Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-01-13, 17:19  
Υψηλά Νιτρώδη, Υψηλά Νιτρικά - SOS!!
Manos_SKG
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος 25-01-13, 17:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας! Συγχαρητήρια σε όλους σας για την προσπάθεια και την αγάπη σας στο χόμπυ!!

Μετά από λάθος εκτιμήσεις και κακή πληροφόρηση βρέθηκαν στις 27/12/12 σε ένα άστρωτο ενυδρείο 40 καθαρών λίτρων 4 χρυσόψαρα (1 common + 3 commet) - χωρίς μπόλι. Ήξερα ότι είναι πολλά τα ψάρια για τόσα λίτρα αλλά με έπεισαν οι πετσοπάδες (δεν θέλω να συζητήσω περισσότερο για τα μαγαζιά - όλοι ξέρουμε τι παίζει). Από την ημέρα που το έστησα αλλάζω 15% του νερού κάθε 2-3 μέρες. Ταΐζω λίγο και μόνο μία φορά τη μέρα πρωί + μία μέρα την εβδομάδα δίαιτα. 1η μέτρηση έκανα σήμερα 25/1/13 το πρωί γιατί τώρα μόλις παρέλαβα το API master test kit από Αγγλία. Σοκαρίστικα με το αποτέλεσμα των τεστ (αν και το περίμενα γιατί εχθές 2 ψάρια έκαναν τινάγματα, ξυνόταν στο ξύλο, και ξαφνικά έπεφταν στο βυθό) και έτσι αποφάσισα να αφαιρέσω τα 2 από τα 4 χρυσόψαρα και να μειώσω αισθητά έτσι την υχθιοφόρτιση.

Στοιχεία ενυδρείου:
Χωρητικότητα: 45lt
Αμμωνία 0,25
Νιτρώδη 5,0 +
Νιτρικά 50
PH 8
(όλα μετρημένα με υγρά τέστ της API)

Θερμοκρασία: 23C
Φίλτρο: Aquael Fan 1 plus - 340lt/h σφουγγάρι - εσωτερικό
Φωτισμός: 11w

Ψάρια: 2 χρυσόψαρα: 1 common + 1 comet
Βυθός: Λευκή άμμος (δε γνωρίζω συστατικά)
Υπόστρωμα: Δεν Υπάρχει
Φυτά: 4 anubias nana (ήταν δύο γλαστράκια και μέσα είχαν από 2 ρίζες άρα είναι σαν να έχω 4 anubias), 3 microsorum narrow (τα 2 είχαν πολλά φύλλα το 1 ζήτημα να είχε 6 φύλλα - άρα σαν να έχω 2 microsurm) - κανένα φυτεμένο όλα σε πέτρες, ξύλα και μία ιδιοκατασκευή με μία μακρυά βέργα κολλημένη με βεντούζες στο τζάμι
Διάκοσμος: μία σκούρη ρίζα που δεν ξέρω τι είναι (έχει βράσει πολύ και δεν χρωματίζει το νερό)


ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

* Εδώ θέλω την κατανόηση σας! Δεν θέλω να έχω μόνο ένα ψάρι - είμαι διατεθειμένος να αλλάζω πολύ συχνά νερό μπορώ να κρατήσω 2 χρυσόψαρα σε 40λ και όχι μόνο 1??? Διάβασα σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού ότι ενώ δεν είναι ιδανικό και δεν προτείνεται, ότι μπορεί κανείς να κρατήσει 2 μικρά χρυσόψαρα σε 40 λίτρα αλλά θεωρείται οριακό και χρειάζεται ΠΟΛΥ φροντίδα για να κρατήσουμε ένα τέτοιο ενυδρείο. Τι λέτε είναι ή δεν είναι εφικτό να έχω 2 χρυσόψαρα (μία παλάμη μήκος μαζί με την ουρά) σε 40 λίτρα? Θα κάνω ότι χρειαστεί για να έχω 2 αντί για 1!!

