυδρείο με φωτισμό και χρονοδιακόπτη, ένα θερμόμετρο και το χαλαζιακό χαλικάκι. Φυτά ακόμα δεν βρέθηκαν (ιδιαιτέρως το κερατόφυλλο που ψάχνω και δε βρίσκω). Έχω ένα ακόμα μαγαζάκι υπόψη μου, να τσεκάρω και εκεί.

Για να αρχίσω το στρώσιμο χρειάζονται τα φυτά (υποθέτω). Οπότε χωρίς φυτά, δεν αρχίζω (σωστό-λάθος; ).

Επίσης, έμαθα ότι υπάρχει αμμωνία σε κρυστάλλους για το στρώσιμο. Ο μαγαζάτορας που πήγα χθες (τον οποίο δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ γιατί δεν ήξερε καν τι είναι ο κύκλος του αζώτου!!!) μου είπε ότι δεν χρειάζεται αμμωνία, αλλά να ρίξω κάτι φάρμακα της Sera (αν θυμάμαι καλά ένα από τα sera nitrivec ή sera aquatan), όπου μετά από 24 ώρες θα μπορώ να βάλω το ψάρι μέσα... Τι παίζει με αυτό;

Επίσης μου είπε ότι είναι αναγκαίο πριν το χαλίκι να βάλω ως υπόστρωμα το sera floredepot...
Καλώς να δεκτείς το ενυδρειάκι σου. Αν βάλεις αργότερα τα φυτά δεν πειράζει, όπως άλλωστε προείπαν τα παιδιά. Φυτά αυτήν την εποχή θα βρεις μόνο στα μεγάλα και σοβαρά καταστήματα του είδους, που γνωρίζουν τον κύκλο του αζώτου, όπως και την ορθή χρήση των πιο πάνω σκευασμάτων που ενέφερες. Θα χρειαστείς σίγουρα το sera aquatan γιατί είναι απλά το αντιχλώριο της εν λόγω εταιρείας.

Ξέρεις Αντώνη? Εδώ στην Κύπρο ανοίγει ο καθένας τέτοιο κατάστημα χωρίς καν να γνωρίζει βασικά πράγματα. Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω πολλές φορές από τα πράγματα που ακούω από κάποιους. Πιστεύω ότι πρέπει να οργανωνώμαστε σιγά-σιγά και εδώ κάτω, ώστε να έρθουν καλύτερες μέρες για το χόμπυ.

Το απόγευμα θα πάω σε ένα κατάστημα εδώ στη Λάρνακα για να κάνω τις μηνιαίες μου αγορές. Θα κοιτάξω για κερατόφυλλο και σε ενημερώνω. Επίσης, υπολογίζω την Πέμπτη το απόγευμα να έρθω Λευκωσία για δουλειά. Θα σου φέρω έτοιμο βιολογικό υλικό (μπόλι) για το φιλτράκι σου, έτσι θα γλυτώσεις και το στρώσημο. Είναι δυνατόν να βρεθούμε κάπου?

...και μην ξαναμιλήσεις για χαζές ερωτήσεις. Συνήθως, οι χαζές ερωτήσεις που ντρεπόμαστε να πούμε, στοιχίζουν και ακριβότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-09, 12:32
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Έχεις πολύ δίκιο Βασίλη. Δηλαδή ο άνθρωπος έχει κατάστημα και υποτίθετε ότι ασχολείτε με τα ζώα και δεν ξέρει τι σημαίνει κύκλος του αζώτου, ενώ εγώ που ασχολούμε εδώ και ένα μήνα ξέρω... Τι να πεις;

Πήγα στο Pet Leaders που μου πρότεινες και στον δρόμο είδα μια ταμπέλα για ένα άλλο pet shop (από τα φώτα δεξιά) όπου φαίνεται ότι είναι αποκλειστικά για ενυδρεία. Μετά το Pet Leaders θα επισκευτώ εκείνο να δούμε μήπως βρω τίποτα καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-05-09, 12:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις πολύ δίκιο Βασίλη. Δηλαδή ο άνθρωπος έχει κατάστημα και υποτίθετε ότι ασχολείτε με τα ζώα και δεν ξέρει τι σημαίνει κύκλος του αζώτου, ενώ εγώ που ασχολούμε εδώ και ένα μήνα ξέρω... Τι να πεις;

Πήγα στο Pet Leaders που μου πρότεινες και στον δρόμο είδα μια ταμπέλα για ένα άλλο pet shop (από τα φώτα δεξιά) όπου φαίνεται ότι είναι αποκλειστικά για ενυδρεία. Μετά το Pet Leaders θα επισκευτώ εκείνο να δούμε μήπως βρω τίποτα καλύτερο.
Κατάλαβα για ποια εταιρεία εννοείς. Είναι μια εταιρεία που εξειδικεύεται στην κατασκευή ειδικών κατασκευών για ενυδρεία. Εκτός των άλλων κατασκευάζει και τα μίνι ενυδρεία τύπου πίνακας ζωγραφικής με πάχος λιγότερο των 10εκατοστών, αν σου λέει τίποτα αυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-05-09, 18:43
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

A, δεν είναι pet shop? Κρίμα... Έτσι κατάλαβα.

