Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-10, 04:43
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή Αποριες-Αρχαριος

Δεν ξερω πως να ξεκινησω γιατι εχω να πω πολλα.
Ας κανω μια περιληψη των αποριων μου.
Καταρχην καλησπερα και συγχαρητηρια για το υπεροχο,κατατοπιστικοτατο και χρησιμο φορουμ.Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα μ ενα ενυδρειο 54 λιτρων(πριν 6-7 χρονια) αποφασισα να επιστρεψω και να σας γραψω εχοντας διαβασει τους τελευταιους τρεις μηνες σχεδον ολο το φορουμ οσο αφορα το στρωσιμο,την ψαροσυνθεση,τα ευκολα και δυσκολα φυτα κλπ κλπ.Με το προηγουμενο ενυδρειο ειχα πληρη απογοητευση καθοτι δεν ηξερα τιποτα και τωρα εχω καταλαβει οτι το petshop που ψωνιζα απλα με κοροιδευε.
Αυτες τις μερες θα κανω αγορα ενυδρειου 100 λιτρων περιπου με φωτισμο δυο λαμπες Τ8 οπως μου ειπε ο υπαλληλος και εναν θερμοστατη.
Πριν αρχισω τις δικες μου αποριες να σας πω το εξης.Μ ενδιαφερει το ενυδρειο μου να ειναι πυκνοφυτεμενο,κοινωνικο μα πανω απ ολα YΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.Πρωτα μ ενδιαφερουν αυτα και σε τελευταιο σταδιο αν θα ειναι ομορφα τα ψαρια μου.
Για να πω και τι μου αρεσει παντως θα προτιμουσα ενα συνυασμο απο αρλεκινους και γατοψαρα,μιας και οι συνθηκες του νερου ειναι πανω κατω ιδιες.Γενικοτερα τα κοπαδοψαρα με εχουν τραβηξει πιο πολυ.Εχω διαβασει βεβαια οτι δεν ενδεικνειται τοσο για αρχαριους αφου απαιτουν χαμηλο PH καθως και συσκευη αντιστροφης οσμωσης(ειναι λιγο ακριβη που ρωτησα(100ευρω?)).Αν ξεκινησω με guppys(αφου ειναι για αρχαριους) με τι αλλο θα μπορουσα να τα συνδυασω..
Επισης εχω αποφασισει να αγορασω εξωτερικα φιλτρο και εδω θελω τη βοηθεια σας να μου προτεινετε καποια.
Οσο αφορα τα φυτα,επειδη ειδα μια λιστα με ευκολα θα χρειαστω και υποστρωμα?Θα χρειαστω και CO2?o φωτισμος ποσο σημασια εχει.?Σ αυτα εχω μπλεχτει λιγο.Νομιζω τα φυτα μπορω να τα βαλω απο την πρωτη μερα σωστα..?

Τελος εδω παραγγειλει απο ebay τα υγρα τεστ της ΑPI και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας και σορρυ αν φανηκα κουραστικος.\

Κωστας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-10-10 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-10, 08:57
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή

γιατι δεν βαζεις μπολι ?? να ταιζεις καμια ευδομαδα ?

