Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-13, 15:01
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Συμβουλές για νέο ενυδρείο δίσκων

Καλησπέρα!Εδώ και αρκετό καιρό είμαι μέλος της παρέας σας,αλλά εχω περιοριστεί στο να διαβάζω μόνο,όμωσ νομίζω πως ήρθε η ώρα να ζητήσω μερικές συμβουλές!Σε μερικούν μήνες(περιπου τον ¶υγουστο) τελειώνω το καινούργιο σπίτι μου,το οποίο είναι στον 3όροφο πάνω απο μία αρκετά παλαιά θεμέλια.Σκέφτομαι να κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα μεγάλο ενυδρείο για το καλό,και θα ήθελα να βάλω μέσα δισκάκια,μερικούσ κοκκινομουριδες και μερικά cory.Το θέλω και φυτεμένο φυσικα αν γίνεται,χωρις συστηματα co2.Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω το Rio 300 η το Rio 400(θα προτιμούσα το 300 λόγω βάρους και κόστους).Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν πόσα ψαρακια από το κάθε είδος μπορώ να βαλω σε 350Λ και αν άνα φίλτρο FLUVAL 306 που έχω σε συνδιασμό με το εσωτερικό του ενυδρείου,είναι οκ!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Θανασης!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-13, 15:57
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

φτιαξε το ενυδρειο που θελεις αλλα μην ασχοληθεις απο την αρχη με δισκους.
εκτος που τα λιτρα ειναι λιγα, ειναι ψαρια με απαιτησεις και θελουν επεξεργασμενο νερο και συχνες αλλαγες.
ξεκινα με ευκολα ψαρια που θελουν νερο βρυσης.
μπορεις να το κανεις και φουλ φυτεμενο με ευκολα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-13, 16:07
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Δεν είναι η πρωτη μου επαφή με τα ψαράκια,εχω εδω και έξι χρόνια rummy και cardinal αλλα είχα μία ατυχία πρίν ένα μηνα μου εσπασε το ενυδρείο,και καταφερα να τα σώσω!θα έφτιαχνα ουτωσ η άλλως ένα μεγαλο!Με λίγα λόγια δεν ξεκινάω πρώτη επαφή με δίσκους!ξέρω τι χρειάζονται απο θέμα επεξεργασίας νερού,και δεν θα έχω προβλημα με αυτο,απλά έχω απορρία για το φίλτρο και το πλήθος των ατόμων!και δν θαήθελα co2 λόγω κόστους!ΔΕΝ θέλω να ταλαιπορήσω τα ψαράκια για να κάνω το κέφι μου,θέλω να τα φροντήσω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-13, 16:38
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

To 306 θα σε καλυψει ανετα μαζι με το δικο του φιλτρο.
Νομίζω οτι 10 δισκακια στα 300 λιτρα εισαι οκ για αρχη,,,αμα μεγαλοσουν βγαζεις 3,4 που δεν σου αρεσουν και μενεις με τα υπολοιπα .
Απο φυτα μπορεις να το γεμισεις με ανουμπιες και βαλισνεριες που δεν εχουν και απαιτησεις.
Πρεπει ομως να εχεις ΑΟ για να κρατας το ph χαμηλα σε συνδυασμό μαζι με ριζες ,και να βαζεις και treis [ αν το εγραψα καλα.]
Εχω φιλους που εχουν δισκους σε αυτα τα λιτρα και κανουν αυτο που σου εγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-13, 17:29
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

A/O έχω ρε παιδιά,αλλα αυτό που αναρωτιέμαι,είναι πωσ επειδή θέλω το δυνατόν καλύτερο για τα παιδια μου,αν πάρω τελικά το 450Λ το εσωτερικό με το 306 θα με καλύψει?γτ δν θέλω να δώσω 250ε να πάρω καινούριο φίλτρο,και άν δν με καλύπτει,αν βάλω μια hydor nano 900,θα βοηθούσε?και με τα φυτά δν εχω εμπειρία καθόλου,αλλα εχω υπομονή και εχω διαβάσει πολυ!Μαζεύω πληροφορίες γτ προσπαθώ να κάνω ένα κοστολόγιο!rummy και cory πόσα μπορώ να βαλώ?θα μπορώ να βάλω και red cherries και σαλιγκαράκια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-13, 18:40
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

