Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-04, 11:51
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή ΤΙ ΦΥΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ???

Φίλοι μου γεια σας. Γνωρίζω πως οι ερωτήσεις που θα σας κάνω σίγουρα υπάρχουν κάπου απαντημένες αλλά για να τις εντοπίσω όλες σίγουρα θα χρειαστώ κάποιες εβδομάδες οπότε ελπίζω στην ανεκτικότητά σας και στην προθυμία σας για βοήθεια. Θέλω να μου προτείνετε κάποια φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, τι λίπασμα να πάρω, κάθε πότε να το χρησιμοποιώ καθώς και ότι άλλο νομίζετε πως θα με βοηθήσει, ώστε να μπορώ κάποια στιγμή να απολαμβάνω και το δικό μου ενυδρείο όπως απολαμβάνω και τα δικά σας. Δυστυχώς έχω μόνο χαλίκι (χαλαζία διάμετρος 5-6mm και βάθος 6cm) χωρίς υπόστρωμα και δεν έχω συσκευή CO2. τα φυτά που έχω είναι Microsorium Pteropus και Anubias πάνω σε ξύλα, Ceratophyllum demersum να επιπλέει και ένα Crinum Thaianum στο χαλίκι. Δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες χρειάζεστε για να μου απαντήσετε αλλά εδώ θα είμαι για να δίνω ότι πληροφορία χρειάζεστε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-04, 12:07
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

1. http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397
2. άσε το λίπασμα για την ώρα. Αν αποκτήσεις μεγαλύτερη εμπειρία και δεις ότι τα φυτά σου το χρειάζονται τότε προχωράς.
3. πες μας λίγο για τον φωτισμό σου. Τα φυτά του παραπάνω topic δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις αλλά δεν αγαπούν και το σκοτάδι.

Καλή επιτυχία
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-04, 12:09
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

ΔΕΞΑΜΕΝΗ: 80*35*40=112l
ΦΩΤΙΣΜΟΣ: ARCADIA FRESH WATER 18W & ARCADIA ORIGINAL TROPICAL 18W
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-04, 13:00
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη, τα watt που έχεις επαρκούν για να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων. Αντίστοιχο άρθρο υπάρχει στο 2ο τεύχος του περιοδικού του συλλόγου - "Ενυδρείο" - και σου συνιστώ να το διαβάσεις.
Επίσης τα φυτά που αναφέρονται στο τοπικά που παρέθεσε ο "Harris" είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου. Εγώ έχω δοκιμάσει σε ενυδρείο με αντίστοιχο φωτισμό το είδος της Vallisneria Spiralis και είχα πολύ καλά αποτελέσματα, είναι και πολύ ωραίο για φόντο. Ακόμα μπορείς να δοκιμάσεις και Vesicularia Dubyana (Java Moss) η οποία είναι πολύ εύκολη και όμορφη.
Αν και δεν είναι απαραίτητα τα λιπάσματα σε ένα τέτοιο ενυδρείο μπορείς να χρησιμοποιείς τις ειδικές ταμπλέτες που κυκλοφορούν από πολλές εταιρίες οι οποίες βοηθούν σημαντικά την ανάπτυξη κάποιων φυτών αλλά με προσοχή και όχι με υπερβολή.
Το μόνο που σίγουρα θα σε βοηθήσει στο ξεκίνημα σου είναι το διάβασμα και η μελέτη του τι θες να κάνεις και πως θα το κάνεις.
Τσέκαρε και αυτό μπορεί να σε βοηθήσει http://www.aquaticplantcentral.com/forum/plantindex.php
Και ότι άλλο θες εδώ είμαστε.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03162 seconds with 14 queries