* Αν είμαι ακόμα στη 2η φάση του στρωσίματος πως γίνεται να έχω ταυτόχρονα και πολλά νιτρώδη και πολλά νιτρικά??? Δεν θα έπρεπε να έχω υψηλά νιτρώδη αλλά ακόμα χαμηλά νιτρικά?? Η παρουσία φυτών μπορεί να επηρεάζει τα αυξημένα νιτρικά? Η προσθήκη λιπάσματος που έκανα 2 φορές μπορεί να αυξήσει τα νιτρικά?

* Λίπασμα έριξα μόνο 2 φορές (Seachem Florish Comprehensive) και επειδή είχα άμεσα έξαρση άλγης σταμάτησα να ρίχνω. Κάπου διάβασα ότι και τα φυτά ανεβάζουν τα νιτρικά - είναι σωστή δήλωση αυτή?? Αφού τα φυτά καταναλώνουν τα νιτρικά πώς γίνεται να τα ανεβάζουν . Να συνεχίσω να μη ρίχνω λίπασμα? Οι ανούμπιες τα πάνε μια χαρά και βγάζουν φυλαράκια, το microsorum όμως έχει 3 μέρες που άρχισε να κιτρινίζει. Μπορεί να φταίνε τα υψηλά νιτρώδη σε αυτό (όλα είναι δεμένα σε πέτρες, ξύλα, πετονιά στο τζάμι με βεντούζα)?

* API Stress Zyme έριξα 2-3 φορές αλλά σταμάτησα γιατί όλοι στο φόρουμ διαφωνούν και λένε ότι είναι ψευτοβακτήρια και δημιουργούν ασταθή ενυδρεία. Τι να κάνω να βάζω ή όχι? Και αν ναι με κάθε αλλαγή νερού ή μία φορά την εβδομάδα?

* Εχθές έκανα 2 αλλαγές νερού σε μία μέρα (25% το πρωί και 15% το βράδυ) και τα νιτρώδη αλλά ούτε καν τα νιτρικά δεν έπεσαν . Οι αλλαγές νερού γιατί δεν βοηθούν? Υπέθεσα αυτό συμβαίνει λόγο μεγάλης υχθιοφόρτισης (σωστά??) και έβγαλα τα 2 ψάρια και τώρα έμεινα με 2. Θα επηρεάσει θετικά η χαμηλότερη υχθιοφόρτιση ή έχει γίνει ήδη ζημιά με την έως τώρα πολύ υψηλή υχθιοφόρτιση? Στατιστικά σε πόσες μέρες μπορώ να περιμένω βελτίωση?

* Το ότι ξέπλυνα στη μέση του κύκλου το φίλτρο μου (είχε πέσει η ροή) σε νερό ενυδρείου σημαίνει ότι μπορεί να έχασα και όλα μου τα βακτήρια? Ο βυθός, η ρίζα και τα φυτά δεν διατήρησαν βακτήρια? Το σφουγγάρι του φίλτρου μου έχει μεγάλες τρύπες και ξεπλένεται αμέσως με το που το βουτάω στο νερό και φεύγει όλη η "λάσπη" που μαζεύει. Κάθε φορά που το ξεπλένω θα είναι σαν να αφαιρώ όλες τις αποικίες βακτηρίων από μέσα? Μπορεί τελικά κανείς να διατηρήσει βιολογία σε ενυδρείο 40 λίτρων με σφουγγαρένιο εσωτερικό φίλτρο ή είναι πολύ μικρό και ασταθές?

