Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-01-13, 21:44  
Άλλος ένας νιούφης ψάχνεται..
 
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari
Member
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος 04-01-13, 21:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας!Μετά απο αρκετό διάβασμα είπα κι εγώ να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο!Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια που μπορείτε να μου προσφέρετε.Καταρχήν θα ήθελα να αναφερθώ στον εξοπλισμο που έχω.Αύριο πρωί ξεκινάω στήσιμο.Λοιπόν:
-Ενυδρείο διαστάσεων 60Χ35Χ40 84 λίτρα περίπου 70 καθαρά
-Φωτισμος 2 λάμπες:T8 flora glo 15w 2800K 420 lumen και
Τ8 power glo 15w 18000K 580 lumen
-θερμοστάτης Fluval M15 150 watts
-αναλογικό θερμόμετρο
-Εσωτερικό φίλτρο Fluval u2 400l/h
-Υπόστρωμα Sera Floredepot
-Σκούρο καφέ χαλίκι λεπτό
-Διακοσμητικά:Μαύρο χαρτόνι για πλάτη,ρίζα και κάποιες πέτρες μη ασβεστολιθικές απο Βοίδομάτη.
Έχω παραγγείλει απο ebay και περιμένω API Freshwater Master test kit,API GH & KH Test Kit.Επίσης σήμερα αγορασα σκούπα βυθού,ξύστρα,αντιχλωριο prime,βακτήρια nitrivec και τροφή.Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
1:Πώς να κάνω το στρώσιμο του νερού αν δεχτούμε οτι δε με ενδιαφέρει να πάρω μπόλι?Σκεφτόμουνα να βάζω τροφή σε μια απόχη και να δημιουργώ έτσι αμμωνία.Αν Ξεκινήσω έτσι,πείτε μου σας παρακαλώ κάθε πότε πρέπει να βάζω τροφή στο ενυδρείο?Αλλαγές νερού να κάνω και αν ναι κάθε πότε?Απο την άλλη έχω και τα έτοιμο βακτήρια nitrivec.Μήπως να βάλω αυτό και απο την επόμενη μέρα μετά απο μετρήσεις να βάλω ψαράκια?
2:To φίλτρο μου είναι αυτό http://www.fluvalblog.com/aquarium-filters/u-series/ Υλικά μέσα έχει 2 άσπρα σφουγκάρια,2 πιο χοντρα μαύρα (νομίζω είναι άνθρακας) και βιολογικό υλικό.Με τον άνθρακα τι να κάνω?Να τον βγάλω?Να προσθέσω βιολογικό?
3:Από φυτά τι να βάλω?Με ενδιαφέρουν εύκολα και να αναπτύσονται γρήγορα.Ελεγα για καποιες anubia,java moss πανω σε πετρες και ριζα και κερατοφυλο στην επιφάνεια.Φυτεμένα στο χαλίκι τι να βάλω?
Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!
Εμφανίσεις: 18883
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 08-01-13, 23:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δες αυτο.. http://www.ebay.com/itm/Fish-Tank-Aq...item4cfeea4492

