Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-05-13, 15:57
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, κατ αρχας δε χρειαζεσαι ουτε μικρες καραντινες ουτε τιποτα αλλο απο ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
Με αυτο εννοω:

1. ΧΑΜΗΛΗ ροη
2. σταδιακο χαμηλωμα σκληροτητας
3. σταδιακο χαμηλωμα ph
4. προσθηκη catappa
5. χαμηλο φωτισμο
6. πολυ λιγο ταισμα (σχεδον καθολου) με πολυ καλη ποιοτητα τροφης υψηλης περιεκτικοτητας σε ζωικες πρωτεινες (ισως κατεψυγμενα ή μια πολυ καλη staple food)
7. ηρεμια



Αν η αλλαγη δεν επεφερε δραματικη αλλαγη συνθηκων ισως δε φταιει αυτο.
Το φιλτρο σε αυτα τα λιτρα σιγουρα δε φταιει αν πλυθηκε, εκτος κι αν ταιζεις με τη σεσουλα

Η περιπτωση ειναιο πολυ δυσκολη, αλλα ΙΣΩΣ και να ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που η κατασταση σωζεται, φτανει να φτιαξεις τις συνθηκες σου, και να τις κρατησεις επειτα ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑΘΕΡΕΣ
-------------------------
ΥΓ Να προετοιμαζεις το νερο των αλλαγων σου για τουλαχιστο 24 ωρες και μπορεις να αποφυγεις το αντιχλωριο.
Γενικα μη ριχνεις καμια χημικουρα μεσα στο νερο σου, εκτος απο φυσικα υλικα (τυρφη, καταππα κτλ)
καλο ειναι επισεις να προμηθευτεις μια οσμωση
Η ροη ειναι χαμηλη φιλε μου. Εβγαλα την 1 λαμπα και εχει μενει μονο μια οποτε επεσε ο φωτισμος και παει και χωνεται μεσα στα φυτα(Ανουμπιας νμζ τα λενε). Να σε ρωτησω μονο που μπορω να βρω τα φαρμακα που ανεφερες για το ph,σκληρωτητα και catappa. Αν τα ζητησω με αυτα τα ονοματα θα τα βρω? Επισης πιο πανω ενα μελος μου ανεφερε για τις αγγελιες . Αξιζει ή καλυτερα απο πετ σοπ? Αυτη τη στιγμη εχω μονο 2 μπουκαλακια της sera κιτρινα οπως ειπα στην αρχη. To ενα ειναι μπλε και γραφει βελτιωτικο νερου και το αλλο κοκκινο και γραφει υγρο βιολογικο υλικο φιλτρου. Αυτα χρησιμοποιω απο την αρχη που πηρα το ενυδρειο. Τι αλλο θελω για να σωσω το ψαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-05-13, 16:24
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, κατ αρχας δε χρειαζεσαι ουτε μικρες καραντινες ουτε τιποτα αλλο απο ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
Με αυτο εννοω:

1. ΧΑΜΗΛΗ ροη
2. σταδιακο χαμηλωμα σκληροτητας
3. σταδιακο χαμηλωμα ph
4. προσθηκη catappa
5. χαμηλο φωτισμο
6. πολυ λιγο ταισμα (σχεδον καθολου) με πολυ καλη ποιοτητα τροφης υψηλης περιεκτικοτητας σε ζωικες πρωτεινες (ισως κατεψυγμενα ή μια πολυ καλη staple food)
7. ηρεμια



Αν η αλλαγη δεν επεφερε δραματικη αλλαγη συνθηκων ισως δε φταιει αυτο.
Το φιλτρο σε αυτα τα λιτρα σιγουρα δε φταιει αν πλυθηκε, εκτος κι αν ταιζεις με τη σεσουλα

Η περιπτωση ειναιο πολυ δυσκολη, αλλα ΙΣΩΣ και να ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που η κατασταση σωζεται, φτανει να φτιαξεις τις συνθηκες σου, και να τις κρατησεις επειτα ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑΘΕΡΕΣ
-------------------------
ΥΓ Να προετοιμαζεις το νερο των αλλαγων σου για τουλαχιστο 24 ωρες και μπορεις να αποφυγεις το αντιχλωριο.
Γενικα μη ριχνεις καμια χημικουρα μεσα στο νερο σου, εκτος απο φυσικα υλικα (τυρφη, καταππα κτλ)
καλο ειναι επισεις να προμηθευτεις μια οσμωση
πολύ σωστά σε ότι αφορά τις κατάλληλες συνθήκες για τον μονομάχο.
τώρα που είναι σ αυτή την κατάσταση δεν πιστεύεις πως πρέπει να ακολουθήσει κάποια θεραπευτική αγωγή?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-05-13, 16:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ σωστά σε ότι αφορά τις κατάλληλες συνθήκες για τον μονομάχο.
τώρα που είναι σ αυτή την κατάσταση δεν πιστεύεις πως πρέπει να ακολουθήσει κάποια θεραπευτική αγωγή?