φιλε μου νομιζω οτι δεν εισαι ετοιμος να φιλοξενισεις δισκους ακομα ειναι πολλα αυτα που δεν εχεις κατανοηση ακομα. φτιαξε κατι διαφορετικο προς το παρων και αργοτερα το βλεπεις παλι για δισκους( στο λεω εντελως φιλικα μη με παρεξηγησεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-13, 19:50
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

παρε το ριο 400 και ξεκινα μεδισκους απλα θα πρεπει να κανεις καποια βασικα βηματα στην αρχη οπως να εισαι τυπικος στην θερμοκρασια στις αλλαγες και στην διατροφη τους ενα 306 δεν σου φτανει με τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-13, 20:35
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου νομιζω οτι δεν εισαι ετοιμος να φιλοξενισεις δισκους ακομα ειναι πολλα αυτα που δεν εχεις κατανοηση ακομα. φτιαξε κατι διαφορετικο προς το παρων και αργοτερα το βλεπεις παλι για δισκους( στο λεω εντελως φιλικα μη με παρεξηγησεις)
Τόσα χρόνια με τα τετρας μου τα έχω πάει μια χαρά θα μπορούσα να πω,εκτός οτι δν τα έχω αναπαράξει,κάτι που δν με ενδιέφερε ως τώρα!και μίας και θα κάνω κάτι μεγαλύρο θέλω να το εξελήξώ το χόμπι λίγο περισσότερο!οι απόψεις βέβαια χωρίς παρεξήγηση πάντα,άλλωστε γιαυτο απευθυνθηκά εδώ,για να κάνουμε διάλογο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε το ριο 400 και ξεκινα μεδισκους απλα θα πρεπει να κανεις καποια βασικα βηματα στην αρχη οπως να εισαι τυπικος στην θερμοκρασια στις αλλαγες και στην διατροφη τους ενα 306 δεν σου φτανει με τιποτα
αυτό εννοείτε,άλλωστε και τώρα τα προσέχω αυτά,το να το κάνω περισσότερο με αντάλαγμα να τα βλεπω χαρούμενα,δν μ είναι κοπος.Τώρα για το φίλτρο το 306 έχει 1150l/h το ξέρω πως δν φτάνει μόνο του,όμως το rio 400 έρχεται με εσωτερικό φίλτρο άλλα 1000L/H σύνολο 2150lt/h,πιστεύεισ πωσ δν είναι αρκετό για 400λ καθαρά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Netrino : 13-05-13 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-13, 21:34
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