Ε τότε θα δοκιμάσω και το Fauna (αν θυμάμαι καλά το όνομα του) στην Στροβόλου και αν δεν βρω τίποτα, θα περιμένω...
-------------------------
Την πάτησα Νο1

Ενώ έβρασα το ξύλο και ένα διακοσμητικό βαζάκι, τις πέτρες δεν τις έβρασα, γιατί πίστεψα (ο βλάκας ) το "ready-to-use" που έγραφε στη σακούλα. Αποτέλεσμα μόλις έριξα το νερό στο ενυδρείο να γίνει ένα όμορφο καφέ χρώμα, πιο λάσπη και απ' τη λάσπη!

Το έβγαλα και τώρα βράζει. Καθάρισα καλά το ενυδρείο και περιμένουμε αποτελέσματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonisjk : 19-05-09 στις 18:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-09, 08:27
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
A, δεν είναι pet shop? Κρίμα... Έτσι κατάλαβα.

Ε τότε θα δοκιμάσω και το Fauna (αν θυμάμαι καλά το όνομα του) στην Στροβόλου και αν δεν βρω τίποτα, θα περιμένω...
-------------------------
Την πάτησα Νο1

Ενώ έβρασα το ξύλο και ένα διακοσμητικό βαζάκι, τις πέτρες δεν τις έβρασα, γιατί πίστεψα (ο βλάκας ) το "ready-to-use" που έγραφε στη σακούλα. Αποτέλεσμα μόλις έριξα το νερό στο ενυδρείο να γίνει ένα όμορφο καφέ χρώμα, πιο λάσπη και απ' τη λάσπη!

Το έβγαλα και τώρα βράζει. Καθάρισα καλά το ενυδρείο και περιμένουμε αποτελέσματα...
το βράσιμο το κάνεις για να σκοτώσεις πιθανά μικρόβια και να αποφύγεις επιμολύνσεις κτλ. Το ready to use σημαίνει αυτό ακριβώς, ότι έχει περάσει επεξεργασία με ακτινοβολία UV και όλοι οι παθογόνοι οργανισμοί έχουν εξουδετερωθεί. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν το ξεπλένεις για να φύγουν τα χοντράδια και η σκόνη που έχει δημιουργηθεί από το τρίψιμο μέσα στη σακούλα. Οπότε άδικα το έβγαλες και το βράζεις. Υπομονη ήθελε με τα φίλτρα να δουλεύουν στο φουλ και την επόμενη μέρα καθαρισμό του φίλτρου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-09, 16:35
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το κατάλαβα μετά τη πρώτη βράση. Το ξέπλυνα αρκετές φορές και το ξαναέβαλα. Καθαρίζει το φίλτρο στο φουλ (όπως αναφέρεις και εσύ). Σήμερα ήταν ήδη αρκετά καθαρό σε σχέση με χτες.

Επειδή δεν βρήκα αμμωνία, έριξα μερικές τροφές μέσα για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Αν βρω αμμωνία σήμερα (ή αύριο ή κάποια από τις επόμενες μέρες), δεν πειράζει να βάλω μέσα (σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 ), έτσι;