τι θεραπεια για dropsy?
το dropsy ειναι συμπτωμα οργανισμου που εχει καταρρευσει (μαλλον απο ασθενεια, αλλα ΙΣΩΣ εδω λογο καποιων λαθος συνθηκων η καποιου συνδυασμου παραγοντων)...
Ενα γενικης φυσεως απολυμαντικο οπως το esha2000 που προταθηκε μπορει να χρησιμοποιηθει και σε μεγαλο ενυδρειο (ετσι κι αλλιως σε 100+ λιτρα και με σκοτωμενη βιολογια δεν εχει να φοβηθει για το φιλτρο, οποτε καλυτερα να ειναι ανετος μπας και ...)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροη ειναι χαμηλη φιλε μου.
και ετσι να μεινει

Παράθεση:
Εβγαλα την 1 λαμπα και εχει μενει μονο μια οποτε επεσε ο φωτισμος και παει και χωνεται μεσα στα φυτα(Ανουμπιας νμζ τα λενε).
οι ανουμπιες δεν προσφερουν και πολλα, καλυτερα βρες κερατοφυλο και αλλα φυτα ευκολα και κατα προτιμηση επιφανειας.
Μεχρι τοτε κανε και καμια πατεντα με κανενα πλαστικο ποτηρακι στην επιφανεια απο αυτα των καφετεριων που επιπλεουν ωστε να εχει σκιες.
Επισεις καλο ειναι να εχεις φυτα με πλατια φυλα ωστε να καθεται πανω τους

Παράθεση:
Να σε ρωτησω μονο που μπορω να βρω τα φαρμακα που ανεφερες για το ph,σκληρωτητα και catappa. Αν τα ζητησω με αυτα τα ονοματα θα τα βρω?
προσωπικα ΔΕΝ ανεφερα ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ φαρμακο, ουτε χημικο (αντιθετα σου ειπα να προετοιμαζεις το νερο σου ωστε να αποφυγεις ακομα και το αντιχλωριο).
Το νερο το μαλακωνουμε με τυρφη η με οσμωση(συνθ\ηθως και με τα δυο)
για καταππα βαλε αγγελια

Παράθεση:
Επισης πιο πανω ενα μελος μου ανεφερε για τις αγγελιες . Αξιζει ή καλυτερα απο πετ σοπ?
σε emergency περιπτωσεις ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ τιποτα απο petshop αν μπορεις να το βρεις απο συγχομπυστα...
εν καιρω ειρηνης θα αναλυσουμε τους λογους...


Παράθεση:
Αυτη τη στιγμη εχω μονο 2 μπουκαλακια της sera κιτρινα οπως ειπα στην αρχη. To ενα ειναι μπλε και γραφει βελτιωτικο νερου και το αλλο κοκκινο και γραφει υγρο βιολογικο υλικο φιλτρου. Αυτα χρησιμοποιω απο την αρχη που πηρα το ενυδρειο.
το δευτερο ειναι για ξεματιασμα η για σαπουνοφουσκες αν προσθεσεις λιγο AVA.
Προσωπικα ουτε το πρωτο θα χρησιμοποιουσα (οπως και γενικα δε χρησιμοποιω χημικες μαλ....ες)


Παράθεση:
Τι αλλο θελω για να σωσω το ψαρι?
Κοιτα, η αληθεια ειναι πως το ψαρακι πολυ δυσκολα σωζεται, αλλα οπως και να χει πρεπει να το παλαιψεις.
Το μονο που χρειαζεται ειναι σωστες συνθηκες και απολυτα σταθερη θερμοκρασια. Απο κει και περα αν εχει θεληση για ζωη εχει ΙΣΩΣ καποιες πιθανοτητες να την παλαιψει.
Επειδη διακρινεται ΜΑΛΛΟΝ και καποιο finrot (χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος ) θα προτεινα θεραπεια με melafix + pimafix (που ειναι φυσικα εκχυλισματα βοτανων ) ή με esha2000 που προταθηκε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-05-13 στις 16:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-05-13, 20:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εγώ πάντως συνεχίζω να επιμένω (κι ας γίνω γραφικος) για αντιχλώριο!

Θεωρώ αδύνατο ο φιλος μας να πάει τόσο σύντομα, από το ένα άκρο (χάλια συνθηκες νερού) στο τέλειο (ιδανικές συνθήκες νερού)

Μακάρι στο μέλλον να βελτιώσει τα πάντα, αλλά όσο κάνει αλλαγές νερου με λάθος θερμοκρασία και χωρίς αντιχλώριο, τόσο ο οργανισμός του μονομάχου να αδυνατίζει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-05-13, 21:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως συνεχίζω να επιμένω (κι ας γίνω γραφικος) για αντιχλώριο!

Θεωρώ αδύνατο ο φιλος μας να πάει τόσο σύντομα, από το ένα άκρο (χάλια συνθηκες νερού) στο τέλειο (ιδανικές συνθήκες νερού)

