Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-08, 12:53
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή να ξεκινησουμε???

παρεα με τον θειο μου, λεμε να ξεκινησουμε ενα μεσογειακο περιπου 350 λιτρα... τα μηχανηματα που εχουμε ειναι ενα eheim 2217 (που του το δωσα εγω γιατι εκανε θορυβο) και ενα θερμοστατη 300 βατ. εχω την εντυπωση πως μου λειπει κατι?? κατι σαν αυτο?(http://www.aquaristic.net/shop.php/s...tor%20700%20A/) και αυτο?

(http://www.aquaristic.net/shop.php/s...79%2C98%20EUR/)
χρειαζομαστε κατι αλλο για να ξεκινησουμε????
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Θες ενα σκιμερ οπως ειπες ...ειτε εσωτερικο ή κρεμαστο εξωτερικο.

Θες και κανενα κυκλοφορητη για να ''κουναει'' το νερο στο ενυδρειο.

Τι ακριβως σκεφτεσαι να βαλεις μεσα ?
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-08, 13:16
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

εχουμε διαφορα σεναρια στο μυαλο μας... 1) ενας σηκιος... 2) μια στηρουλα 3)ενα συνολο απο 4 με 5 σηκιους μικρουληδες .... 5) κανα δυο σαργους 6) εναν αστακο.
αυτα τα 6 σεναρια σκεφτομαστε με τελικη καταληξη μολις τα ψαρια μεγαλωσουν λιγο, να τα επιστρεψουμε στη θαλασσα... παντως μαλλον στο σεναριο 2 μας κοβω!!!! το σκιμερ που ανεφερα παραπανω ειναι αρκετο?? α ξεχασα !!! εχω ενα κυκλοφορητη 1350 λιτρων ανα ωρα. κανει για την αναταραξη του νερου?
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-08, 14:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ωραίο project….

Αλλά θα διαφωνήσω με τα ψάρια που θέλετε να βάλετε στο ενυδρείο.
Ο σηκιός, είναι ψάρι που τρυπώνει μέσα στα βράχια και δεν κυκλοφορεί πολύ, όπως και η στείρα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-08, 14:46
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Εγω θα κοιτουσα για γυλους
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-08, 10:20
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

οι γυλοι οντως ειναι οραιοι!!! η αληθεια ειναι οτι ο σηκιος ειναι ψαρι της τρυπας! αλλα εγω στο ψαροτουφεκο τους βλεπω που μενουν εξω απ την τρυπα,μεσα θα μπουν αν τους τρομαξω...και πιστευω πως θα βγαινουν και εκτως τρυπας στο ενυδρειο... χωρια που ειναι σχεδον τυφλοι... η στειρουλα παλι δν ειναι καθολου τυφλη αλλα ... οσοι την εχουν δει να κινειται ... ε τι να λεω παραπανω....
Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι το σκιμερ... πρεπει να αγορασω σκιμερ που να μπορει να σκιμαρει το ενυδρειο ακομη και σε περιπτωση που μας τη δωσει και γεμισουμε το ενυδρειο με πολλα ψαρια... ενα σκιμερ για 350-400 λιτρα ενυδρειο με καλυπτει ή πρεπει να βρω ενα που να αναγραφει τα διπάσια λιτρα του ενυδρειου μου???
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-08, 14:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πολλές φορές βάζουμε skimmerπου είναι για παραπάνω από τα λίτρα που αναγράφονται. Και αυτό γιατί πολλοί κατασκευαστές «υπερβάλλουν» σχετικά με την απόδοσή τους.
Επίσης σε fishonlyσυστήματα -ή καλύτερα σε συστήματα χωρίς κοράλλια-, ένα skimmerακόμα και κατά πολύ μεγαλύτερο για τα λίτρα που το θέλουμε, μόνο καλό μπορεί να κάνει.
Έτσι και βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα δυνατότερο skimmer.