* Υπάρχει κάτι να κάνω για τα υψηλά νιτρώδη εκτός από το να περιμένω? Φοβάμαι να καθαρίσω το βυθό γιατί έχει πολύ λίγο καιρό που σχεδόν ίσως στράγγιξα το φίλτρο από βακτήρια! Αν βάλω μία καλή αεραντλία και μια αερόπτερα κάτω από την άμμο θα βοηθήσει το οξυγόνο στη διάσπαση των νιτροδών σε νιτρικά? Τα ψάρια βλέπω ότι επηρεάζονται περισσότερο το βράδυ. Υπάρχει περίπτωση λόγω φυτών και ανάπτυξης βακτηρίων το βράδυ να χρειάζομαι περισσότερο οξυγόνο? Και αν βάλω οξυγόνο δεν θα μειώσω το CO2? Αν ναι θα έχω πρόβλημα με τα φυτά??

* Η λάμπα μου είναι 11w (της aquael) πόση ώρα πρέπει να τη δουλεύω? Μπορώ να την έχω πχ 3 ώρες το πρωί και 5-6 ώρες το βράδυ?

Επισυνάπτω φωτογραφία. Από σήμερα έχω 2 χρυσόψαρα και όχι 4 (τα δύο πορτοκαλί) και τα microsorum είναι σαν χαλί απλωμένα σε ολόκληρο το πίσω τζάμι σε ιδιοκατασκευή (σφινωμένα ανάμεσα σε μια πλαστική βέργα με βεντούζες και το γυαλί). Το αριστερό φυτό το έβγαλα γιατί το έτρωγαν τα ψάρια. Η αφίσα αφαιρέθηκε για να είναι πιο φυσικό το ενυδρείο. Θα ανεβάσω σύντομα καινούργια.

Θα χαρώ να λάβω τις απαντήσεις σας. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130116_091605.jpg
Εμφανίσεις:  1596
Μέγεθος:  52,1 KB  

Εμφανίσεις: 23827
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-01-13, 18:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εβαλες πολυ prime.
Μη το παρακανεις χωρις λογο. (ριχνει το redox)
Μια δοση εφτανε.
Και μη περιμενεις να μηδενιζει η αμμωνια με το prime. Το ιδιο θα δειχνει, αλλα θα την αποτοξικοποιησει (την κανει αμμωνιο, που το πιανει το τεστ, αλλα αυτο δεν ειναι τοξικο οπως η αμμωνια)

Ασε προν το παρον τι θα γινει μετα αυτο το ενυδρειο θα το δουμε αργοτερα.
Μπορει να μπουν αμεσως τροπικα, αλλα εχει ενα ρισκο, αφου τα χρυσοψαρα ειναι καμια φορα φορεις ασθενειων που δεν εμφανιζονται στα χρυσοψαρα αλλα κολλανε τα τροπικα.
Οι θερμοκρασιες φυσικα ειναι διαφορετικες.
Και καθε ψαρια εχεις τις δικες του απαιτησεις σε χωρο και λιτρα, αναλογα το μεγεθος τους, τη κινητικοτητα τους, τις συμμπεριφορες τους, τις συμβατοτητες, τη διατροφη τους κλπ, οπως και το κατα ποσο θελουμε να γινουμε ντανταδες του ενυδρειου μας και να μη μπορουμε να λειψουμε μερικες μερες, ή να το εχουμε καπως αυτονομο, αν εχουμε τη διαθεση να βαλουμε αυτοματισμους κλπ.
Οσο πιο μεγαλο το ενυδρειο, με οσο λιγοτερα και λιγοτερο απαιτητικα ψαρια εχουμε, τοσο πιο λιγα πραγματα χρειαζεται.
Θα τα δουμε αυτα μετα.

Τεστ.
Ολα παιζουν.
Και το νερο της βρυσης και το εμφιαλωμενο να εχει "απ'ολα τα καλα". (εξαλλου ειναι γνωστο οτι πολλα εμφιαλωμενα εχουν νιτρικα, αλλα εχει γινει και σαλος με το εξασθενες χρωμιο που βρεθηκε σε πολλα εμφιαλωμενα)
Και τα τεστ ομως μπορει να ξεφευγουν.
Κοιτα εδω τη 2η παραγραφο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669
Διασταυρωνεις και με αλλα τεστ (δανεισου ή πηγαινε δειγμα νερου σε ενα χημειο για 100% σιγουρια. Το πινετε αυτο το νερο, δεν ειναι μονο τα ψαρια)
Αν εχεις αμμωνια και νιτρικα στη βρυση, πας για φιλτρο αντιστροφης οσμωσης, να πινετε νερακι καθαρο και να βαζεις και στα ψαρια. (δεν θα συμφερει ομως σε χρυσοψαρα και μεγαλο ενυδρειο- με ψαρια μαλακου νερου και μικρα, δλδ μικρο ενυδρειο θα εισαι ΟΚ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-01-13, 20:20
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τι θα πει ρίχνει το redox??

