Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).¶μμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #421  
Παλιά 16-11-08, 02:09
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τις απαντήσεις που σου έχουν δώσει όλοι και έχουν να κάνουν με το πως θα στρώσεις το ενυδρείο σου αλλά και πως θα το στήσεις σίγουρα το επόμενο ποστ θα είναι η παρουσίαση του ενυδρείου σου χωρίς προβλήματα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 16-11-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

λοιπόν αθέτησα την υπόσχεσή μου.
Το ενυδρείο με no2:0 no3:40 nh3/4:λιγο πανς απο 0
Πρόσθεσα χθες ενα χρυσοψαρο που το πήρα για να στρώσω αλλα και παράλληλα να το βάλω στην λίμνη του θείου μου.Πρέπει να έχει στρώσει!!!
Έφτιαξα το τελικό aquascape και τώρα καθαρίζω και τα σαλιγγάρια.
Σας ευχαριστώ παιδιά!!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 16-11-08, 12:02
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τρία πουλάκια κάθονταν σε μια ψιλή ραχούλα!
good wines westie.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 16-11-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τι έγινε;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 16-11-08, 12:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σπυρο αν οι μετρησεις ειναι σωστες....τοτε το ενυδρειο σου εχει στρωσει....

καθαρισε τα σαλιγκαρια λοιπον και αφου τα βαλεις ..κανε μια αλλαγη νερου να κατεβουν λιγο τα νιτρικα....τσεκαρε θερμοκρασιες.. και μετρησεις παραμετρων νερου ξανα (σκληροτητες κ.τ.λ.)...και αν ειναι σωστες για τα ψαρακια που θες ..αγορασε τα ψαρακια ..βγαλε το χρυσοψαρο και βαλε τα ψαρακια.....πανε το χρυσοψαρο αμεσα στη λινη του θειου...(ολο το σοι με το χομπυ??) και παρατηρησε τα αν ολα βαινουν καλως....

οταν επελθει η δευτερα παρουσια...εεε...συγνωμη η σταθεροτητα στο ενυδρειο ηθελα να πω (χιουμορ.. μη θυμωσεις )...βγαλε μερικες φωτο και παρουσιασε μας το ενυδρειο σου...

αντε περιμενω να μας εκπληξεις!!

υ.γ. χρονο να στησεις κι αλλα ενυδρεια εχεις πολυ...ολη τη ζωη μπροστα σου....για την ωρα εστιασε την προσοχη σου σε αυτο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 16-11-08, 12:28
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Βρε westie...θεωρείς ότι αυτό που έκανες είναι κίνηση σωστού χομπίστα?Ευτυχώς που δεν έχεις αμωνία αλλά αν είχες γιατί να την έτρωγε στην μάπα το χρυσόψαρο ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι...
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 16-11-08, 15:01
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τα ψαρια θα τα καθηστερήσω λίγω ακόμα ωστε να δω τι γίνεται.
Παντως το χρυσόψαρο μια χαρά ειναι.Ενυδρειο στρωμένο.Κατάφερα και εριξα την θερμοκρασία στους 19 βαθμούς.Επειδή είναι σχετικά μεγάλο το ήθελε ο θείος μου ενω στην Μεσσηνία δεν έχει βρεί.Ευχαριστώ και παλι!!!
-------------------------
Κατα δασκάλου Πάνου:απαντήσεις στα ερωτήματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο αν οι μετρησεις ειναι σωστες....τοτε το ενυδρειο σου εχει στρωσει.... ειναι σύγουρες οι μετρήσεις ενω παράλληλα μετρήσα και με στικς

καθαρισε τα σαλιγκαρια λοιπον και αφου τα βαλεις ..κανε μια αλλαγη νερου να κατεβουν λιγο τα νιτρικα....τσεκαρε θερμοκρασιες.. και μετρησεις παραμετρων νερου ξανα (σκληροτητες κ.τ.λ.)...και αν ειναι σωστες για τα ψαρακια που θες ..αγορασε τα ψαρακια ..βγαλε το χρυσοψαρο και βαλε τα ψαρακια.....πανε το χρυσοψαρο αμεσα στη λινη του θειου...(ολο το σοι με το χομπυ??) και παρατηρησε τα αν ολα βαινουν καλως.... επεισα τον θείο μου να φτιάξει λίμνη ωστε να αρέσει και στους δικούς μου να φτιάξουμε και εμείς!!!

