Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-09, 20:03
mariannos Ο χρήστης mariannos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: CYPRUS..LIMASSOL
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Τα ψαρια δεν νιωθουν πονο.....

Τα ψαρια δεν νιωθουν πονο,ειτε κολυμπουνε σε γλυκο η σε αλμυρο νερο,αφτο ειναι το συμπερασμα μετα απο τη μεγαλυτερη μελετη που εγινε στη συμπεριφορα των ψαριων.Το συμπερασμα δοθηκε απο ομαδα Αμερικανων επιστημονων, που κατεληξε στο συμπερασμα οτι τα ψαρια δεν εχουν την αναλογη χωρητικοτητα στον εγκεφαλο τους για να αντιλαβανονται το πονο.Η αναφορα της μελεττης εγινε απο το Wyoming University και απο τον Pr.James D Rose,που ανακαλεσε προηγουμενη μελετη [Medway Report 1980] οπου οι επιστημονες ειχαν συγχυσει τους ορους πονο με τα ενστικτα των ψαριων για επιβιωση και διαφυγη. Οπως ο ιδιος ο επιστημονας δηλωσε , η μελετη ηταν σε βαθος για τη συμπεριφορα των ψαριων και το αποτελεσμα οτι δεν νιωθουν πονο βασιζεται στο γεγονος οτι δεν εχουν την απαραιτητη ενγκεφαλικη χωρητικοτιτα για να εχουν την αντιληψη αφτη.

Αποσπασμα απο αθρο του περιοδικου [ψαρεμα] .....
__________________
Αρρωστος ,,,με τη μονη αρρωστια που σε κανει να εισαι.ΚΑΛΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-09, 21:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ... δεν είμαι ειδικός στη νευρο-βιολογία, αλλά μου φαίνεται απίθανο - ή τουλάχιστο μου φαίνεται πιθανό το ότι κάποια τουλάχιστον ψάρια πρέπει να αισθάνονται πόνο. Είναι ο μόνος "μηχανισμός" που ξέρουμε (και πάλι, το λέω χωρίς να είμαι βιολόγος) ο οποίος προστατεύει το ζώο από σωματικές βλάβες.

Μερικοί ισχυρίζονται ότι η αντίδραση ενός ψαριού μπορεί να είναι αντανακλαστική, αλλά το ερώτημα είναι πως "ενισχύεται" το αντανακλαστικό στη συμπεριφορά του ψαριού, αν όχι με τον πόνο. Ένα σχετικό άρθρο είναι το παρακάτω (είναι στα Αγγλικά):

http://www.abc.net.au/science/articl...mentsinscience

... is there a neuroscientist in the house?...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-09, 21:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

.......και ομως αισθανονται τον πονο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-09, 23:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
.......και ομως αισθανονται τον πονο.
Κλαζάκο, και εγώ αυτό πιστεύω. Εξάλλου οι μελέτες ανεβαίνουν συνεχώς σε όλους τους τομείς για να τις κατεβάζουν κάποιες άλλες, καινιουριες.

Ο πόνος είναι μια σχετική έννοια. Εντελώς διαφορετικά τον αντιλαμβάνεται και τον νοιώθει η μέλισσα, το πουλί, η γαζέλα, ο άνθρωπος, αλλά πόνος υπάρχει σε κάθε περίπτωση. Χωρίς πόνο δεν θα μπορούσε να ξυπνήσει ο αγώνας για επιβίωση του κάθε ζώου ξεχωριστά από τον εξωγενή παράγοντα που τον δημιουργεί.

Είδατε ποτέ argulus σε ψάρι ενώ το δεύτερο να προσπαθεί απεγνωσμένα να το απωθήσει? Αν δεν ένοιωθε πώς θα διαπίστωνε την παρουσία του? Υπάρχουν τόσα και τόσα παραδείγματα.