"και η υψηλή του παρουσία θα έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλ. υψηλές αναγνώσεις": τη χαμηλή του παρουσία την καταλαβαίνω - αν δεν ανακινηθεί σωστά, υψηλή παρουσία πώς μπορεί να έχει αν ανακινηθεί περισσότερο απ' όσο πρέπει???
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-01-13, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
όλα τα ψάρια πάλι 40 λίτρα το ένα θέλουν, όχι ε?? Λογικά αυτό ισχύει για τα χρυσόψαρα και για ψάρια που γίνονται εξίσου μεγάλα σωστά?).


σχετικα με τα 40 λιτρα προσωπικα θεωρω πως θα μπορουσε να γινει ενα ομορφο γαριδαδικο που ειναι πολυ ομορφη ασχολεια αλλα εχει λιγες απαιτησεις οπως πχ υπομονη για να στρωσει σωστα ο βυθος.
Μερικοι ισως προτεινουν και για μονομαχο που ειναι φοβερη επιλλογη (αν και προσωπικα τους προτιμαω σε ενυδρεια απο 60 λιτρα και ανω... οχι ακριβως για τα λιτρα αλλα λογο των μεγεθων του εμποριου εκτος κι αν εχεις κατι αρκετα κοντο και μακρυ ωστε να κινειται σωστα και να δειξει την σωστη συμπεριφορα του).
Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρακια για λιμνες κανονικα και καλυτερα να μπαινουν σε τετοιους χωρους ή σε πραγματικα μεγαλα ενυδρεια.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-01-13, 22:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα πει ρίχνει το redox??

"και η υψηλή του παρουσία θα έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλ. υψηλές αναγνώσεις": τη χαμηλή του παρουσία την καταλαβαίνω - αν δεν ανακινηθεί σωστά, υψηλή παρουσία πώς μπορεί να έχει αν ανακινηθεί περισσότερο απ' όσο πρέπει???
Αστο προς το παρον, ειναι απο τα τελευταια μαθηματα το redox.
Aν κανεις google θα δεις ...... (οτι δεν θα καταλαβεις και πολλα, αν δεν εισαι χημικος ).
Εσυ προς το παρον φτανει να ξερεις οτι οταν πεσει πολυ σημαινει οτι εχει γινει οξειδωση, οτιδηποτε στο νερο χρησιμο (πχ ασβεστιο κλπ) γινεται αχρηστο.

Αν εχει κρυσταλλωσει ενα συστατικο, και εσυ συνεχισεις να κανεις μετρησεις (που θα ειναι λαθος και θα δειχνει λιγοτερα νιτρικα απο οτι ειναι αληθινα), αυτο το υλικο θα μενει μεσα κρυσταλλωμενο, αλλα τα αλλα συστατικα θα λιγοστευουν. Οταν το ταρακουνησεις καλα το μπουκαλι, αυτο θα αναμιχθει παλι με τα υπολοιπα συστατικα, αλλα θα ειναι περισσοτερο τωρα αναλογικα απο τα αλλα. Αυτο θα δειχνει παλι λαθος ενδειξεις. Αντιθετες αυτη τη φορα, με περισσοτερα νιτρικα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-01-13, 07:33
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Αααα ναι σωστά!! Thanks! Τότε το ότι το δικό μου τεστ είναι ολοκαίνουργιο και τα αποτελέσματα αφορούν τις πρώτες μετρήσεις από τότε που άνοιξε το μπουκάλι και τα μουκαλάκια των νιτρικών κοπανήθηκαν και ανακινήθηκαν πολύ είναι κάτι που με προβληματίζει. Επίσης το τεστ της αμμωνίας που δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν θέλει τόση ανακίνηση και αυτό με προβληματίζει.