Μακάρι στο μέλλον να βελτιώσει τα πάντα, αλλά όσο κάνει αλλαγές νερου με λάθος θερμοκρασία και χωρίς αντιχλώριο, τόσο ο οργανισμός του μονομάχου να αδυνατίζει
+1
αν και δεν ειναι αδυνατο,αλλα χρειαζεται διαβασμα για να καταλαβαινεις τι κανεις και γιατι.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-05-13, 21:51
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
αν και δεν ειναι αδυνατο,αλλα χρειαζεται διαβασμα για να καταλαβαινεις τι κανεις και γιατι.
Συνφωνω. Την επομενη φορα που θα μου φερουν ψαρακι να φροντησω θα διαβασω πρωτα γι αυτο. Δυστηχως φιλε μου το ψαρι μου το εδωσαν σε εναν γαμο που ειχα παει ενως φιλου και αναγκαστηκα να το φροντησω. Το ληπιθηκα μεσα στη γυαλλα και το εβαλα σε μεγαλυτερο μερος. Δε μου αρεσει να τον βλεπω ετσι. Βασικα , δεν συνηθιζω να βλεπω ψαρια σε τετοια κατασταση γι αυτο ηρθα ως εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-05-13, 21:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σήμερα πως το βλέπεις?
δεν είναι σωστό να προσφέρονται ζωντανά ως δώρο. εσύ είσαι ευσυνείδητος και το φρόντισες. μπορούσες κιόλας. κάποιος άλλος ίσως είναι αδιάφορος ή δεν μπορεί να μπει σε διαδικασία ενυδρείων κτλ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-05-13, 22:01
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
σήμερα πως το βλέπεις?
δεν είναι σωστό να προσφέρονται ζωντανά ως δώρο. εσύ είσαι ευσυνείδητος και το φρόντισες. μπορούσες κιόλας. κάποιος άλλος ίσως είναι αδιάφορος ή δεν μπορεί να μπει σε διαδικασία ενυδρείων κτλ.
Tο ψαρι ειναι στην ιδια περιπτωση. Ουτε χειροτερευει,ουτε καλυτερευει. Βεβαια παρατηρησα οτι μπορει και κινηται με ανεσει. Αυτη τη στιγμη ειναι μεσα σε εναν κορμο που τον εχω καλυψει γυρω γυρω με φυτα. Καποιες φορες τον βλεπω στην επιφανεια και κολυπαει,αλλες κρυμενο. Κανει πολλα .
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-05-13, 22:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως συνεχίζω να επιμένω (κι ας γίνω γραφικος) για αντιχλώριο!

Θεωρώ αδύνατο ο φιλος μας να πάει τόσο σύντομα, από το ένα άκρο (χάλια συνθηκες νερού) στο τέλειο (ιδανικές συνθήκες νερού)


Σακη σε καμια περιπτωση δε γινεσαι γραφικος, και ισως δεν εγινε απολυτα κατανοητο αυτο που προτεινα.
Δεν ειπα να μην βαλει αντιχλωριο, ομως αν θελει να το αποφυγει του ειπα τον τροπο. Απο κει και περα για να φερει ιδανικες συνθηκες σιγουρα θελει πολυ διαβασμα. Σε αυτο το χομπυ κοντευουμε να γινουμε βιολογοι, γιατροι, χημικοι, γεωπονοι κτλ κτλ κτλ
Παντως δε θεωρω ακατορθωτο το να παει απο το ενα ακρο στο αλλο, και εχει το ατου των αρκετων λιτρων (κατι που βοηθαει παρα πολυ και συγχωρει αρκετα λαθη, βεβαια οχι καποια τραγικα οπως μια αποτομη μεγαλη μεταβολη θερμοκρασιας, η ταισμα ενος ψαριου για δεκα)

Παράθεση:
Μακάρι στο μέλλον να βελτιώσει τα πάντα, αλλά όσο κάνει αλλαγές νερου με λάθος θερμοκρασία και χωρίς αντιχλώριο, τόσο ο οργανισμός του μονομάχου να αδυνατίζει
ας μην κανει αλλαγες νερου τοτε μεχρι να μαθει τα απολυτως βασικα!
(απαιτουνται βεβαια πολλα φυτα ταχειας αναπτυξης και μπολικο κερατοφυλλο)
Η αποψη μου σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλυτερα να αποφευγονται οι αλλαγες παρα να γινονται λαθος αλλαγες. (στην τελικη εχει συμμαχο τα πολλα λιτρα).
Απο την αλλη μπορει να κανει πολυ μικρες (πχ 5-6-7 λιτρα) καθημερινες αλλαγες που δεν επιφερουν μεταβολες και αυτο μαλλον ειναι σωστοτερο (το 30% τη βδομαδα δεν ειναι πανακεια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-05-13, 22:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

άσ' τον στην νηστεία λίγες μέρες... μακάρι να βελτιωθεί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-05-13, 22:10
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παιδια προσπαθω να δω τι θα κανω. Ξεχασα να σας ευχαρηστησω για τις απαντησεις σας μεχρει τωρα και ειμαι ευγνωμων .Σκεφτομαι αυριο να παω πετ σοπ γιατι το παιδι το ξερω. Ισως με βοηθησει χωρις το συνφερον της τσεπης. Θα ψαξω για αντιχλωριο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-05-13, 22:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη σε καμια περιπτωση δε γινεσαι γραφικος, και ισως δεν εγινε απολυτα κατανοητο αυτο που προτεινα.
Δεν ειπα να μην βαλει αντιχλωριο, ομως αν θελει να το αποφυγει του ειπα τον τροπο. Απο κει και περα για να φερει ιδανικες συνθηκες σιγουρα θελει πολυ διαβασμα. Σε αυτο το χομπυ κοντευουμε να γινουμε βιολογοι, γιατροι, χημικοι, γεωπονοι κτλ κτλ κτλ
Παντως δε θεωρω ακατορθωτο το να παει απο το ενα ακρο στο αλλο, και εχει το ατου των αρκετων λιτρων (κατι που βοηθαει παρα πολυ και συγχωρει αρκετα λαθη, βεβαια οχι καποια τραγικα οπως μια αποτομη μεγαλη μεταβολη θερμοκρασιας, η ταισμα ενος ψαριου για δεκα)



