Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-08-10, 22:49  
ζητω τα φωτα σας!!!!
 
Το avatar του χρήστη antonhs perama
antonhs perama
Junior Member
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: περαμα,αττικης
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
antonhs perama Ο χρήστης antonhs perama δεν είναι συνδεδεμένος 01-08-10, 22:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια χαρα σε ολους και απο μενα,δεν ειμαι μονο νεος στην παρεα σας αλλα και τελειος ασχετος με το hobby,αλλα μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα του ενυδρειου και ειπα να κανω και εγω την αρχη μου.επειτα απο αρκετο διαβασμα στα topic μας και οσο μπορουσα να κατανοισω αυτα που διαβαζα καθ'οτι ασχετος αγορασα καποια πραγματα,απο petshop φιλου...πηρα λοιπον ενα ενυδρειο (κινεζικο) sunsun 200 lt 1,20 μηκος 0,80 υψος 40 πλατος,με εσωτερικο φιλτρο με 4 θηκες οπου τις 3 τις εχω γεμισει siporax και καποιο αλλο υλικο το οποιο δεν θυμαμαι αλλα το ακουσα σαν (αστερακι) εχω θερμαντηρα της sera για 200 λιτρα καθως και αεραντλια της sera μεγαλη με 4 παροχες,θερμομετρο εσωτερικο και απο φωτισμο 2 τ5 ασπρες,εχω παρει επισης,stick για μετρησεις καθως και stresszyme & stresscoat της api και αλατι ενυδρειου cichlid lake salt,εχω στρωσει το εσωτερικο με ενα τσουβαλι χαλικι ψιλο και πετρες μισες ασβεστολιθικες και αλλες θαλασσινες,εχω και δυο ψευτικα προς το παρων φυτα αν και στο μελλον θελω να βαλω κανονικα,σκοπος μου λοιπον ειναι να ασχολιθω με αφρικανες malaui.Μ'αρεσουν παρα πολυ και οσο μπορω ενημερωνομαι γι'αυτες...προς το παρων ειμαι σε φαση στρωσιματος μιας και ειναι ολα καινουργια και το ενυδρειο τρεχει τρεις μερες μολις,οπου εχω βαλει δυο χρυσοψαρα μεσα με προτροπη του φιλου με το petshop ο οποιος και μου ειπε να βαλω 5 κουταλακια του γλυκου αλατι ενυδρειου στο ενυδρειο μου και για μια βδομαδα 4 καπακια τη μερα stresszyme να προσθεσω οτι το στησαμε μαζι το ενυδρειο και οτι εκεινος εβαλε πρωτος τα φαρμακα και μου ειπε πια διαδικασια να ακολουθησω για μια εβδομαδα και μετα να κανω μετρησεις και να του πω,,βεβαια διαβαζωντας καταλαβα ποιες ειναι οι σωστες ενδειξεις μετρησεων για το ενυδρειο μου οπως και επισης οτι χρειαζομαι μπολι....συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειλικρινα θελω να με βοιθησετε με τις γνωσεις σας οπως στο ποσα ψαρια μπορω να βαλω μεσα και ποια??αν κανω κατι λαθως και τι..οπως και τι να προσεχω απο δω και περα,σας ευχαριστω ολους για το χρονο που μου αφιερωνετε και σας παραθετω την πρωτη μου φωτο χωρις να ειναι κατι το ιδιετερω απλα για να σχηματισετε αποψη(να πω οτι το κοστος στα πραγματα που πηρα ειναι 430ευρω)ειναι καλα???!!!!! <script src='http://img37.imageshack.us/shareable/?i=0044lr.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript> συγχωρηστε με για την ποιοτητα της εικονας αλλα ειναι απο κινητο χωρις καποια καλη ληψη....θα βγαλω ομως καλυτερες στην πορεια
__________________
my sea is my world!!!
Εμφανίσεις: 6721
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 14-08-10, 22:07
Το avatar του χρήστη antonhs perama
antonhs perama Ο χρήστης antonhs perama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: περαμα,αττικης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο πιο γρηγορα αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις τοσο λιγοτερα ψαρακια θα δυσανασχετησουν. δεν εχει καμια δουλεια ο "γλυφτης" με τις αφρικανες. εκτος αν σκεφτεσαι να πας σε αλλης κατηγοριας ενυδρειο.
αν τον πηρες για "καθαρισμα" τοτε.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
pano φιλε το διαβασα το τοπικ και ειλικρινα ξενερωσα με τον εαυτο μου γιατι μπηκα σε μια αντιληψη στο(καθαριστης)χωρις να με αντιπροσωπευει κατι τετοιο,και αθελα μου αδιαφορωντας για τη διαβιωση του.μολις ανοιξει ο φιλος θα παει πισω ο γλυφτης...το ενυδρειο μου θελω πανω απ'ολα να παρεχει αξιοπρεπη και οσο το δυνατον φυσικη ποιοτητα ζωης στα ψαρακια μου,τα οποια θα ειναι κιχλιδες και δεν χρειαζεται καν να αναφερθω σε αλλο ειδος ενυδρειου.ο γλυφτης θα παει εκει που πρεπει και ελπιζω ο επομενως αγοραστης να ειναι συνιδητοποιημενος στην αγορα του,πανο σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!!
__________________
my sea is my world!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-08-10, 03:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonhs perama Εμφάνιση μηνυμάτων
pano φιλε το διαβασα το τοπικ και ειλικρινα ξενερωσα με τον εαυτο μου γιατι μπηκα σε μια αντιληψη στο(καθαριστης)χωρις να με αντιπροσωπευει κατι τετοιο,και αθελα μου αδιαφορωντας για τη διαβιωση του.
Δε πειραζει φιλε μου ... δε το ηξερες και κανενας δε σε ειχε ενημερωσει (οπως θα επρεπε)!!
Απλα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι σε οτι αγοραζουμε για το ενυδρειο μας ειδικα αν ειναι ζωντανος οργανισμος θα πρεπει να ενημερωνομαστε πριν και μετα να προχωραμε σε αγορα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-08-10, 17:56
Το avatar του χρήστη antonhs perama
antonhs perama Ο χρήστης antonhs perama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: περαμα,αττικης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 200
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο βιοτοπικο
Χρονος λειτουργιας: 3 εβδομαδες
Υποστρωμα και ποιο: χαλικι ψιλο 10 κιλα
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 2 τ5 ασπρες
Φωτοπεριοδος: 8 ωρες την μερα
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 35% καθε εβδομαδα
Θερμοκρασια: απο 27 εως 30 βαθμους κελσιου
Μετρησεις:
ΝΟ2: 0 mg/l
NO3:10,mg/l
ΡΗ:7,2
KH: 6d

