Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-08-12, 00:30
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Βοήθεια για επιλογή ενυδρείου.

Γεια σας. Διαβάζω εδώ και αρκετές ημέρες, το τεράστιο από πλευράς θεμάτων, φόρουμ και με έχει βοηθήσει να καταλάβω, θεωρητικά πάντα, αρκετά για το θέμα ενυδρείο.
Είχα χρόνια τη διάθεση να φτιάξω ένα ενυδρείο και τώρα λίγο το καλοκαίρι λίγο η άδεια που μου δίνει κάποιο περισσότερο χρόνο για ψάξιμο το πήρα απόφαση και θα το κάνω.
Η πρώτη βοήθεια που ζητώ εδώ είναι στην επιλογή του ενυδρείου.
Οι διαστάσεις του χώρου που μπορώ να το βάλω με περιορίζουν σε πλάτος τα 60 εκατοστά. Από το ψάξιμο που έκανα και με γνώμονα αυτό που γράφεται εδώ μέσα η επιλογή να είναι η μεγαλύτερη δυνατή που μπορούμε, περιόρισα τις επιλογές μου σε δυο παραλλαγές του ίδιου θέματος.
Το κυρίως θέμα είναι το Juwel lido με διαστάσεις 61Χ41Χ58.
Η πρώτη παραλλαγή είναι το Elite EF 600 με διαστάσεις 61Χ40,3Χ54 (σε κάποια καταστήματα το δίνουν και 61Χ36,8Χ57)
η δεύτερη είναι το Anubias A600K με διαστάσεις 60Χ60Χ65.
Η διαφορά τιμής είναι μικρότερη από 50 ευρώ. Εσείς σα πιο έμπειροι πιο θα επιλέγατε το elite ή το anubias;
Ή θα αποφεύγατε τα κινέζικα και θα πηγαίνετε στο πρωτότυπο;

Edit Τα ψάρια που θέλω να βάλω μέσα είναι neon, endler, catfish ... και αληθινά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 03-09-12, 21:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα πρεπει να αλλαξεις και το μπαλαστ με αλλο αναλογο για τις μεγαλυτερες λαμπες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-09-12, 21:55
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
τους ειχα ρωτησει ομως στο πετσιτυ και μου ειχανε πει οτι ισχυει η εγγυηση κανονικα και τη δινουν οι ιδιοι γιατι ειναι δικια τους εισαγωγη,δεν υπαρχει αντιπροσωπεια.δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου,αλλα κοιταξε το και ρωτα τους.εγω παντως εμεινα πολυ ευχαριστημενος,και απτο ενυδρειο και απτο καταστημα.
...
Θα κάνω μια βόλτα από κάποιο κατάστημα που το έχει (Η πρώτη εντύπωση από την petcity είναι θετική μια και σε τηλεφώνημά μου στα κεντρικά και ερώτηση σε πια καταστήματα το έχουν για να το δω και από κοντά. Με κάλεσαν μετά από ώρα και μου έδωσαν απάντηση, μάλιστα και με λεπτομέρειες. Μέχρι και για ένα κατάστημα μου είπαν ότι έχουν ένα εκθεσιακό κομμάτι διαθέσιμο αλλά σε άψογη κατάσταση. )
Είναι πράγματι δική τους εισαγωγή γι΄αυτό και οι τιμές αυτές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
μη σε φοβιζει το οτι δεν υπαρχει αντιπροσωπεια,γιατι απτην εμπειρια που εχω απτην προηγουμενη δουλεια μου,αυτες ειναι οι καλυτερες περιπτωσεις αν συμβει κατι
Η φοβία μου δεν είναι τόσο για το απρόοπτο π.χ. άνοιγμα του ενυδρείου, το οποίο αν συμβεί είτε επώνυμο είτε ανώνυμο προϊόν έχεις πάλι πισίνα θα γίνει το σπίτι , αλλά για μια φυσιολογική, αν μπορώ να τη πω έτσι, βλάβη. Αν π.χ. αρχίσει και στραβώνει το καπάκι και χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό θα το βρω;
Αυτό εννοούσα όταν έγραφα, αν χρειαστεί αν θα το υποστηρίξει το petcity.
Τέλος πάντων, "Κυριακή κοντή γιορτή" που λένε, ελπίζω μέσα στην εβδομάδα θα έχω επισκεφθεί ένα κατάστημα και να δω τι απαντήσεις θα πάρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ασχολούμαι με διάφορα τεχνικά - πατέντες, αλλά στο σύστημα αυτό που δείχνει ο φίλος δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως είναι. Είναι φιξ; Ανοίγει από κάπου για να μπορέσεις να έχει πρόσβαση σε καλώδια και βάσεις ακροδεκτών (ντουί λάμπας);
Απ΄όσο θυμάμαι, ομολογώ ότι δε το κοίταξα και πολύ, είναι κολλημένο και τα μόνα ανοίγματα που υπάρχουν στο "Π" είναι στο πλάι για να βγαίνουν να καλώδια για τις βάσεις. Υποθέτω ότι με αρκετή όρεξη και αν πιάνουν τα χέρια κάποιου ίσως καταφέρει να το φέρει στα μέτρα που θέλει. Με πόσο κόστος όμως και με τι αποτέλεσμα δε γνωρίζω.

