Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-13, 20:36  
Aνεβασμενα NO2
 
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo
Member
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-13, 20:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπερα και καλως σας βρηκα φιλοι μου, ειμαι νεος στον χωρο, και χρειαζομαι την βοηθεια σας στο πρωτο προβλημα που μου ετυχε στο κοινωνικο ενυδρειο μου 40 ημερων,

Παρουσιαση ενυδρειου





Jewel 240lt

120X40X54



Ψαρια

Καρδιναλιοι

Platt black orange

Play panda

Αγγελοψαρα (3)

Gampy

Γατοψαρα(6)



ΦΥΤΑ

anubia



Βασικες μετρησεις



Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης





Θερμοκρασια 27c

PH. : 7,5-8,0

NH2: 0 (νιτρωδη)

NH3:0(αμμωνια)

Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5

NH2 : 2

Nh3 : 0

Θερμοκρασια 27c



Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 13-10-13 στις 12:24.
Εμφανίσεις: 25381
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 10-10-13, 09:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!! θελω να ευχαριστησω το μελος delta66 για την αμεριστη βοηθεια που μου εδωσε οσο αφορα το προβλημα που ειχα με τα νιτρωδη.Μπολιασα χθες το βραδυ το ενυδρειο μου και σημερα ειχα τα εξης αποτελεσματα
θερμοκρασια 28,5(ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΙΜΗ 16 ΑΛΛΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΑΘΕΡΗ)
NH2: 0,25
NH4:0,25
KH:4 dkh
PH:7,5
Καλημέρα φίλε μου, μέτρα και NO3, τότε θα δεις αν έστρωσε.
Οταν
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0 (Αμμωνία/Αμμώνιο)
ΝΟ2= 0 (Νιτρώδη)
ΝΟ3 > 0 (Νιτρικά)
τότε έχει αρχίσει ο στώσιμο
Η κατώτερη θερμοκρασία 16 είναι μόνο για χυσόψαρα.
Το hobby μας θέλει υπομονή και διάβασμα φίλε μου
Καλή δύναμη
(Από κάποιον που μαθαίνει ακόμα και θα μαθαίνει για πολύυυυυυυυ καιρό)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-10-13, 09:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0 (Αμμωνία/Αμμώνιο)
ΝΟ2= 0 (Νιτρώδη)
ΝΟ3 > 0 (Νιτρικά)
τότε έχει τελειωσει το στώσιμο
κανε τακτικες μετρησεις να βλεπεις αν επιασε το μπολι και ταιζε ελαφρα μεχρι να σιγουρευτεις.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-10-13, 10:26
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανε τακτικες μετρησεις να βλεπεις αν επιασε το μπολι και ταιζε ελαφρα μεχρι να σιγουρευτεις.
ευχαριστω πολυ και τους δυο σας , σημερα θα παρω και τα νιτρικα και θα κανω μετρηση, μηπος εχετε καμια ιδεα γιατι δεν μου κατεβαινει η θερμοκρασια στο ενυδρειο αν και εχω ρυθμιση τον θερμαντηρα στους 16 για να πετυχο 24 βαθμους στο ενυδρειο μου? Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-10-13, 10:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι θερμοκρασια εχεις τωρα;
το θερμαντηρα δεν χρειαζεται να τον ρυθμισεις τοσο χαμηλα(δεν ψυχει),βαλτον στους 24 για να δεις και ποσο χανει(ολοι χανουν λιγο ως πολυ).αν θες να σιγουρευτεις οτι ειναι σβηστος,βγαλτον απτην πριζα.αλλα προσεχε μην τον ξεχασεις!
η θερμοκρασια παντως αργει να πεσει.ουτε θες να πεσει πολυ αποτομα.ρυθμισε το θερμοστατη εκει που θες,και αν θες να το βοηθησεις,ανοιξε καπακι να βοηθησεις την εξατμιση.

ρυθμισε το θερμαντηρα εκει που θες ομως,ωστε να μην κατεβει πιο χαμηλα με την εξατμιση αν το ξεχασεις κλπ.