ποιο ευκολο ειναι
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-10, 09:48
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Μπορείς να συνδυάσεις Guppy με Platy, άντε και Molly.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-10, 14:36
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις..
Οσο αφορα τις υπολοιπες αποριες μπορει καποιος να βοηθησει..?(φιλτρα κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-10, 23:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες τις μερες θα κανω αγορα ενυδρειου 100 λιτρων περιπου με φωτισμο δυο λαμπες Τ8 οπως μου ειπε ο υπαλληλος και εναν θερμοστατη.αντε με τοκαλο να το παρεις!!
Πριν αρχισω τις δικες μου αποριες να σας πω το εξης.Μ ενδιαφερει το ενυδρειο μου να ειναι πυκνοφυτεμενο,κοινωνικο μα πανω απ ολα YΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.Πρωτα μ ενδιαφερουν αυτα και σε τελευταιο σταδιο αν θα ειναι ομορφα τα ψαρια μου.
Για να πω και τι μου αρεσει παντως θα προτιμουσα ενα συνυασμο απο αρλεκινους και γατοψαρα,κορυντορας εννοεις?? μιας και οι συνθηκες του νερου ειναι πανω κατω ιδιες.Γενικοτερα τα κοπαδοψαρα με εχουν τραβηξει πιο πολυ.Εχω διαβασει βεβαια οτι δεν ενδεικνειται τοσο για αρχαριους αφου απαιτουν χαμηλο PH καθως και συσκευη αντιστροφης οσμωσης(ειναι λιγο ακριβη που ρωτησα(100ευρω?)).μπορεις να βρεις compact ΑΟ με καμια 60 ευρω....ή και πιο φθηνη μεταχειρισμενη μεσα απο αγγελια...προσφατα πηρα ΑΟ 5 σταδιων 50 ευρω ελαχιστα δουλεμενη απο συγχομπιστα...Αν ξεκινησω με guppys(αφου ειναι για αρχαριους) με τι αλλο θα μπορουσα να τα συνδυασω..μου αρεσει ο συνδυασμος με πλατυ γιατι και μικρα ειναι σε σχεση με τα αλλα ζωοτοκα και φιλησυχα..
Επισης εχω αποφασισει να αγορασω εξωτερικα φιλτρο και εδω θελω τη βοηθεια σας να μου προτεινετε καποια. eheim και fluval εχω δουλεψει πολυ ικανοποιημενος...και για τα τετρα λενε καλα λογια εδω...
Οσο αφορα τα φυτα,επειδη ειδα μια λιστα με ευκολα θα χρειαστω και υποστρωμα?Θα χρειαστω και CO2?o φωτισμος ποσο σημασια εχει.?Σ αυτα εχω μπλεχτει λιγο.Νομιζω τα φυτα μπορω να τα βαλω απο την πρωτη μερα σωστα..?
οχι απαραιτητα διοξειδιο και υποστρωμα για ευκολα φυτα...ποσα βατ ειναι οι λαμπες του ενυδρειου?
Τελος εδω παραγγειλει απο ebay τα υγρα τεστ της ΑPI και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας και σορρυ αν φανηκα κουραστικος.\

Κωστας....
καλη συνεχεια!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 28-10-10 στις 08:10
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-10, 03:52
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

pano σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
Λοιπον,οταν ειπα γατοψαρα ναι εννοουσα τα κοριντορας μιας και διαβασα οτι πανω κατω χρειαζονται τις ιδιες συνθηκες νερου με τους αρλεκινους.Βεβαια καπου αλλου ειδα οτι πρεπει ηδη το ενυδρειο να τρεχει τρεις μηνες για να τους φιλοξενησει οποτε αν ειναι ετσι,το παμε για αργοτερα..Μιας και η τιμη ειναι χαμηλη οπως λες και οντως ειδα υπαρχουν συσκευες ΑΟ με 60 ευρω μαλλον θα παω γι αυτα τα ψαρακια.Στο μονο που δισταζω ειναι οτι δεν ειναι γι αρχαριους βεβαια υποθετω αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες δεν θα εχω προβλημα.Μιας και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια μπορς να αποφασισω και αργοτερα την ψαροσυνθεση?Εννοω αφου στρωσει το φιλτρο
Οσο αφορα το φιλτρο εχεις/εχετε καποια συγκεκριμενοα να μου προτεινετε
παραδειγμα βρηκα το eheim2213,prime10,eheim ecco,tetratec600
απ οτι βλεπω οι τιμες ειναι στα 80-100 ευρω.
Τελος για να μη κουραζω αλλο τι χαλικι μου προτεινετε..καπου ειδα για seachem flourite.