Υ.Γ. Αν το θέλεις πάντως βιάσου, διότι αν ισχύουν αυτά που μου είπαν (μου το είπαν όταν τα έψαξαν για να δουν αν όλα έχουν τις ίδιες λάμπες ή απλά έτυχε στο δικό μου) στην αποθήκη του καταστήματος που το αγόρασα έχουν ακόμη δυο κομμάτια.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-09-12, 22:10
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λίγο μια μικρή παραχώρηση σε χώρο που βρέθηκε. Λίγο το κάτι παραπάνω σε μήκος για κινούνται τα ψαράκια περισσότερο. Λίγο η μικρή διαφορά τιμής του lido με το rio 125 τελικά το έκανα και αγόρασα το rio μαζί με το έπιπλο του.
Μου το έφεραν τη Πέμπτη, το έχω ήδη γεμίσει και η στεγανότητα είναι εντάξει, συναρμολόγησα και το έπιπλο (Το κινέζικο έπιπλο του elite είναι πιο στιβαρό από το γερμανοκινέζικο έπιπλο του juwel) και σιγά σιγά θα αρχίσω το ψάξιμο για τα υπόλοιπα.


Με την ευκαιρία κι ένα "συγκριτικό" ανάμεσα σε juwel & elite με λίγο από anubias
Καλύτερο φινίρισμα το juwel στις σιλικόνες (αν και στη μια γωνία τα τζάμια έχουν κάποια απόκλιση στη κόλληση). Καλύτερα φωτιστικά σώματα το juwel (η αιτία της επιστροφής του elite). Χειρότερη βάση φωτιστικών σωμάτων τουλάχιστον σε αίσθηση (δείχνει πολύ πλαστική κι ότι με τη πρώτη ζέστη θα αρχίζει να στραβώνει).
Και μια και μέσα στις επιλογές/προτάσεις ήταν και το anubias και το έψαξα από κοντά, το δικό μου συμπέρασμα είναι πως το anubias είναι πολύ κοντά σε ποιότητα με το juwel σε σημείο που αν δεν έχουν επάνω διακριτικά δύσκολα θα ξεχωρίσουν.

Ευχαριστώ πάλι όλους για τις προτάσεις σας και τις γνώμες σας.

Υ.Γ. Κι επειδή ο διάβολος δε με αφήνει, ψάχνοντας λίγο μου μπήκε η ιδέα να το κάνω αρμυρού νερού ... (όχι reef).
Λέτε να πρέπει να μεταφέρω το θέμα στο αρμυρό νερό ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-09-12, 10:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντε καλογεμιστο!το θεμα με τα επιπλα το ειχα προσεξει κιεγω οταν ειχα παρει το anubias,μου ειχανε φανει πιο γερα τα επιπλα τους αποτι των juwel.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-09-12, 15:14
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικά η ιδέα του αλμυρού νερού μόνο ιδέα θα μείνει και μένω στο γλυκό.