ας μην κανει αλλαγες νερου τοτε μεχρι να μαθει τα απολυτως βασικα!
(απαιτουνται βεβαια πολλα φυτα ταχειας αναπτυξης και μπολικο κερατοφυλλο)
Η αποψη μου σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλυτερα να αποφευγονται οι αλλαγες παρα να γινονται λαθος αλλαγες. (στην τελικη εχει συμμαχο τα πολλα λιτρα).
Απο την αλλη μπορει να κανει πολυ μικρες (πχ 5-6-7 λιτρα) καθημερινες αλλαγες που δεν επιφερουν μεταβολες και αυτο μαλλον ειναι σωστοτερο (το 30% τη βδομαδα δεν ειναι πανακεια)
Συμφωνώ!
(απλά επέμεινα στο αντιχλώριο, γιατί εφόσον γίνονται μεγάλες αλλάγες χωρις προετοιμασία του νερού...ε ας βάλει τουλάχιστον τη σωστή ποσότητα αντιχλώριου)

Ως αρχάριος είμαι της άποψης να διορθώνουμε πρώτα τα ευκολα και στη συνέχεια (μετά από διάβασμα) να προσπαθούμε να κάνουμε το καλό καλύτερο
Το θέμα είναι να σωθεί το ψαράκι, ο φίλος μας να καταλάβει τα βασικά λάθη του, να τα διορθώσει και με τον καιρό να βελτιώνει τις συνθήκες μέχρι να φτάσει στις ιδανικές (γιατί το τέλειο είναι ακατόρθωτο)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-05-13, 22:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
.Σκεφτομαι αυριο να παω πετ σοπ γιατι το παιδι το ξερω. Ισως με βοηθησει χωρις το συνφερον της τσεπης. Θα ψαξω για αντιχλωριο.

το κακο ειναι πως με τα μαγαζια ενας στους εκατο ειναι οντως γνωστες. Οι υπολοιποι στην καλυτερη απλα εχουν διαβασει καποιες γενικουρες σε φυλλαδια εταιριων (που λενε συνηθως μπαρουφες).
Αυτο που επιβαλλεται κατα τη γνωμη μου να του ζητησεις πρωτ απ ολα ειναι λιγο κερατοφυλλο, καμια πιστια αν εχει, και οτι αλλο φυτο γρηγορης αναπτυξης σηκωνει η τσεπη σου.
μια καλη φυτομαζα -απο καταλληλα φυτα, οχι ανουμπιες, εχινοδωρους και μοςς που δε μεγαλωνουν ποτε-ειναι ευεργετικοτατη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-05-13, 22:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνφωνω. Την επομενη φορα που θα μου φερουν ψαρακι να φροντησω θα διαβασω πρωτα γι αυτο. Δυστηχως φιλε μου το ψαρι μου το εδωσαν σε εναν γαμο που ειχα παει ενως φιλου και αναγκαστηκα να το φροντησω. Το ληπιθηκα μεσα στη γυαλλα και το εβαλα σε μεγαλυτερο μερος. Δε μου αρεσει να τον βλεπω ετσι. Βασικα , δεν συνηθιζω να βλεπω ψαρια σε τετοια κατασταση γι αυτο ηρθα ως εδω.
πολυ καλα εκανες.υπαρχουνε εδω μεσα ολες οι πληροφοριες που χρειαζεσαι.απλα θελει λιγο ψαξιμο,διαβασμα τα βασικα και φυσικα να ρωτας αν εχεις καποια απορια.

οι μονομαχοι δυστυχως,οσο ομορφα ψαρια ειναι,αλλο τοσο παρεξηγημενα ειναι και εχουν πεσει και θυμα του ονοματος τους ως ενα βαθμο.και οι πετσοπαδες δεν βοηθησαν σαυτο.

και για να εξηγησω αυτα που δεν εγραψα πιο πισω(μου ειχε καει το τροφ/κο στο pc και εμπαινα απτο κινητο)θα σου πω συμπιεσμενα το τι παιζεται με τον κυκλο του αζωτου σε περιπτωση που δεν τα εχεις διαβασει.

τα αποβλητα των ψαριων,οι τροφες και ολα τα οργανικα αποβλητα που βρισκονται στο νερο ανα πασα στιγμη για οποιοδηποτε λογο,αποσυντιθενται και παραγουν αμμωνια.
αυτη η αμμωνια ειναι αμεσα θανατηφορα για τα ψαρια(και για ολους τους ζωντανους οργανισμους γενικως,εκτος απτα φυτα).
η υπαρξη της αμμωνιας,προκαλει αυξηση καποιον βακτηριων τα οποια την καταναλωνουνε.αυτα βρισκονται παντου στη φυση και οχι μονο στο νερο αλλα υπαρχουνε καποια εξειδικευμενα στο νερο τα οποια μας ενδιαφερουν.

ετσι χρησιμοποιουμε τα φιλτρα μας στα οποια βαζουμε υλικα καταλληλα να προσφερουν ιδανικες συνθηκες σε αυτα τα βακτηρια ωστε να κατοικησουν εκει και να πολλαπλασιαστουν.
μολις λοιπον αναπτυχθουνε αυτα τα βακτηρια και αρχισουν να καταναλωνουν την αμμωνια που υπαρχει στο νερο οπως και οξυγονο,αυτο που παραγουν σαν "αποβλητο" ειναι τα νιτρωδη(ΝΟ2).αυτα ειναι επισης τοξικα για τα ψαρια αν και οχι αμεσα θανατηφορα οπως η αμμωνια,αλλα ειναι εξισου επικινδυνα.βασικα η τοξικοτητα τους δεν αλλαζει,αυτο που αλλαζει ειναι τα ασφαλη ορια,και ο επιτρεπτος χρονος εκθεσης σε αυτα.