δεν ειναι ποσα λιτρα γυρνανε αλλα ποσα υλικα θες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-13, 22:07
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι ποσα λιτρα γυρνανε αλλα ποσα υλικα θες
Ναι σε αυτο έχεις δίκαιο,γιαυτο ρωτάω για να λύνω μια μία τις απορίες μου!12 λιτρα δν αρκουν??χημική φίλτρανση,ανθρακα π.χ. δεν θα χρειάζομαι σε φυτεμένο,όπως έχω διαβάσει!αλλα αν είναι να εχω θέμα θα πάω να πάρω ένα FX6 20λιτρο + το εσωτερικό,θα είμαι αρχοντας τότε!δεν με ενδιαφέρει το κόστος αν είναι να κάνω καλή δουλειά σε αυτό,μπορώ να καθυστερήσω μεχρι να μαζέψω,αλλα θα είναι καλύτερα!παροχή αέρα μέσα θα χρειαστώ,αν είναι να την υπολογίσω και αυτή στο κοστολόγιο,κ αν ναί υπάρχει καμιά καλή και αθόρυβη να μου προτέινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-13, 22:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα fluval ειναι καλα φιλτρα, αλλα δυστυχως δεν εχουν τοσο μεγαλο χωρο για υλικα φιλτρανσης. Ποσο μαλλον αν θελεις να ασχοληθεις με δισκους, που θα τους ταϊζεις ολη μερα, θελεις κατι με πραγματικα μεγαλο καδο. Νομιζω οτι ενα απο τα μεγαλα μοντελα της eheim (πχ. το 2080) θα ηταν το καταλληλο για αυτη τη δουλεια.
-------------------------
Παράθεση:
Ναι σε αυτο έχεις δίκαιο,γιαυτο ρωτάω για να λύνω μια μία τις απορίες μου!12 λιτρα δν αρκουν??χημική φίλτρανση,ανθρακα π.χ. δεν θα χρειάζομαι σε φυτεμένο,όπως έχω διαβάσει!αλλα αν είναι να εχω θέμα θα πάω να πάρω ένα FX6 20λιτρο + το εσωτερικό,θα είμαι αρχοντας τότε!δεν με ενδιαφέρει το κόστος αν είναι να κάνω καλή δουλειά σε αυτό,μπορώ να καθυστερήσω μεχρι να μαζέψω,αλλα θα είναι καλύτερα!παροχή αέρα μέσα θα χρειαστώ,αν είναι να την υπολογίσω και αυτή στο κοστολόγιο,κ αν ναί υπάρχει καμιά καλή και αθόρυβη να μου προτέινετε?
Δυστχως στα fluval τα 12 λιτρα που αναφερεις, δεν αφορουν ποσο βιολογικο υλικο μπορεις να βαλεις. Μονο το filter wool, πιανει τουλαχιστον το 1/3 του φιλτρου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 13-05-13 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-13, 22:36
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Είναι αρκετά ακριβό το συγκεκριμένο,το είχα δει,αλλα θεώρησα πωσ είμαι υπερβολικός!αλλά αν είναι για καλύτερα προτιμώ να πάω ενα μήνα πίσω και να το πάρω παρά να εχω προβλήματα!για αεραντλία τι θα μπορούσα να πάρω??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-13, 23:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεμενε και αλλες αποψεις απο δισκαδες, βεβαια. Κατι ξερουν παραπανω για τη φιλτρανση του συγκεκριμενου ειδους. Απλα σου ειπα τι θα εβαζα εγω.