γιαυτο βαζουμε κοντρολερ,γιατι τα κανει αυτοματα αυτα και ασχολουμαστε μονο με το αν ειναι ρυθμισμενος σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-10-13, 11:28
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι θερμοκρασια εχεις τωρα;
το θερμαντηρα δεν χρειαζεται να τον ρυθμισεις τοσο χαμηλα(δεν ψυχει),βαλτον στους 24 για να δεις και ποσο χανει(ολοι χανουν λιγο ως πολυ).αν θες να σιγουρευτεις οτι ειναι σβηστος,βγαλτον απτην πριζα.αλλα προσεχε μην τον ξεχασεις!
η θερμοκρασια παντως αργει να πεσει.ουτε θες να πεσει πολυ αποτομα.ρυθμισε το θερμοστατη εκει που θες,και αν θες να το βοηθησεις,ανοιξε καπακι να βοηθησεις την εξατμιση.

ρυθμισε το θερμαντηρα εκει που θες ομως,ωστε να μην κατεβει πιο χαμηλα με την εξατμιση αν το ξεχασεις κλπ.

γιαυτο βαζουμε κοντρολερ,γιατι τα κανει αυτοματα αυτα και ασχολουμαστε μονο με το αν ειναι ρυθμισμενος σωστα
Ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες απλα, πσο αφορα την θερμοκρασια ο μπολι-δοτης ειχε 24 βαθ μο,υς ενω εγω εχω 28 περιπου και φοβαμαι μην δεν πιασει το μπολι, αλλα το ανοικτο καπακι ειναι ενα καλο tips, θα το δοκιμασω, σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-10-13, 12:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α,οκ δεν το ειπες αυτο πριν και νομιζα οτι ηθελες να αλλαξεις θερμοκρασια για τα ψαρια σου.μην αλλαξεις τη θερμοκρασια σου για το μπολι.και μαλιστα κατοπιν εορτης.
αυτο θαπρεπε να γινει πριν μπει το μπολι στο ενυδρειο.και παλι δεν ειναι παντα απαραιτητο.

ενα ποσοστο βιολογιας που μπορει να χαθει,θα αναπληρωθει απο μονη της.μην αλλαζεις συνθηκες στο ενυδρειο ξαφνικα,γιατι πιο πολυ κακο μπορει να κανεις.
αστο οπως ειναι στη θερμοκρασια που χρειαζονται τα ψαρια σου,κανε μετρησεις να βλεπεις τι γινεται και τα υπολοιπα θαρθουν απο μονα τους.
αν το πηρες απο χρυσοψαραδικο(αφου λες για 24βαθμους),θαναι δυνατο το μπολι.λογικα δε θαχεις προβλημα

μην αλλαζεις συνθηκες στο νερο ξανα ομως.καλυτερα ναναι σταθερες και λαθος οι παραμετροι,παρα να εχεις διακυμανσεις.ετσι κιαλλιως,αν δεν πιασει το μπολι θα πρεπει να ξαναμπολιασεις.(αν δεν μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη)
οποτε δεν κερδιζεις κατι με το να αλλαξεις θερμοκρασια τωρα.πιο πολυ κακο θα κανεις και στο μπολι και στα ψαρια.

και τωρα που ξαναβλεπω και τα ψαρια σου,ουτε αυτα θελουν χαμηλες θερμοκρασιες.αστο οπως ειναι και κανε μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-10-13, 13:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια.
Επεσαν σε ασφαλες επιπεδο οι τιμες.

Συνεχιζεις με προσεκτικο ταισμα και μετρησεις.
Κοιτας να εχουν καθοδικη πορεια οι τιμες ΝΗ3 ΝΟ2.
Αν μηδενισουν, αρχιζεις και αυξανεις πολυ σταδιακα το ταισμα.

Η θερμοκρασια για τα ψαρια σου ειναι καλα στους 25-26
Η τοξικοτητα ΝΗ3 ειναι μικροτερη σε πιο χαμηλη θερμοκρασια και βολευει, παρολο που μειωνει την αναπαραγωγη της βιολογιας.
Δεν μπορουμε να τα εχουν ολα.
Καλυτερα να καθυστερησει η ολοκληρωση του στρωσιματος και να γινει "σιωπηλα" (χαμηλες/ασφαλεις τιμες τοξικων), παρα να κανουν τα ψαρια.
(αν και πιστευω οτι ξεμπερδεψες αφου τα ΝΟ2 πηγαν απο 2 στο 0.25 σε μια νυχτα)

Αν εχεις χαμηλωσει το θερμαντηρα στο χαμηλοτερο και το θερμομετρο παραμενει ψηλα, σημαινει οτι μαλλον εχει κολλησει ο θερμοστατης του στο ΟΝ.
Βγαλτον απο το φιλτρο κουτι και αστον χυμα στο ενυδρειο να το βλεπεις.
Αν δεν σβηνει ποτε το λαμπακι του, σημαινει οτι κολλησε.
Τον πας πισω και σου δινουν αλλο με την εγγυηση.