τα νιτρωδη λοιπον τα καταναλωνει αλλο ειδος βακτηριων τα οποια παιρνουνε τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζονται απο αυτα τα αποβλητα των πρωτων, και οξυγονο απο αλλες ενωσεις που το περιεχουν και οχι κατευθειαν απτο νερο.(ζουνε και σε διαφορετικο βαθος-μεγαλυτερο- στη φυση και στα υλικα του φιλτρου μας αρα το οξυγονο ειναι πολυ περιορισμενο)

τα βακτηρια που καταναλωνουν τα νιτρωδη αλατα,παραγουν με τη σειρα τους νιτρικα αλατα(ΝΟ3) τα οποια στη φυση καταναλωνει ακομα ενα αλλο ειδος βακτηριων,που ομως ειναι πολυ δυσκολο να αναπτυχθει στα ενυδρεια μας.(οχι οτι δεν γινεται,αλλα ειναι επικινδυνο και περιεχει αρκετο ρισκο γιατι ζουνε σε ακομα μεγαλυτερο βαθος,αρα χρειαζονται απουσια αερα για να αναπτυχθουνε και αυτο ειναι πολυ επικινδυνο στο ενυδρειο)

αφου λοιπον δεν υπαρχει φυσικος τροπος να εξαχθουν απτο ενυδρειο,τα αφαιρουμε με τις αλλαγες που κανουμε στο νερο εβδομαδιαια.

τα ΝΟ3 ειναι επισης λιγοτερο τοξικα και απτα ΝΟ2,αλλα ισχυει το ιδιο που ειπα προηγουμενος για τα ορια και το χρονο εκθεσης(και ειναι επισης πολυ επικινδυνα)

αν λοιπον δεν κανουμε σωστες εβδομαδιαιες αλλαγες αναγκαζουμε το ψαρι να ζησει με λιγα λογια μεσα στα ιδια του τα σκ... πραγμα που εχει ως αποτελεμσα το στρες,την εξασθενηση του οργανισμου του και τελικα γινεται επιρεπες σε ασθενειες οπως αυτη που εχει το δικο σου τωρα.

οχι οτι δεν μπορει να τυχαινε ακομα και αν ητανε ολα τελεια στο νερο.αλλα το παραπανω στρες απτα χερια που μπαινανε μεσα (βαζε-βγαζε πετρες)το αστρωτο φιλτρο,οι αποτομες αλλαγες νερου με τον κουβα που ανεβοκατεβαζανε τη θερμοκρασια και τις υπολοιπες παραμετρους του νερου αποτομα,δεν βοηθησανε.


προσωπικα δεν νομιζω οτι θα σωθει το ψαρι τωρα,αλλα δεν χανεις κατι να προσπαθησεις,και σιγουρα πλεον εχεις μαθει πολλα για το επομενο


αλλαγες νερου κανουμε κατα κανονα μια φορα την εβδομαδα το 1/3 του νερου του ενυδρειου.οι αλλαγες αυτες πρεπει να γινονται αργα (να παιρνει απο μιση ωρα και πανω δηλαδη να μπει ολο το προετοιμασμενο νερο).και καλο ειναι να το μαλακωνεις κιολας με καποιο τροπο.ειτε με φυλλα καταπα ειτε με αντιστροφη οσμωση ειτε και με τα δυο.

αν διαβασεις λιγο τα θεματα στην κατηγορια με τους μονομαχους θα μαθεις πολλα "κολπα"

επισης καλο θα ειναι να προσθεσεις φυλα και ξυλα στο ενυδρειο αλλα και φυτα επιφανειας που οχι μονο βοηθανε με την μειωση των νιτρικων(ΝΟ3) αλλα προσφερουν και σκια και ασφαλεια στο ψαρι.

σορυ για το κατεβατο,αλλα για να μην παρεξηγηθω οτι ηθελα να κανω τον εξυπνο παραπισω επρεπε να στα πω
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-05-13, 02:32
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλα εκανες.υπαρχουνε εδω μεσα ολες οι πληροφοριες που χρειαζεσαι.απλα θελει λιγο ψαξιμο,διαβασμα τα βασικα και φυσικα να ρωτας αν εχεις καποια απορια.

οι μονομαχοι δυστυχως,οσο ομορφα ψαρια ειναι,αλλο τοσο παρεξηγημενα ειναι και εχουν πεσει και θυμα του ονοματος τους ως ενα βαθμο.και οι πετσοπαδες δεν βοηθησαν σαυτο.

και για να εξηγησω αυτα που δεν εγραψα πιο πισω(μου ειχε καει το τροφ/κο στο pc και εμπαινα απτο κινητο)θα σου πω συμπιεσμενα το τι παιζεται με τον κυκλο του αζωτου σε περιπτωση που δεν τα εχεις διαβασει.

τα αποβλητα των ψαριων,οι τροφες και ολα τα οργανικα αποβλητα που βρισκονται στο νερο ανα πασα στιγμη για οποιοδηποτε λογο,αποσυντιθενται και παραγουν αμμωνια.
αυτη η αμμωνια ειναι αμεσα θανατηφορα για τα ψαρια(και για ολους τους ζωντανους οργανισμους γενικως,εκτος απτα φυτα).
η υπαρξη της αμμωνιας,προκαλει αυξηση καποιον βακτηριων τα οποια την καταναλωνουνε.αυτα βρισκονται παντου στη φυση και οχι μονο στο νερο αλλα υπαρχουνε καποια εξειδικευμενα στο νερο τα οποια μας ενδιαφερουν.

