Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-07-12, 19:02  
Αγορά καινούργιο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 28-07-12, 19:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 54ρων λίτρων (είχα την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερο) και θα ήθελα φυσικά να πάρω ένα μεγαλύτερο γιατί απ' ότι διαβάζω δεν αξίζει να έχεις τόσο μικρό.

Έχω βρει λοιπόν το Econoline Set 80cm με χωρητικότητα 112 λίτρα από εδώ http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2872 . Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο ενυδρείο αν είναι καλό; Εννοώ φίλτρο, θερμάστρα κλπ ή θα χρειαστεί να πάρω έξτρα; Πάντως σαν κόστος πιστεύω είναι πολύ καλά! Τι λέτε;

Επίσης γνωρίζετε κάποιο παρόμοιο ενυδρείο με μέγιστο μήκος 90εκ και πλάτος 45εκ σε καλή τιμή πάντα; Το περιορίζω λίγο λόγο του χώρου μου...
Εμφανίσεις: 14087
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 29-07-12, 11:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο πάρε και στο 126άρι θα πήγαινα στο Fluval 205 (μικρή η διαφορά στην τιμή). Σίγουρα σου δίνει μεγαλύτερη άνεση και όχι μόνο για τα πρώτα σου ψάρια, αλλά και για το μέλλον που ίσως αποφασίσεις να κάνεις κάποια αλλαγή στην ψαροσύνθεση.

Αν σε προβληματίζει η τιμή για το βιολογικό υλικό, για όποιο φίλτρο χρειάζεται συμπλήρωμα, εκτός από το χύμα Siporax έχεις και την επιλογή της ελαφρόπετρας από τα Praktiker (και δεν είναι καθόλου λύση της πλάκας, απλά θέλει καλό ξέπλυμα και με τον καιρό τρίβεται).

Το χαρτί της ανάλυσης τι λέει ακριβώς; Απλά σκληρότητα; Για ποιες άλλες παραμέτρους έχεις τιμές;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-07-12, 11:42
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Λοιπόν όσον αφορά το ενυδρείο αφού μου λες ότι το Fluval 205 είναι καλό φίλτρο θα προτιμήσω την προσφορά που έχει το συγκεκριμένο κατάστημα (που μου το πρότεινε ένα φίλος πιο πάνω) http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2340 . Το φίλτρο Fluval 205 δεν περιέχει βιολογικά υλικά μέσα; Νομίζω πως περιέχει τα πάντα, δε χρειάζεται να αγοράσεις κάτι έξτρα.

Σας έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ ως αρχάριος πουθενά αλλού σε άτομα που γνωρίζουν το αντικείμενο.

Τώρα όσον αφορά το νερό έγινε μόνο έλεγχος σκληρότητας και χλωρίου, Τι να κάνω τώρα εγώ για να δω το νερό ότι είναι κατάλληλο; Να πάρω μετρήσεις νερού να κάνω και ποίες;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-07-12, 11:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η προσφορά μου φαίνεται πολύ καλή. Έχει υλικά, αλλά για παράδειγμα τον άνθρακα (εκτός του ότι θέλει αλλαγή χοντρικά μια φορά το μήνα αν τον έχεις μέσα μόνιμα, κάτι που δε χρειάζεται) για μεγαλύτερη ασφάλεια τον βάζεις στην αρχή της λειτουργίας του ενυδρείου και τον πετάς. Μετά έχεις ένα καλαθάκι άδειο μέσα στο φίλτρο, οπότε μπορείς να συμπληρώσεις βιολογικό υλικό.

Επιπλέον πράγματα από εκεί και πέρα είναι η διακόσμηση, αλλά θα τα δούμε ένα ένα ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις.

¶μα δε ρωτάς δε μαθαίνεις!

Με την τιμή που δίνεις για τη σκληρότητα καταλαβαίνω ότι είναι το TDS και είναι πάρα πολύ σκληρό το νερό σου και με προβληματίζει. Εσείς το πίνετε κανονικά;