Όμως δεν μπορείς να βάλεις πολλά ψάρια.
Πρώτον γιατί αυτά είναι άγρια και δεύτερον και κυριότερο γιατί μιλάμε για θαλασσινά συστήματα και όχι για γλυκού νερού. Οι αναλογίες είναι πολύ διαφορετικές. Δηλαδή, για να είμαστε σωστοί κάθε μέτριο ψάρι θα πρέπει να έχει 100 λίτρα νερού περίπου. Αν αναλογισθούμε ότι ένας δίσκος εκτροφείου χρειάζεται 50-60 λίτρα, μπορούμε εύκολα να δούμε την μεγάλη διαφορά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-08, 22:11
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

εγω το κοβω να βαζουμε ενα ψαρι μονο μεσα!!!! επομενως καλυτερα να προτιμησουμε ενα σκιμερ σαν αυτο που προανεφερα??http://www.aquaristic.net/shop.php/s...tor%20700%20A/
σαν αυτο.
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-08, 23:09
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Φίλε και συν-χομπίστα στο ψαροτούφεκο,έχω 2 απορίες πρακτικής φύσεως:τα ψάρια πώς θα τα πιάσεις;Ειδικά για τη στήρα,πού θα βρεις στηράκι που να μπαίνει σ'αυτά τα λίτρα;Όσο για τους σηκιούς,δεν είναι καθόλου τυφλοί!!Απλώς έχουν εξαιρετική πλευρική γραμμή και ιδιαίτερα αναπτυγμένους ωτόλιθους,γι αυτό και καταφέρνουν να προσανατολίζονται σε περίπλοκα και σκοτεινά περιβάλλοντα(δαιδαλώδη κατρακύλια,πυκνά λιβάδια ποσειδωνείας).Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα το ενυδρείο της Βιέννης,στο μεσογειακό παράρτημα είχε λίγους σηκιούς σε κοινωνικό μεσογειακό ενυδρείο,οι οποίοι δεν είχαν την άνεση κίνησης των άλλων ψαριών(ήταν πιο διστακτικοί)αλλά δεν κρύβονταν ιδιαίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-08, 10:32
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από speargunner Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και συν-χομπίστα στο ψαροτούφεκο,έχω 2 απορίες πρακτικής φύσεως:τα ψάρια πώς θα τα πιάσεις;Ειδικά για τη στήρα,πού θα βρεις στηράκι που να μπαίνει σ'αυτά τα λίτρα;Όσο για τους σηκιούς,δεν είναι καθόλου τυφλοί!!Απλώς έχουν εξαιρετική πλευρική γραμμή και ιδιαίτερα αναπτυγμένους ωτόλιθους,γι αυτό και καταφέρνουν να προσανατολίζονται σε περίπλοκα και σκοτεινά περιβάλλοντα(δαιδαλώδη κατρακύλια,πυκνά λιβάδια ποσειδωνείας).Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα το ενυδρείο της Βιέννης,στο μεσογειακό παράρτημα είχε λίγους σηκιούς σε κοινωνικό μεσογειακό ενυδρείο,οι οποίοι δεν είχαν την άνεση κίνησης των άλλων ψαριών(ήταν πιο διστακτικοί)αλλά δεν κρύβονταν ιδιαίτερα.
ισως ηταν διστακτικοι γιατι με τοσο κοσμο γυρω τους.... βασικο εργαλειο ειναι ο κιουρτος και δευτερη λυση το παραμαλο με το αγκιστρακι... και το οτι ο σηκιος ειναι σχεδον τυφλος δεν το λεω εγω... το λεει στο κατα Ιωαννη(Βλαχου) ευαγγελιον!!!!
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-08, 11:05