Δεν είναι άνθρακας.
Αυτό που μου λες έχει διαστάσεις 35εκΧ12εκΧ2εκ= 840κιβ.εκ.
Σύμφωνα με την σημερινή ισοτιμία το 1,02$=0,78€
Δηλαδή σου βγαίνει 0,009€/κιβ.εκ. και είναι αγνώστου ποιότητας
Αυτό εδώ έχει διαστάσεις 50εκΧ50εκΧ3εκ=7500κιβ.εκ.
Δηλαδή σου βγαίνει και αυτό 0,009€/κιβ.εκ. και ξέρεις τι είναι.
Εκτός όλων αυτών θα το πάρεις πολύ πιο γρήγορα (από ebay με freeshipping μπορεί να ξεπεράσει και το μήνα. Άσε που μπορεί να μην έρθει και ποτέ ) και θα ενισχύσεις ένα Ελληνικό κατάστημα εν μέσω κρίσης .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-01-13, 00:16
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μου λες έχει διαστάσεις 35εκΧ12εκΧ2εκ= 840κιβ.εκ.
Σύμφωνα με την σημερινή ισοτιμία το 1,02$=0,78€
Δηλαδή σου βγαίνει 0,009€/κιβ.εκ. και είναι αγνώστου ποιότητας
Αυτό εδώ έχει διαστάσεις 50εκΧ50εκΧ3εκ=7500κιβ.εκ.
Δηλαδή σου βγαίνει και αυτό 0,009€/κιβ.εκ. και ξέρεις τι είναι.
Εκτός όλων αυτών θα το πάρεις πολύ πιο γρήγορα (από ebay με freeshipping μπορεί να ξεπεράσει και το μήνα. Άσε που μπορεί να μην έρθει και ποτέ ) και θα ενισχύσεις ένα Ελληνικό κατάστημα εν μέσω κρίσης .
Μακροπρόθεσμα σου βγαίνει τουλάχιστον το ίδιο.Έχεις ένα δίκιο.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.Το elite φίλτρο (ίσως δεν το είχα παρατηρήσει απο την αρχή) κάνει ένα μικρό βουητό όταν δουλεύει.Όχι τόσο όσο να είναι ενοχλητικό,αλλά το καταλαβαίνεις.Είναι φυσιολογικό?Και κάτι άλλο.Σήμερα άνοιξα τα φίλτρα για να αλλάξω βαμβάκι και στο ένα είδα το βιολογικό υλικό να έχει πάρει πάνω του σα μια καφετί βρομιά,όπως αυτή που μαζεύεται πάνω στο βαμβάκι.Πιθανον απο τις ουσίες που βγάζει το χώμα και το ξύλο.Δεν θα επηρεάσει την αποίκηση των βακτηρίων αργότερα έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-01-13, 01:28
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακροπρόθεσμα σου βγαίνει τουλάχιστον το ίδιο.Έχεις ένα δίκιο.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.Το elite φίλτρο (ίσως δεν το είχα παρατηρήσει απο την αρχή) κάνει ένα μικρό βουητό όταν δουλεύει.Όχι τόσο όσο να είναι ενοχλητικό,αλλά το καταλαβαίνεις.Είναι φυσιολογικό?Και κάτι άλλο.Σήμερα άνοιξα τα φίλτρα για να αλλάξω βαμβάκι και στο ένα είδα το βιολογικό υλικό να έχει πάρει πάνω του σα μια καφετί βρομιά,όπως αυτή που μαζεύεται πάνω στο βαμβάκι.Πιθανον απο τις ουσίες που βγάζει το χώμα και το ξύλο.Δεν θα επηρεάσει την αποίκηση των βακτηρίων αργότερα έτσι?
Ναι, το βουητό είναι φυσιολογικό όπως και η βρομιά που λες. Όταν την δεις και γίνεται αρκετή, σε κάποια αλλαγή νερού, θα κρατήσεις λίγο νερό σε ένα λεκανάκι και θα ξεπλύνεις το βιολογικό υλικό εκεί μέσα. Δεν υπάρχει πρόβλημα, μην αγχώνεσαι. Όσο μεγαλύτερη είναι η ιχθυοφόρτισή σου τόσο και πιο έντονο το πρόβλημα που λες. Ίσως τώρα αρχίσεις να καταλαβαίνεις αυτά που λένε όλοι εδώ . Επιλογή κατάλληλων ψαριών για τα λίτρα σου (ως συνήθως το φίλτρο πάει ανάλογα με τα λίτρα μας - αν βάλεις πολύ μεγαλύτερο φίλτρο από αυτά που είναι κατάλληλα για τα