ΥΓ η πτωση της θερμοκρασιας απο 28 σε 26C, αν γινει σε 240 λιτρα με απλα κλεισιμο του θερμαντηρα θα γινει σε τοσες ωρες που τα ψαρια δεν θα καταλαβουν τιποτα. Ειναι απολυτα ασφαλες.
Τοσο γινεται και σε αλλαγη νερου σε λιγοτερη ωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-10-13, 17:10
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
α,οκ δεν το ειπες αυτο πριν και νομιζα οτι ηθελες να αλλαξεις θερμοκρασια για τα ψαρια σου.μην αλλαξεις τη θερμοκρασια σου για το μπολι.και μαλιστα κατοπιν εορτης.
αυτο θαπρεπε να γινει πριν μπει το μπολι στο ενυδρειο.και παλι δεν ειναι παντα απαραιτητο.

ενα ποσοστο βιολογιας που μπορει να χαθει,θα αναπληρωθει απο μονη της.μην αλλαζεις συνθηκες στο ενυδρειο ξαφνικα,γιατι πιο πολυ κακο μπορει να κανεις.
αστο οπως ειναι στη θερμοκρασια που χρειαζονται τα ψαρια σου,κανε μετρησεις να βλεπεις τι γινεται και τα υπολοιπα θαρθουν απο μονα τους.
αν το πηρες απο χρυσοψαραδικο(αφου λες για 24βαθμους),θαναι δυνατο το μπολι.λογικα δε θαχεις προβλημα

μην αλλαζεις συνθηκες στο νερο ξανα ομως.καλυτερα ναναι σταθερες και λαθος οι παραμετροι,παρα να εχεις διακυμανσεις.ετσι κιαλλιως,αν δεν πιασει το μπολι θα πρεπει να ξαναμπολιασεις.(αν δεν μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη)
οποτε δεν κερδιζεις κατι με το να αλλαξεις θερμοκρασια τωρα.πιο πολυ κακο θα κανεις και στο μπολι και στα ψαρια.

