Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-10-10, 04:43
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή Αποριες-Αρχαριος

Δεν ξερω πως να ξεκινησω γιατι εχω να πω πολλα.
Ας κανω μια περιληψη των αποριων μου.
Καταρχην καλησπερα και συγχαρητηρια για το υπεροχο,κατατοπιστικοτατο και χρησιμο φορουμ.Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα μ ενα ενυδρειο 54 λιτρων(πριν 6-7 χρονια) αποφασισα να επιστρεψω και να σας γραψω εχοντας διαβασει τους τελευταιους τρεις μηνες σχεδον ολο το φορουμ οσο αφορα το στρωσιμο,την ψαροσυνθεση,τα ευκολα και δυσκολα φυτα κλπ κλπ.Με το προηγουμενο ενυδρειο ειχα πληρη απογοητευση καθοτι δεν ηξερα τιποτα και τωρα εχω καταλαβει οτι το petshop που ψωνιζα απλα με κοροιδευε.
Αυτες τις μερες θα κανω αγορα ενυδρειου 100 λιτρων περιπου με φωτισμο δυο λαμπες Τ8 οπως μου ειπε ο υπαλληλος και εναν θερμοστατη.
Πριν αρχισω τις δικες μου αποριες να σας πω το εξης.Μ ενδιαφερει το ενυδρειο μου να ειναι πυκνοφυτεμενο,κοινωνικο μα πανω απ ολα YΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.Πρωτα μ ενδιαφερουν αυτα και σε τελευταιο σταδιο αν θα ειναι ομορφα τα ψαρια μου.
Για να πω και τι μου αρεσει παντως θα προτιμουσα ενα συνυασμο απο αρλεκινους και γατοψαρα,μιας και οι συνθηκες του νερου ειναι πανω κατω ιδιες.Γενικοτερα τα κοπαδοψαρα με εχουν τραβηξει πιο πολυ.Εχω διαβασει βεβαια οτι δεν ενδεικνειται τοσο για αρχαριους αφου απαιτουν χαμηλο PH καθως και συσκευη αντιστροφης οσμωσης(ειναι λιγο ακριβη που ρωτησα(100ευρω?)).Αν ξεκινησω με guppys(αφου ειναι για αρχαριους) με τι αλλο θα μπορουσα να τα συνδυασω..
Επισης εχω αποφασισει να αγορασω εξωτερικα φιλτρο και εδω θελω τη βοηθεια σας να μου προτεινετε καποια.
Οσο αφορα τα φυτα,επειδη ειδα μια λιστα με ευκολα θα χρειαστω και υποστρωμα?Θα χρειαστω και CO2?o φωτισμος ποσο σημασια εχει.?Σ αυτα εχω μπλεχτει λιγο.Νομιζω τα φυτα μπορω να τα βαλω απο την πρωτη μερα σωστα..?

Τελος εδω παραγγειλει απο ebay τα υγρα τεστ της ΑPI και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας και σορρυ αν φανηκα κουραστικος.\

Κωστας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-10-10 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #181  
Παλιά 01-12-10, 21:50
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εννοεις οτι ειναι δυσκολο να ριξεις την τιμη του ph.με συσκευη οσμωσης δεν συμπληρωνω ενα 30% με νερο οσμωσης.?

εκτος απο ζωοτοκα τι αλλο μπορω να βαλω..νομιζω ειναι πολυ λιγες οι επιλογες μου.
-------------------------
εκτος απο τα παραπανω αν μπορει καποιος να απαντησει εσκασε κι αλλη απορια.
τα ψαρια φαινονται να ειναι οκ χωρις να ειμαι εμπειρος αλλα ολη την ωρα φτανουν στο τζαμι και ανεβοκατεβαινουν πανω κατω..μια απο τη μερια και μια απο την αλλη..οχι παντα

α ξεχασα να πω..τωρα μετραω αμμωνια 0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 01-12-10 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 02-12-10, 10:12
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ANTE αφου το εστρωσες καλογεμιστο

εγω αυριο θα παρω τα τεστακια....