Oσο για το φωτισμο δυστυχως δεν ρωτησα αλλα θα το μαθω αν οχι παρασκευη σαββατο που θα παω για την παραγγελια..
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια

Οι ερωτησεις πολλες γιατι η εμπειρια μου λεει οτι τα petshop και γνωσεις δεν εχουν αλλα σε ξεβρακωνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-10, 08:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
pano σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
Λοιπον,οταν ειπα γατοψαρα ναι εννοουσα τα κοριντορας μιας και διαβασα οτι πανω κατω χρειαζονται τις ιδιες συνθηκες νερου με τους αρλεκινους.Βεβαια καπου αλλου ειδα οτι πρεπει ηδη το ενυδρειο να τρεχει τρεις μηνες για να τους φιλοξενησει οποτε αν ειναι ετσι,το παμε για αργοτερα..καλο ειναι να ειναι στρωμενος ο βυθος....μπορεις ομως να μπολιασεις και το βυθο για γρηγοροτερα....παντως δεν ειναι ιδιαιτερο θεμα να ξεκινησεις με τα αλλα και σε κανα 2-3 μηνες να βαλεις και τα κορυ.Μιας και η τιμη ειναι χαμηλη οπως λες και οντως ειδα υπαρχουν συσκευες ΑΟ με 60 ευρω μαλλον θα παω γι αυτα τα ψαρακια.Στο μονο που δισταζω ειναι οτι δεν ειναι γι αρχαριους βεβαια υποθετω αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες δεν θα εχω προβλημα.ακριβως ετσι... Μιας και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια μπορς να αποφασισω και αργοτερα την ψαροσυνθεση? φυσικα...Εννοω αφου στρωσει το φιλτρο
Οσο αφορα το φιλτρο εχεις/εχετε καποια συγκεκριμενοα να μου προτεινετε
παραδειγμα βρηκα το eheim2213,prime10,eheim ecco,tetratec600
απ οτι βλεπω οι τιμες ειναι στα 80-100 ευρω.ειχα το 2213 στο καρφουρισιο 120 λιτρα...μια χαρα. για τα αλλα οσοι τα χρησιμοποιησαν
Τελος για να μη κουραζω αλλο τι χαλικι μου προτεινετε..καπου ειδα για seachem flourite.

Oσο για το φωτισμο δυστυχως δεν ρωτησα αλλα θα το μαθω αν οχι παρασκευη σαββατο που θα παω για την παραγγελια..
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια

Οι ερωτησεις πολλες γιατι η εμπειρια μου λεει οτι τα petshop και γνωσεις δεν εχουν αλλα σε ξεβρακωνουν.
οσο πιο πολλα ρωτας τοσο πιο σωστα θα πορευθεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-10, 10:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Tο hydor prime 10 δεν ειναι τοσο αξιοπιστο και ποιοτικα καλο με το αντιστοιχο 2211 που εχω.
Καμια φορα δεν ξεκιναει μονο του μετα απο διακοπη κλπ
Επισης καιει τα διπλα βατ απο το 2211 ενω εχει τα ιδια χαρακτηριστικα 1 λιτρο υλικα και 300 λ/ω.

Εγω θα προτεινα αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα να πας σε ενα juwel 120 λιτρα ενυδρειο και αν θελεις να βαλεις και λιγο πιο δυσκολα φυτα να εχει Τ5 λαμπες (πχ Rio 125).
(Τα εχει ο waterinn με 50 δωροεπιταγη που μπορεις να παρεις το επιπλο δωρεαν με αυτα).
Εχει καλο εσωτερικο φιλτρο που αν δεν θες να το αφαιρεσεις μπορεις με ενα 2213 ή ecco pro 200 σαν συμπληρωμα να εχεις σουπερ φιλτρασνη.
Αλλιως με ενα φιλτρο εν λειτουργια, θα προτεινα το 2215 ή 2217 απο τα classic, το 2224 απο τα professionel, το 2026 απο τα proII.

Στη ερευνα αγορα να ξερεις οτι τα clasicc εχουν πολλες εκδοσεις, απο σκετα μονο με σωληνες, μεχρι φουλ με υλικα substrat και διπλα βανακια.
Το ιδιο και η σειρα professionel που δεν χρειαζεται ομως βανακια, εχει ενσωματωμενα.
Tα proII ειναι κομπλε με πολυ καλα υλικα απο τη μανα τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-10, 04:10
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή φυτα,χαλικι,φιλτρο