Εμένα προσωπικά δεν με πείθει καθόλου αυτή η έρευνα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-09, 23:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και εγω εχω την εξης απορια... που ειναι το οριο και τα αισθητηρια μας διαχωριζουν ποτε η θερμοτητα παυει να ειναι μια γλυκια κι ευχαριστη αισθηση (ζεσταμα) και γινεται πονος...(δηλαδη καψιμο)?
ο μηχανισμος ειναι ιδιος...αν δε νιωθουν πονο σημαινει οτι δεν αντιλαμβανονται ουτε το ζεστο και το κρυο...πραγμα που απο τη συμπεριφορα τους μας δειχνουν οτι δεν ισχυει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-09, 00:13
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Εγώ πάντως εχω δει πόνο ζωγραφισμένο στα μάτια πολλών ψαριών, στα κελιά των pet shop...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειναι το οριο και τα αισθητηρια μας διαχωριζουν ποτε η θερμοτητα παυει να ειναι μια γλυκια κι ευχαριστη αισθηση (ζεσταμα) και γινεται πονος...(δηλαδη καψιμο)?
και πότε ο πόνος γίνεται.... ηδονή?
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N4505 : 27-01-09 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-09, 00:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η απαντηση μου δε θα αρμοζε στο φορουμ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-09, 01:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα έρχονται ανάμεσα στα δάχτυλά μου όταν βάζω μέσα το χέρι μου. Αν έχω μία βελόνα και τα τσιμπήσω δεν θα αντιδράσουν? Θα μου πουν κι ευχαριστώ ή θα καταλάβουν ενστικτωδώς ότι αυτό τους απειλεί? Έχετε δει πως κάνει ένα ψάρι όταν το ψαροντούφεκο το παίρνει ξόφαλτσα. Μόνο ότι δεν πονάει δεν μπορείς να πεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-09, 01:25
ko$ta$ Ο χρήστης ko$ta$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2008
Περιοχή: Αγ Παρασκευη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσόψαρα έρχονται ανάμεσα στα δάχτυλά μου όταν βάζω μέσα το χέρι μου. Αν έχω μία βελόνα και τα τσιμπήσω δεν θα αντιδράσουν? Θα μου πουν κι ευχαριστώ ή θα καταλάβουν ενστικτωδώς ότι αυτό τους απειλεί? Έχετε δει πως κάνει ένα ψάρι όταν το ψαροντούφεκο το παίρνει ξόφαλτσα. Μόνο ότι δεν πονάει δεν μπορείς να πεις...
συμφωνω απολυτα !!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-09, 03:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβαστε αυτο :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
...... Έχετε δει πως κάνει ένα ψάρι όταν το ψαροντούφεκο το παίρνει ξόφαλτσα. Μόνο ότι δεν πονάει δεν μπορείς να πεις...

Μετα δειτε ποιος το αναδημοσευει :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariannos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια δεν νιωθουν πονο.........
Αποσπασμα απο αθρο του περιοδικου [ψαρεμα] .....
και βγαλτε τα συμπερασματα σας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-09, 07:15
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Ο σωματικός πόνος είναι στην ουσία ένας μηχανισμός ασφαλείας του οργανισμού.(π.χ. ένα δόντι που πονά μας προειδοποιεί οτι έχει χαλάσει και πρέπει να λάβουμε τα απαραίτητα μέτρα.)Τουλάχιστο αυτό ισχύει για τον άνθρωπο. Είναι λογικό κάτι αντίστοιχο να ισχύει και για τα ψάρια.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-09, 11:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προσφατα εδειξε στο σκαι ντοκυμαντερ για τη μικρουλα που γεννηθηκε με μια νευρικη ανωμαλια και δε νιωθει πονο...
συνεχως φοραει γυαλια κολυμβησης για να μη τραυματισει τα ματια της..ηδη το εκανε μια φορα και ειναι τυφλη απο το ενα ματι...
επισης της εχουν βγαλει ολα τα δοντια γιατι μασουλουσε τα δαχτυλα της μεχρι το κοκκαλο...αν δε νιωθαμε πονο δε θα υπηρχαμε..

οσο μικρο εγκεφαλο και να εχουνε τα ψαρια...δεν ειναι και πρωτοζωα.....μιλαμε για ζωα με πληρως ανεπτυγμενο νευρικο συστημα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-09, 12:49
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
προσφατα εδειξε στο σκαι ντοκυμαντερ για τη μικρουλα που γεννηθηκε με μια νευρικη ανωμαλια και δε νιωθει πονο...
συνεχως φοραει γυαλια κολυμβησης για να μη τραυματισει τα ματια της..ηδη το εκανε μια φορα και ειναι τυφλη απο το ενα ματι...
επισης της εχουν βγαλει ολα τα δοντια γιατι μασουλουσε τα δαχτυλα της μεχρι το κοκκαλο...αν δε νιωθαμε πονο δε θα υπηρχαμε..