GH:>14d
Φιλτρανση:εσωτερικο φιλτρο 900λιτρα ανα ωρα με 4 διαμερισματα οπου στα 3 εχει μπει σιποραξ και αστερακι και το τεταρτο για ανθρακα πιο μετα
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):ψαρια 3->2 χρυσοψαρα προς το παρων και ενας γλυφτης.ασπονδυλα-->2 σαλιγκαρια golden
Ειδη φυτων:anubia varteri nana
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):1.(και απο βδομαδα θα μπει αλλη μια)
Περιγραφη αλγης:καφε αλγη
Ποτε εμφανιστηκε: απο την 9μερα που τρεχει το ενυδρειο
Αλλα σχολια:οι μετρισεις δειχνουν καλες πιστευω αν και θελω να ανεβασω ακομα το ph για τις κιχλιδες που θελω να βαλω,να πω επισης πως στο τελος θα μπει και εξωτερικο φιλτρο,περιμενω να γυρισει ο φιλος απο διακοπες να παω πισω τα χρυσοψαρα και το γλυφτη και να βαλω ψαρακια,για φωτο υπομονη μεχρι το τελικο αποτελεσμα
__________________
my sea is my world!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-08-10, 21:12
Το avatar του χρήστη antonhs perama
antonhs perama Ο χρήστης antonhs perama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: περαμα,αττικης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

μπηκε και η δευτερη ανουμπια,και σε σκεψη και για ακομα ενα φυτο αν ειναι ανουμπια η βαλισνερια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonhs perama Εμφάνιση μηνυμάτων
μπηκε και η δευτερη ανουμπια,και σε σκεψη και για ακομα ενα φυτο αν ειναι ανουμπια η βαλισνερια
προστεθηκαν πριν απο λιγο και 2 βαλισνεριες οπως και μαυρο φοντο σας παραθετω φωτο να μου πειτε την γνωμη σας απο το πριν και το τωρα!!!!!
<script src='http://img819.imageshack.us/shareable/?i=0066bu.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>
θα μπουν και αλλες φωτο καλυτερης ποιοτητας οταν μπουν και τα ψαρακια
__________________
my sea is my world!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonhs perama : 17-08-10 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-08-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδειξε περισσοτερο με το μαυρο φοντο φυσικα.
για μαλαουι πας αν θυμαμαι καλα.....θα πρεπει να βαλεις και αλλες πετρες και με τετοιο τροπο ωστε να σχηματιζονται σπηλιες-διαδρομοι-κρυψωνες...
αεραντλια γιατι εχεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-08-10, 21:37
Το avatar του χρήστη antonhs perama
antonhs perama Ο χρήστης antonhs perama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: περαμα,αττικης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

κρυψωνες υπαρχουν και εχει ηδη αρκετες πετρες.μην ανυσηχεις εχουν τοποθετηθει καταληλα ωστε να υπαρχουν κρυψωνες...την αερανλτια την ειχα παρει απο την αρχη πριν καταληξω στο τι θα φτιαξω,ειναι της σερα η πρεσισιον..
__________________
my sea is my world!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
30 λιτρο με γαριδες vptheo Ενυδρεία με ασπόνδυλα 1 03-06-10 12:05
Παρακαλώ τα φωτα σας για τα φωτα μου StamatisK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 30-11-09 14:34
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29
Ζητω s-vitzi ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 04-04-07 17:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04479 seconds with 15 queries