Μετρήσεις για το ενυδρείο θα χρειαστείς, ώστε να ελέγχεις τις παραμέτρους και να βλέπεις αν όλα πάνε καλά και κυρίως στην αρχή.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2021
Μπορεί και να τα βρεις φθηνότερα στο ebay.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-07-12, 12:09
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία θα προτιμήσω αυτό το ενυδρείο τότε! Το νερό όχι με τίποτα δε πίνεται! Καταλαβαίνεις ότι είναι αλμυρό και ρωτήσαμε ότι αν πίνεις χρόνια μπορεί να έχεις πρόβλημα στα νεφρά σου! Πήραμε ειδικό φίλτρο για τα άλατα μόνο που τα κατεβάζει γύρω στα 100!! Καλύτερο και από εμφιαλωμένο δηλαδή. Αλλά εγώ έλεγα να βάζω από τη βρύση γιατί κάθε εβδομάδα να ξοδεύω 20-30 λίτρα νερό από το φίλτρο που πίνουμε είναι κάπως. Θα θέλει πιο συχνά αλλαγή και δεν είναι και ότι πιο φθηνό. Για αυτό έλεγα να παίρνω εμφιαλωμένα. Εμφιαλωμένο με τίποτα ε; :/
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-07-12, 12:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το εμφιαλωμένο δε σου δίνει ιδιαίτερες εγγυήσεις ότι είναι κομπλέ. Και για μέτρα πόσα μπουκάλια θα αγοράζεις! Για πες τι φίλτρο έχεις ακριβώς μήπως γίνεται αλλιώς η δουλειά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-07-12, 13:15
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Κοίτα τα φίλτρο δουλεύει αρκετά σύνθετα. Με κάποιο τρόπο φιλτράρει το νερό σε αρχικό στάδιο (1ο φίλτρο) στη συνέχεια φιλτράρεται και πετάει τα άλατα στην αποχέτευση (2ο φίλτρο) και τέλος ξανά-φιλτράρεται και προσθέτει ορισμένα επιπλέον συστατικά που λείπουν (3ο φίλτρο). Ολόκληρη παραγωγή νερού κάνει!

Πάντως το νερό είναι πεντακάθαρο, το καταλαβαίνεις με το που πίνεις έστω και μια γουλιά. Φαντάζομαι για τα ψάρια είναι πολύ καλό επίσης.

Το πρόβλημα είναι ότι γεμίζει αργά ένα μπουκάλι, δεν έχει δηλαδή μεγάλη πίεση και ροή με αποτέλεσμα όταν κάνω (φαντάζομαι) την αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα στο ενυδρείο θα παίρνει ώρα την προηγούμενη ημέρα να γεμίσω τη λεκάνη.

Αν βάζω νερό από τη βρύση δεν υπάρχουν ψάρια που να αντέχουν σε σκληρό νερό; Επίσης κάποιο "καλό" εμφιαλωμένο δεν υπάρχει πιστεύεις; Δε νομίζω ότι είναι και παααρα πολλά μπουκάλια στην αλλαγή νερού. 3 εξάδες θα παίρνω κάθε βδομάδα (αν βάζω εμφιαλωμένο).
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-07-12, 13:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα, ελέγξαμε το νερό της βρύσης στο χημείο και η σκληρότητά του είναι 750 - 800 δηλαδή από 7,5 - 8.
750-800 τι?
mg/l ?
GH?
Aν ειναι GH 750 mg/l ή ppm τοτε σε γεραμικους βαθμους dGH ειναι δια 17.8
800 / 17.8 = 45 dGH

Αν το νερο δεν ειναι ποσιμο δεν κανει για ενυδρειο
Πρεπει να περασει απο ΑΟ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-07-12, 13:51
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
750-800 τι?
mg/l ?
GH?
Aν ειναι GH 750 mg/l ή ppm τοτε σε γεραμικους βαθμους dGH ειναι δια 17.8
800 / 17.8 = 45 dGH

Αν το νερο δεν ειναι ποσιμο δεν κανει για ενυδρειο
Πρεπει να περασει απο ΑΟ
Αυτό που λες είναι το ppm κατά 90%. 45dGH τι σημαίνει; Δεν κάνει για το ενυδρείο;

Το νερό πάντως είναι πόσιμο. Στην περιοχή οι μισοί πίνουν από τη βρύση οι άλλοι μισοί εμφιαλωμένα. Δεν είναι ότι δεν πίνετε απλά καταλαβαίνεις ότι είναι παραπάνω αλμυρό από ότι πρέπει να είναι.
-------------------------
Ρε παιδιά, διάβαζα για την αντίστροφη όσμωση εδώ http://www.istellas.gr/aquarium/aq_w...e_osmosis.html και το δικό μου φίλτρο RO-MAN είναι και κάνει την ίδια δουλειά που περιέγραψα και πιο πάνω, ότι πετάει στην αποχέτευση το βρόμικο νερό κλπ. ¶ρα θα βάζω από αυτό να τελειώνουμε γιατί βαρέθηκα με τα νερά :P Θα το αλλάζουμε το φίλτρο κάθε χρόνο έτσι και αλλιώς οπότε...