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Φίλε μου,θα σε βάλω σ'ένα μικρό κόπο:τα βιβλία του Γ.Βλάχου τα έχω διαβάσει("Υ/Β ψάρεμα-τα ψάρια και οι τεχνικές" και "καλοκαιρινό καρτέρι",αν θυμάμαι καλά τους τίτλους),απλά δεν τά'χω μαζί μου αυτή τη στιγμή για να τα ξαναδω.Μπορείς,σε παρακαλώ,να μεταφέρεις το κομμάτι που αναφέρεται στην όραση του σηκιού;Έχω την αίσθηση ότι αναφέρεται απλά σε ασθενική όραση,όπως αναφέρει και η υπόλοιπη βιβλιογραφία που έχω διαβάσει,καθώς και σχετικά fora.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-08, 23:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σχεδον τυφλοι..ασθενικη οραση.. Το ιδιο λετε ρε παιδια ,που υπαρχει η διαφωνια ακριβως ; οι σηκιοι ειναι κατα βαση νυχτοβιοι και γι αυτο αισθανονται το περιβαλλον τους περισσοτερο με ηχους και πλευρικη γραμμη. Κατα τα αλλα ειναι πανεμορφοι, ιδιαιτερα σε μικρο μεγεθος και πολυ ελκυστικη επιλογη για μεσογειακο. Θελει χρονο ομως να τους βρεις και παντα θα ειναι πολυ δειλοι και θα ενοχλουνται απο τους θορυβους του σπιτιου. Η Στηρα Γιαννη μου ειναι μαγευτικα ομορφο ψαρι και φυσικα πανεξυπνη- ως σερρανιδα- αλλα πρεπει να την εχεις μονη της ως αρπακτικο που ειναι και μεγαλωνει και γρηγορα.
Εγω θα σου προτεινα να πας εκει που ξεψαριζουν αστακοδιχτα και να παρεις ζωντανες τραγανες που ειναι και πανεμορφες. Για ψαρια μην κοιτας στο πελαγος και στις αποχ'ες ,αλλα ψαξε εκει που σκαει το κυμα,στους 30 ποντους. Θα βρεις πανεμορφα ψαρακια οπως καποια Gobius με μαυρο κεφαλι και λαμπρο κοκκινο σωμα, γυλους thalassoma pavo ,σαλιαριτσες,γαριδες κλπ Αυτα επειδη ζουν μονιμα σε μικρες περιοχες προσαρμοζονται πιο ευκολα στο ενυδρειο.
Για φωτισμο,αφου πιανουν τα χερια σου κατσε και φτιαξε κρεμαστο φωτιστικο με πολλα watt . Ομως θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ψυκτικο για το καλοκαιρι οποτε αμεσως διαπιστωνεις οτι ολα αυτα κοστιζουν αρκετο "μαιντανο" και φουσκωμενη ΔΕΗ. Αν τελικα το φτιαξεις παρολα αυτα ,εγω θα παρω το καραβι και θα ερθω Λημνο να το χαζεψω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-08, 09:52
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από speargunner Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου,θα σε βάλω σ'ένα μικρό κόπο:τα βιβλία του Γ.Βλάχου τα έχω διαβάσει("Υ/Β ψάρεμα-τα ψάρια και οι τεχνικές" και "καλοκαιρινό καρτέρι",αν θυμάμαι καλά τους τίτλους),απλά δεν τά'χω μαζί μου αυτή τη στιγμή για να τα ξαναδω.Μπορείς,σε παρακαλώ,να μεταφέρεις το κομμάτι που αναφέρεται στην όραση του σηκιού;Έχω την αίσθηση ότι αναφέρεται απλά σε ασθενική όραση,όπως αναφέρει και η υπόλοιπη βιβλιογραφία που έχω διαβάσει,καθώς και σχετικά fora.
οκ φιλε οτι θες! γι αυτο ειναι οι συνχομπιστες!!! θα μου δωσεις λιγο χρονο ομως γιατι δεν εχω πολυ χρονο στη δισθεση μου τωρα τελευταια..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον τυφλοι..ασθενικη οραση.. Το ιδιο λετε ρε παιδια ,που υπαρχει η διαφωνια ακριβως ; οι σηκιοι ειναι κατα βαση νυχτοβιοι και γι αυτο αισθανονται το περιβαλλον τους περισσοτερο με ηχους και πλευρικη γραμμη. Κατα τα αλλα ειναι πανεμορφοι, ιδιαιτερα σε μικρο μεγεθος και πολυ ελκυστικη επιλογη για μεσογειακο. Θελει χρονο ομως να τους βρεις και παντα θα ειναι πολυ δειλοι και θα ενοχλουνται απο τους θορυβους του σπιτιου. Η Στηρα Γιαννη μου ειναι μαγευτικα ομορφο ψαρι και φυσικα πανεξυπνη- ως σερρανιδα- αλλα πρεπει να την εχεις μονη της ως αρπακτικο που ειναι και μεγαλωνει και γρηγορα.