οσο μικρο εγκεφαλο και να εχουνε τα ψαρια...δεν ειναι και πρωτοζωα.....μιλαμε για ζωα με πληρως ανεπτυγμενο νευρικο συστημα.....
Με έκανες και ανατρίχιασα βρε Πάνο! Πώπω, τι συμβαίνει στον κόσμο!
Δόξα τον Θεό να λέμε...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-09, 15:04
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Ηλίας παραπάνω, κάνω και εγώ ψαροντούφεκο και μπορώ να πω χωρίς να είμαι του ΜΙΤ, ότι πονάνε σαν τρελά, για αυτό και έχουμε πάντα ένα μαχαιράκι να τα τελειώνουμε γρήγορα με μία στον εγκέφαλο.
Δεν μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το έχετε δει, το πως αντιδρούν στην καμακιά.
Μιλάμε για πολύ βίαιες κινήσεις, η αγωνία στο "μεγαλείο" της.
Αν αυτό δεν είναι πόνος........
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-09, 15:14
Το avatar του χρήστη dr.geo
dr.geo Ο χρήστης dr.geo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω εχω την εξης απορια... που ειναι το οριο και τα αισθητηρια μας διαχωριζουν ποτε η θερμοτητα παυει να ειναι μια γλυκια κι ευχαριστη αισθηση (ζεσταμα) και γινεται πονος...(δηλαδη καψιμο)?
ο μηχανισμος ειναι ιδιος...αν δε νιωθουν πονο σημαινει οτι δεν αντιλαμβανονται ουτε το ζεστο και το κρυο...πραγμα που απο τη συμπεριφορα τους μας δειχνουν οτι δεν ισχυει....

Αλλου ειναι στον εγκεφαλο το κεντρο του πονου και αλλου το κεντρο για το θερμο και το ψυχρο...επισης αλλες αισθητικες νευρικες αποληξεις ειναι για την αισθηση ζεστου-ψυχρου και αλλες για τον πονο!!!!

τσαμπα τα διαβαζουμε???
__________________
Εκείνος που ποτέ δεν κάνει λάθη, ουδέποτε δοκίμασε κάτι καινούργιο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-09, 15:16
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπε και ο Ηλίας παραπάνω, κάνω και εγώ ψαροντούφεκο και μπορώ να πω χωρίς να είμαι του ΜΙΤ, ότι πονάνε σαν τρελά, για αυτό και έχουμε πάντα ένα μαχαιράκι να τα τελειώνουμε γρήγορα με μία στον εγκέφαλο.
Δεν μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το έχετε δει, το πως αντιδρούν στην καμακιά.
Μιλάμε για πολύ βίαιες κινήσεις, η αγωνία στο "μεγαλείο" της.
Αν αυτό δεν είναι πόνος........
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-09, 17:56
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπε και ο Ηλίας παραπάνω, κάνω και εγώ ψαροντούφεκο και μπορώ να πω χωρίς να είμαι του ΜΙΤ, ότι πονάνε σαν τρελά, για αυτό και έχουμε πάντα ένα μαχαιράκι να τα τελειώνουμε γρήγορα με μία στον εγκέφαλο.
Δεν μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το έχετε δει, το πως αντιδρούν στην καμακιά.
Μιλάμε για πολύ βίαιες κινήσεις, η αγωνία στο "μεγαλείο" της.
Αν αυτό δεν είναι πόνος........
Είναι σίγουρο ότι τα ψάρια, όπως και όλα τα ζώα αισθάνονται τον πόνο. Διαφορετικά θα κουτουλούσαν συνέχεια στα βράχια και στις πέτρες και δεν θα πρόσεχαν μήπως πληγωθούν.
Τώρα αυτό που λες φίλε χαλβά, ίσως να είναι κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει πολλές φορές σε ντοκυμαντέρ ότι οι αντιλόπες, όταν πεφτουν στα νύχια των αρπακτικών και λίγο πριν πεθάνουν, βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση σοκ που δεν νοιώθουν πόνο. Από ότι φαίνεται η φύση ακόμη μαι σε αυτήν την στιγμή δείχνει φιλέσπλαχνη, καθώς ο εγκέφαλος των φυτοφάγων ζώων εκρίνει κάποια ουσία, αδρανοποιεί το νευρικό σύστημα του ζώου και έτσι έχει ένα πιο ήπιο τέλος.
Πάντως καθώς όλα στην φύση έχουν έναν λόγο ύπαρξης, θα μου φαινόταν πολύ παράλογο να μην νιώθουν πόνο.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-09, 18:37
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Σε ένα ψάρι κατά τη διάρκεια μιας βακτηριδιακής μόλυνσης ή κάποιας άλλης ασθένειας βλέπουμε αλλαγή στην όλη συμπεριφορά του, αν η αλλαγή αυτή δεν προέρχεται από πόνο δεν μπορώ να φανταστώ καν από τι θα προέρχεται. Ίσως τότε να μιλάμε για μηχανισμούς πιο εξελιγμένους ακόμη και από αυτούς του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-09, 18:50
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