και τωρα που ξαναβλεπω και τα ψαρια σου,ουτε αυτα θελουν χαμηλες θερμοκρασιες.αστο οπως ειναι και κανε μετρησεις.
Ενταξει με την θερμοκρασια, τελικα ο θερμαντηρας με το θερμομετρο εχουν 4 βαθμους διαφορα, τωρα εχω θερμοκρασια 26 βαθμους και μαλλον ειμαι καλα συμφωνα και με την γνωμη του φιλου delta66 θα κανω μετρηση αργοτερα το βραδακι καθως εχω στην κατοχη μου και τα νιτρικα NO3!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-10-13, 17:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ενταξει εισαι μετα.απλα τη θερμοκρασια βλεπε τη απτο θερμομετρο.οχι με βαση το ποτε αναβοσβηνει ο θερμαντηρας.
κιαυτον με το θερμομετρο πρεπει να τον καλιμπραρεις αναλογα ποσο χανει
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-10-13, 22:42
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ενταξει εισαι μετα.απλα τη θερμοκρασια βλεπε τη απτο θερμομετρο.οχι με βαση το ποτε αναβοσβηνει ο θερμαντηρας.
κιαυτον με το θερμομετρο πρεπει να τον καλιμπραρεις αναλογα ποσο χανει
Σας ευχαριστω τοσο πολυ για την βοηθεια που μου δινετε οσο αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου αλλα και τα μυστικα που μου αποκαλυπτετε απο την πειρα σας για το στρωσιμο αλλα και την καλη πορεια του ενυδρειου μου, πραγματικα αν δεν σας ειχα βρει ηταν θεμα ημερων να τα παρατησω, αλλα με την βοηθεια σας μου δωσατε θαρρος και ορεξη να σας ακολουθησω και να βαδισω στα χναρια σας!! Εκανα ακομα ενα τεστ οχι γιατι πρεπει αλλα γιατι αρχιζει να μου αρεσει να βλεπω τιμες και να συγκρινω καθε μερα την πορεια του ενυδρειου μου, λοιπον σημερα ταισα ελαφρα το μεσημερι 3 μικρα φιλαρακια, και εκανα μετρησεις στισ 22:30 σημερα οι τιμες που βρηκα ηταν οι ακολουθες(σε παρενθεση οι τιμες που ειχα σημερα το πρωι ωρα 07:00)
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27 (28,5)
PH 7,5 (7,5)
KH 5d (4d)
NO2 0,25 (0,25)
NO3 5 (-)
NH4 <0,25 (<0,25)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-10-13, 23:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα.
Εχουν βγει και νιτρικα.
Οι τιμες αμμωνιας νιτρωδων ειναι πολυ χαμηλες, μη σε τρομαζουν που δεν ειναι μηδεν ακομα.
Ειναι θεμα χρονου νσ ερθει τελειως στα ισα της και η βιολογια.
Αν ειχες prime θα ηταν 100% safe το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-10-13, 11:30
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα.
Εχουν βγει και νιτρικα.
Οι τιμες αμμωνιας νιτρωδων ειναι πολυ χαμηλες, μη σε τρομαζουν που δεν ειναι μηδεν ακομα.
Ειναι θεμα χρονου νσ ερθει τελειως στα ισα της και η βιολογια.
Αν ειχες prime θα ηταν 100% safe το νερο.
Καλημερα!!! Δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω τα χαμογελα, αλλα εχω μηδενικα σχεδον νιτρωδη αλατα No2 (0.1) αμμωνια Nh3 (0.25) και νιτρωδη No3 (5), και ενα πετσοπα να περηφανευτε οτι δηθεν με τις οδηγιες του με βοηθησε μεσα σε μια νυκτι σε αυτα τα αποτελεσματα χαχαχα, ασχετως αν τα προιοντα του τα εχω στο ραφι του σπιτιου μου να μου θυμιζουν οτι ειμαι αρχαριος=κοροιδο, απεκτησα βιολογια ομως και σας ευχαριστω φιλοι μου που χαρη σε εσας εχω ορεξη να συνεχισω σωστα απο εδω και περα στην αβυσσο τις μαθησης τι εστι ενυδρειο...!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-10-13, 11:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε και μια μετρηση σε ολα του νερου της βρυσης, να ξερεις απο ποια βαση ξεκινας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-10-13, 11:39
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε και μια μετρηση σε ολα του νερου της βρυσης, να ξερεις απο ποια βαση ξεκινας.
Καλημερα Σπυρο, εγινε θα κανω σημερα, να σε ρωτησω φωσφορικα και αμμωνιο χρειαζονται τα τεστ αγορα αμεση?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-10-13, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φωσφορικα οχι.
Αμμωνιο μετρας ηδη με το τεστ αμμωνιας.
Το γραφει το τσετ αμμωννιας επανω? ΝΗ3/ΝΗ4?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-10-13, 11:47
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωσφορικα οχι.
Αμμωνιο μετρας ηδη με το τεστ αμμωνιας.
Το γραφει το τσετ αμμωννιας επανω? ΝΗ3/ΝΗ4?
NH3 υγρα ειναι τις salifer...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-10-13, 12:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το τεστ απο οτι βλεπω γραφει ΝΗ4 (αμμωνιο - ammonium) αλλα αντιθετως στο κουτι αναφερεται ως "Salifert Ammonia Test Kit (αμμωνια).
Πιαστο αυγο και κουρεφτο.
Ammonia ΝΗ3 http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia
Ammonium ΝΗ4 http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium




Συνηθως ολα τα τεστ μετρανε ολικη αμμονια (NH3/NH4), δλδ αμμωνια και αμμωνια στο συνολο.
Και αναλογα την θερμοκρασια και το πεχα, με αυτο το calculator που αναφερω στο τελος του πρωτου ποστ, βρισκεις ποση αμμωνια ακριβως, εχει το νερο σου.

