Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-12, 21:55
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Υπόστρωμα φυτών κάτω από χαλαζιακή άμμο;

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτησω το εξης...
Ξεκιναω ενα νεο ενυδρειο που στον βυθο θα εχει χαλαζιακη αμμο.
Τα φυτα μου τα φυτευω απευθείας στην χαλαζιακη ή πρέπει να βάλω από κατω καποιο υπόστρωμα για φυτα (π.χ. deponit mix της dennerle που εχω βαλει σε αλλο ενυδρειο?κατω απο χαλικι ομως).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-12, 21:59
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Δες εδω φιλε μου http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...d=23&show=grid,,

Εγω εβαλα παλια της Tetra και ηταν μια χαρα τωρα εβγαλαν και καινουργια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-12, 22:02
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Exω βαλει 2 δοχεια απο αυτο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=964

και απο πανω 35 κιλα χαλαζιακο χαλικι 1-2χιλ.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-12, 23:55
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Εχω διαβασει καπου στο φορουμ οτι ειναι κακη ιδεα να βαλεις υποστρωμα φυτων κατω απο χαλαζιακη...δεν ξερω γιατι ομως...αν εσεις εχετε βαλει και δεν εχετε προβληματα κατι λεει κι αυτο με τη σειρα του βεβαια.
Σε ενα βιβλιο διαβασα οτι στη χαλαζιακη μπορεις να φυτεψεις απευθειας χωρις υποστρωμα...
Και σε ενα υπομνημα για φυτα εδω στο φορουμ διαβασα οτι μπορεις να ανακατεψεις αμμο με flourite.
σκεφτομαι πως καποια πηγη θρεπτικων πρεπει να υπαρχει στο υποστρωμα. Η χαλαζιακη απο μονη της δεν εχει τιποτα.περα απ'αυτο ομως οι ριζες πιανουν καλα στη χαλαζιακη ή θελουν υποστρωμα για να πιασουν...?
το ανακατεμα με flourite μου φαινεται ενδιαφερον και για το λογο οτι
το ενυδρειο θα είναι αμαζονιου θα ηθελα να υπαρχουν μερικα κομματακια fluorite στον βυθο τοπικα για να σπαει το ξανθο της αμμου και να σκουραινει λιγο το υποστρωμα…
Επειδη θα εχω και cory και ramirezi βεβαια θα αφησω μεγαλες περιοχες που δεν θα εχουν τιποτα για να μπορουν να ψαχουλευουν…
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-12, 07:15
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι με το http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=972 μαζι με http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=977 θα ειναι μια λυση φθινη η οποια αμα δεν εχεις πολι γεματο το ενιδριο με φυτα πιστευω οτι θα ειναι υπερ αρκετο..
καλυτερη λιση για μενα ειναι να βαλεις καποιο υποστρωμα της flourise...
επισις καλο θα ηταν να μας ελεγες τι φυτα θα εβαζες και με πιο τροπο θα τους εδινες co2 ποσο φωτισσμο τι ψαρια θα εχεις αμα θα χρεισιμοποιησεις καπιο λιπασμα και ολα τα σχετικα............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-12, 12:09
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Σε αμμο καλυτερα να μην βαλεις υποστρωμα γιατι με τον καιρο θα ανακατευτει με την αμμο και δεν ειναι καλο να βγει στην επιφανεια γιατι θα επωφεληθουν διαφορες αλγες.Τα φυτα που θα βαλεις αν ειναι χαμηλων απαιτησεων δεν χρειαζεται το υποστρωμα.Ταμπλετες μπορεις να βαλεις οχι πολυ κοντα στην ριζα ομως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-12, 14:57
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πιστευω οτι με το http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=972 μαζι με http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=977 θα ειναι μια λυση φθινη η οποια αμα δεν εχεις πολι γεματο το ενιδριο με φυτα πιστευω οτι θα ειναι υπερ αρκετο..
καλυτερη λιση για μενα ειναι να βαλεις καποιο υποστρωμα της flourise...
επισις καλο θα ηταν να μας ελεγες τι φυτα θα εβαζες και με πιο τροπο θα τους εδινες co2 ποσο φωτισσμο τι ψαρια θα εχεις αμα θα χρεισιμοποιησεις καπιο λιπασμα και ολα τα σχετικα............