οταν επελθει η δευτερα παρουσια...εεε...συγνωμη η σταθεροτητα στο ενυδρειο ηθελα να πω (χιουμορ.. μη θυμωσεις )...βγαλε μερικες φωτο και παρουσιασε μας το ενυδρειο σου... μην ανησηχείς δάσκαλε δεν θυμώνω

αντε περιμενω να μας εκπληξεις!! me to!

υ.γ. χρονο να στησεις κι αλλα ενυδρεια εχεις πολυ...ολη τη ζωη μπροστα σου....για την ωρα εστιασε την προσοχη σου σε αυτο!!!
θα το λάβω υπόψην μου δάσκαλε!!!
-------------------------
Κατα Αλεξάνδρου:απαντήσεις στα ερωτήματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε westie...θεωρείς ότι αυτό που έκανες είναι κίνηση σωστού χομπίστα? το ενυδρείο είναι στρωμενο Αλεξανδρε.Του ρυθμισα και την θερμοκρασία για να νιώνει άνετα αυτές τις μέρες που θα μείνει ενω παραλληλα δεν το ταιζω συχνα λογο οτι φοβάμαι οτι θα ανεβεί η αμμωνία αλλα σήμερα εφαγε με ευχαριστηση tubifex(ξερω οτι μπορεί αυτα του σκουλήκια να εχουν ασθένειες αλλα δεν εχεει εμφανιστεί πρόβλημα στα ψάρια μου μεχρι τώρα). Ευτυχώς που δεν έχεις αμωνία αλλά αν είχες γιατί να την έτρωγε στην μάπα το χρυσόψαρο ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι...
εντάξει υπάρχουν.Αλλα νομίζω πως το ψαράκι είναι υγιες αφού και τρώει την τροφή και είναι ενεργητικο και μου εχει φάει οτι φυτό είχα ριξει μεσα.


Ερώτηση προς ολους:Να αρχίσω να ρίχνω το tanganyika buffer ωστε να ανεβάσω το ph?
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 16-11-08 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 16-11-08, 15:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα δασκάλου Πάνου:απαντήσεις στα ερωτήματα

θα το λάβω υπόψην μου δάσκαλε!!!
τι δασκαλος??....βρε εγω ειμαι συμμαθητης σου....αντε επιμελητης...(μη ξεχνας εχουμε και την ιδια ηλικια...)
δασκαλοι σου εδω ηταν ο χοντρος και ο θανασης που σε δασκαλεψαν αρκετα...και οσοι σε βοηθησαν εδω μεσα.....αν μιλησουμε και για διευθυντες-γυμνασιαρχες ...μεχρι τον υπουργο παιδειας....εχουμε πολλους εδω μεσα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 16-11-08, 17:34
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ok.
Να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερούνα ρίξω και τα νιτρικά;
Α και με προβληματιζει ηεισαγωγή των ψαριών στο ενυδρείο μου.
Χθες που εβαλα το χρυσόψαρο,το τοποθέτησα στο 8λιτρο ενυδρειάκι με νερό απο την σακούλα που βρισκόταν και έβαλα τους σωλήνες αλλαγής νερου και τοποθέτησα ενα σφουγγαράκι στην άκρη ωστε να βγαίνει το νερό αργά.Να κάνω αυτό ή να κάνω απλή προσαρμογή;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 16-11-08, 17:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα μπρουσες να αλλαξεις το 50% και να κατεβασεις τα νιτρικα στα 20....

η προσαρμογη που λες με το νερο να πεφτει σιγα σιγα εναι προτιμοτερη...ομως προσοχη να εχεις και την ιδια θερμοκρασια πριν ριξεις τα ψαρακια μεσα..

περιττο να παω οτι με το μπαινουν ψαρια...εχεις ξεχασει την αμμωνια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #431  
Παλιά 16-11-08, 18:58
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπρουσες να αλλαξεις το 50% και να κατεβασεις τα νιτρικα στα 20....

η προσαρμογη που λες με το νερο να πεφτει σιγα σιγα εναι προτιμοτερη...ομως προσοχη να εχεις και την ιδια θερμοκρασια πριν ριξεις τα ψαρακια μεσα.. ok.Θα βάλω την σακούλα και μέσα στο ενυδρείο για κανα 15λεπτο ωστε να το

περιττο να παω οτι με το μπαινουν ψαρια...εχεις ξεχασει την αμμωνια...
για αρχάριο με περνάς


ευχαριστώ!!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05745 seconds with 16 queries