Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-02, 23:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Snail Eggs!

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Eggs!!!!!!!

Post by: newfish on 10/17/02 at 10:49:49
<hr>
Μετά από μια παρακολούθηση του ενυδρείου μου παρατήρησα ότι σε πολλά σημεία υπήρχαν κάποιες μικρές άσπρες κουκιδίτσες τις οποίες εγώ θα ονόμαζα «αυγά». :P
Το ζητούμενο είναι να βρω εάν είναι όντως αυγά, ??? αλλά και τίνος αυγά μπορεί να είναι, δεδομένου ότι στο ενυδρείο μου υπάρχουν 4 Hemigrammus Rhodostomus και 2 Otocinclus affinis συν έναν Betta Splendens ο οποίος μας άφησε χρόνους. :'( :-/ :'( :-X :-[
Στην παρακάτω σελίδα υπάρχουν μερικές φωτογραφίες από τα «αυγά» αυτά.
http://www.geocities.com/softnm/newf...eases/Eggs.htm

Καμιά ιδέα από τι μπορεί να είναι ;;;;;
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: sonia on 10/17/02 at 11:05:34
<hr>
Mοιαζουν σαν ασπρες μπαλιτσες μεσα σε ζελε, ετσι?
Εχεις καποια σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρειο ή εβαλες προσφατα νεα φυτα μεσα?
Αυτα δειχνουν σαν αυγα απο σαλιγκαρια...
Εγω θα τα εβγαζα παντως, γιατι αν προλαβουν και σκασουν , θα γεμισει ο κοσμος απο δαυτα.


Ασχετο: Ωραιες κοντινες φωτο..απο ψηφιακη ε?Ποιο μοντελο ειναι?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: ASCCO1 on 10/17/02 at 11:17:03
<hr>
σιγουρα αυγα απο σαλιγκαρια ειναι.
&amp;nbsp;πρεπει να λαβεις τα μετρα σου επειγοντος </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: newfish on 10/17/02 at 12:20:22
<hr>
Τα περισσότερα φυτά από αυτά που έχουν τα αυγά επάνω τους είναι πρόσφορα ενός καλού φίλου.
Κάποιος εύκολος τρόπος για την απομάκρυνση τους, ή με μία απλή αναρρόφηση φεύγουν;;;;

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: BILAS on 10/17/02 at 12:23:39
<hr>
Σου ειχα αναφερει να ξεπληνεις οσο μπορεις τα φυτα πριν τα βαλεις.Σιγουρα(και καλα) αυτα που σου εδωσα δεν ειχαν αυγα :P :P
Αν σου τελειωσουν καποια στιγμη πες μου να σου δωσω και αλλα ;D ;D ;D ;D(δεν τελειωνουν με τιποτα τα ριμαδια)</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: halvas69 on 10/17/02 at 15:06:47
<hr>
Όντως είναι αυγά σαλιγκαριών.
Βγάλτα.......</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: odoiporos on 10/18/02 at 03:22:39
<hr>
τελικα το γενικο συμπερασμα μας οδηγει στο οτι τα αυγα που βλεπεις και ειναι σε μορφη βλενας πανω στα φυτα ειναι σαλιγκαρακια. οι κινησεις απλες αν κινηθεις γρηγορα. ΙΜΕ θα προτεινα να βγαλεις τα φυτα απο το ενυδρειο, να τα πλυνεις ΚΑΛΑ! και να αφαιρεσεις τα αυγα με το χερι τριβοντας λιγο το φυλο. προσεξε μην καταστρεψεις τα φυλα. αυτα εχω εγω να προτινω ΙΜΕ. και απο εδω και στο εξης οταν θα αγοραζεις φυτα να τα πλενεις καλα. καλως οι κακως σχεδον παντα οταν αγοραζουμε ή μας χαριζουν φυτα, εχουν επανω τους αυγα ή μικρα σαλιγκαρακια τα οποια εμεις συνηθως δεν εντοπιζουμε αμεσως παρα μονο οταν εχει γινει το κακο, βλεπε φαγωμενα φυλα, κλπ.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: george on 10/18/02 at 05:53:37
<hr>
Μιλατε για πλυσιμο των φυτων προληπτικα.
Μονο με σκετο νερο ή μεσα σε καποιο διαλυμα ;;
Κατι εχω διαβασει για αλατι ή χλωριο αλλα δεν ειμαι σιγουρος !
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: Giorgos on 10/19/02 at 17:06:49
<hr>
Τα παιδιά πρέπει να αναφέρονται σε πλύσιμο των φυτών σε σκέτο νερό και λίγο απαλό τρύψιμο με το χέρι για να φύγουν τα αυγά. Επίσης μπορείς να βάλεις τα φυτά σε ένα διάλυμμα 1:20 (χλωρίνη:νερό) για 15-20 λεπτά. Αυτό δουλεύει για μένα.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: Tolis on 10/19/02 at 20:17:46
<hr>
Που σου δουλεψε Γιωργο, στα Οσκαρ? Εχεις εναν albino νομιζω? http://studio.aaquaria.com/chat/icons/devil.gif ...
Ρωταω γιατι μαλλον τιποτα anubias θα εβαλες...
Το διαλυμμα 20/1 χρησιμοποιειται κυριως για φυτα που εχουν πιασει αλγη, (την σκοτωνει) με μπανιο 2 με 3 λεπτα μαξιμουμ στα stem plants και echinodorus κλπ, και αντε λιγο παραπανω σε σκληρα φυτα οπως ferns και anubias ... (οι crypts δεν την βγαζουν καθαρη), και ΠΑΝΤΑ κρατωντας τις ριζες εξω.
Δεν δουλευει παντα για αυγα σαλιγκαριων (εξαρταται σε ποιο σταδιο ειναι). Για τα αυγα σαλιγκαριων συνισταται μπανιο σε ενα διαλυμμα νερου και alun - να τοξερα στα ελληνικα πολυ θα μας εξυπηρετουσα... κανείς?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: halvas69 on 10/20/02 at 01:15:39
<hr>
(alun)=θειικό άλας αλουμινίου
Kαι μία παρόμοια λύση είναι και το μπανάκι σε υπερμαγγανικό κάλιο (KMnO3)