ετσι χρησιμοποιουμε τα φιλτρα μας στα οποια βαζουμε υλικα καταλληλα να προσφερουν ιδανικες συνθηκες σε αυτα τα βακτηρια ωστε να κατοικησουν εκει και να πολλαπλασιαστουν.
μολις λοιπον αναπτυχθουνε αυτα τα βακτηρια και αρχισουν να καταναλωνουν την αμμωνια που υπαρχει στο νερο οπως και οξυγονο,αυτο που παραγουν σαν "αποβλητο" ειναι τα νιτρωδη(ΝΟ2).αυτα ειναι επισης τοξικα για τα ψαρια αν και οχι αμεσα θανατηφορα οπως η αμμωνια,αλλα ειναι εξισου επικινδυνα.βασικα η τοξικοτητα τους δεν αλλαζει,αυτο που αλλαζει ειναι τα ασφαλη ορια,και ο επιτρεπτος χρονος εκθεσης σε αυτα.

τα νιτρωδη λοιπον τα καταναλωνει αλλο ειδος βακτηριων τα οποια παιρνουνε τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζονται απο αυτα τα αποβλητα των πρωτων, και οξυγονο απο αλλες ενωσεις που το περιεχουν και οχι κατευθειαν απτο νερο.(ζουνε και σε διαφορετικο βαθος-μεγαλυτερο- στη φυση και στα υλικα του φιλτρου μας αρα το οξυγονο ειναι πολυ περιορισμενο)

τα βακτηρια που καταναλωνουν τα νιτρωδη αλατα,παραγουν με τη σειρα τους νιτρικα αλατα(ΝΟ3) τα οποια στη φυση καταναλωνει ακομα ενα αλλο ειδος βακτηριων,που ομως ειναι πολυ δυσκολο να αναπτυχθει στα ενυδρεια μας.(οχι οτι δεν γινεται,αλλα ειναι επικινδυνο και περιεχει αρκετο ρισκο γιατι ζουνε σε ακομα μεγαλυτερο βαθος,αρα χρειαζονται απουσια αερα για να αναπτυχθουνε και αυτο ειναι πολυ επικινδυνο στο ενυδρειο)

αφου λοιπον δεν υπαρχει φυσικος τροπος να εξαχθουν απτο ενυδρειο,τα αφαιρουμε με τις αλλαγες που κανουμε στο νερο εβδομαδιαια.

τα ΝΟ3 ειναι επισης λιγοτερο τοξικα και απτα ΝΟ2,αλλα ισχυει το ιδιο που ειπα προηγουμενος για τα ορια και το χρονο εκθεσης(και ειναι επισης πολυ επικινδυνα)

αν λοιπον δεν κανουμε σωστες εβδομαδιαιες αλλαγες αναγκαζουμε το ψαρι να ζησει με λιγα λογια μεσα στα ιδια του τα σκ... πραγμα που εχει ως αποτελεμσα το στρες,την εξασθενηση του οργανισμου του και τελικα γινεται επιρεπες σε ασθενειες οπως αυτη που εχει το δικο σου τωρα.

οχι οτι δεν μπορει να τυχαινε ακομα και αν ητανε ολα τελεια στο νερο.αλλα το παραπανω στρες απτα χερια που μπαινανε μεσα (βαζε-βγαζε πετρες)το αστρωτο φιλτρο,οι αποτομες αλλαγες νερου με τον κουβα που ανεβοκατεβαζανε τη θερμοκρασια και τις υπολοιπες παραμετρους του νερου αποτομα,δεν βοηθησανε.


προσωπικα δεν νομιζω οτι θα σωθει το ψαρι τωρα,αλλα δεν χανεις κατι να προσπαθησεις,και σιγουρα πλεον εχεις μαθει πολλα για το επομενο


αλλαγες νερου κανουμε κατα κανονα μια φορα την εβδομαδα το 1/3 του νερου του ενυδρειου.οι αλλαγες αυτες πρεπει να γινονται αργα (να παιρνει απο μιση ωρα και πανω δηλαδη να μπει ολο το προετοιμασμενο νερο).και καλο ειναι να το μαλακωνεις κιολας με καποιο τροπο.ειτε με φυλλα καταπα ειτε με αντιστροφη οσμωση ειτε και με τα δυο.

αν διαβασεις λιγο τα θεματα στην κατηγορια με τους μονομαχους θα μαθεις πολλα "κολπα"

επισης καλο θα ειναι να προσθεσεις φυλα και ξυλα στο ενυδρειο αλλα και φυτα επιφανειας που οχι μονο βοηθανε με την μειωση των νιτρικων(ΝΟ3) αλλα προσφερουν και σκια και ασφαλεια στο ψαρι.

σορυ για το κατεβατο,αλλα για να μην παρεξηγηθω οτι ηθελα να κανω τον εξυπνο παραπισω επρεπε να στα πω
Φιλε μου, αποθηκευτικε σε αρχειο οτι εγραψες μη παει χαμενο. Αν δεν εχει καλο τελος με τον μονομαχο δεν ξερω αν θα ασχοληθω με αυτο το hobby για κανενα διαστημα...Ισως περιμενω να αγορασω τα απαραιτητα που μου λειπουν αυτη τη στιγμη. Επισης σκεφτομαι να βγαλω το ενσωματομενο φιλτρο στο ενυδρειο γτ εχει παλιοσει και να αγορασω εσωτερικο. Τι πιστευετε? Ειναι καλυτερο για τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-05-13, 08:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, αποθηκευτικε σε αρχειο οτι εγραψες μη παει χαμενο. Αν δεν εχει καλο τελος με τον μονομαχο δεν ξερω αν θα ασχοληθω με αυτο το hobby για κανενα διαστημα...
Κοιτα, μην ξεκινας με αρνητικες σκεψεις. Απλα κανε οτι μπορεις για να σωθει.
Απο κει και περα η αληθεια ειναι πως με τις μεγαλες αλλαγες εκανες οντως μεγαλο λαθος, ομως προσωπικα διατηρω καποια δυσπιστια σχετικα με το αν "καηκε" στα χερια σου. (τα λιτρα που τον εχεις συγχωρουν πραγματικα πολλα λαθη, με εξαιρεση παντα την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας, κατι που δυστυχως εγινε ηδη).
Η αληθεια ειναι ομως οτι οι περισσοτεροι μονομαχοι που κυκλοφορουν στο εμποριο το εχουν φαει το "καψιμο" τους, κι αυτο γιατι οι συνθηκες μεταφορας τους αλλα και οι συνθηκες φυλαξης τους ειναι κατι χειροτερο απο απαισιες