λίτρα σου, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει μέσα... Φαντάσου ένα FX5 να φιλτράρει ένα 50άρι !!!! ΧΑΒΑΪ 5-0!!!! ) καθώς επίσης ότι τα εσωτερικά φίλτρα είναι κάπως περιορισμένων δυνατοτήτων όσο καλά - ποιοτικά και να είναι αυτά. Το πιο φθηνό εξωτερικό ίσως ξεπερνάει τις δυνατότητες του πιο ακριβού εσωτερικού. Όσο ασχολείσαι με το χόμπι θα μαθαίνεις αλλά θα κατανοείς πράγματα που υποστηρίζουν οι άλλοι και εσύ νόμιζες πως είναι υπερβολές... Το φιλτράκι που πήρες είναι πραγματικά πολύ καλό για τα χρήματα που έδωσες . Απλά κοίτα στο μέλλον όταν ξαναδώσεις χρήματα για φίλτρο, αυτό να είναι εξωτερικό. Θα με θυμηθείς....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-01-13, 08:55
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, το βουητό είναι φυσιολογικό όπως και η βρομιά που λες. Όταν την δεις και γίνεται αρκετή, σε κάποια αλλαγή νερού, θα κρατήσεις λίγο νερό σε ένα λεκανάκι και θα ξεπλύνεις το βιολογικό υλικό εκεί μέσα. Δεν υπάρχει πρόβλημα, μην αγχώνεσαι. Όσο μεγαλύτερη είναι η ιχθυοφόρτισή σου τόσο και πιο έντονο το πρόβλημα που λες. Ίσως τώρα αρχίσεις να καταλαβαίνεις αυτά που λένε όλοι εδώ . Επιλογή κατάλληλων ψαριών για τα λίτρα σου (ως συνήθως το φίλτρο πάει ανάλογα με τα λίτρα μας - αν βάλεις πολύ μεγαλύτερο φίλτρο από αυτά που είναι κατάλληλα για τα λίτρα σου, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει μέσα... Φαντάσου ένα FX5 να φιλτράρει ένα 50άρι !!!! ΧΑΒΑΪ 5-0!!!! ) καθώς επίσης ότι τα εσωτερικά φίλτρα είναι κάπως περιορισμένων δυνατοτήτων όσο καλά - ποιοτικά και να είναι αυτά. Το πιο φθηνό εξωτερικό ίσως ξεπερνάει τις δυνατότητες του πιο ακριβού εσωτερικού. Όσο ασχολείσαι με το χόμπι θα μαθαίνεις αλλά θα κατανοείς πράγματα που υποστηρίζουν οι άλλοι και εσύ νόμιζες πως είναι υπερβολές... Το φιλτράκι που πήρες είναι πραγματικά πολύ καλό για τα χρήματα που έδωσες . Απλά κοίτα στο μέλλον όταν ξαναδώσεις χρήματα για φίλτρο, αυτό να είναι εξωτερικό. Θα με θυμηθείς....
Εννοείται οτι εγώ απο την αρχή ήθελα εξωτερικό(σιγά μην ήθελα να έχω 2 εσωτερικά και κάθε φορά να βάζω χέρι στο ενυδρείο για να καθαρίσω).Το θέμα είναι οτι η βάση δεν έχει ντουλαπάκι και η γυναίκα μου έδωσε να καταλάβω οτι ο μόνος τρόπος να μπει ενυδρείο στο σαλόνι είναι να μην υπάρχει τίποτα γύρω απο το ενυδρείο.Anyway στόχος μου εμένα είναι αργότερα όταν αποκτήσω κάποια εμπειρία να κάνω ένα μαμάτο diy ενυδρείο 500+ λιτρα σε ένα δωμάτιο που έχω,με τη βοήθεια κάποιου συμφορουμίτη βεβαίω βεβαίως!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-01-13, 19:12
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Νέο update.Τα φίλτρα τρέχουν πλέον με σφουγκάρια,βαμβάκι και siporax mini(βγήκε ο άνθρακας).Το νερό με το αντιχλώριο που είχα βάλει απο την αρχή και μέσα σε μια απόχη τροφή.Ξεκίνησε το στρώσιμο.Μες στη βδομάδα έρχονται και τα test απο ebay.Το nitrivec λέω να μη το βάλω καθόλου και να πάω παροδοσιακά. Σήμερα μπήκαν και κάποια φυτά.
1Cryptocorine Wendtii Brown,