Ενημερωτικα, το αμμωνια δεν ειναι τοσο τοξικο, ενω η αμμωνια ειναι ακρως τοξικη. (αναφερω τα επιπεδα τοξικοτητας στο θεμα του λινκ)
Παρολαυτα και η αμμωνια και το αμμωνια ειναι τροφη για τη βιολογια.
Το prime που σου ελεγα, "μετατρεπει" (με χημικες αντιδρασεις και οχι μεσω θερμοκρασιας και πεχα που γινεται "εκ φυσικου") το ποσοστο της αμμωνιας (στη συνολικη τιμη ολικης αμμωνιας), σε αμμωνιο που δεν ειναι τοξικο. Γι'αυτο λεμε "prime να βοηθησει στο στρωσιμο χωρις να καουν τα ψαρια"

Μετρας λοιπον ηδη, και αμμωνιο και αμμωνια με το τεστ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-10-13, 14:17
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τεστ απο οτι βλεπω γραφει ΝΗ4 (αμμωνιο - ammonium) αλλα αντιθετως στο κουτι αναφερεται ως "Salifert Ammonia Test Kit (αμμωνια).
Πιαστο αυγο και κουρεφτο.
Ammonia ΝΗ3 http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia
Ammonium ΝΗ4 http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium




Συνηθως ολα τα τεστ μετρανε ολικη αμμονια (NH3/NH4), δλδ αμμωνια και αμμωνια στο συνολο.
Και αναλογα την θερμοκρασια και το πεχα, με αυτο το calculator που αναφερω στο τελος του πρωτου ποστ, βρισκεις ποση αμμωνια ακριβως, εχει το νερο σου.

Ενημερωτικα, το αμμωνια δεν ειναι τοσο τοξικο, ενω η αμμωνια ειναι ακρως τοξικη. (αναφερω τα επιπεδα τοξικοτητας στο θεμα του λινκ)
Παρολαυτα και η αμμωνια και το αμμωνια ειναι τροφη για τη βιολογια.
Το prime που σου ελεγα, "μετατρεπει" (με χημικες αντιδρασεις και οχι μεσω θερμοκρασιας και πεχα που γινεται "εκ φυσικου") το ποσοστο της αμμωνιας (στη συνολικη τιμη ολικης αμμωνιας), σε αμμωνιο που δεν ειναι τοξικο. Γι'αυτο λεμε "prime να βοηθησει στο στρωσιμο χωρις να καουν τα ψαρια"

Μετρας λοιπον ηδη, και αμμωνιο και αμμωνια με το τεστ.
ωραια, εβαλα τις τιμες NH3/NH4 0, PH 7, Temperature (degrees C) 26 και μου εβγαλε αποτελεσμα Free Ammonia-Nitrogen Concentration (mg/L)0,
αρα η ελευθερη αμμωνια ειναι 0 στο ενυδρειο μου σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-10-13, 19:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ε φυσικα, αν εχεις ολικη αμμωνια μηδεν, δεν εχει καθολου αμμωνια ουτε αμμωνιο το νερο.

Μηδενισε τελικα η (ολικη) αμμωνια?
Tελευταια τιμη ηταν <0,25
Μηπως δεν υπαρχε μικροτερη διαβαθμιση απο <0,25 στο χαρτακι, και εννοει μηδεν?

Τωρα μενει να μηδενισει και το 0.25ppm ΝΟ2 και τελειωσε.
Ας ειναι καλα η αμπουλα που εβαλες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-10-13, 20:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το τεστ της salifert μετραει μονο την τοξικη αμμωνια απ οσο εχω καταλαβει και οχι το αμμωνιο.
Επισεις το 0.25 τις περισσοτερες φορες νομιζεις πως το βλεπεις ενω ειναι 0 (σε ηλιακο φως βλεπεις καθαρα, ενω με λαμπες ζεστου φωτος νομιζεις πως βλεπεις 0,25... την εχω πατησει κι εγω ετσι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 11-10-13, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το τεστ της salifert μετραει μονο την τοξικη αμμωνια απ οσο εχω καταλαβει και οχι το αμμωνιο.
Πως το εχεις καταλαβει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 11-10-13, 21:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το εχεις καταλαβει?