BTW τώρα που δουλεύουν και τα 2 φίλτρα μαζί τα ρεύματα στο ενυδρείο το κάνουν σαν πλυντήριο. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη ροή να έχω? Το περισσότερο μου φαίνεται πολύ, το λιγότερο λίγο. Το νέο φίλτρο έχει ένα τσουτσούνι που η ροή του καλύπτει όλη την επιφάνεια, μήπως να βάλω το μονό στόμιο γιατί ως έχει ολόκληρη η επιφάνεια έχει ανατάραξη και αν θέλουν να πανε στην επιφάνεια τα παρασέρνει σε όλο το εύρος της.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-01-13, 16:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα ναι σωστά!! Thanks! Τότε το ότι το δικό μου τεστ είναι ολοκαίνουργιο και τα αποτελέσματα αφορούν τις πρώτες μετρήσεις από τότε που άνοιξε το μπουκάλι και τα μουκαλάκια των νιτρικών κοπανήθηκαν και ανακινήθηκαν πολύ είναι κάτι που με προβληματίζει. Επίσης το τεστ της αμμωνίας που δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν θέλει τόση ανακίνηση και αυτό με προβληματίζει.

BTW τώρα που δουλεύουν και τα 2 φίλτρα μαζί τα ρεύματα στο ενυδρείο το κάνουν σαν πλυντήριο. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη ροή να έχω? Το περισσότερο μου φαίνεται πολύ, το λιγότερο λίγο. Το νέο φίλτρο έχει ένα τσουτσούνι που η ροή του καλύπτει όλη την επιφάνεια, μήπως να βάλω το μονό στόμιο γιατί ως έχει ολόκληρη η επιφάνεια έχει ανατάραξη και αν θέλουν να πανε στην επιφάνεια τα παρασέρνει σε όλο το εύρος της.
Αν το κοπανησες απο την αρχη, πριν απο το πρωτο τεστ, τοτε εδειξε σωστα.

Η αμμωνια υπαρχει γιατι δεν εφτανε το φιλτρο. Θα πρεπει να περιμενεις να δημιουργηθουν αποικιες στα υλικα του 2ου φιλτρου.
Αν παρα ταυτα δεν γινει τιποτα με την αμμωνια, παει να πει οτι κατι αλλο φταιει και παρεμποδιζει τη νιτροποιηση. (εχω βαλει πιο πανω λινκ για τους παραγοντες που την επηρεαζουν, θερμοκρασια πεχα, οξυγονο κλπ κλπ)

Δεν εχουν ρυθμιση ροης τα φιλτρα? Κοψε οσο χρειαζεται να μη γινεται τσουναμι.
Τωρα χρειαζεται καλη αναταραξη παντως στην επιφανεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-01-13, 18:44
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Σπύρο στην αμμωνία 0,25 και στα νιτρικά της βρύσης μου και στο Ζαγόρι αναφέρομαι όχι στο ενυδρείο. Μα να έχει την ίδια ακριβώς αμμωνία και νιτρικά και το εμφιαλωμένο και το σπίτι μου?? Δε νομίζω! Μάλλον κάτι τρέχει με τα τεστ. Θα γράψω στον προμηθευτή!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-01-13, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χμμμ, πιθανως.
Κανε και με αλλο τεστ (δανεικο) αν ειναι δυνατον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-01-13, 15:22
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ακριβώς την ίδια εξυπηρέτηση με την Ελλάδα ο προμηθευτής!!