Επίσης, επειδή κάνω αλλαγές νερού καθημερινά στη γυάλα όπου βρίσκεται προς το παρόν ο μονομάχος μου, θα είναι καλό να βάζω το νερό της αλλαγής από τη γυάλα στο ενυδρείο;
-------------------------
Υπέροχα, πήγα σε 3 φαρμακεία της περιοχής μου και δεν είχε κανένα αμμωνία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonisjk : 20-05-09 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-05-09, 18:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αντωνη, το νερο απο την γυαλα εχει καποια αμμωνια απο τα αποβλητα του ψαριου, οποτε ναι, ριχνε το μεσα στο ενυδρειο. Αλλα δεν ειναι αρκετο, θα πρεπει οπωσδηποτε να βρεις αμμωνια (καθαρη, χωρις αρωματικα και αλλα προσθετα).
Η ακομα καλυτερα μπολι απο υγιες ενυδρειο συνχομπιστα. Με το μπολι θα γλιτωσεις χρονο και επιγει να φυγει ο ψαρης σου απο την γυαλα το συντομοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-05-09, 10:29
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπον θες πραγματικα να του δωσεις τις ιδανικες γι αυτον συνθηκες αγορασε μια συσκευη Α/Ο , ή διαφορετικα παιξε με τυρφη στα φιλτρα και στην προετοιμασια νερου.
Raven, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις αυτό; Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-05-09, 10:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Raven, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις αυτό; Ευχαριστώ.
Αντώνη, για το θέμα της αμμωνίας, το ψάχνω και θα σου πω που θα την βρεις στη Λευκωσία.

Ο Αλέξανδρος σου έχει αναφέρει δύο τρόπους που μπορείς να κατεβάσεις το ΡΗ του νερού σου στα επιθυμητά πλαίσια. Η Α/Ο (αντίστροφη όσμωση) καθώς και η τύρφη, μια φθηνότερη λύση μεν αλλά θα δώσει έναν καφέ χρωματισμό του νερού σου.

Από έτοιμη βιολογία σου έχω ήδη πει...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-05-09, 10:54
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Με τροφές και νερό από τη γυάλα ανέβηκε σήμερα το ποσοστό αμμωνίας για πρώτη φορά (χτες που το μέτρησα ήταν ακόμα 0). Έδειξε 1mg/l.
-------------------------
Έκανα και μια παραγγελία από το
http://www.aquaristikshop.com

Συγκεκριμένα:

1.Ceratophyllum demersum Bound
2.Anubias barteri var. Nana Pot
3.Tetra Test pH Freshwater Test set
4.Tetra Test GH/KH -total-/carbonate hardness

Κερατόφυλλο και anubias (το 1ο δεν το έβρισκα στη Κύπρο, το 2ο έβρισκα σε άσχημη κατάσταση.
Και τα τεστ που έβρισκα είχαν την 2πλάσια τιμή.

Μένει η αμμωνία, αν και με τις τροφές καλά πάει μέχρι στιγμής...

-------------------------
Προφανώς έχω κάνει μια χοντράδα...

Το φίλτρο που είχε το ενυδρείο, είχε ένα κομμάτι γυαλοβάμβακα. Εκτός αυτού τίποτα άλλο. Πρέπει να βάλω και κάτι άλλο από υλικά; Αυτό το "μακαρόνι" που γράφεται;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonisjk : 22-05-09 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-09, 16:17
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Μερικές φωτογραφίες που τράβηξα σήμερα του ενυδρείου και του φίλτρου μου...

Περιμένω συμβουλές, παρατηρήσεις, εντυπώσεις...τα πάντα, όλα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0678.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  52,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0679.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  67,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0681.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  62,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0682.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  74,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0683.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  78,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0684.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  53,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0685.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  49,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0686.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  57,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-05-09, 23:05
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Οι σημερινές μου μετρήσεις μου βγάλανε:

NH4/NH3 5mg/l
NO2 5,0mg/l
NO3 50mg/l

Που βρισκόμαστε; Μήπως ήρθε η ώρα τις μεγάλης αλλαγής νερού;

Έντιτ: Α, άκυρο. Απλά περιμένω να μηδενιστούν NH3/NH4 και NO2
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-05-09, 08:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αντώνη, θα ήταν καλύτερα να έβγαζες το πήλινο αντικείμενο και το πλαστικό κλαράκι. Θα ήταν προτιμότερο να τα αντικαθιστούσες με ένα μικρό κομάτι φυσικό ξύλο, και απάνω του να δέσεις δύο τρία φυτάκια ανούμπια νάνα.

Όσο για την καθαρή αμμωνία, πρέπει να την παραγγήλεις εκ των προτέρων σε κάποιο φαρμακείο, ή μπορείς να απευθυνθείς σε φαρμακευτική εταιρεία απευθείας (δες Remedica, Medochemie).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο Για Μονομάχους Zorba_The_Freak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 08-06-12 08:32
Νέο Ενυδρείο Μονομάχου! _antonis_ Bettas 45 09-12-09 11:15
Ενυδρείο για μονομάχους ala filoxenos Zorba_The_Freak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 13-07-06 23:08
Νέο ενυδρείο με Μονομάχο hellenicsun Bettas 22 18-06-06 23:54
Μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο pchrisovergis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-10-05 05:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10606 seconds with 14 queries