Παράθεση:
Ισως περιμενω να αγορασω τα απαραιτητα που μου λειπουν αυτη τη στιγμη.
αυτο οποσδηποτα, οπως και πολυ σημαντικοτερο ειναι το διαβασμα.
Αυτα που ουσιαστικα θες ειναι φυλλα καταππα, μια αντιστροφη οσμωση λιγη τυρφη και πολλα φυτα (μπορεις να προμηθευτεις απο αγγελιες)

Παράθεση:
Επισης σκεφτομαι να βγαλω το ενσωματομενο φιλτρο στο ενυδρειο γτ εχει παλιοσει και να αγορασω εσωτερικο. Τι πιστευετε? Ειναι καλυτερο για τα ψαρια?
παρε εξωτερικο. Αν παρεις οποιοδηποτε εσωτερικο θα το μετανοιωσεις (και θα ερθει η στιγμη που θα το πεταξεις απο το παραθυρο)
-------------------------
επισεις ενα σημαντικο πραγμα που πρεπει να εμπεδωσεις ειναι οτι τα ψαρια σε αντιθεση με μας και τα υπολοιπα στεριανα ειδη, ειναι εξωθερμοι οργανισμοι, πραγμα που σημαινει οτι η θερμοκρασια του σωματος τους εξαρταται αποκλειστικα και αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου.
Ετσι μια αποτομη μεταβολη που εσυ θεωρεις χαμηλη (2 βαθμους+) μπορει να ειναι ακομα και θανατηφορα για εναν εξωθερμο οργανισμο (στον ανθρωπο δε μπορει να συμβει τετοια αλλαγη αποτομα γιατι το αιμμα μας εξισοροπει τις θερμοκρασιες, αλλα πως θα ακουγοταν σε εναν ανθρωπο μια υποθερμικη αποτομη μεταβολη απο τους 37 στους 34 βαθμους? υπηρχε πιθανοτητα να την παλαιψει?)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-05-13 στις 08:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-05-13, 12:17
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, μην ξεκινας με αρνητικες σκεψεις. Απλα κανε οτι μπορεις για να σωθει.
Απο κει και περα η αληθεια ειναι πως με τις μεγαλες αλλαγες εκανες οντως μεγαλο λαθος, ομως προσωπικα διατηρω καποια δυσπιστια σχετικα με το αν "καηκε" στα χερια σου. (τα λιτρα που τον εχεις συγχωρουν πραγματικα πολλα λαθη, με εξαιρεση παντα την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας, κατι που δυστυχως εγινε ηδη).
Η αληθεια ειναι ομως οτι οι περισσοτεροι μονομαχοι που κυκλοφορουν στο εμποριο το εχουν φαει το "καψιμο" τους, κι αυτο γιατι οι συνθηκες μεταφορας τους αλλα και οι συνθηκες φυλαξης τους ειναι κατι χειροτερο απο απαισιες



αυτο οποσδηποτα, οπως και πολυ σημαντικοτερο ειναι το διαβασμα.
Αυτα που ουσιαστικα θες ειναι φυλλα καταππα, μια αντιστροφη οσμωση λιγη τυρφη και πολλα φυτα (μπορεις να προμηθευτεις απο αγγελιες)



παρε εξωτερικο. Αν παρεις οποιοδηποτε εσωτερικο θα το μετανοιωσεις (και θα ερθει η στιγμη που θα το πεταξεις απο το παραθυρο)
-------------------------
επισεις ενα σημαντικο πραγμα που πρεπει να εμπεδωσεις ειναι οτι τα ψαρια σε αντιθεση με μας και τα υπολοιπα στεριανα ειδη, ειναι εξωθερμοι οργανισμοι, πραγμα που σημαινει οτι η θερμοκρασια του σωματος τους εξαρταται αποκλειστικα και αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου.
Ετσι μια αποτομη μεταβολη που εσυ θεωρεις χαμηλη (2 βαθμους+) μπορει να ειναι ακομα και θανατηφορα για εναν εξωθερμο οργανισμο (στον ανθρωπο δε μπορει να συμβει τετοια αλλαγη αποτομα γιατι το αιμμα μας εξισοροπει τις θερμοκρασιες, αλλα πως θα ακουγοταν σε εναν ανθρωπο μια υποθερμικη αποτομη μεταβολη απο τους 37 στους 34 βαθμους? υπηρχε πιθανοτητα να την παλαιψει?)
Εξωτερικο μου αρεσει πολυ. Η σιλικονη στο δικο μου εχει αρχησει να φευγει και θελω να τη βγαλω απο το τωρα με καμια σπατουλα μη κανει καμια ζημια στα αλλα ψαρια αν βαλω.Εχεις φιλε μου να προτεινεις κανενα καλο για 120 λιτρα ενυδρειο? Παιδια, οποιος ξερει καμια καλη και φτινη ιστοσελιδα με φιλτρα και αλλα ειδη ενυδρειου ας την ανεβασει εδω μπας και βρω τπτ καλο. Γτ καποιοι πετ-σοπαδες νομιζουν πως μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια μου φενεται...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-05-13, 12:19
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/
http://www.petsupermarket.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-05-13, 13:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια, οποιος ξερει καμια καλη και φτινη ιστοσελιδα με φιλτρα και αλλα ειδη ενυδρειου ας την ανεβασει εδω μπας και βρω τπτ καλο. Γτ καποιοι πετ-σοπαδες νομιζουν πως μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια μου φενεται...