Αν κρατήσω το ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο που έχει το ενυδρείο και χρησιμοποιήσω κι ένα εξωτερικό (μου πρότειναν το fluval 105 ή το 206) πως και τι υλικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στο καθένα. Διότι ο πωλητής/γνώστης (τελικά έχει πολύ πλάκα ο χώρος των petshop ) του fluval μου είπε κάτι που μου φάνηκε παράξενο. Μου είπε να φτιάξω δυο ίδια (αυτό είναι που με παραξένεψε) φίλτρα, με ίδια υλικά δηλαδή και το εξωτερικό φίλτρο να τραβάει νερό μέσα (κάπου δίπλα από το θερμοστάτη που έχουν τα juwel στο ενσωματωμένο) από το εσωτερικό φίλτρο.
Γίνεται αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-09-12, 15:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποτι καταλαβαινω στο ειπε για να εχεις "και καλα" καλυτερη φιλτρανση,αλλα αν βαλεις δυο φιλτρα δεν εχει σημασια αν το ενα οδηγει το αλλο γιατι και τα δυο το ιδιο νερο θα φιλτραρουνε.πιο πολυ σημασια εχει ποσες φορες θα γυρνανε τα λιτρα σου παρα απο που παιρνει νερο το καθενα.ασε που τα περισσοτερα φιλτρα δεν δουλευουνε σωστα συνδεδεμενα σε σειρα...

τα φιλτρακια που σου προτεινε δεν ειναι ασχημα,αλλα αν προκειται να λειτουργεις 2 φιλτρα ταυτοχρονα(η ακομα και ενα μονο του εξωτερικο)εγω θα κοιτουσα κατι στη σειρα eco της eheim που εχουνε αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση.

μπορεις παντα να χρησιμοποιησεις και μονο του το εσωτερικο του juwel,απλα θα σε βολεψει αρκετα το εξωτερικο στη συντηρηση,στο χωρο που εχει για υλικα, αλλα και αργοτερα αν αποφασισεις οτι το εσωτερικο δε σε καλυπτει,η θες να το βγαλεις για να μην πιανει χωρο.παντως τα fluval που σου προτεινε ερχονται με τα υλικα τους, οποτε το μονο που θα χρειαστεις θαναι ισως λιγο εξτρα βιολογικο υλικο μιας και δινουνε ανθρακα για το ενα καλαθι.
και τα eco της eheim ερχονται κιαυτα με τα υλικα τους ετοιμα.ριξε μια ματια :
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1258
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1260
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-09-12, 20:54
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Κατανάλωση, άλλο ένα πράγμα που δεν είχα σκεφτεί.
Εσωτερικό φίλτρο δεν ήθελα, γι΄αυτό και έψαχνα σκέτη γυάλα, αλλά τελικά δεν έκατσε. Είναι μεγάλος ο όγκος του και πέρα από τον χώρο που πιάνει, δεν είναι κι ότι πιο όμορφο οπτικά. Αλλά αν δε το βγάλω τώρα πριν ξεκινήσω το γέμισμα δε με βλέπω να το βγάζω μετά. Με κρατά ακόμη και δε το αφαιρώ, το γεγονός πως όπου ρώτησα μου είπαν να το αφήσω και να το συνδυάσω με ένα εξωτερικό για περισσότερο για ασφάλεια αν πάθει κάτι το ένα από τα δυο. Σήμερα το απόγευμα π.χ. που ρώτησα σε κατάστημα η πρόταση ήταν κάτι σα τη προηγούμενη αλλά το εσωτερικό να λειτουργεί ως μηχανικό και το εξωτερικό ως βιολογικό (αυτή τη πρόταση μου την έχουν κάνει στα περισσότερα καταστήματα).

Παιδιά να με συγχωρείτε αν γράφω και βλακείες αλλά το αντικείμενο είναι αρκετά δύσκολο (το γνωρίζετε καλύτερα από εμένα) τα καταστήματα, όπως στους περισσότερους χώρους, θέλουν ίσως μόνο να εισπράξουν, κι όσο ψάχνω μπερδεύομαι. Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάω σε κάποιο, σχετικά αξιόπιστο, εξειδικευμένο κατάστημα του χώρου και να πάρω ότι μου προταθεί, αλλά, ακόμα, προσπαθώ να μη το κάνω αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-09-12, 22:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katrampanelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κρατά ακόμη και δε το αφαιρώ, το γεγονός πως όπου ρώτησα μου είπαν να το αφήσω και να το συνδυάσω με ένα εξωτερικό για περισσότερο για ασφάλεια αν πάθει κάτι το ένα από τα δυο.σωστο ειναι αυτο.επισης αν το αφαιρεσεις χανεις την εγγυηση αποσο ξερω. Σήμερα το απόγευμα π.χ. που ρώτησα σε κατάστημα η πρόταση ήταν κάτι σα τη προηγούμενη αλλά το εσωτερικό να λειτουργεί ως μηχανικό και το εξωτερικό ως βιολογικό (αυτή τη πρόταση μου την έχουν κάνει στα περισσότερα καταστήματα).αυτο ειναι εντελως λαθος.τη φιλτρανση δεν μπορεις να τη χωρισεις γιατι και τα δυο φιλτρα θα φιλτραρουν το ιδιο νερο.και τα δυο φιλτρα θα δουλευουν και σαν μηχανικα και σαν βιολογικα,αλλα με το να εχεις τα υλικα χωρισμενα(μηχανικα στο ενα,βιολογικα στο αλλο)κανενα απτα δυο δεν θα δουλευει σωστα.τα "μηχανικα" υλικα κρατανε τα χοντρα σκουπιδια και μπαινουν πριν τα βιολογικα ωστε εκεινα να μενουν καθαρα, να μπορει να αναπτυχθει η βιολογια πανω τους και να δουλεψουν σαν βιολογικα υλικα.αρα η φαεινη ιδεα που εχουν οι περισσοτεροι οπως λες,ειναι μια μα...α