2Echinodorus Quadricostatus
3Bacopa Monnieri II
4Siamensis Mini Carymbosa
5Vesicularia Dubyana (Java Moss)
6Rotundifolia Rotala
Τι λετε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2400.jpg
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  65,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2401.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  67,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2402.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  71,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-01-13, 01:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Ωραίος!!!
Καλή συνέχεια!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-01-13, 01:55
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίο και οι πετρες ωραιο χρωμα που της βρηκες αν επιτρεπεται;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-01-13, 16:12
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Είχα πάει κόνιτσα τα χριστούγεννα και τις μάζεψα απο βοιδομάτη.Η βλακεία είναι οτι δε πήρα περισσότερες.Θα ήθελα λίγες ακόμα.Έριξα ακουαφόρτε και δεν άφρισε καμία
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-01-13, 21:47
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

¨Ηρθαν τα test σήμερα.ph βρύσης 7,6 με 7,8 PH ενυδρείου 8,2!
Αμμωνία 1,0 ppm.Χτες τέτοια ώρα έριξα nitrivec.Κανονικά δε θα έπρεπε να δείχνει αμμωνία 0?Με ph αν και υψηλό δεν έχω κάποιο πρόβλημα με φυτά και guppie που θα βάλω έτσι?
-------------------------
ΝΟ2 είναι 0.Απο θέμα στρωσίματος νομίζω καλά πάμε.Με αγχώνει λίγο το ph 8,2.Φοβάμαι μήπως είναι πολύ υψηλό για ψάια και φυτά.Τι λέτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 15-01-13 στις 21:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-01-13, 21:59
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

το νιτριβεκ δεν κανει τιποτα εχει γραφτει χιλιαδες φορες σ αυτο και σ αλλα φορουμ (ισως λεω ισως, βοηθαει λιγο αλλα σε καμια περιπτωση δεν στρωνει το φιλτρο)παρε αμμωνια και στρωσε ετσι θα σου κανει 20-25 μερες.Το ph αναλογα τα ψαρια που σκεφτεσαι να βαλεις το φτιαχνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-01-13, 22:11
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
το νιτριβεκ δεν κανει τιποτα εχει γραφτει χιλιαδες φορες σ αυτο και σ αλλα φορουμ (ισως λεω ισως, βοηθαει λιγο αλλα σε καμια περιπτωση δεν στρωνει το φιλτρο)παρε αμμωνια και στρωσε ετσι θα σου κανει 20-25 μερες.Το ph αναλογα τα ψαρια που σκεφτεσαι να βαλεις το φτιαχνεις.
Προφανώς δε πρόκειται να το ξαναβάλω.Σταθερά και σιγά σιγά με τροφή σε απόχη.Το θέμα είναι οτι το ph νομίζω οτι είναι υπερβολικά υψηλό ακόμα και για guppies που σκέφτομαι.Προφανώς φταίει το χώμα ή οι πέτρες.Το θέμα είναι οτι απο την αρχή έστεινα το ενυδρείο για να δουλεύει με νερό βρύσης και να μην μπλέξω με Α.Ο. και buffers.Ισως με co2 που θα βάλω σε λίγες μέρες μετριάσω λίγο την κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-01-13, 22:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