Εγω θα σου προτεινα να πας εκει που ξεψαριζουν αστακοδιχτα και να παρεις ζωντανες τραγανες που ειναι και πανεμορφες. Για ψαρια μην κοιτας στο πελαγος και στις αποχ'ες ,αλλα ψαξε εκει που σκαει το κυμα,στους 30 ποντους. Θα βρεις πανεμορφα ψαρακια οπως καποια Gobius με μαυρο κεφαλι και λαμπρο κοκκινο σωμα, γυλους thalassoma pavo ,σαλιαριτσες,γαριδες κλπ Αυτα επειδη ζουν μονιμα σε μικρες περιοχες προσαρμοζονται πιο ευκολα στο ενυδρειο.
Για φωτισμο,αφου πιανουν τα χερια σου κατσε και φτιαξε κρεμαστο φωτιστικο με πολλα watt . Ομως θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ψυκτικο για το καλοκαιρι οποτε αμεσως διαπιστωνεις οτι ολα αυτα κοστιζουν αρκετο "μαιντανο" και φουσκωμενη ΔΕΗ. Αν τελικα το φτιαξεις παρολα αυτα ,εγω θα παρω το καραβι και θα ερθω Λημνο να το χαζεψω
φιλε τα ξερω τα ψαρακια που μου λες!!! ειναι πανεμορφες αυτες οι σαλαρεσς!!! ειχα 4-5 τετοιες παλια που ημουν πανταλως ασχετος μεσα σε ενα ενυδρειο 50 λιτ. με μονο φιλτρο και τιποτα αλλο!!! για τη δεη τωρα τι να πω.... κλευτες θα γινουν οι ανθρωποι???? παντως σου ταξα κρασακι- χταποδακι- ψαρακι και τα σχετικα, να ελθεις να με δεις δεν ειπες!!!!
αμα στησω το ενυδρειο θα ελθεις μονο ε????
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpalavos : 21-02-08 στις 09:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-08, 11:28
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον τυφλοι..ασθενικη οραση.. Το ιδιο λετε ρε παιδια ,που υπαρχει η διαφωνια ακριβως ; οι σηκιοι ειναι κατα βαση νυχτοβιοι και γι αυτο αισθανονται το περιβαλλον τους περισσοτερο με ηχους και πλευρικη γραμμη. Κατα τα αλλα ειναι πανεμορφοι, ιδιαιτερα σε μικρο μεγεθος και πολυ ελκυστικη επιλογη για μεσογειακο. Θελει χρονο ομως να τους βρεις και παντα θα ειναι πολυ δειλοι και θα ενοχλουνται απο τους θορυβους του σπιτιου. Η Στηρα Γιαννη μου ειναι μαγευτικα ομορφο ψαρι και φυσικα πανεξυπνη- ως σερρανιδα- αλλα πρεπει να την εχεις μονη της ως αρπακτικο που ειναι και μεγαλωνει και γρηγορα.
Εγω θα σου προτεινα να πας εκει που ξεψαριζουν αστακοδιχτα και να παρεις ζωντανες τραγανες που ειναι και πανεμορφες. Για ψαρια μην κοιτας στο πελαγος και στις αποχ'ες ,αλλα ψαξε εκει που σκαει το κυμα,στους 30 ποντους. Θα βρεις πανεμορφα ψαρακια οπως καποια Gobius με μαυρο κεφαλι και λαμπρο κοκκινο σωμα, γυλους thalassoma pavo ,σαλιαριτσες,γαριδες κλπ Αυτα επειδη ζουν μονιμα σε μικρες περιοχες προσαρμοζονται πιο ευκολα στο ενυδρειο.
Για φωτισμο,αφου πιανουν τα χερια σου κατσε και φτιαξε κρεμαστο φωτιστικο με πολλα watt . Ομως θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ψυκτικο για το καλοκαιρι οποτε αμεσως διαπιστωνεις οτι ολα αυτα κοστιζουν αρκετο "μαιντανο" και φουσκωμενη ΔΕΗ. Αν τελικα το φτιαξεις παρολα αυτα ,εγω θα παρω το καραβι και θα ερθω Λημνο να το χαζεψω