αν εχεις diy skills φτιαξε sump και θα με θυμηθεις...
αν ψαξεις στην diy εννωτητα θα βρεις αρκετες κατασκευες συγχομπυστων
οπως και να χει κατι που θα το φτιαξεις ο ιδιος συνηθως θα υπερεχει απειρες φορες απο τα βιομηχανοποιημενα, αφου το φτιαχνερις οπως εσυ θες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-05-13, 14:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το sump δε νομιζω να ειναι θεμα για την παρουσα φαση. Ο φιλος μας πρεπει αυτη τη στιγμη να αρχισει απο το μηδεν και να τα βρει ολα σιγα σιγα. Αν ειναι να παει κατευθειαν στα ψαγμενα, θα χασει εντελως τη μπαλα και τελικα θα τα παρατησει.

Γνωμη μου ειναι να προσωρησει με αργα βηματα, να παρει ενα ωραιο εξωτερικο φιλτρο που θα του λυσει τα χερια και με αρκετο διαβασμα και κατανοηση των μηχανισμων που κανουν βιωσιμο ενα ενυδρειο, θα φτιαξει κατι που θα το χαιρεται και θα τον χαλαρωνει, χωρις προβληματα.

Και για οτι χρειαστει παραπερα, εδω ειμαστε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-05-13, 14:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, εγω δεν ξερω τι ειναι ο αλλος που γραφει, οποτε κανω προτασεις.
Το μονο που βλεπω ειναι οτι ειναι λιγο πελαγωμενος με μια ασθενεια που εχει το ψαρακι του, απο κει και περα μπορει να ειναι μηχανικος η κατι τετοιο και η κατασκευη ενος sump να του ειναι γελοια, μπορει να ειναι φιλολογος και η αλλαγη μιας; λαμπας να του φαινεται βουνο.
προτασεις απλα κανω, κι αναλογα τις δυνατοτητες του ο καθε ενας πρατει.
Μπορει καποιος να ειναι αρχαριος στο χομπυ αλλα να εχει απιστευτες δυνατοτητες diy... (που ξερεις? μπορει ολη του τη ζωη να μελεταει κατασκευες sump tanks για αλλες εφαρμογες και να μην εχει σκεφτει οτι μπορει να λειτουργησουν και ως φιλτρα ενυδρειων )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-05-13, 14:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, δεν αμφιβαλλω για αυτο που λες. Αλλα το θεμα τωρα ειναι να κατανοησει για παραδειγμα, ποια ειναι η σημασια της λειτουργιας του φιλτρου και οχι ποια η καλυτερη μεθοδος. Που στη συγκεκριμενη περιπτωση, το εξωτερικο φιλτρο αποτελει εξαιρετικη μεθοδο φιλτρανσης.

Ολα στον καιρο τους κατα τη γνωμη μου. Πρωτα πρεπει να κατανοησει πραγματα, μετα να αγαπησει το χομπι, εχοντας ενα σωστο ενυδρειο χωρις ταλαιπωρια και μετα να ψαξει για αλλα πραγματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-05-13, 15:30
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαρηστω για τις σελιδες genecr φιλε μου. Παιδια , ναι πρωτη φορα τη βλεπω αυτην τν αρρωστια. Δεν εχει ξανατυχει. Ξερω αρκετα πραγματα απο κατασκευες λογο δουλειας. Αλλα δεν ειμαι και ειδικος. Αυτο που ψαχνω ειναι κατι το οποιο θα κανει τη δουλεια για εμενα για ενα χρονικο διαστημα μεχρει να παρω καποιες γνωσεις για το επομενο ειδος ψαριου που θα ασχοληθω. Το εξωτερικο φιλτρο μου κανει ειδανικο. Χημικα οπως ειπε και ο φιλος ο nick δεν θα παρω πολλα.
Να ρωτησω και κατι αλλο. Τα εξωτερικα φιλτρα πως τα τοποθετω? Χρειαζομαι κυκλοφοριτη ή εχουν μονα τους?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1254 ή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 ή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2609 ειναι καταλληλο για 120 λιτρα ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-05-13, 15:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χημικα οπως ειπε και ο φιλος ο nick δεν θα παρω πολλα.
παρε λιγοτερα απο οσα θεωρεις λιγα
Δε νομιζω να χρειαζεσαι κατι περισσοτερο απο ενα απλο αντιχλωριο (και με τον καιρο θα μαθεις να αποχλωριοποιεις ωστε να το καταργησεις κι αυτο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξαφνικη πολύωρη διακοπή ρεύματος dimitrak2000 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 25-02-09 07:50
Αρρωστια.... ton12 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 39 03-04-08 11:36
Ξαφνικη θολουρα στο ενυδρειο Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 02-03-07 12:04
ξαφνικη απωλεια...ασχημο θεαμα...sos! Vasilis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 4 13-09-04 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11359 seconds with 13 queries