παιδια ειναι κουραστικο να σας ευχαριστω συνεχεια για τις απαντησεις αλλα βοηθατε πολυ.
Λοιπον,απο φιλτρο αποφασισα να αγορασω το EHEIM 2213 το οποιο γραφει οτι δινεται με βρυσακια στα 80 ευρω(waterinn).
Οσο για το juwel Που αναφερεις delta66 πηγα και το ειδα στο waterinn(απο κει θα κανω την αγορα) αλλα δεν με συμφερει οικονομικα καθως με τη βαση ερχεται στα 230 ενω το αλλο στα 130.Εκτος αυτου στο σημειο που θα μπει το ενυδρειο το υψος ερχεται οριακα.Οσο για το φωτισμο αφου θα βαλω φυτα με χαμηλες απαιτησεις νομιζω δεν μ ενδιαφερει τοσο,εκτος αν κανω λαθος.Φυτα που βρηκα απο λιστα ειναι τα:Sagittaria platyphylla και S. subulata,Vallisneria americana, asiatica και spiralis,Aponogeton crispus,Αnubias,java moss.
Παιδια απο χαλικι τι μου προτεινετε.βλεπω πολλες αποψεις,απο ηφαιστειογενης λαβα,χαλαζιακο χαλικι,αμμος κλπ.αλλοι αναφερουν για συνδυασμο αυτων και απ οτι εχω διαβασει ειναι σημαντικο για την αναπτυξη των φυτων.

Νομιζω μεχρι την αλλη βδομαδα θα γινουν οι αγορες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-10, 08:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ειναι κουραστικο να σας ευχαριστω συνεχεια για τις απαντησεις αλλα βοηθατε πολυ.
Λοιπον,απο φιλτρο αποφασισα να αγορασω το EHEIM 2213 το οποιο γραφει οτι δινεται με βρυσακια στα 80 ευρω(waterinn). Μια χαρα φιλτρο για τα λιτρα σου.
Οσο για το juwel Που αναφερεις delta66 πηγα και το ειδα στο waterinn(απο κει θα κανω την αγορα) αλλα δεν με συμφερει οικονομικα καθως με τη βαση ερχεται στα 230 ενω το αλλο στα 130.Εκτος αυτου στο σημειο που θα μπει το ενυδρειο το υψος ερχεται οριακα.Οσο για το φωτισμο αφου θα βαλω φυτα με χαμηλες απαιτησεις νομιζω δεν μ ενδιαφερει τοσο,εκτος αν κανω λαθος.Φυτα που βρηκα απο λιστα ειναι τα:Sagittaria platyphylla και S. subulata,Vallisneria americana, asiatica και spiralis,Aponogeton crispus,Αnubias,java moss. Τα φυτα με μπλε χρωμα ειναι ολα μεγαλα σε υψος και κανουν για το πισω μερος του ενυδρειου,διαλεξε μερικα χαμηλα για το μεσο και για μπροστα ωστε να εχεις μια ισσοροπια οπως μικροσοριουμ,χαμηλες κρυπτοκορυνες,μικρες ανουμπιες κ.α.
Παιδια απο χαλικι τι μου προτεινετε.βλεπω πολλες αποψεις,απο ηφαιστειογενης λαβα,χαλαζιακο χαλικι,αμμος κλπ.αλλοι αναφερουν για συνδυασμο αυτων και απ οτι εχω διαβασει ειναι σημαντικο για την αναπτυξη των φυτων. Μιας και θελεις να βαλεις αργοτερα κορυντορας και θελεις και πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με ευκολα ομως φυτα,βαλε λεπτοκοκο χαλαζιακο χαλικι,να κοιταξεις να μην ειναι αιχμηρο αλλα στρογγυλεμενο για τα κορυ,για τα φυτα θα βαζεις απλα ταμπλετα λιπανσης στις ριζες.

Νομιζω μεχρι την αλλη βδομαδα θα γινουν οι αγορες.

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-10, 08:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου αποφασισες για το 2213, να σου πω παλι οτι αυτο δινεται χωρις βιολογικα υλικα, εκτος κι αν κανονισες στα 80Ε με βιολογικο που μου φαινεται δυσκολο.
Αν αγορασεις συσκευασια καλο υλικο οπως Substrat ή Siporax συν σφουγγαρια πανω κατω ή τα μαμισιο σετ βιολογικων υλικων της eheim μπορει να σου βγει ακριβο.
Ιδιως αν επιλεξεις (σοφα για μενα) να παρεις τα διπλα βανακια για να μη εχεις χυμενα νερα οταν το συντηρεις, θα παει ακομα πιο ψηλα.