Θα ήθελα να με συγχωρείτε καταρχήν που παρεμβαίνω στη συζήτηση σας. Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι Ισσός λόγο του ότι τυχαίνει όσο αφορά τα ειδή τις μεσογείου και κυριότερα του αιγαίου να έχω κάνει την πτυχιακή εργασία μου στο παν. Αιγαίου (τμήμα θαλ. Βιολογίας) όσο αφορά τα ειδή που αναφέρετε σικυό και στείρα ανήκουν και τα δυο στη οικογένεια των περκομορφων που ως χαρακτηριστικό της έχει την μειωμένη χρωματοφασματικη όραση ( δεν βλέπει χρώματα ) αλλά έχει υπέρ αναπτυγμένες τις αισθήσεις τις ακοής, ηλεκτρομαγνήτης αντηχήσεις ( πλευρική γραμμή) και τις φωτεινής αντίθεσης δηλ. δεν βλέπει χρώματα αλλά βλέπει πολύ καλά τι διαφορά του κοντράστ στο οπτικό του πεδίο . αρά αυτά τα ψάρια σε ένα μεγάλο χορό δεν θα είναι τρομαγμένα αλλά αν τα περιορίσεις σε ένα τόσο μικρό για αυτά περιβάλλον στρεσάρονται από τις συνεχής μεταβολές τις φωτεινότητας του χορού ( κίνηση ατόμων μέσα στο δωμάτιο και κοντά στο ενυδρείο) που το πιο πιθανό είναι να κρυφτούν μέσα σε ένα βράχο και να μη κουνιούνται παρά μόνο όταν σβήνουν τελείως τα φώτα για να φανέ. Αυτά ήθελα να προσθέσω . παντός καλή τύχη στο φίλο μας ότι και να κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-08, 12:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλε Μπουρμπουληθρακο, δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη! Δεν επαιμβαινεις αλλα συμμετεχεις στην συζητηση Αυτος αλλωστε ειναι ο σκοπος αυτου του Φορουμ. Ετσι ανταλλασσουμε γνωσεις και μαθαινουμε νεα πραγματα.Αυτο που λες οτι οι σηκιοι ανηκουν στα περκομορφα δεν το ηξερα.. Νομιζα οτι η οικογενεια λεγεται Σκιαινιδες και περιλαμβανει στα νερα μας τον σηκιο ,το μυλοκοπι και τον γρανιο. Οσο για τις στηρες ηξερα οτι η οικογενεια τους ειναι οι Σερρανιδες.
Επισης πολλη συζητηση σηκωνει το οτι τα περκομορφα ειναι μια τεραστια οικογενεια ψαριων απο την οποια το καθε ειδος εχει διαφορετικες απαιτησεις και συμπεριφορα στην αιχμαλωσια. Ας πουμε πιστευω οτι μια στηριτσα θα προσαρμοστει γρηγοροτερα στο ενυδρειο απ οτι ενας σηκιος που ειναι και απο την φυση του δειλος. Η στηρα στον ενα μηνα θα βγαινει για τροφη ενω τον σηκιο αν τον δεις και ποτε μερα να κυκλοφοραει θα ειναι θαυμα. Να δωσω αλλο ενα παραδειγμα.. και το χελιδονι αλλα και η καρακαξα ανηκουν στα σπουργιτομορφα, ειναι ομως και τοσο διαφορετικα !
Γιαννη ,το εταξα τωρα! θα εκτεθω αν δεν ερθω να δω το μεσογειακο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-08, 14:13
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Μπουρμπουληθρακο, δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη! Δεν επαιμβαινεις αλλα συμμετεχεις στην συζητηση Αυτος αλλωστε ειναι ο σκοπος αυτου του Φορουμ. Ετσι ανταλλασσουμε γνωσεις και μαθαινουμε νεα πραγματα.Αυτο που λες οτι οι σηκιοι ανηκουν στα περκομορφα δεν το ηξερα.. Νομιζα οτι η οικογενεια λεγεται Σκιαινιδες και περιλαμβανει στα νερα μας τον σηκιο ,το μυλοκοπι και τον γρανιο. Οσο για τις στηρες ηξερα οτι η οικογενεια τους ειναι οι Σερρανιδες.