¶ρα αν είναι 100 αυτό που λέω με το φίλτρο σε πόσο dGH αντιστοιχεί; Θα πρέπει νομίζω να βάζω ψάρια μαλακού νερού μετά! Ή να κάνω το άλλο; Να βάζω 50 νερό βρύσης 50 νερό φίλτρου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 29-07-12 στις 13:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-07-12, 13:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρεπει πρωτα να ξεκαθαρισες τις τιμες του νερου που παει στο φιλτρο βρυσης.
Τι μοναδα μετρησες ειναι η καθε μια και τι μετραει GH TDS pH NH3 NO2 NO3 PO3?

Μετα θα δεις και τι βγαζει το φιλτρο βρυσης (φυσιολογικα για να μαλακωνει και το νερο προκειται για Αντιστροφη Οσμωση, ΑΟ)
Ο ελεγχος του νερου που βγαζει η ΑΟ, γινεται βασικα με tds meter.
Απο αυτο καταλαβαινουμε κι αν λειτουργει σωστα.

Αυτο το φιλτρο αποτελειται απο προφιλτρα (στερεων και ενεργου ανθρακα) και απο μια μεμβρανη (αντισ. οσμωσης).
Τα προφιλτρα προστετευουν την μεμβρανη.
Αν περασει πχ χλωριο η μεμβρανη καταστερφεται στο πι και φι.
Καθε εξαρτημα του φιλτρου εχει το δικο του χρονο ζωης και εξαρταται απο την καθαροτητα του νερου που περναει απο μεσα του.
Τα προφιλτρα χαλανε συχνα και αλλζονται πιο συχνα (και ειναι και πιο φτηνα) και η μεμβρανη κραταει πολυ περισσοτερο και ειναι πιο ακριβη.
Υπαρχουν διαφορα στησιματα ΑΟ που μπορει να ειναι για ποσιμο και ενυδρειο ταυτοχρονα.
Εδω μπορεις να δεις τιμες ανταλλακτικων κλπ

Σε νερο Αθηνας πχ που ειναι ποσιμο καθαρο και μετριο απο σκληροτητες (7-10 GH), μια μεβρανη κρατει πολλα χρονια και τα προφιλτρα αρκετους μηνες (αναλογα και το νερο που χρησιμοποιει καθενας)
Εγω με 100 λιτρα καθαρο ΑΟ την εβδομαδα εχω την ιδια μεμβρανη 5 χρονια πανω και αλλαζω προφιλτρα καθε 6 μηνες
Με το νερο που εχεις μπορει να θελεις καθε μηνα προφιλτρα και καθε χρονο μεμβρανη.
Αυτο θα στο πει και το tds meter αναλογα τις μετρησεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-07-12, 14:29
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Με βάση αυτά που μου λες το δικό μου φίλτρο έχει γύρω στα 4-6 GH άρα είναι πολύ μαλακό νερό. Επειδή θα ήθελα να έβαζα ψάρια πιο σκληρού νερού πχ guppies αν βάζω 50% νερό βρύσης το οποίο έχει περίπου 40-45 GH και 50& νερό Α.Ο. θα ήταν σωστό; Η σκληρότητα πόσο πάει μαθηματικά μετά; Δε τα ξέρω καλά αυτά. Δηλαδή θέλω να φτάσω περίπου τα 20 GH.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-07-12, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απλα μαθηματικα για τη σκληροτητα (το pH ειναι περιεργο)
50% 10 dGH + 50% 20 dGH = 15 dGH
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-07-12, 14:51
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Μπερδεύτικα τώρα... Πως το έκανες αυτό και βρήκες ότι η σκληρότητα πάει στα 15dGH;

Το νερό της βρύσης έχει 45 dGH
Το νερό του φίλτρου έχει 6 dGH

Sorry αλλά δε τα πάω καθόλου καλά με αυτά... :/
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-07-12, 15:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλύτερα κάν' το 70% Α/Ο-30% βρύση.

0,7*6+0,3*45=17,7
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-07-12, 23:11
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

καλυτερα παρε αυτο με τα 126 λιτρα.εχω εγω αυτο με τα 96 και το μετανιωσα που δεν πηρα το αλλο.εν τω μεταξυ αυτο με τα 96 εχει θεση για μια λαμπα και αν αργοτερα θελησεις να βαλεις καποια φυτα μετριας δυσκολιας δεν θα μπορεις λογω φωτισμου.και να ξερεις οτι οσο περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα.εχω αποριψει πολυ ομορφα ψαρια λογω λιτρων που θελουν.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-07-12, 15:59
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παιδιά αν προτιμήσω τελικά τα 96 λίτρα το φίλτρο της Fluval 105 κάνει; Απ' ότι βλέπω στις προδιαγραφές λέει ότι είναι μέχρι 100 λίτρα άρα να υποθέσω ότι κάνει;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264