Κατά ιζνογκούντ, θα γίνω χαλίφης στην θέση του χαλίφη
Κατά Board, θα γίνω χημικός στην θέση του χημικού. χα,χα,χα &amp;nbsp;;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: annivas2000 on 10/20/02 at 13:42:48
<hr>
Admin και τα μεγαλυτερης ευαισθησιας φυτα αντεχουν σε μπανιο χλωρινης αλλα σε μικροτερους χρονους και τριψιμο (μεχρι 1 λεπτο)..
Οι crypts μου τη βγαλανε καθαρη (καποια βεβαια οχι).;D
Καλο ειναι και το μπανιο σε αλατονερο και μετα ξεπλυμα ΙΜΟ,ΙΜΕ.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: Giorgos on 10/22/02 at 12:52:02
<hr>


on 10/19/02 at 20:17:46, <a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&board=general&amp;num=1034 866189&amp;start=0#9>Tolis wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Που σου δουλεψε Γιωργο, στα Οσκαρ? Εχεις εναν albino νομιζω? http://studio.aaquaria.com/chat/icons/devil.gif ...
Ρωταω γιατι μαλλον τιποτα anubias θα εβαλες...</font></td></tr></table></td></tr></table>

Τόλη και που ξέρεις ότι έχω μόνο Oscar? :P
Ναι το έκανα για Anubias αλλά δεν έχω μόνο Anubias στο ενυδρείο με τις Αmerican κιχλίδες... υπάρχει και μια ριμαγμένη java fern και κάμποσα μέτρα hornwort (γκουχου γκουχου - κάτι πρέπει να ξέρεις για αυτό) :P :-*</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Eggs!!!!!!!

Post by: odoiporos on 10/22/02 at 15:43:07
<hr>
βρηκα μεσα στο ενυδρειο μου 2 σαλιγκαρια. και αυτα φταινε που κατα καιρους εβλεπα φαγωμενα φυλλα, οποτε εβγαλα ολα τα φυτα και εριξα πλυσιμο. ευτυχως δεν βρηκα αλλα σαλιγκαρια ή αυγα. αλλα εκανα ενα πειραμα. εβαλα τα 2 σαλιγκαρια στη γυαλα του ενος μαχητη , και 3 χαλασμενα φυλα και σημερα σε ΟΛΑ τα φυλλα υπηρχαν αυγα!!! πανικος!!! ΠΟΛΛΑ αυγα. και περιμανω συντομα γεννητουρια! θελει κανεις μερικα σαλιγγαρακια για το ενυδρειο του?χαριζονται. προσφερουν ωραιο θεαμα οταν τα βλεπεις να γεμιζουν ολο το ενυδριεο και να τρωνε τα φυτα. &amp;nbsp;και φυσικα τα νευρα κορδονια!!!</font>

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-02, 12:31
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

αν σε μπορείς να τον βολέψεις μετά σε κάποιο ενυδρείο ένας clown είναι το απόλυτο φάρμακο.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-02, 15:45
sijohn Ο χρήστης sijohn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορινθος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Είχα την λάθος εντύπωση, ότι οι κλόουν δεν πειράζουν τα μεγάλα σαλιγκάρια, έτσι τα είχα μαζί δύο μήνες, χτες το ένα ήταν έξω από το κέλυφος και οι κλόουν έκαναν σαλιγκάρι πάρτι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04598 seconds with 12 queries