Επισης πολλη συζητηση σηκωνει το οτι τα περκομορφα ειναι μια τεραστια οικογενεια ψαριων απο την οποια το καθε ειδος εχει διαφορετικες απαιτησεις και συμπεριφορα στην αιχμαλωσια. Ας πουμε πιστευω οτι μια στηριτσα θα προσαρμοστει γρηγοροτερα στο ενυδρειο απ οτι ενας σηκιος που ειναι και απο την φυση του δειλος. Η στηρα στον ενα μηνα θα βγαινει για τροφη ενω τον σηκιο αν τον δεις και ποτε μερα να κυκλοφοραει θα ειναι θαυμα. Να δωσω αλλο ενα παραδειγμα.. και το χελιδονι αλλα και η καρακαξα ανηκουν στα σπουργιτομορφα, ειναι ομως και τοσο διαφορετικα !
Γιαννη ,το εταξα τωρα! θα εκτεθω αν δεν ερθω να δω το μεσογειακο σου.
η οικογενεια τους ειναι περκομορφα και ανηκουν στην κατηγορια σερρανιδες.φιλικα παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-08, 14:47
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Φίλε μπουρμπουλήθρα,δε μας τα λες καλά!"Κατηγορία" δεν υπάρχει επιστημονικά.Τα ανωτέρω είδη ανήκουν στην κλάση των ακτινοπτερύγιων και την τάξη των περκόμορφων. Ο σηκιός στην οικογένεια των σκιαινίδων, στο γένος sciaena και στο είδος nigra. Η στΉρα (δεν πάσχει από στειρότητα, αναπαράγεται κανονικά ) στην οικογένεια των σερανιδών, στο γένος epinephelus και στο είδος alexandrinus (ή fasciatus κατά άλλους).
Φίλε John, περιμένω όσο θέλεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-02-08, 21:41
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από speargunner Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μπουρμπουλήθρα,δε μας τα λες καλά!"Κατηγορία" δεν υπάρχει επιστημονικά.Τα ανωτέρω είδη ανήκουν στην κλάση των ακτινοπτερύγιων και την τάξη των περκόμορφων. Ο σηκιός στην οικογένεια των σκιαινίδων, στο γένος sciaena και στο είδος nigra. Η στΉρα (δεν πάσχει από στειρότητα, αναπαράγεται κανονικά ) στην οικογένεια των σερανιδών, στο γένος epinephelus και στο είδος alexandrinus (ή fasciatus κατά άλλους).
Φίλε John, περιμένω όσο θέλεις

φιλε μου εισαι πολυ καλα διαβασμενος, πραγματικα τα πραγματα ειναι οπωσ τα λες, αλλα κατηγορια και κλαση ειναι σχεδον το ιδιο 9 δεν θεωριται λαθος οπωσ και να το πεις. απλα ως κατηγορια το εχω απομνημονευσει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-08, 20:20
Το avatar του χρήστη johnpalavos
johnpalavos Ο χρήστης johnpalavos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Περιοχή: Λημνος _ν. μυτυλινης
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

πωπω με εποιασε το κεφαλι!!!! παιδες σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!
__________________
το πιο ακριβο χομπυ ειναι ο εγωισμος.... γι'αυτο η μαθαινεις να τον πληρωνεις, η αλλαζεις χομπυ!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πτώση Πεχά.. τι να κάνω να το ανεβάσω? Noni Αρχάριοι γλυκού νερού 33 16-06-07 12:05
Corydoras aenaus … να πώς να σας κάνουν αυγά. Lsourtzo Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 05-12-06 11:01
Ποσο συχνα να αλλαζω το νερο? bluefish Αρχάριοι γλυκού νερού 8 01-09-06 14:50
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08578 seconds with 15 queries