Α επίσης αν δεν κάνω λάθος το ενυδρείο δεν περιέχει λάμπα σωστά; Τι λάμπα πρέπει να πάρω έτσι ώστε να έχω και εύκολα φυτά μέσα;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2335
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-07-12, 16:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λογικα πρεπει να εχει καποια λαμπα, αλλα συνηθως δεν κανουν για φυτα.
Αν θες μια σοβαρη λαμπα ειτε πας σε glow ειτε αν θες μια οικονομικη αλλα πολυ καλη λυση πας σε grolux της sylvania που τη βρισκεις ακομα και στα ηλεκτρολογεια (τη χρησιμοποιουν για καλλιεργειες)


Οσο για τα φιλτρα, η γνωμη μου ειναι ριξε μια ματια απο κοντα στα elite, και δες λιτρα υλικου και τα λιτρα που ανακυκλωνει και μη σκεπτεσε μονο για ποσα λιτρα το δινει ο κατασκευαστης γιατι αυτο δεν ειναι πληροφορια που τη λαμβανουμε και πολυ σοβαρα υπ οψη μας. Μπορει βεβαια να μην εχουν την εμφανιση των fluval αλλα ετσι κι αλλιως χωμενα σε ντουλαπια τα εχουμε, δε μας νοιαζει και τοσο η εμφανιση
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-07-12, 17:23
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αν προτιμήσω τελικά τα 96 λίτρα το φίλτρο της Fluval 105 κάνει; Απ' ότι βλέπω στις προδιαγραφές λέει ότι είναι μέχρι 100 λίτρα άρα να υποθέσω ότι κάνει;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264

Α επίσης αν δεν κάνω λάθος το ενυδρείο δεν περιέχει λάμπα σωστά; Τι λάμπα πρέπει να πάρω έτσι ώστε να έχω και εύκολα φυτά μέσα;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2335
Για φιλτρο αυτο δεν σου κανει?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
Λεει οτι εχει ολα τα βιολογικα υλικα μεσα στην συσκευασια!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-07-12, 17:28
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αφενός είναι λίγο ακριβό (έτσι μου φαίνεται) και αφετέρου τα 600 λίτρα/ώρα δεν είναι πολλά για ένα ενυδρείο 96 λίτρων; Ένα παιδί πιο πάνω μου είπε ότι το φίλτρο πρέπει να κάνει 5 φορές τον κύκλο του νερού τη μια ώρα άρα πάει 480 λίτρα/ώρα. Μήπως με τα 600 γίνεται χαμός μέσα; Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-07-12, 17:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν φτανει το 105
Κανει για 100 λιτρα μονο με πολυ λιγα ψαρια και με βοηθεια για τη ροη κι απο εξτρα κυκλοφορητη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-07-12, 17:30
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Δε νομιζω γιατι η ροη που βλεπεις ειναι ονομαστικη απ οτι εχω διαβασει σε αλλα ποστς. Για τα elite που αναφερουν πιο πανω δηλωνω αγνοια γιατι δεν τα ξερω.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-07-12, 17:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

600 λιτρα ειναι σε μηδενικο υψος και χωρις υλικα να εμποδιζουν τη ροη
Η πραγματικη ειναι συνηθως πολυ μικροτερη
Αν θες δοκιμασε και μονος σου.

Πολλα φιλτρα εχουν και μοχλο ή βανακια ρυθμισης ροης (για να κοβουν φυσικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-07-12, 17:59
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Χμμ ωραία άρα πηγαίνω σε μεγαλύτερης ροής φίλτρο! Το 205 μοντέλο πιστεύω να είναι καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-07-12, 18:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν τα πραγματικα λιτρα του ενυδρειου ειναι λιγοτερα, θα εφτανε και το 105 αλλα για 9 ευρω διαφορα δεν αξιζει να ρισκαρεις.
Αν ειναι μεγαλη η ροη με το 205, κοβεις απο το βανακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-07-12, 18:45
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Πως θα καταλάβω όμως ότι η ροή είναι μεγάλη; Υπάρχει τρόπος να το βρω;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-07-12, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεις και παρασερνει τα παντα φυτα κλπ και δεν μπορουν να σταθουν τα ψαρια σε μια μερια

Δεν θα ειναι τοσο μεγαλη μην ανησυχεις

(2 λιτρα υλικο στα καλαθακια παιρνει)
http://www.hagen.com/pdf/aquatic/Flu...es5_manual.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 31-07-12, 10:22
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!