Αεραντλια δε βρισκω λογο να βαλεις, δεν τη χρειαζεσαι πουθενα. Μια χαρα οξυγονωση κανεις με τα φιλτρα, αρκει να αναταρασσουν την επιφανεια. Τωρα για ωρα αναγκης, δεν ειναι κακο να υπαρχει μια. Θελεις σιγουρα μια μεγαλη σε τετοια περιπτωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-13, 01:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πιστευω οτι σου λειπουν καποιες βασεις, ομως βλεπω οτι εχεις ενδιαφερον να κανεις το σωστο και να παρεχεις σωστες συνθηκες. Οποτε αφου εχεις χρονο αρκετους μηνες, διαβαζεις, και αναλογως κρινεις αν σε περνει και οικονομικα και χρονικα οσον αφορα τις αλλαγες. Θα σε συμβουλευα να κοιταξεις για 400 λιτρα, ιδανικα 500 και πανω, να κοιτας τις αγγελιες μιας και ειναι πολλα τα ενυδρεια που δινονται, ΑΞΙΖΟΥΝ τα περισσοτερα, και απο τιμη σε σχεση με ενα και ουργιο ριο δεν το συζηταω. Εγω εχω ενα 450 αρι φυτεμενο με 10 δισκους συν καποια καρντιναλς, απο φιλτρανση ενα eheim 2028 και ενα jbl e1500. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Αυτα για αρχη. Καλυτερη συμβουλη ολων, ακου τους εμπειρους που γραψανε πιο πανω, οσο περιεργα και υπερβολικα μπορει να φαινονται, τα περισσοτερα ειναι δικαιολογημενα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-13, 02:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ριξε και μια ματια σε παλιοτερα παρομοια θεματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-13, 08:12
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους,θα συνεχίσω να διαβάζω και να μάθω περισσότερα για το θέμα,κυρίως για τα φυτά που έχω πλήρη μεσάνυχτα,και θα προβώ στις κατάλληλες ενέργειες,όταν έρθει η ώρα!Προς το παρόν θέλω να λύσω το πρόβλημα των κιλών γιατί 600kg που θα πάει περίπου όλη η κατασκευή,με φοβίζουν λιγάκι!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-13, 08:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν το σπιτι ειναι νορμαλ και το βαλεις κατω απο δοκαρι, μη το φοβασαι καθολου.
Απο ενυδρειακα φυτα μη σκας και πολυ.
Δεν θελει πολλα πραγματα. Κανα μεγαλο εχινοδωρο και ενταξει ειναι.
Βαλε κανενα ποθο ή φυλλοδεντρο να τραβανε νιτρικα και να κανουν σκιες στα ψαρια.
Ξυλα σωστα στημενα θελει, σωστο βυθο και πολυ καλη φιλτρανση. Δυο φιλτρα τουλαχιστον. 15 λιτρα υλικο τουλαχιστον.
Για αυτα διαβασε περισσοτερο.
Και ολα αυτα καντα πριν βαλεις ψαρια. Το ενυδρειο να ειναι ετοιμο οταν μπουν τα ψαρια και να μη ξαναβαλεις χερια για αρκετο καιρο. Μονο για αναγκη, οχι για ψυλλου πηδημα ή για επανατοποθετησεις διακοσμησης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-13, 08:39
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το σπίτι είναι νορμάλ και λίγο παραπάνω,το έχει φτιάξει ο πατέρας μου που είναι πολιτικός μηχανικός,αλλά επειδή το χόμπυ μου με τα ψαράκια δν το πολυεγκρίνει,σε ερωτήσεις τύπου,αν θα αντέξει μου λέει πως όχι...ξέρω όμως πως εκεί έχει δοκάρι από κάτω,κ η κολόνα είναι μερικά εκατοστά πιο πέρα,οπότε παρηγορούμαι!!και το ενυδρείο θα τρέξει αρκετό καιρό πριν μπούν μέσα οι δίσκοι,θα περιμένω να μεγαλώσουν τα φυτά,θα βάλω και τα rummy και μετά τα πολυπόθητα!!υπόστρωμα να μην βάλω γιαυτά τα φυτά μόνο άμμο???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-13, 08:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μονο αμμο και μονο δισκους.
Αντε το πολυ πολυ καμια 10αρια cory sterbai.
Αν και οι θεμοκρασιες των δισκων ουτε για αυτα κανει κανονικα.
Για τα tetras δεν ειναι καθολου σωστες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-13, 11:13
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εντάξει!Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου,παρόλο που εχω δεί πολλούς με δισκους και τετρες μαζί!Θα το στήσω με πολύ μεράκι πάντως,χωρίς να φιδωλώ χρημάτων για το καλύτερο για τα ζωάκια μου!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-13, 14:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απαντω εδω στο ΠΜ περι ποθου και φυλλοδεντρου.
Δεν ειναι ενυδρειακα φυτα. Τα βρισκεις σε φυτωρια.
Το ονομα τους ειναι ετσι οπως στα εγραψα, κι ετσι τα ζητας.

Καθαριζεις πολυ καλα τις ριζες τους απο χωμα και τις ξεπλενεις πολυ καλα.
Πολλοι βαζουν στο ενυδρειο μονο τις ριζες τους και οχι τα φυλλα τους γιατι πιστευεται οτι τα φυλλα τους εχουν καποια τοξικοτητα αν φαγωθουν (συνηθως σε γατες και σκυλους εχει παρατηρηθει μονο), αλλα ποτε δεν εχει συμβει κατι κακο σε ενυδρεια, οπου τα βαζουν μεσα ολοκληρα να επιπλεουν. Κατα καιρους μπορεις να "κουρευεις" τις ριζες γιατι μεγαλωνουν πολυ. Παρολαυτα δινουν μια αγρια ομορφια, μεχρι ενος σημειου.
Δεν ξερω αν συμβαινει σε ολους αλλα το φυλλοδεντρο μου, σε σχεση με τον ποθο, εχει 10πλασια αναπτυξη