Παιδιά να με συγχωρείτε αν γράφω και βλακείες αλλά το αντικείμενο είναι αρκετά δύσκολο (το γνωρίζετε καλύτερα από εμένα) τα καταστήματα, όπως στους περισσότερους χώρους, θέλουν ίσως μόνο να εισπράξουν, κι όσο ψάχνω μπερδεύομαι. Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάω σε κάποιο, σχετικά αξιόπιστο, εξειδικευμένο κατάστημα του χώρου και να πάρω ότι μου προταθεί, αλλά, ακόμα, προσπαθώ να μη το κάνω αυτό.
μην το κανεις.οτι απορια εχεις ρωτα εδω και πηγαινε στα μαγαζια διαβασμενοςοι πετσοπαδες οι σωστοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου.γενικα ισχυει ο κανονας οτι στα πετσοπ πηγαινουμε μονο για να ψωνισουμε και οχι για να πληροφορηθουμε
παντως μην αγχωνεσαι,μεχρι τωρα εμενα μου φαινεται οτι καλα το πας.οτι απορια εχεις ρωτα εδω μεσα.θα εχεις οση βοηθεια θες αφου οι περισσοτεροι ειναι εδω μεσα γιατι γουσταρουν και δεν κερδιζει κανεις τιποτα(χρηματικα εννοω)θα σε βοηθησει πολυ να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.θα μαθεις πολλα πραγματα και μολις τα διαβασεις και παρεις μια γευση θα δεις πως θα σου φανει την επομενη φορα που πας σε πετσοπ και θακουσεις τους υπαλληλους να λενε μπουρδες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-09-12, 18:36
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τα υπομνήματα τα διαβάζω διαρκώς για να τα καταλάβω καλύτερα.

Μέτρησα το κουτί του εσωτερικού φίλτρου και είναι έξι λίτρα. 6% του όγκου λιγότερο, αναλογικά με τα 100 περίπου καθαρά που θα είναι το ενυδρείο, για τα ψαράκια δηλαδή. Αφού γι΄αυτά θέλω να το φτιάξω, ας έχουν τουλάχιστον το χώρο.
Σχετικά με τη διακοπή της εγγύησης αν αφαιρεθεί το φίλτρο η εγγύηση είναι διφορούμενη, κι όπως οι περισσότερες εγγυήσεις υπέρ της εταιρίας. Ειδικώς αναφέρει πως για περίπτωση σπασίματος του γυαλιού εγγύηση δεν ισχύει. ¶ρα τυπικά η εγγύηση καλύπτει μόνο ηλεκτρικά και πιθανή διαρροή, κι αυτό όχι εξ ολοκλήρου διότι αναφέρει.
"Η εγγύηση επίσης δεν ισχύει όταν το προϊόν παρουσιάζει μηχανικές βλάβες, οποιουδήποτε είδους, ιδιαίτερα θραύση γυαλιού." Απορία, η αστοχία στη κόλληση είναι μηχανική βλάβη;
Αν τώρα π.χ. στραβώσει η βάση για τα φώτα και ζητήσουν να δουν το ενυδρείο για να την αντικαταστήσουν χαλάλι τους.