- Βεβαίως κύριε, άμεσα θα έχετε τα νέα τεστ, όχι δεν μας έχει συμβεί να έχουμε παρόμοιο πρόβλημα και στέλνουμε ΑΡΙ σε ολόκληρο τον κόσμο από την Αγγλία, μήπως θα θέλατε να σας στείλω τα τεστ της TETRA αντί για τα ΑΡΙ σε περίπτωση που τελικά είναι προβληματική ολόκληρη η παρτίδα? Φυσικά δεν θέλω πίσω τα προηγούμενα προϊόντα κρατήστε τα και συγκρίνεται τα 2 τεστ και αν έχετε την καλοσύνη ενημερώστε με για τα ευρήματα σας ώστε να ενημερώσω κι εγώ την API. Ναι ναι τα μεταφορικά θα τα αναλάβουμε εμείς. Σας ευχαριστούμε που μας προτιμάτε και λυπόμαστε για την όποια αναστάτωση ή καθυστέρηση στις μετρήσεις σας.

Εμείς γιατί δεν ήμαστε έτσι ρε παιδιά???? Θα μου πεις αν ήμασταν έτσι θα αγόραζε ο καθένας ένα τεστ για τον εαυτό του και μετά θα έκανε παράπονα για να πάρει άλλο ένα για το φίλο του ή να το πουλήσει και στο τέλος θα έκλεινε ο πετσοπάς.... Μακάρι κάποτε να αποκτήσουμε κουλτούρα και να καταλάβουμε ότι αν δεν κλέβαμε και βασίζαμε τις συναλλαγές μας στην τιμιότητα δεν θα πληρώναμε χαράτσια και ακριβά ασφάλιστρα, αν δουλεύαμε από πάντα πολύ δεν θα δουλεύαμε πάνω από 8 ώρες τη μέρα, θα πληρωνόμασταν στην ώρα μας κοκ. Τι λέω τώρα ο αφελής...

Στα δικά μας (sorry moderators που ξέφυγα από το θέμα αλλά μου έκανε εντύπωση), μόλις παραλάβω τα test της tetra θα σας ενημερώσω γιατί φαντάζομαι ενδιαφέρει πολλούς το ζήτημα αυτό αφού τα ΑΡΙ είναι και αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι εδώ μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-01-13, 15:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παλιότερα είχε τύχει σε μαγαζί να έρθει όλη η παρτίδα στραβή και το μαγαζί συνεννοήθηκε με τον πελάτη και έγινε η επιστροφή κανονικά.

Βέβαια μη θεοποιούμε το εξωτερικό. Απλά ίσως είναι ένα βήμα μπροστά από εμάς. Μπορεί να πέσεις σε καλό πωλητή μπορεί και όχι. Και για δοκίμασε να απευθυνθείς κατευθείαν στην εταιρεία. Θα σε βγάλουν τρελό (με το γάντι) αντί να παραδεχτούν το σφάλμα σε κάποιες περιπτώσεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-01-13, 13:05
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιότερα είχε τύχει σε μαγαζί να έρθει όλη η παρτίδα στραβή και το μαγαζί συνεννοήθηκε με τον πελάτη και έγινε η επιστροφή κανονικά.

Βέβαια μη θεοποιούμε το εξωτερικό. Απλά ίσως είναι ένα βήμα μπροστά από εμάς. Μπορεί να πέσεις σε καλό πωλητή μπορεί και όχι. Και για δοκίμασε να απευθυνθείς κατευθείαν στην εταιρεία. Θα σε βγάλουν τρελό (με το γάντι) αντί να παραδεχτούν το σφάλμα σε κάποιες περιπτώσεις.
Το έκανα και περιμένω απάντηση. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Θα σας το παραθέσω μόλις μου απαντήσουν.
-------------------------
Η διαδικασία στρωσίματος του φίλτρου επισπεύσθηκε με μπόλι από φίλη στη Θεσσαλονίκη και οι νέες μετρήσεις είναι 0,0,20 (με άλλο υγρό τεστ - το οποίο ενισχύει τα επιχειρήματά μου ότι τα τεστ της API ήταν ελαττωματικά). Ο προμηθευτής σήμερα μου έστειλε νέα υγρά TETRA και θα γίνουν συγκρίσεις άμεσα.