με το co2 σιγουρα θα πεσει, αλλα τι σκληροτητες εχεις; πρεπει να τις μετρησεις κι αυτες παντως το στησιμο σου ειναι πολυ ομορφο,σου ματιασα τις πετρες
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-01-13, 22:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
με το co2 σιγουρα θα πεσει, αλλα τι σκληροτητες εχεις; πρεπει να τις μετρησεις κι αυτες παντως το στησιμο σου ειναι πολυ ομορφο,σου ματιασα τις πετρες
Τεστ για σκληρότητες τα περιμένω.Ναι ρε φιλε μου τις μάτιασες!Αν και νομίζω οτι είναι το χώμα.Δεν νομίζω να είναι ουδέτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-01-13, 22:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαζε νιτριβεκ κανονικα (οτι λενε οι οδηγιες, απλα οπου λεει ψαρι, αντικαθιστας με τροφη σε αποχη) και τροφη στην αποχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-01-13, 23:07
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζε νιτριβεκ κανονικα (οτι λενε οι οδηγιες, απλα οπου λεει ψαρι, αντικαθιστας με τροφη σε αποχη) και τροφη στην αποχη.
Τώρα το είδα.Παίζει να έκανα πατατιά.Στις οδηγίες γράφει κουνίστε καλα το μπουκαλάκι πριν βάλετε.Εγώ δεν το είχα δει αυτό χτες.Θα το συνεχίσω τότε. απλά πόσα ml να βάζω τώρα?Στις οδηγίες γράφει για τη ποσότητα που βάζεις στην αρχή (10 ml ανα 25 λίτρα νερου,έβαλα χτες) και για την ποσότητα όταν κάνεις αλλαγή νερου.Εγω πλέον δεν είμαι σε καμία απ΄τις 2 περιπτώσεις.Σκέφτομαι να βάζω 5 ml ανα 2 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-01-13, 23:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου εχεις ρυπους περισσιους, βαζε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-01-13, 19:40
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ρε παιδιά παρατήρησα σήμερα το ξύλο κι έχει βγάλει σε πολλά σημεία κάτι σαν βαμβάκι άσπρο και αλλού κάτι σα μπεζ εξόγκομα,γλίτσα να το πω,δε ξέρω.Τι είναι αυτό?Θα φύγει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2406.jpg
Εμφανίσεις:  143
Μέγεθος:  49,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-01-13, 19:47
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Κι εδώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2409.jpg
Εμφανίσεις:  132
Μέγεθος:  46,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-01-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Πιθανότατα να είναι μύκητας του ξύλου και θα φύγει μόνο του.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-01-13, 21:02
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Ήρθαν και τα τεστάκια για τις σκληρότητες.Οπότε έχουμε PH 8, GH 8, KH 7.Aν καταλαβαίνω καλα,θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς,βλέποντας τον πίνακα με co2 δεν έχουν καθόλου διοξείδιο τα φυτά έτσι?Επίσης είναι η 8η μέρα που στρώνω με τροφή και nitrivec και δε μετράω καθόλου ακόμα NO2.Μόνο αμμωνία.Είναι φυσιολογικό?
-------------------------
Μολις τώρα ανακάλυψα και καποια παρα πολυ μικρα σαλιγγαρια.(Ίσα,ίσα που φαίνονται με το μάτι).Μάλλον ηρθαν μαζί με τα φυτά.Να τα αφήσω μεσα ή υπάρχει περίπτωση να μου φάνε τα φυτά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 21-01-13 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-01-13, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι φυσιολογικο ειναι.

Οχι σπανια θα πετυχεις ειδος λαθρεπιβατη που θα φανε φυτα, (μονο τα lymnaea stagnalis κι αυτα μονο σε περιοδους που δεν βρισκουν τροφη).
Αν γινουν "πληγη", βαζεις μερικα anentome helena και κρατανε τα μποσικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-01-13, 21:24
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φυσιολογικο ειναι.

Οχι σπανια θα πετυχεις ειδος λαθρεπιβατη που θα φανε φυτα, (μονο τα lymnaea stagnalis κι αυτα μονο σε περιοδους που δεν βρισκουν τροφη).
Αν γινουν "πληγη", βαζεις μερικα anentome helena και κρατανε τα μποσικα.
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο.Για τις τιμές του νερού τι λές?Θα βελτιώσει λίγο την κατάσταση η προσθήκη diy co2 που ετοιμάζω?Να σου πω την αλήθεια με ενδιαφέρει πολύ να φουντώσουν τα φυτά και να αναπτύσονται γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-01-13, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειπα φυσιολογικο πανε