Ποθος (Epipremnum aureum):
http://en.wikipedia.org/wiki/Epipremnum_aureum
http://www.valentine.gr/pothos_gr.php



Φυλλοδεντρο (υπαρχουν δεκαδες ειδη) Αυτο που εχω εγω εχει πιο σκουρο πρασινο φυλλο απο τον Ποθο και κοκκινωπο κορμο στα φρεσκα μερη του. (Philodendron erubescens 'Red Emerald).
http://www.exoticrainforest.com/Phil...cens%20pc.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-13, 15:00
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντω εδω στο ΠΜ σου περι ποθου και φυλλοδεντρου.
Δεν ειναι ενυδρειακα φυτα. Τα βρισκεις σε φυτωρια.
Το ονομα τους ειναι ετσι οπως στα εγραψα, κι ετσι τα ζητας.

Καθαριζεις πολυ καλα τις ριζες τους απο χωμα και τις ξεπλενεις πολυ καλα.
Πολλοι βαζουν στο ενυδρειο μονο τις ριζες τους και οχι τα φυλλα τους γιατι πιστευεται οτι τα φυλλα τους εχουν καποια τοξικοτητα αν φαγωθουν (συνηθως σε γατες και σκυλους εχει παρατηρηθει μονο), αλλα ποτε δεν εχει συμβει κατι κακο σε ενυδρεια, οπου τα βαζουν μεσα ολοκληρα να επιπλεουν. Κατα καιρους μπορεις να "κουρευεις" τις ριζες γιατι μεγαλωνουν πολυ. Παρολαυτα δινουν μια αγρια ομορφια, μεχρι ενος σημειου.

Ποθος (Epipremnum aureum):
http://en.wikipedia.org/wiki/Epipremnum_aureum
http://www.valentine.gr/pothos_gr.php



Φυλλοδεντρο (υπαρχουν δεκαδες ειδη) Αυτο που εχω εγω εχει πιο σκουρο πρασινο φυλλο απο τον Ποθο και κοκκινωπο κορμο στα φρεσκα μερη του. (Philodendron erubescens 'Red Emerald).
http://www.exoticrainforest.com/Phil...cens%20pc.html

ευχαριστω πολυ !!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-13, 15:12
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Αν και δν σου έστειλα εγω πμ,ευχαριστω για τις φωτο!!Τα συγκεκριμένα τα εχώ στον κήπο μου,αλλα να σου πω την πικρή αληθεια,δν με εμπνέουν να τα βάλω μέσα στην γυάλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-13, 01:45
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ρε παιδια αυτο το ριο300 ποσα λιτρα ειναι? 5000?

ladams καλως ηρθες.
κανε μας μια παρουσιαση του ενυδρειου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χεχε Σπυρος ειναι αυτος
Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη/εμπερια του αλλα ολα ειναι μια συναρτηση που ο ενας παραγοντας επηρεαζει τον αλλον ... Πχ πολλα ψαρια σε μικρο σχετικα ενυδρειο σημαινει παρα πολλες αλλαγες νερου αλλα και ακομα πιο πολλα μελλοντικα προβληματα ... Διαβασε προσεχτικα αυτο: http://www.greekdiscus.com/test2000/...-%26%238221%3B
Πολλοι εχουν διαφωνησει εντονα ... Χτυπιουνται στα καγκελα .... Αλλα ειναι προφητικο καθως αν τους εχεις οπως πρεπει ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων!!
Μην απογοητευεσαι ... Τα παντα γινονται αρκει να εχεις προετοιμαστει καταλληλα για τα παντα! Φυσικα ολα ειναι επισης συναρτηση του ποσο χρονο - χρημα εισαι διατεθιμενος να διαθεσεις!