γιατι θες να κατεβασεις το ph σου εχεις τοσες πολλες επιλογες για ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 02-12-10, 10:50
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εκτος απο guppy κλπ δηλαδη ζωοτοκα τι αλλο εχω..?
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 02-12-10, 12:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο guppy κλπ δηλαδη ζωοτοκα τι αλλο εχω..?
Βαλε εντλερ ειναι πανεμορφα,οχι ομως μαζι με γκαπι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 02-12-10, 17:40
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

ok και για τα εντλερς ξερω.σ ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα προτιμαω κατι διαφορετικο και κυριως κοπαδοψαρα που να κανουν για τα λιτρα μου οπως πχ αυτα.(zebrafish, Danio rerio).
παραπανω ρωτησα πως θα επιτυχω χαμηλωμα του PH(απιονισμενο η αντιστροφη οσμωση) και σε τι ποσοστο αφου θα πρεπει να μειωνεται το ph σταδιακα.
-------------------------
εκτος απο τα παραπανω κι αλλη απορια.αυριο θα προχωρησω σε αλλαγη νερου καθ οτι περασε μια εβδομαδα που εβαλα ψαρια.
1)επειδη τις αλλαγες θα τις κανω με κουβα πως θα υπολογισω ακριβως ποσο αντιχλωριο χρειαζεται(δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι ο κουβας) και επισης πως θα ρυθμισω τη θερμοκρασια.με το χερι μου και στο περιπου.?
2)θα καθαρισω και το βυθο λιγο με σκουπα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει να ακουμπαει ο κυλινδρος στο χαλικι η οχι.ο kingrim μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα αναρωτιεμαι πως θα σηκωθει η ΄΄βρωμα΄΄ αφου δεν θα ακουμπαει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 02-12-10 στις 17:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 02-12-10, 20:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
1)επειδη τις αλλαγες θα τις κανω με κουβα πως θα υπολογισω ακριβως ποσο αντιχλωριο χρειαζεται(δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι ο κουβας) και επισης πως θα ρυθμισω τη θερμοκρασια.με το χερι μου και στο περιπου.?
Αν εχεις καπου να ακουμπησει ο κουβας ψηλα και να βαλεις μεσα ενα λαστιχακι απο αεραντλια (με αναρροφηση), θα ειναι καλα να γινει αργα η αλλαγη.
Αντιχλωριο για τα λιτρα του νερου της αλλαγης μονο.
Αν θελεις να ελεγξεις θερμοκρασια στο νερο αλλαγης βγαλε το θερμομετρο (βυθιζομενο εχεις πιστευω) και βαλτο στον κουβα για 2-3 λεπτα.
Αν ομως γεμισεις τον κουβα μερικες ωρες πριν την αλλαγη, βαλεις μια αεραντλια και ερθει το νερο σε θερμοκρασια δωματιου, θα εισαι μια χαρα για την αλλαγη.
Να μη πεσει πανω απο 2 (3 max) βαθμους η θερμοκρασια μετα την αλλαγη και οχι αποτομα.
Αν κανεις 30% αλλαγη μπορει να ειναι και 6-7 βαθμους πιο κρυο το νερο της αλλαγης (ετσι δεν θα πεσει πανω απο 2-3 βαθμους η θερμοκρασια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 02-12-10, 21:09
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
ok και για τα εντλερς ξερω.σ ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα προτιμαω κατι διαφορετικο και κυριως κοπαδοψαρα που να κανουν για τα λιτρα μου οπως πχ αυτα.(zebrafish, Danio rerio).
παραπανω ρωτησα πως θα επιτυχω χαμηλωμα του PH(απιονισμενο η αντιστροφη οσμωση) και σε τι ποσοστο αφου θα πρεπει να μειωνεται το ph σταδιακα.
-------------------------
εκτος απο τα παραπανω κι αλλη απορια.αυριο θα προχωρησω σε αλλαγη νερου καθ οτι περασε μια εβδομαδα που εβαλα ψαρια.
1)επειδη τις αλλαγες θα τις κανω με κουβα πως θα υπολογισω ακριβως ποσο αντιχλωριο χρειαζεται(δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι ο κουβας) και επισης πως θα ρυθμισω τη θερμοκρασια.με το χερι μου και στο περιπου.?
2)θα καθαρισω και το βυθο λιγο με σκουπα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει να ακουμπαει ο κυλινδρος στο χαλικι η οχι.ο kingrim μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα αναρωτιεμαι πως θα σηκωθει η ΄΄βρωμα΄΄ αφου δεν θα ακουμπαει.
για την πρωτη ερωτηση που κανεις εφοσον ξερεις ποσο αντιχλωριο πρεπει να ριξεις για ολο το ενυδρειο υπολογισε ποσο πρεπει να ριξεις περιπου για το 30 τις εκατο που θα αλλαξεις....σωστο δεν ειναι αυτο που λεω?
ριχνεις την ποσοτητα που πρεπει και μετα συμπληρωνεις και το υπολοιπο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 02-12-10, 21:32
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