Εγω παντως θα αγοραζα αυτην την εκδοση ως την πιο οικονομικη και λειτουργικη επιλογη:
Φιλτρο 2213 με διπλα βανακια http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949
Πανω και κατω απο ενα σφουγγαρι http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1384
Και αναμεσα 3 περιπου λιτρα siporax χυμα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847
92.72 με τα μεταφορικα κανενα 100αρικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-10, 16:51
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..
οταν λεμε λεπτοκοκο χαλικι μιλαμε για 2-3mm η ακομα πιο μικρο..?
delta νομιζω ειναι πολυ καλες οι τιμες που μ εστειλες και μαλλον θα τα προμηθευτω.Εκτος απο το σφουγγαρι και το μακαρονι δεν χρειεζεται και τιποτ αλλο.δια βαζω για φιλτρα με υαλοβαμβακα,ανθρακας κλπ.
Και τελος τα φυτα να τα αγορασω απο την αρχη η να τα παρω οταν στρωσει το φιλτρο...?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-10, 04:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Προτεινω φυσικο χρωμα αμμοχαλικο 0.5 - 1 mm (χιλιοστο) που κανει και για φυτεμενο και για cory αν θελησεις τσην πορεια.

- Ανθρακας (κοκκοι ανθρακα σε καλτσα ενυδρειακη ή γυναικειο καλτσον, καλα ξεπλυμενος) μπορει να μπει σε ενυδρειο γλυκου νερου και ιδιως φυτεμενο μονο για μερικες μερες στην αρχη να τραβηξει τυχων καταλοιπα. Μετα τον πετας.
Χρησιμος στη συνεχεια μονο μετα απο θεραπεια με φαρμακα να τα τραβηξει και παντα πεταμα μετα.

- Μπορει να μπει συνθετικο βαμβακι ("υαλοβαμβακας") πανω πανω στη θεση του σφουγγαριου αλλα γινεται και με μπλε σφουγγαρι η δουλεια μας. Ισως και καλυτερα, αφου δεν βουλωνει τοσο ευκολα οσο το πυκνο υλικο του "υαλοβαμβακα". Για "υαλοβαμβακα" μπορεις να χρησιμοποησεις το ασπρο σφουγγαρι της eheim για το συγκεκριμενο φιλτρο ή χυμα sera filrterwool

Φυσικα μπορεις να δεις και το μαμισιο σετ υλικων. Η καλυτερη ΙΜΟ επιλογη.

ΥΓ το 2213 ειναι το μονο φιλτρο της classic σειρας με καλαθακι για τα υλικα.
Προτεινω να μη το χρησιμοποιησιες για να εξοικονομησεις χωρο μεσα στον καδο για υλικα.
Ο διαχωρισμος των υλικων ετσι κι αλλιως γινεται απο τα σφουγγαρια και δεν θα εχεις προβλημα ανακατεματος στη συντηρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-10, 06:47
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

καλημερα,καλημερα..

Επειδη ισως καποια στιγμη χρειαστει να βαλω και πιο δυσκολα φυτα και επειδη ως γνωστον το υποστρωμα αλλαζεται δυσκολα ενας συνδυασμος 2cm seachem flurit και 4cm χαλαζιακο χαλικι 0,5-1,0mm ειναι σωστο.?αν οχι τι προτεινετε..?

thanks προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-10, 09:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια χαρά θα είναι, αρκεί να πετύχεις την απόχρωση, αφού αργά ή γρήγορα θα σου ανακατευτούν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-10, 00:28
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εννοεις οτι μπορει οταν ανακατευτουν να ειναι ασχημο αισθητικα?γενικα το seachem flurite ενδυκνειται για υποστρωμα για δυσκολα φυτα..?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-10, 04:22
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ναι, αυτό εννοώ. Είναι από τα καλύτερα αν το βάλεις μόνο του και αρκετά καλό αν το αναμίξεις με απλό χαλίκι.
Και από τα λίγα που μπαίνει και μόνο του και δεν είναι απαραίτητο να μπει από επάνω του μια στρώση χαλικιού.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-10, 05:20
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