φανταζομαι βαζω πρωτα τα initial sticks, φυτευω και μετα απο καιρο αρχιζω να βαζω τεμπλετες οταν η δραση των initial θα εχει μειωθει/εξαλειφθει...σωστα?H tetra λεει οτι μετα μπορω να συμπληρωνω και απ'το ιδιο. Αλλα ετσι κι αλλιως ταμπλετες εχω.οκ.Το θεμα με ολα αυτα τα λιπασματα σε μορφη ταμπλετας κλπ ειναι οτι τα anentome helena που εχω αν πεσουν σε κανενα τετοιο οσο κινουνται "υπογειως" μου το βγαζουν στην επιφανεια...
Τελος παντων, μαλλον για initial sticks το βλεπω ή flourite.
Το ενυδρειο θα εχει cardinal, hatchet, black phantom tetra, ramirezi, corydoras, otocinclus και καποιο ειδος πλεκο ή panaque...
απο φυτα θα εχει echinodorus argentinensis, echinodorus tenellus, valisneria tortifolia, hydrocotyle leucocephala και pistia που δεν θα ειναι φυτεμενα.
CO2 στην αρχη σιγουρα DIY και φωτισμο 2x39w, μια λευκη και μια για φυτα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αμμο καλυτερα να μην βαλεις υποστρωμα γιατι με τον καιρο θα ανακατευτει με την αμμο και δεν ειναι καλο να βγει στην επιφανεια γιατι θα επωφεληθουν διαφορες αλγες.Τα φυτα που θα βαλεις αν ειναι χαμηλων απαιτησεων δεν χρειαζεται το υποστρωμα.Ταμπλετες μπορεις να βαλεις οχι πολυ κοντα στην ριζα ομως.
α το υποστρωμα ανακατευεται με την αμμο.Μαλιστα. Τα φυτα δεν ειναι και πολυ υψηλων απαιτησεων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 26-02-12 στις 14:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-12, 15:00
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Γνωμη μου μη βαλεις ουτε υποστρωμα ουτε initials.Με ταμπλετες μονο-και κατα προτιμηση seachem- κανεις φυτεμενο μουρλια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-12, 15:28
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου μη βαλεις ουτε υποστρωμα ουτε initials.Με ταμπλετες μονο-και κατα προτιμηση seachem- κανεις φυτεμενο μουρλια.
seachem εννοεις το flourite?ή εχει και ταμπλετες?μαλλον τα tabs λες, τωρα τα ειδα.
να ρωτησω κατι ρε παιδια αν μπορει να μου πει κανεις?τι μεγεθος εχουν οι κοκκοι του fourite??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-12, 16:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
seachem εννοεις το flourite?ή εχει και ταμπλετες?μαλλον τα tabs λες, τωρα τα ειδα.
να ρωτησω κατι ρε παιδια αν μπορει να μου πει κανεις?τι μεγεθος εχουν οι κοκκοι του fourite??
Σωστα για τα tabs λεω.Οι κοκκοι του flourite φτανουν μεχρι 2-3 mm οι μεγαλυτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-12, 17:05
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα για τα tabs λεω.Οι κοκκοι του flourite φτανουν μεχρι 2-3 mm οι μεγαλυτεροι.
ωραια!με initial sticks και με seachem tabs θα παιξω. Το flourite δεν μου κανει και για τον αλλο λογο που το ηθελα σαν διακοσμητικο λογω του μικρου μεγεθους του.
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-12, 21:16
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

καλυτερα να βαλεις υποστρωμα γιατι αμα θα σου αρεσει το φυτεμενο και βαλεις και αλλα φυτα ή απλοσει το tenelus θα χρειαστει να ξανα στησεις το ενιδριο σου.... οι ταμπετες κατα την γνωμη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο....δουλευα με ταμπλετες εκαναν δουλεια στην αρχη αλλα μετα μολις το ξανα εστησα με υποστρωμα πετουσαν συνεχια κλαδεματα τα φυτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-12, 01:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου μη βαλεις ουτε υποστρωμα ουτε initials.Με ταμπλετες μονο-και κατα προτιμηση seachem- κανεις φυτεμενο μουρλια.
+1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαλαζιακή άμμος Da Gypsy Fish Γλυκό νερό - Γενικά 13 22-05-11 20:32
χαλαζιακή άμμο.? birgin Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 5 16-07-10 17:36
Υπόστρωμα φυτών και που πωλείτε. ispyii Αρχάριοι γλυκού νερού 2 17-11-09 18:07
χαλαζιακή Αμμος lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-07-03 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05403 seconds with 13 queries