οκ σπυρο μια απορια
1)αν βαλω πιο ζεστο νερο 25-26-27 βαθμους παραδειγμα ειναι πιο ασφαλες αυτη η αλλαγη?η μπορει να στρασερει και τα ψαρια
2)επειδη για να αλλαξω το 30% θα χρειαστω 3-4 κουβαδες να υποθεσω οτι καθε φορα θα ριξω και το καταλληλο αντιχλωριο..?
3)επειδη οπως σου ειπα σκεφτομαι να χαμηλωσω σταδιακα το ph(και επειδη τα μολυ αντεχουν μεχρι 7-7,5 να ριξω και τρια τεσσερα λιτρα απιονισμενο.και μετα σκεφτομαι τι ψαρια θα βαλω.αν ναι αντιχλωριο δεν χρειαζεται?
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 02-12-10, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ σπυρο μια απορια
1)αν βαλω πιο ζεστο νερο 25-26-27 βαθμους παραδειγμα ειναι πιο ασφαλες αυτη η αλλαγη?η μπορει να στρασερει και τα ψαρια
2)επειδη για να αλλαξω το 30% θα χρειαστω 3-4 κουβαδες να υποθεσω οτι καθε φορα θα ριξω και το καταλληλο αντιχλωριο..?
3)επειδη οπως σου ειπα σκεφτομαι να χαμηλωσω σταδιακα το ph(και επειδη τα μολυ αντεχουν μεχρι 7-7,5 να ριξω και τρια τεσσερα λιτρα απιονισμενο.και μετα σκεφτομαι τι ψαρια θα βαλω.αν ναι αντιχλωριο δεν χρειαζεται?
Οσο πιο κοντα ειναι ειναι ηθερμοκρασια τοσο το καλυτερο, αν και για τα περισσοτερα ψαρια το πιο δροσερο νερο ωθει σε αναπαραγωγη.

Θα προτεινα για να μη παιδευεσαι να παρεις ενα βαρελακι για ελιες 40-50 λιτρα να προετποιμαζεις ανετα το νερο εκει. (αν θελεις να σου πω απο που στελει ΠΜ)
Μετα με μια καταλληλη αντλια και αλφαδολαστιχο (διαφανες) να ανεβαζεις το νερο ανετα στο ενυδρειο.
Δες εδω και μια πατεντα για υεκολες αλλαγες που μπορει να γινει με το εξωτερικο σου φιλτρο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Οχι, αν δεν αλλαξεις ψαρια μη το μαλακωσεις το νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
νεο ενυδρειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες ενος αρχαριου Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-12-09 20:04
Αποριες αρχαριου... harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-10-09 00:16
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05226 seconds with 16 queries