δεν το βαζω εξ ολοκληρου μονο και μονο επειδη σκεφτομαι οτι καποια στιγμη θα μπουν cory και υπαρχει κινδυνος να τραυματιστουν.
Κατι τελευταιο πριν παω για τις αγορες.
Τα φυτα απο την αρχη η στην τελευταια αλλαγη νερου που θα μπουν τα ψαρια.?

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-11-10, 07:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τα φυτά μπορείς να τα βάλεις κι από την αρχή, όπως σε βολεύει εσένα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-11-10, 07:28
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

συμφωνω σε ολα οσα σου λεει ο κωστας...

απλα το χαλικι μου το εκανα σχεδον 50%φλουριτ 50% μαυρη χαλαζιακη και τα ανακατεψα δειχνει κατα την βαζ δικη μου αισθητικη πιο ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-11-10, 22:25
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εχω κολλησει στην αγορα του ενυδρειου.τα 80cm μηκος ερχεται οριακα στο χωρο που εχω και το φοβαμαι μηπως δεν χωρεσει.δεν βρισκω πουθενα μηκος 70-75.το αμεσως επομενο ειναι στα 60cm.τα λιτρα που θελω ειναι περιπου 100

στο water inn βλεπω εχει ενα ενυδρειο με διαστασεις 62-39-50 αλλα μοιαζει με κυβο και δεν μου πολυαρεσει.

τι προτεινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-11-10, 22:41
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Αν ο χωρος σου εναι 80+κατι εκατοστα τοτε εισαι οκ,αν οχι προφανως και δεν χωραει.Τον κυβο δεν θα στον προτεινα θα σε περιορισει και στα ψαρια που θα βαλεις και στο aquascape αν το ενυδρειο παει για φυτεμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-11-10, 01:27
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

το αστειο ειναι οτι ειναι 80 ακριβως.αντε ενα δυο χιλιοστα παραπανω.τεσπα μην σας απασχολω με βλακειες.θα δω τι θα κανω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-11-10, 00:32
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή χαρουμενος πολυ

εν τελει επειδη δεν εφτανε ο χωρος προμηθευτηκα ενα ενυδρειο 62*39*50.5
δηλαδη περιπου τα 120λιτρα κανοντας τη διαιρεση.καταλαβαινετε οτι η χαρα ειναι μεγαλη αλλα ακομα μεγαλυτερη η ανυπομονησια να ξεκινησω.
θελω να ρωτησω.βλεπω εχει δυο λαμπες τ8 απο 15w η καθε μια.
1)χρειαζεται να βαλω κατι καλυτερο
2)θα πρεπει να αναβουν και οι δυο λαμπες
3)ποσες ωρες την ημερα πρεπει να ειναι αναμμενες

ρωταω προκαταβολικα,ακομα ουτε νερο δεν εχω βαλει

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-11-10, 01:49
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

¶ντε καλογέμιστο. Το φως είναι ΟΚ για πολύ εύκολα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες, java fern), αλλά λίγο για μέσης και υψηλής δυσκολίας.
Στα 100 καθαρά λίτρα, θέλεις τουλάχιστον άλλη μία 15άρα λάμπα κι ακόμη καλύτερα άλλες 2 για να μπορείς να βάζεις σχεδόν όποιο φυτό σου αρέσει.
Καλό θα ήταν δηλαδή να φτάσεις σε φωτισμό τουλάχιστον 0,50 watt/λίτρο. Φυσικά θα πρέπει να ανάβουν και οι 2 λάμπες, για 8-10 ώρες την ημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-11-10, 07:19
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

οκ,δηλαδη να υποθεσω οτι για να αυξησω το φως θα πρεπει να κανω μια κατασκευη μονος μου.?η μπορω να βαλω αλλου ειδους λαμπες..?
επισης το φως της λαμπας ειναι λευκο..μπορω να το αλλαξω στο μελλον με κατι που μου αρεσει?πχ moonlight η κατι αλλο...?