Κοιτάζω προς τα σύνεργα ψαρέματος για πετονιά για να αρχίσω το ξήλωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-09-12, 19:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε το θεμα των εγγυησεων ειναι μεγαλη ιστορια στη χωρα μας δυστυχως.σε αλλες χωρες η εγγυηση καλυπτει ακομα και σπασιμο απο λαθος του χρηστη.και οταν δεν το καλυπτει υπαρχει η δυνατοτητα με εξτρα χρεωση να το καλυψει και αυτο.εδω κανουν οτι τους βολευει φυσικα γιατι ειμαστε λιγο "μπατε σκυλοι αλεστε" .
βεβαια αποσο ξερω στην περιπτωση του juwel,το θεμα με την αφαιρεση του φιλτρου ισχυει και εξω.αν δεν αφαιρεσεις το φιλτρο και υπαξει διαροη H juwel θα σε καλυψει σιγουρα.με τα υπολοιπα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.
παντως κιεγω το ειχα βγαλει απτο Juwel 60αρι μου το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-09-12, 21:51
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπόν αρκετά σας ζάλισα, αποφάσισα τι τελικά θα κάνω. Ξεκινώ από αύριο το μάζεμα κι ελπίζω σε λίγες ημέρες να έχω τις πρώτα αποτελέσματα και το επόμενο θέμα μου να είναι στις παρουσιάσεις ενυδρείων.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-09-12, 23:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντε καλογεμιστο και περιμενουμε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-09-12, 10:30
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Μια μικρή βοήθεια παιδιά. Χθες ξεκίνησα το ενυδρείο (περισσότερα σε δυο τρεις ημέρες που θα έχω παρατηρήσεις να γράψω) και διαπίστωσα ότι ο θερμοστάτης που έχει μέσα το rio δε κάνει ούτε για ζέσταμα φρουτόκρεμας.
Γνωρίζει κάποιον αν στη θέση/θήκη που έχει το rio 125 μπορώ να βάλω θερμοστάτη άλλης εταιρείας ή το έχουν φτιάξει έτσι ώστε να παίρνει μόνο της juwel. Αν ναι τότε να πάρω άλλης εταιρείας (ίσως και λίγα watt παραπάνω) για να μην έχω το άγχος αν θα έχει το νερό θερμοκρασία ή όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-09-12, 12:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν αναβει καθολου,η αργει να πιασει θερμοκρασια?παντως θελει αρκετες ωρες να πιασει θερμοκρασια την πρωτη φορα που τον αναβεις,το γραφει και στο manual αν θυμαμαι καλα καμια 10αρια ωρες τουλαχιστον.σιγουρα παντως δεν ειναι και τα καλυτερα θερμαντικα που υπαρχουν αλλα αν εχει σοβαρο προβλημα,θα μπορουσες να τον πας πισω,νομιζω το καλυπτει η εγγυηση ειδικα αν ειναι καινουριος.αν παρεις αλλον,θα πρεπει να παρεις καποιον σε αναλογες διαστασεις με αυτον που εχεις,ωστε να χωραει στο φιλτρο και να μπορει να τον πιασει το πλαστικο "δαχτυλιδι" που δινει η juwel.εκτος αν δεν τον βαλεις μεσα στο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-09-12, 21:20
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ομολογώ ότι βιάστηκα.
Λειτουργεί, αν και δεν έχει κανένα ενδεικτικό λαμπάκι ότι είναι σε λειτουργία , και πέρα από τη, δικαιολογημένα, αργή απόδοση για πρώτη φορά που λειτούργησε τα κατάφερε να φέρει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία.
Μόνο που για να φέρει το νερό στους 27 βαθμούς θα πρέπει να είναι ρυθμισμένος στους 28 κάτι που δε δείχνει να είναι και τόσο πρόβλημα.
Θα τηλεφωνήσω αύριο στο κατάστημα που τον αγόρασα περισσότερο για να ρωτήσω για το λαμπάκι λειτουργίας που υποτίθεται ότι έχει.
Αν πάρω άλλον (είναι πιθανό, για να τον έχω σα ρεζέρβα) θα ψάξω να ταιριάζει και να χωρά μέσα στο φίλτρο μια και αφού το κράτησα το εσωτερικό τουλάχιστον να μην έχω κι άλλα πράγματα να κρέμονται μέσα στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-09-12, 00:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειχα ενα juwel που δεν αναβε το λαμπακι και μου το αντικατεστησαν αφου ηταν μεσα στην εγγυηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιλογή ενυδρείου Nikos3 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 4 10-01-12 09:54
Βοήθεια με επιλογή ph controller nicpapa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-09-11 18:23
Βοήθεια σε επιλογή ενυδρείου. mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-04-11 14:11
Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-02-04 03:15
βοήθεια στην επιλογή pavloukos Malawi 9 13-01-03 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07167 seconds with 15 queries