Δικη μου συμβουλη .... Παρε μια ενυδρειαρα απο την αρχη να ξεμπερδευεις και εχεις κανει το μισο βημα .... Τα υπολοιπα με αρκετη μελετη θα τα βρεις ...
Μη βιαζεσαι μονο .... Μελετησε, συζητησε, αποφασισε, πραξε ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-13, 15:43
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το εχω διαβασει εδώ και πάρα πολύ καιρό το συγκεκριμένο!Δυστυχώς τεράστιο ενυδρείο δν μπορω να πάρω και απο πλευράς κοστους κ κυρίως χώρου!Πιστέυω πως το 450,είναι μία καλή επιλογή,για να βάλω μόνο 8 δισκάκια μέσα,κ μερικά φυτάκια(αν και δν ξέρω ουτε πώς τα φυτέυω,θα μάθω όμως).Από κει κ πέρα χρήμα ατελείωτο δεν διαθέτω,θα μπορύσα να πώ πως διαθέτω νορμάλ χωρις υπερβολές,χρόνο,εφόσον έχω την υγεία μου,εχω αρκετό,υπομονή γαιδουρίσια,οπότε πιστευώ πως θα τα καταφέρω!θέλω να μπαίνω σπίτι να βλέπω τα ψαράκια να χαίρονται,και να τα χαίρομαι και εγώ!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-13, 15:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο φυτα οσα και να εχω προσπαθησει στο δισκοενυδρειο να κρατησω δε τα καταφερα .... Μονο ποθο και φυλλοδεντρο
Καλη επιλογη το 450αρι ...
Μελετησε τα καλα απο την αρχη καθως ετσι θα γλυτωσεις πολλα αδικα εξοδα που στην αρχη φαινονται πως ειναι καλα αλλα μετα μενουν στο ντουλαπι ...
Κοιτα στις αγγελιες για ενυδρειο και εξοπλισμο εχει πολυ καλες τιμες
Μη φοβασαι να ρωτησεις οτιδηποτε απλα κανε μια αναζητηση πριν ... Θα βρεις πολλα και ενδιαφεροντα ....
Κατα τη γνωμη μου χρειαζεσαι και μια οσμωση .... Αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση το Νο2 θεμα για να ξεπουπουλιαστουμε δισκαδες και μη ... Μετα απο τα λιτρα
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-13, 16:18
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Α/Ο έχω!!και υπερβολές με έξοδα δν κάνω!ότι χρειάζεται μόνο!Εσύ έχεις όμως άγριους δίσκους(αν θυμαμαι καλά από το τί εχω διαβάσει),ίσως οι εκτρωφής να έχουν καλύτερη συμπεριφορά προς τα φυτά!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-13, 16:21
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν εχει σημασια αν οι δισκοι ειναι αγριοι η εκτροφης. τα φυτα χαλανε (λιωνουν) λογω της υψηλης θερμοκρασιας που απαιτουν οι δισκοι για να ζησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-13, 16:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χεχε εδω και πολλαααα χρόνια ειχα δίσκους εκτροφής .... Μετα πήρα τους αγριους ...
Δεν πειράζουν τα φυτά οι δίσκοι ... Απλα οι συνθήκες σε ενα δισκοενυδρειο δεν τα ευνοούν .... Δεν ειναι καθολου τυχαίο που στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχουν σχεδόν καθολου υδρόβια φυτά!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για γρατζουνισμένο ενυδρείο. Mikevet1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 16-11-12 17:23
Ενυδρείο απο την αρχή απορίες-συμβουλές manosxe Αρχάριοι γλυκού νερού 14 04-06-11 17:42
DIY Ενυδρείο συμβουλές κατασκευής nitrox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 22-02-11 03:01
40L Ενυδρείο Συμβουλές lion Αρχάριοι γλυκού νερού 44 18-03-08 14:22
Συμβουλές για ενυδρείο-εξοπλισμό. Αλεξης Δίσκοι 18 16-02-06 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08947 seconds with 13 queries