Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-03, 14:05
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή Μετρησεις!!!!!!

Λοιπον...

Nitrate : 0-12,5 mg/l (test tetra)

Nitrite : < 0,3 mg /l (test tetra)

Ammonia : 0 mg/l (test tetra)

ph : 7 (test sera)

dGH : ειχα βαλει 30 σταγονες ισως και παραπανω και ακομα δεν ειχε παρει το χρωμα που επρεπε! Μηπως ειναι ανησυχητικο? πως μπορω να το ριξω! Γιατι ειναι τοσο ψηλα????
(test sera)

dKH : 8 (test sera)

PO4 : 2 mg/l

Διατηρω ramirezi και το ενυδρειο ειναι 60 λ.

Νομιζω πως οι μετρησεις ειναι γενικως καλες. αυτο που με παραξενεψε παρα πολυ ειναι το GH! Ειναι οντως ανησυχητικο? τι πρεπει να κανω για να το ριξω?

ΠεριμεNω γνωμες και απαντησεις... εχω φαει φρικη :P :P :P

(βεβαια αμα και καποια αλλη μετρηση σας κανει εντυπωσει προφανως και σχολιαστε)
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-03, 14:17
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

το GH μου φαινεται πολυ για περιοχη τις αθηνας??? για ξανακανε το τεστ
και το ΡΟ4 ειναι πολυ ,εχεις καθολου φυτα εκει???
αν οχι κανε καμμια αλλαγη νερου να κατεβει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-03, 14:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Mηπως το τεστ ειναι παλιο ?? Ληγμενο ??
Το εκανες μια φορα ή παραπανω με τα ιδια αποτελεσματα?
Ανακατεβεις λιγο το νερακι στο μπουκαλακι αφου ριξεις μερικες σταγονες ???
Εγω παντως εχω GH 22 και ΚΗ12 οποτε μην τρως φρικη !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-03, 14:25
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Εγω το αγορασα πριν απο κανενα τριμηνο. Ισως ομως το ειχαν πολυ καιρο στο μαγαζι. Το εκανα μια φορα και ναι ανακατευα καθε φορα το νερο. Μπορει να κανει κακο στα ψαρια?

Φυτα εβαλα μερικα εχθες και θα μπουν και αλλα στις επομενες μερες....

Δεν ξερω... Ειχα παρει ραμς το σαββατο, ηταν μια χαρα μεχρι χθες και σημερα ειναι χαλια και το ενα ψοφησε.. δεν ξερω τι εγινε... ενω τρωγανε, ειχαν ομορφα χρωματα... αν ειναι δυνατον! το μονο που εγινε απο χθες μεχρι σημερα ηταν να βαλω μερικα φυτα...
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-03, 14:31
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

το οτι ψοφησε το ενα, δυσκολα θα απαντηθει γιατι??
αυτο το ΝΟ2 0-12,5 ειναι λιγο μεγαλο???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-03, 14:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Tα ραμιρεζι ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια.
Και εμενα μου εχουν ψοφησει πολλες φορες χωρις να μπορω να το εξηγησω.Εχω χασει 3 μεσα σε 6 μηνες και δεν ξαναπαιρνω.Εχει μεινει ενα μονο του τωρα.
Εξαλλου ζουνε μονο 2-3 χρονια.
Προσαρμογη τα εκανες πριν τα βαλεις μεσα ;;;
Προβληματα δεν εχω κανενα με τα ψαρια μου.
Να φανταστεις δεν εχω χασει κανενα νεον (που ειναι ευαισθητα σε υψηλο ΡΗ- εχω 8 ! ) !!
Το μονο προβλημα που εχω ειναι λιγη αλγη που μαλλον οφειλεται στο οτι εχω αρκετουτσικα ψαρια !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-03, 14:34
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

o NO3 λέει ότι είναι 0-12,5 ...
και εγώ έχω μεγάλη σκληρότητα (11 κΗ, 21 gH) αν σε ανακουφίζει κάπως
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-03, 15:19
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Βεβαια και τους εκανα προσαρμογη πριν τα βαλω μεσα... τι να πω, πολυ κουφο τη μια μερα να ναι μια χαρα, χωρις κανενα σημαδι ασθενειας και την αλλη μερα να ειναι χαλια και το ενα ψοφιο...

τροπος να πεσει το gh δεν υπαρχει? λετε να φταιει το τεστ? να ναι χαλασμενο? το kh με το gh εχουν καποια σχεση? γινεται το ενα να ειναι 8 και το αλλο τοσο ψηλο?
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-03, 16:16
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Μπορεί το Gh να έχει μεγάλη απόκλιση από το Kh το θέμα είναι πόσο;

Μπορείς να ρίξεις το Gh με νερό όπου η ολική σκληρότητα να είναι 0 ( ανάστροφη όσμωση ) ή με ρητίνες.