Λοιπόν προχωράμε στο επόμενο βήμα. Έχω παραγγείλει τα εξής:

Ενυδρείο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2335
Φίλτρο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
Θερμοστάτη: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2618

Το ενυδρείο μου θα φιλοξενήσει αποφάσισα λόγω ευκολίας για αρχάριους όπως εγώ guppies (αργότερα βλέπουμε). Λέω να βάλω 2 αρσενικά και 6 θηλυκά. Πιστεύω ότι είναι καλά για τα λίτρα του ενυδρείου μου. Αν όχι πείτε μου.

Επίσης αυτό που θέλω να μάθω από δω και πέρα είναι επειδή θα βάλω και φυτά μέσα (θα βρούμε αργότερα τι θα βάλω) θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο καλό υπόστρωμα και άμμο. Υπόστρωμα καλό θα ήταν να έβαζα λίγο για τα φυτά; Επίσης μου αρέσει η άσπρη άμμος.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-07-12, 11:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα φαινονται.
Φροντισε και για ψυξη (να υπαρχει χωρος δλδ στο καπακι για ανεμιστηρακια)
Υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο αν δεν πας σε high tech φυτεμενο.
Ασπρη αμμος μπορει να μπει, μονο που θελει ή καλη κυκλοφορια (για να στελνει το σκουπιδι στην εισοδο του φιλτρου) ή σκουπα βυθου (και δεν ειναι κι ευκολη στην αμμο) γιατι φαινεται το λερωμα της ευκολα.
Επισης καμια πετρα και κανενα ξυλο για διακοσμηση.
Στο ξυλο να δεσεις και μπολικη christmas moss για καλυψη των μικρων ψαριων και ευρεση τροφης

Τα ψαρια δεν ειναι πολλα για αρχη. Μετα, βλεπωντας και κανωντας αναλογα τις γεννες
Μπορεις να βαλεις και μερικες amano γαριδες και 1 applesnail.
Καλο στρωσιμο πριν βαλεις τα ψαρια (και να μπουν σταδιακα οχι ολα μαζι, πρωτα το ενα χαρεμι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-07-12, 11:57
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Χμμμ έχεις δίκιο για την άσπρη άμμο ότι θα λερώνει. Αν πάρω ψιλό χαλίκι θα ήταν καλύτερο πιστεύω έτσι; Σίγουρα δε χρειάζεται υπόστρωμα για τα φυτά; Μου φαίνεται λίγο παράξενο που δεν χρειάζονται "χώμα" τα φυτά για να μεγαλώσουν οι ρίζες. Και τέλος πόσα κιλά χαλίκι να πάρω; Υπολογίζω γύρω στα 15 κιλά είναι καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-07-12, 12:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχει και σκουροχρωμη αμμος και μπεζ και αμμοχαλικο (κατι αναμεσα σε αμμο και ψιλο χαλικι, χοντρη αμμος δλδ περιπου 1mm διαμετρος)

Χωμα δεν χρειαζονται γιατι τρεφονται κι απο το νερο.
Αν θελεις να βοηθας και τις ριζες των φυτων που τρεφονται απο το βυθο, μπορεις να "φυτεψεις" seachem ταμπλετες λιπασματος, μερικα εκατοστα μακρια απο τις ριζες των φυτων (για να μην τις καψουν). Μπορεις και να τις κοβεις με κοφτη στη μεση αν θελεις να τις μοιρασεις.
Προσοχη μη βγουν στο νερο μονο, και γεμισει αλγη το ενυδρειο.

Στην αρχη ενος ενυδρειου γενικα δεν βαζουμε λιπασματα στο νερο. Μετα βλεπεις αν θελουν βοηθεια με ενα γενικο υγρο λιπασμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-07-12, 12:11
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία! Επίσης πόσα κιλά θα χρειαστώ για να βάλω σκέτο αμμοχάλικο; Και όσον αφορά την καθαριότητα του βυθού από τις ακαθαρσίες των ψαριών τι θα κάνω ακριβώς;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά ενυδρείου και εξοπλισμός fsam Γλυκό νερό - Γενικά 3 05-10-11 01:45
Αγορά ενυδρείου mikeepidio Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-06-10 12:34
αγορά ενυδρείου valantis Γλυκό νερό - Γενικά 21 15-05-09 15:52
Αγορά Ενυδρείου Iann_is Θαλασσινό νερό - Γενικά 40 11-02-08 11:56
Αγορά ενυδρείου... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 07-10-07 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09232 seconds with 14 queries