εχω συγκρινει salifert και api στα τελειωματα του στρωσιματος και ενω ειχ χαμηλωσει ph το API εδειχνε .... δε θυμαμαι ποσο, αλλα σχετικα μικρο ποσοστο αμμωνιας, ενω το salifert δεν εδειχνε τιποτα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-10-13, 21:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω συγκρινει salifert και api στα τελειωματα του στρωσιματος και ενω ειχ χαμηλωσει ph το API εδειχνε .... δε θυμαμαι ποσο, αλλα σχετικα μικρο ποσοστο αμμωνιας, ενω το salifert δεν εδειχνε τιποτα
Μη στηριζεσαι σε αυτο.
Τα περισσοτερα τεστ μετρανε ολικη.
Και αν ηταν εξειδικευμενο τεστ ακριβειας το salifert, να μπορει να μετραει ελευθερη αμμωνια, δεν θα ειχε τοση χυμα περιγραφη στο κουτι να γραφει ΝΗ4 και να μετραει ελευθερη αμμωνια ΝΗ3 (Ammonia test NH4 !!!!??) ουτε θα ειχε αυτη την τιμη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-10-13, 21:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν μετραει ολικη τοτε μετραει λαθος, τουλαχιστο στις χαμηλες τιμες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-10-13, 21:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι οδηγιες του γραφουνε οτι μετραει ολικη.

"the values on the color chart are in mg/l total ammonia(that is NH3 plus NH4+)"

The kit can perform approx. 50 measurements and can detect 0.5 ppm of total ammonia easily.
http://www.salifert.com/


τουλαχιστον αυτο λενε αυτοι...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-10-13, 21:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μετραει ολικη τοτε μετραει λαθος, τουλαχιστο στις χαμηλες τιμες
Και οχι μονο στις χαμηλες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-10-13, 21:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok...
περιεργο γιατι το ειχα αγορασει ακριβοτερα απο τα api και θεωρησα πως ειναι ισως καλυτερα, η εστω ισαξιο... βεβαια οταν θεωρησα πως δε μετραει ολικη το αφησα στο συρταρι και πηρα api (το χω ακομα, δεν ξερω αν εχει ληξει).
Απο κει που το πηρα παντως μου ειπαν οτι ειναι αριστα, αλλα λογο τιμης τα παιρνουν μονο οι θαλασσινοι ενω στο γλυκο ολοι παιρουν ΑΡΙ απλα γιατι ειναι εξισου καλο και φθηνοτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-10-13, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλο ειναι αλλα οχι πολυ ακριβες. (ΟΚ κανενα δεν ειναι τελειο και παιζει ρολο και η κατασταση και χρηση των τεστ κλπ)
Πχ μπορει να εχεις 0.5 αλλα να δειχνει 0.25 ή μηδεν.
Μετα ισιωνει απο 0,5 - 2.00 και μετα ξαναξεφευγει.
Προσωπικη παρατηρηση (με μετρηση σε διαλυμα με αμμωνια και συγκριση με api) και διασταύρωση πληροφοριας με ενα μονο ακομα συνχομπιστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-10-13, 21:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω τα ιδια εχω ακουσει νικο,και για να πω την αληθεια δεν εχω και ιδιαιτερο λογο να αμφιβαλω γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα με τεστ της salifert.μαλιστα καποια στιγμη,ειχα ακουσει πως η εταιρια παρασκευαζει και αντιδραστηρια για ανθρωπινη κλινικη χρηση.δεν ξερω αν ισχυει γιατι δεν αξιωθηκα να κατσω να το ψαξω λιγοισως η salifert να ειναι θυγατρικη καποιας αλλης ολλανδικης η κατι τετοιο.οπως ειπα δεν το εχω τσεκαρει.παντως προβλημα δεν ειχα ποτε με τα τεστ τους.εχω ακουσει ομως αρκετες φορες για αλλους που ειχανε.

αλλα παλι ποσο να εμπιστευτεις οτι γινεται σωστα η μετρηση?τωρα τι ποσοστο ειναι αυτο,ποιος ξερει...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-10-13, 21:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα μου αρεσε η ποιοτικη συσκευασια που εχει και συριγγα για δοσομετρηση μεσα (βεβαια με χαλασε που εχει πλαστικο δοχειο για μετρηση κι οχι γυαλινο) και απλα θεωρησα πως δε μυ κανει γιατι δε μετραει ολικη...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΟ2 Λιγο ανεβασμενα.Πρεπει να ανησυχω? proskinito Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-12-12 11:07
ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ.HELP!!!ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΝΟ2!! galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 17-09-07 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09638 seconds with 14 queries