λεω μεχρι να γινει ο κυκλος του αζωτου να βαλω καποια φυτα και πριν μπουν τα ψαρια να συμπληρωσω ωστε να γινει πολυ φυτεμενο..υπαρχει καποιο προβλημα στο ποτε θα μπουν τα φυτα..?
ευχαριστω και σορυ αν γινομαι κουραστικος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-11-10, 07:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αναλογα ποσο καλες κατασκευες κανεις μπορεις να πας σε DIY ή να αγορασεις καποια ετοιμη λυση για φωτισμο.

Με τις λαμπες μπορεις να κανεις συνδιασμους με grolux, daylight, coolwhite.... με moonlight δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις.

Φυτα μπορεις να βαλεις οποτε θελεις

κουραστικος δεν μπορεις να γινεις εδω μεσαα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-11-10, 08:13
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

επειδη για DIY δεν ειμαι καλος μαλλον θα παω σε καποια ετοιμη λυση αλλα λεω να το κανω αργοτερα μιας και η αγορα εγινε τωρα και δεν υπαρχουν χρηματα.ποσο μπορει να μου κοστισει.?επισης αν βαλω καποια ευκολα φυτα πιστευω δεν θα εχω προβλημα στην αρχη..

επαναφερω το θεμα του φιλτρου.επειδη το ενυδρειο δεν δινοταν με φιλτρο σκεφτομαι να αγορασω τελικα αυτο;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1950
ειναι καταλληλο για τα λιτρα μου..?εκτος απο τα υλικα φιλτραρισματος χρειαζεται κατι αλλο..επειδη ειδα αρκετα μεγαλη διαφορα τιμης αν δινονται η οχι μαζι με βανακια που αποσκοπουν.?

μμμ νομιζω θα εχω κι αλλες αποριες.αντε να τελειωνουν οι αγορες να ξεκινησω..
c.u
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-11-10, 08:24
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι και εχει δουλεψει σε πολλα ενυδρεια χωρις προβληματα για χρονια...
Απο την αλλη αμα θελεις με τα μισα χρηματα να εχεις διπλασιες λειτουργιες αλλα με ρισκο στο θεμα χρονου ζωης μπορεις να πας σε κινεζακι
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174

Οσο για τον φωτισμο εχει καπακι το ενυδρειο ? θα μπορουσε να μπει καποιο εξωτερικο φωτιστικο απο πανω? αλλιως νομιζω οτι ειναι λιγο ακριβες οι ετοιμες λυσεις περιπου 50ε το κιτ χωρις την λαμπα ενω ενα εξωτερικο φωτιστικο μπορεις να βρεις με 70ε 2 λαμπες με τις λαμπες μεσα στην τιμη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-11-10, 08:43
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

ωπ.μιση τιμη δηλαδη και κατι παραπανω.θα συνεχισω τις ερωτησεις
1)αυτο το φιλτρο υπαρχει περιπτωση να μην ειναι αθορυβο.?το θεμα που τιθεται ειναι μονο ο χρονος ζωης?
2)το οτι γραφει οτι γυρναει 1000λιτρα/ωρα μπορει να δημιουργησει προβλημα ή οσο πιο πολυ τοσο καλυτερα?
3)γραφει οτι δεν εχει βανακια το συγκεκριμενο.Δεν ξερω ποια η διαφορα αλλα ο δελτα66 πιο πανω γραφει οτι εχει σημασια.


οσο για το φωτισμο να εχει δικο του καπακι το ενυδρειο.Φανταζομαι για να βαλω εξωτερικο φωτιστικο θα πρεπει να βγει το καπακι..αν αλλαζα τις παρουσες λαμπες με περισσοτερα βατ..?γινεται αυτο..?

σ ευχαριστω πολυ.οπως καταλαβαινεις αν δεν υπηρχε το φορουμ θα ψωνιζαμε οτι να ναι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
νεο ενυδρειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες ενος αρχαριου Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-12-09 20:04
Αποριες αρχαριου... harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-10-09 00:16
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10334 seconds with 14 queries