Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-11, 21:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Emersed Dart Frog Vivarium : Παρουσίαση και απορίες

Καλησπέρα παίδες.Έχω ενα μικρό βιβάριουμ με κατοίκους 2 dendrobates auratus εδώ και ενα μήνα περίπου (ευχαριστώ Tsilojohn-Αντρέα ) και προσπαθώ να διαμορφώσω το βιβάριούμ τους.

Φυσικά ,το search και το διάβασμα ρέει αύθονο,όπως και οι πειραματισμοί με τον διάκοσμο.

Διάβασα και στο φόρουμ,οτι τα emersed,χρειάζονται καλύτερο φωτισμό,απ'ότι θα χρειαζόντουσαν εντός ενυδρείου.Γι'αυτό θα προσθεθεί άλλη μια λάμπα αργότερα Τ8,λίγων βατ,μιας και τώρα φοράει δυο 25w σε dual-top φωτιστικό εκ των οποίων η μία είναι moonlight..

Σήμερα παρέλαβα απο ένα παιδί,τα πρώτα ενυδρειακά φυτά.Mια anubia nana και 2 τεμάχια java moss.Την java την έστρωσα σαν χαλί,οπου πατάει πάνω στο πολύ υγρό χώμα ,ενω την anubia,ισα που την στερέωσα στο χώμα και δεν έβαλα τις ρίζες μέσα σε αυτό ,ωστε να μην χαλάσει..
Αύριο,θα την δέσω με πετονιά πάνω στο ξύλο..

Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και την γνώση σας,άπειρος όντας,ωστε να καταφέρω να διαμορφώσω ένα πολυ φυσικό landscape για τους dendrobates μου.

Παρακάτω ,παραθέτω 2 φωτογραφίες για να μου πείτε αν έχω τοποθετήσει σωστά την moss.Ευχαριστώ πολυ



__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-11, 19:18
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Καλή αρχή με τo Vivarium φίλε Σπύρο πολύ όμορφο, φυσικό, με πολύ όμορφους κατοίκους…


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπύρος Μ Εμφάνιση μηνυμάτων

Διάβασα και στο φόρουμ,οτι τα emersed, χρειάζονται καλύτερο φωτισμό,απ'ότι θα χρειαζόντουσαν εντός ενυδρείου.Γι'αυτό θα προσθεθεί άλλη μια λάμπα αργότερα Τ8,λίγων βατ,μιας και τώρα φοράει δυο 25w σε dual-top φωτιστικό εκ των οποίων η μία είναι moonlight..


Εδώ θα διαφωνήσω λιγο… Υποτίθεται ότι η "emersed" ανάπτυξη των φυτών (πέρα απο κόλλημα )....είναι ένας τρόπος για να αναπτύξουμε πιο γρήγορα και πιο ευκολα τα φυτά μας σε σχέση με την εντός νερού ανάπτυξη, ιδίως τα δύσκολα φυτά…! Οπότε τον φωτισμό να τον αναβαθμίσεις ανάλογα με τα φυτά που έχεις και τον βαθμό δυσκολίας τους. Το java moss πχ δεν είναι δύσκολο αρκεί να πάρει μπρος…πάντως το έχεις τοποθετήσει μια χαρά . επίσης πρόσεχε λίγο με τον φωτισμό μην κάψεις τις κορυφές των φυτών...



Όποτε μπορέσεις γράψε λίγες λεπτομέρειες για το viv. τι φυτά έχεις ,ρουτίνες…κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-11, 20:19
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φίλε AQUA-PURA,κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολυ,τιμή μου που σου αρέσει το vivarium μου.

Σιγά-σιγά,θέλω να πάω και σε πιο δύσκολα φυτά,γι'αυτό μίλησα και για την αναβάθμιση φωτισμού.

Απο φυτά τώρα,υπάρχουν ficus pumila,ένα μικρό είδος φτέρης,polka dot plant,java moss και anubia nana.

Όπως είπα εξ'αρχής το vivarium είχε στηθεί πριν αγορασθεί απο τον Ανδρέα ,ίσως αυτός κάνει μερικές διορθώσεις,αν εχω κάνει λάθος στα φυτά..


Η υγρασία είναι μόνιμα << 90%,ψεκάζω κάθε μέρα και χρησιμοποιώ έναν μικρό fogger..Δεν χρησιμοποιώ λίπασμα,τα "βελάκια",φροντίζουν να ψεκάζουν με φυσικό λίπασμα τα φυτά,ενώ παράλληλα υπάρχει αρκετά μεγάλος αριθμός απο ισόποδα,τα οποία κάνουν τον κύκλο τους (γέννα,αναπαραγωγή,θάνατος-αποσύνθεση),έτσι το vivarium μπορείς να το πείς αυτοσυντήρητο..

Αύριο έρχεται μια καινούρια ρίζα μαζί με μία ακόμη anubia barteri.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-11, 22:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπραβο Σπυρο! δημιουργεις κατι πολυ ομορφο.
τα "βελακια" σου ομως δε θα μας τα δειξεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-11, 22:16
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πάνο,όταν θα έχω χρόνο θα κάνω μια "κανονική" παρουσίαση και φυσικά φωτογραφίες και video απο feeding time.Αυτό το θέμα το έκανα κυρίως για γνώμες των emersed-maniacs ,ως προς την τοποθέτηση υδρόβιων φυτών σε vivarium.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-11, 23:09
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Γεια σου Σπυρο με τα βατραχακια μου

Η μοςς εκει μεσα παει πολυ καλα και αναπτυσσεται σχετικα γρηγορα.
Το κακο ειναι οτι μπορεις να την χαρεις μονο τον χειμωνα και αυτο γιατι οταν αρχιζουν οι ζεστες η χρηση ανεμιστηρα ειναι αναγκαια και η μοςς ξεραινεται.(εκτος και αν υπαρχει κλιματιστικο που λειτουργει ολη μερα)

To ιδιο και το fogger , το καλοκαιρι πρεπει να βγει γιατι ανεβαζει πολυ την θερμοκρασια..

Το κοκκινο φυτο ειναι fittonia.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-11, 14:58
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Με τις ζέστες,θα μπούν μερικά ανεμηστηράκια εντός vivarium,δεν θα έχω πρόβλημα..
Φυσικά και γνωρίζω οτι ο fogger μου ανεβάζει θερμοκρασία,αργότερα θα αντικατασταθεί απο ενα καλό rain system.

Και πάλι σε ευχαριστώ Αντρέα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dendrobates auratus- dart frogs tsilojohn Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 07-09-11 00:37
African Clawed Frog (Xenopus laevis) tsilojohn Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 0 03-06-11 01:44
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Golden Frog - Πληροφορίες; exelix ¶λλα ζώα 5 30-04-10 13:33
albino frog steady Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-12-06 21:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04130 seconds with 13 queries