Αυτό που μένει τώρα είναι να καταλήξουμε στη σωστή ψαροσύνθεση του ενυδρείου αφού μάλλον η άμμος μου είναι ασβεστολιθική και μετράω PH 8+ αν και νομίζω ότι πρέπει να αλλάξει ο βυθός τώρα που είναι ακόμα φρέσκο το ενυδρείο γιατί είναι περιοριστικό!

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι πετσοπάδες δεν εξηγούν τι σημαίνει να βάλεις ασβεστολιθική άμμο και μόνο μηχανικό φίλτρο!!! Πιο πολλά λεφτά θα έβγαζαν αφού θα εξηγούσαν την ανάγκη διαφορετικών αγορών και αν δεν απογοητευτεί ο αρχάριος μπορεί να τον κρατήσει τελικά πελάτη για μία ζωή! Εγώ ΝΟΜΙΖΑ ας πούμε ότι έστρωνα το φίλτρο μου εδώ και ένα μήνα και ταλαιπωρούσα τα ψάρια μου γιατί περίμενα να στρώσει το μηχανικό φιλτράκι της aquael! Θα έδινα 20¤ για ένα βιολογικό και μαζί με μπόλι από την 7η μέρα θα χαιρόμουν το χόμπυ. Λίγο έλειψε να τα παρατήσω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manos_SKG : 30-01-13 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-02-13, 11:41
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τελικά απλά έφταιγε η ανατάραξη του νερού για το ανέβασμα του PH.

Αναφορικά με το τεστ αμμωνίας της ΑΡΙ απ ότι συζήτησα και με άλλα παιδιά ποτέ δεν είναι κίτρινο ούτε στη μηδενική αλλά λαχανίζει. Τα τεστάκια που μου επέτρεψε ο ¶γγλος ακόμα δεν ήρθαν.

Τα ψαράκια τα χαρίζω - τους αξίζει ένα μεγαλύετρο σπίτι. Αν γνωρίζετε κάποιον στη Β. Ελλάδα που ενδιαφέρεται και έχει τα κατάλληλα λίτρα παρακαλώ ενημερώστε τον.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-02-13, 12:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι πετσοπάδες δεν εξηγούν τι σημαίνει να βάλεις ασβεστολιθική άμμο και μόνο μηχανικό φίλτρο!!! Πιο πολλά λεφτά θα έβγαζαν αφού θα εξηγούσαν την ανάγκη διαφορετικών αγορών και αν δεν απογοητευτεί ο αρχάριος μπορεί να τον κρατήσει τελικά πελάτη για μία ζωή! Εγώ ΝΟΜΙΖΑ ας πούμε ότι έστρωνα το φίλτρο μου εδώ και ένα μήνα και ταλαιπωρούσα τα ψάρια μου γιατί περίμενα να στρώσει το μηχανικό φιλτράκι της aquael! Θα έδινα 20¤ για ένα βιολογικό και μαζί με μπόλι από την 7η μέρα θα χαιρόμουν το χόμπυ. Λίγο έλειψε να τα παρατήσω!
γιατι απλα θα αγοραζεις φαρμακα και ψαρια μεχρι να μαθεις αν μαθεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πρόβλημα, νιτρικά, νιτρώδη


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλό Kh και Ph giotiss Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-12-11 15:19
πρόβλημα με νιτρώδη και νιτρικά!!! thoikos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-03-11 14:32
Υψηλό ph giorgaki20 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-11-06 17:08
Βοήθεια... υψηλό pH giokreta Γλυκό νερό - Γενικά 1 14-10-05 13:41
υψηλό Νο2 dlallountas Γλυκό νερό - Γενικά 12 08-02-04 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07601 seconds with 16 queries