Ναι θα βοηθησει το diy, αν ειναι μπολικο (πχ διπλα μπουκαλια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-01-13, 23:02
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα φυσιολογικο πανε

Ναι θα βοηθησει το diy, αν ειναι μπολικο (πχ διπλα μπουκαλια)
Εννοούσα τη γνώμη σου οσον αφορα τη τιμη του ph και τιμες σκληρότητας.Υπάρχει τρόπος να ανεβάσω KH χωρίς να επηρεάσω PH?Κάπου διάβασα για μαγειρική σόδα
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-01-13, 23:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για δωστα, δεν τα θυμαμαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-01-13, 23:18
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ήρθαν και τα τεστάκια για τις σκληρότητες.Οπότε έχουμε PH 8, GH 8, KH 7.Aν καταλαβαίνω καλα,θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς,βλέποντας τον πίνακα με co2 δεν έχουν καθόλου διοξείδιο τα φυτά έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-01-13, 00:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nαι, τιποτα. 2ppm
http://www.theaquatools.com/co2-calculations

CO2 table describing the relationship between free gaseous CO2, the carbonate hardness and pH. The green shaded area indicates optimum CO2 level in the planted aquarium.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει τρόπος να ανεβάσω KH χωρίς να επηρεάσω PH?Κάπου διάβασα για μαγειρική σόδα
Mε σοδα ανεβαινει η KH. Το pH επηρεαζεται απο την ΚΗ. Οχι παντα ομως το ιδιο σε καθε ενυδρειο. Μπορεις να δοκιμασεις. Σιγα σιγα στην αρχη να τσεκαρεις το pH, και παραλληλα, πλουσια παροχη απο το diy co2
Αν και μου φαινεται ψηλο το πεχα, με τετοιες τιμες στις σκληροτητες. Μηπως δεν ειναι καλη η μετρηση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-01-13 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-01-13, 17:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις πρέπει να είναι σωστές.Έχω κανει αρκετες φορες το test για ph και συνέχεια 8 μου βγάζει.Έχω το api freshwater master kit και ακολουθώ ευλαβικά τις οδηγίες.Ημερομηνία λήξης το 2017.Απλά το χώμα ή οι πέτρες μου έχουν ανεβάσει το ph.Επίσης κάπου διάβασα οτι κατά την διαδικασία στρωσίματος που υπάρχει αμμωνία πάντα τσιμπάει λίγο προς τα πάνω το ph.PH βρύσης έχω 7,6.
Όταν στήσω το diy co2 και δω τότε τελικές τιμές ph και kh,θα κάνω αυτό που μου είπες με τη σόδα αν χρειαστεί.Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-01-13, 15:51
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

14η μέρα σήμερα που στρώνω με τροφή και οι τιμές είναι
Αμμωνία:0,50(τις προηγούμενες μέρες ήταν 1 με 2 αλλά έπεσε)
NO2:5+ (νομίζω πιο μωβ δεν πάει)
NO3:20
PH:8
GH:9
KH:6 με 7
Να υπενθυμίσω οτι δουλεύουν δύο φίλτρα με 3 διχτάκια siporax mini συνολικά,σφουγκάρια και βαμβάκι στα 84 λίτρα.
Είναι στο σωστό δρόμο το στρώσιμο?
Σε πόσο καιρό πιστεύεται θα έχει στρώσει το ενυδρείο?Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-01-13, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προχωραει.
Ποση τροφη βαζεις? και καθε ποτε?
Ποση συνολικα ποσοτητα υλικου εχεις σε λιτρα ή ml?
Θερμοκρασια νερου?
Αεραντλια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άλλος ένας καινούργιος στο αλμυρό θέλει βοήθεια. chanikos Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 02-12-11 16:25
Άλλος ένας αρχάριος tass Αρχάριοι γλυκού νερού 43 03-11-09 10:47
Οι Κλόουν αφανίζονται ένας- ένας aquatrue Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 23-06-04 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09212 seconds with 14 queries