σε ενα ενυδρειο με καποιο τοξικο ψαρι(πχ μανδαρινο) εχετε δει πως κανουν τα αλλα ανα τον τσιμπανε?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-09, 22:07
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σίγουρο ότι τα ψάρια, όπως και όλα τα ζώα αισθάνονται τον πόνο. Διαφορετικά θα κουτουλούσαν συνέχεια στα βράχια και στις πέτρες και δεν θα πρόσεχαν μήπως πληγωθούν.
Τώρα αυτό που λες φίλε χαλβά, ίσως να είναι κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει πολλές φορές σε ντοκυμαντέρ ότι οι αντιλόπες, όταν πεφτουν στα νύχια των αρπακτικών και λίγο πριν πεθάνουν, βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση σοκ που δεν νοιώθουν πόνο. Από ότι φαίνεται η φύση ακόμη μαι σε αυτήν την στιγμή δείχνει φιλέσπλαχνη, καθώς ο εγκέφαλος των φυτοφάγων ζώων εκρίνει κάποια ουσία, αδρανοποιεί το νευρικό σύστημα του ζώου και έτσι έχει ένα πιο ήπιο τέλος.
Πάντως καθώς όλα στην φύση έχουν έναν λόγο ύπαρξης, θα μου φαινόταν πολύ παράλογο να μην νιώθουν πόνο.
Θοδωρή δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά το πήγες λίγο μακρυά.
Και εξηγώ, έχεις τρακάρει οδηγώντας μηχανάκι ποτέ σου ?
Εγώ λοιπόν που έχω "αγοράσει μερικά οικόπεδα" (στην δικυκλιστική διάλεκτο) με 2τροχα, παθαίνω ότι και οι αντιλόπες που λες.
Τρως την "σούπα" και στο πρώτο sec νιώθεις έναν οξύ πόνο με πολύ μικρή διάρκεια που κρατάει ελάχιστα.
Από το το σοκ δεν νιώθεις τίποτα, μα τίποτα εντελώς μέχρι και πολύ ήρεμος θα έλεγα, μια νιρβάνα κάτι τέτοιο.
Πιθανών να είναι αποτέλεσμα της υπερέκκρισης αδρεναλίνης το φαινόμενο αυτό.
Συνεχίζω, σηκώνεσαι όρθιος, τσεκάρεις ότι όλα είναι στην θέση τους (χέρια-πόδια κλπ) μαζεύεις τα φανάρια, χερούλια, πατητήρια κλπ και πας στο σπίτι σου με την ψυχολογία στο πάτωμα.
Αρχίζεις και νιώθεις κάποιες μικροενοχλησούλες και την πέφτεις στο κρεβάτι.
Και ξυπνάς το άλλο πρωί λες και τριβόσουν με ελέφαντα όλο το βράδυ.
Πας να πατήσεις κάτω και ουρλιάζεις από τους πόνους, προσπαθείς να αναπνεύσεις και είναι σχεδόν αδύνατο (από τον πόνο πάλι).
Τεσπά νομίζω με πιάνεις.
Δεν είμαι γαζέλα (με τέτοιο κορμί χα,χα) αλλά στην ουσία δεν ένιωσα πόνο για αρκετά λεπτά.
Λες να είμαι ψάρι ?
Μπα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-09, 00:03
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θοδωρή δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά το πήγες λίγο μακρυά.
Και εξηγώ, έχεις τρακάρει οδηγώντας μηχανάκι ποτέ σου ? Δυστυχώς, αρκετές φορές. Όμως μία ήταν η καλή, όταν έπαθα και ράγισμα στην ωμοπλάτη. Από τότε κυκλοφορώ με τέσσερις τροχούς.
Εγώ λοιπόν που έχω "αγοράσει μερικά οικόπεδα" (στην δικυκλιστική διάλεκτο) με 2τροχα, παθαίνω ότι και οι αντιλόπες που λες.
Τρως την "σούπα" και στο πρώτο sec νιώθεις έναν οξύ πόνο με πολύ μικρή διάρκεια που κρατάει ελάχιστα.
Από το το σοκ δεν νιώθεις τίποτα, μα τίποτα εντελώς μέχρι και πολύ ήρεμος θα έλεγα, μια νιρβάνα κάτι τέτοιο.
Πιθανών να είναι αποτέλεσμα της υπερέκκρισης αδρεναλίνης το φαινόμενο αυτό.
Συνεχίζω, σηκώνεσαι όρθιος, τσεκάρεις ότι όλα είναι στην θέση τους (χέρια-πόδια κλπ) μαζεύεις τα φανάρια, χερούλια, πατητήρια κλπ και πας στο σπίτι σου με την ψυχολογία στο πάτωμα.
Αρχίζεις και νιώθεις κάποιες μικροενοχλησούλες και την πέφτεις στο κρεβάτι.
Και ξυπνάς το άλλο πρωί λες και τριβόσουν με ελέφαντα όλο το βράδυ.
Πας να πατήσεις κάτω και ουρλιάζεις από τους πόνους, προσπαθείς να αναπνεύσεις και είναι σχεδόν αδύνατο (από τον πόνο πάλι).
Τεσπά νομίζω με πιάνεις.
Δεν είμαι γαζέλα (με τέτοιο κορμί χα,χα) μη λες τέτοια, κάποιοι καραδοκούν αλλά στην ουσία δεν ένιωσα πόνο για αρκετά λεπτά.
Λες να είμαι ψάρι ?
Μπα.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και όταν παραπατήσεις στο μπάσκετ (κάποτε έκανα και αθλητισμό τρομάρα μου) και στραμπουλήξεις το πόδι σου. Πάλι εκείνη την ώρα δεν νοιώθεις και πολλά αλλά μετά ούτε να το πατήσεις. Ίσως σε αυτές τις περιπτώσεις ο πόνος δεν οφείλεται όχι τόσο στο τραύμα όσο στο αιμάτωμα και το πρήξιμο που δημιουργείται μετά.
Τέλος πάντων. Γιατροί δεν είμαστε και συμφωνούμαι ότι τα ψάρια νιώθουν πόνο...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-09, 00:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dr.geo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλου ειναι στον εγκεφαλο το κεντρο του πονου και αλλου το κεντρο για το θερμο και το ψυχρο...επισης αλλες αισθητικες νευρικες αποληξεις ειναι για την αισθηση ζεστου-ψυχρου και αλλες για τον πονο!!!!