Καλύτερα όμως θα πρέπει να σιγουρευτείς για την αξιοπιστία των χημικών
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-03, 18:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

GH/KH/pH πανε συνηθως παραλληλα. Μαλλον το τεστ σου φταιει, κανε ενα τεστ στο νερο της βρυσης να σιγουρευτεις.
Τα φωσφορικα ειναι επισης πολυ ανεβασμενα... μαλλον ταιζεις πολυ, και πιθανοτατα κατεψυγμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-03, 19:22
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Δοκιμασε jbl test,οχι λογω αξιοπιστιας αλλα περισσοτερο για θεμα ευκολιας...αρκει να μετρας τηις σταγονες που πεφτουν στο διαφανη μικρο σωληνα πουχει μεσα,δε θελει ανακατεμα αφου ριχνοντας το απο λιγο ψηλοτερα ανακατευεται μονο του,απλα το κουνας λιγο με πλαινες κινησεις..Ειναι πανευκολο θα δεις.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-03, 01:55
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Οντως εφταιγε το τεστ.... βεβαια απο δω και περα πως θα ξερω οτι το τεστ που αγοραζω δεν ειναι και χαλασμενο?

ταιζω και κατεψυγμενη και φυλλαρακι... αναλογα...πως μπορω να ριξω τα φωσφορικα?
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-03, 02:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

1.Νομιζω καποιες καλες μαρκες γραφουν ημερομηνιες ληξεως επανω.

2. 'Η βαζοντας phos-zorb (Aquarium Pharmaceuticals) στο φιλτρο σου, ή κανοντας συχνες αλλαγες νερου, ή εχοντας πολλα φυτα ταχειας αναπτυξης (ή ολα τα παραπανω μαζι ή σε καθε συνδυασμο). Οι κατεψυγμενες τροφες ειναι επι το πλειστον πλουσιες σε φωσφορικα - ξεπλενε τις πριν ταισεις, κι ελαττωσε τις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-03, 02:37
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Λύση.. για τα ληγμένα τεστς.

Κάποτε πρέπει να κουνήσουμε και λίγο τα νερά για να ξυπνήσουμε - στον εαυτό μου το λέω αυτό..

α) μπουκάλι με Water for Injection από το φαρμακείο - πάντού και πάντα GH=0, KH=o

και μετά, όταν το θυμηθώ, φτιάχνω ένα διάλυμα CaCl2 με δεδομένο GH=6 ας πούμε και ένα άλλο με NaHCO3 με ΚΗ=8 και όποιος από εσάς ενδιαφέρεται έρχεται και παίρνει κάποια ποσότητα για να τα έχει.. Το πότε θα το κάνω είναι το ζήτημα.. Οπότε ούτε ληγμένα ούτε τίποτα. Ξέρουμε πότε το τεστ μας έπαψε να δουλεύει..

Να μιά καλή δουλειά με λεφτά. Τρέμετε πολυεθνικές, έρχομαι !! Για να μην πούμε ότι να και μιά πηγή εσόδων για τον σύλλογο.. Φτιάχνουμε πρότυπα για τα πάντα (Κ, Να, Ca, Mg, NO3, NH3, NO2, Fe, Cl, PO4) και καθαρίσαμε.. χε χε χε. Τι σου είμαι ο άτιμος, στις 1:30 το πρωι !!!

Μόλις φτιάξω τα πρώτα τα δοκιμάζει η Εμανουέλα - που μούδωσε και το έναυσμα και ο Παύλος (που μετράει τα πάντα) και εφόσον δουλεύουνε τα δίνουμε και στα μέλη.. τι λες Admin ????

Με διατρεχουν ρίγη συγκίνησης από την ιδέα μου !! Και όχι, δεν έχω πιεί !! Τώρα το ερώτημα είναι είμαι εντός θέματος ή όχι ;;

Για όσους απορούν, μου την έδωσε ένα posting σε κάποιο list που διάβασα..

Το posting αναφερότανε στο πως ο μέσος αμερικάνος χομπίστας (τρομάρα του) αντιλαμβάνεται το χόμπυ και την όποια ευθύνη απέναντι στα ψάρια του. Η απάντηση που έδωσα στο θέμα είναι η εξής :

This is not an answer to Mike but just some ideas on both topics which to me boil down to the same thing: Should we keep our fish in the most natural way possible or just keep them in any possible way as long as they don't die, they go on reproducing and produce enough fry ? Keeping them "happy" is a rather complicated issue just because humans don't know what makes a fish happy nor how a happy fish looks like.

Well, the real issue is that we are humans, which means at the top of the pyramid and fishes are below us. This is the plain truth. This is the only reason that allows comments like "the main issue is to enjoy them".

If fishes were on the top of the pyramid and they used to keep humans in their tanks or other compartment I am sure that we would see things in a different way. In this situation, we would really appreciate more fresh air, more frequent vacuum cleaning of our compartment, a greater variety in feeding, far more space, clean and humidified air - and not just ANY air, an appropriate temperature - and not ANY temperature "within range" and much more. I am also sure that we wouldn't appreciate the fish taking our wives out of the room, take our babies out in any way they think more appropriate, then throw our wives back while keeping our babies away from us. Of course, since we wouldn't die and would keep on eating and reproducing, the fish would think that we are happy, isn't it ?

In the end, it depends on the way you look at it. Of course, since we ARE humans we can keep our fish ANY way we like, but we don't have to pretend that the easiest and less complicated way is the best way to keep them. It is just the easy way. In true life, this is never the best way.

George
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-03, 11:24
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Σε περίπτωση που θέλετε αξιόπιστα tests θα σας πρότεινα να αγοράσετε τη σειρά British King έρχεται και σε βαλιτσάκι με όλα τα test εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ απο τότε που με θυμάμαι να προτασχολήθηκα με Ph.Kh,Gh etc...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04950 seconds with 12 queries