τσαμπα τα διαβαζουμε???
δωσε παραπανω πληροφοριες αν μπορεις με ενδιαφερουν ....
και κυριως σε ποιο σημειο η αισθηση του ζεστου (που γινεται αντιληπτη απο τις αποληξεις ζεστου-ψυχρου) γινεται αισθηση του πονου-καψιματος (που γινεται αντιληπτη απο αλλες νευρικες αποληξεις..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-09, 00:31
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπε και ο Ηλίας παραπάνω, κάνω και εγώ ψαροντούφεκο και μπορώ να πω χωρίς να είμαι του ΜΙΤ, ότι πονάνε σαν τρελά, για αυτό και έχουμε πάντα ένα μαχαιράκι να τα τελειώνουμε γρήγορα με μία στον εγκέφαλο.
Δεν μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το έχετε δει, το πως αντιδρούν στην καμακιά.
Μιλάμε για πολύ βίαιες κινήσεις, η αγωνία στο "μεγαλείο" της.
Αν αυτό δεν είναι πόνος........
γεια σου χαλβά ψυχοπονιάρη
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-09, 00:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Τρως την "σούπα" και στο πρώτο sec νιώθεις έναν οξύ πόνο με πολύ μικρή διάρκεια που κρατάει ελάχιστα.
Από το το σοκ δεν νιώθεις τίποτα, μα τίποτα εντελώς ....

...ξυπνάς το άλλο πρωί λες και τριβόσουν με ελέφαντα όλο το βράδυ....
Το'χεις ακριβως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-09, 19:36
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μαζευτήκαμε οι "γεωκτήμονες" οικοπεδοφάγοι ή μου φαίνεται ? χααχχα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-09, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζευτήκαμε οι "γεωκτήμονες" οικοπεδοφάγοι ή μου φαίνεται ? χααχχα
Τωρα που ειπες οικοπεδοφαγοι, σκεφτηκα την πιθανη εξηγηση του φαινομενου "οι ανουμπιες που δεν ανθισαν ποτε" που επικρατει στο ενυδρειο σου.
Μηπως το οικοπεδο που "οργωσες" με τη μηχανη, ηταν φυτεμενο ανουμπιες και παιρνει η φυση την εκδικηση της?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-09, 23:29
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Mπααα, σε κολόνα μαρμάρινη στο κέντρο της Πάτρας κατέληξα.
Δεν πρόσεξα να έχει φυτά εκεί γύρω, μόνο αστεράκια έβλεπα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-09, 08:12
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπε και ο Ηλίας παραπάνω, κάνω και εγώ ψαροντούφεκο και μπορώ να πω χωρίς να είμαι του ΜΙΤ, ότι πονάνε σαν τρελά, για αυτό και έχουμε πάντα ένα μαχαιράκι να τα τελειώνουμε γρήγορα με μία στον εγκέφαλο.
Δεν μπορείτε να το καταλάβετε αν δεν το έχετε δει, το πως αντιδρούν στην καμακιά.
Μιλάμε για πολύ βίαιες κινήσεις, η αγωνία στο "μεγαλείο" της.
Αν αυτό δεν είναι πόνος........
Εχθές είχα πάει για ουζάκι με έναν κολλητό ψαροτουφεκά, και εκεί που τσίμπαγα την μαρίδα, θυμήθηκα την μελέτη και του το ανέφερα...
Και τί μου είπε... Συγκεκριμμένα είπε λοιπόν οτι μια φορά είχε πετύχει έναν σκάρο και με τα τρία καρφιά της τρίαινας αλλά επειδή έχει πολύ μαλακό δέρμα, αν δεν τον γραπώσεις με το χέρι, σου φεύγει λέει. Του έφυγε λοιπόν με ξεσκισμένη σάρκα, και όμως τον είδε μετά από 5-10 λεπτά να κάνει βόλτες παρέα με έναν άλλο σαν να μην τρέχει τίποτα. Δεν θα έπρεπε να έχει λουφάξει κάπου αν πονούσε? Μήπως σπαρταράνε σαν τρελά απλά απο ένστικτο διαφυγής?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-09, 08:30
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχθές είχα πάει για ουζάκι με έναν κολλητό ψαροτουφεκά, και εκεί που τσίμπαγα την μαρίδα, θυμήθηκα την μελέτη και του το ανέφερα...
Και τί μου είπε... Συγκεκριμμένα είπε λοιπόν οτι μια φορά είχε πετύχει έναν σκάρο και με τα τρία καρφιά της τρίαινας αλλά επειδή έχει πολύ μαλακό δέρμα, αν δεν τον γραπώσεις με το χέρι, σου φεύγει λέει. Του έφυγε λοιπόν με ξεσκισμένη σάρκα, και όμως τον είδε μετά από 5-10 λεπτά να κάνει βόλτες παρέα με έναν άλλο σαν να μην τρέχει τίποτα. Δεν θα έπρεπε να έχει λουφάξει κάπου αν πονούσε? Μήπως σπαρταράνε σαν τρελά απλά απο ένστικτο διαφυγής?
δεν ξερω. παντως ρυνοντας απο τις ασθενιες των ενυδρειων τα ψαρια μενουν "μαζι" και κοβουν βολτες στα αρχικα σταδια. αν δεν νοιωθουν πονουν πως αντιδρουν οταν ενα ψαρι ειναι τοηικο?καταλαβαινουν γευση?καλα με τριενα παει για ψαροτουφεκο??
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-09, 12:50
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα με τριενα παει για ψαροτουφεκο??
Είναι παρωχημένης τεχνολογίας η τρίαινα, ε? του έχω πει να πάρει τα καινούργια με ακτίνες laser και αυτόματο εκτοξευτή απόχης αλλά είναι πολύ τσίπης...
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαρια.! MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-01-09 19:54
ΨΑΡΙΑ MEGADOM Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-07-08 13:39
ΨΑΡΙΑ kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 24 20-02-08 00:29
Ψαρια rockxk Αρχάριοι γλυκού νερού 11 05-02-07 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09846 seconds with 15 queries