Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:24
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αναδιαρθρωση !!!!

Title: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/05/02 at 14:10:24
--------------------------------------------------------------------------------
Κατοπιν οριμου σκεψεως ??? και λαμβανοντας υπ οψη ολες τις δημοκρατικες διαδικασιες ;D ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ.οτι ...
1)Καλυψη ολου του βυθου με χαλικι το γνωστο χαλαζιακο... (εγινε ηδη σημερα)
2)αποβολη απο το ενυδρειο των 2 σκαλαριων λογω μεγεθους. :'( :'(.(μολις βρεθει ενδιαφερομενος μαζι με τα πτερυγια....Τακη ;D)
3)μονιμη αποβολη των 2 clowns loaches λογω κανιβαλλικων τασεων > >(προς το παρων στο 25λιτρο).
4)αποκτηση λογω ελευθερου χωρου πλεον corries !!
5)σταδιακη αυξηση των φυτων(ηδη ειμαι στα 20 περιπου.)
Πιστευω να ειναι σωστες οι κινησεις που θα κανω...αν βλεπετε οτι κατι ειναι λαθος..ριχτε τα . : :..THANX for ur time!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: ASCCO1 on 10/05/02 at 15:27:58
--------------------------------------------------------------------------------
Κανενα λαθος προς στιγμη , παμε παρακατω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: halvas69 on 10/05/02 at 16:57:16
--------------------------------------------------------------------------------
Απ' ότι βλέπω Γαύρε πας με τέρμα τα γκάζια για full planted.
Tο σκέφτηκες καλά ?
Υπόστρωμα ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/05/02 at 18:42:15
--------------------------------------------------------------------------------
μπα δε θα παρουμε.. .τωρα δε μπαινει... :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: ENTRERI1221 on 10/05/02 at 19:02:16
--------------------------------------------------------------------------------
Κανει δουλεια παντως η ειδικη αμμος για τα φυτα,πριν κανα μηνα πηρα 2 ταλαιπωρημενα αμαζον σουορντς απο το 200αρι που δεν ειχα ειδικο υποστρωμα και τα εβαλα στο 45αρι με υποστρωμα και με λιγο κλαδεμα εχουν πεταχτει απο μεσα καινουργια φυτα μεσα σε μια βδομαδα.Καλα βεβαια υπαρχουν και αλλοι παραγοντες για την διαφορα που ειδα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/06/02 at 03:42:17
--------------------------------------------------------------------------------
Στη βραση κολλαει το σιδερο ;D ;D!!τα σκαλαρια πηγαν στο κορυδαλλο :P,εξω οχι μεσα :P,τα clowns πηγαν σε 25αρι ;D,το χαλικι ειναι στρωμενο.αρα .. ??? ???.
Ειμαστε περιπου 25 ποντους μειον σε φορτιο ψαριων ,χωρος λοιπον υπαρχει για νεους ενοικους .corries???για ριχτε καμια καλη ιδεα.. ??? ???.γατοψαρα δεν υπαρχουν στο ενυδρειο.αρα. ..
ΕΡΩΤΗΣΗ ???:αυτη η αμμος δε πρεπει να μπει κατω απο το χαλικι???η κανω λαθος?? ??? ???αν ναι τοτε δε γινεται.αν μπαινει απο πανω ευκολο να γινει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: Giorgos on 10/06/02 at 15:51:01
--------------------------------------------------------------------------------
Η ειδική άμμος (υπόστρωμα) για τα φυτά μπαίνει κάτω από το χαλίκι.

Όποιο cory και να πάρεις είναι υπέροχα. Αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή έδιωξες 25 cm σε μήκος ψαριών ότι θα πρέπει να πάρεις άλλα 25 cm σε μήκος ψαριών. Κάνε κράτη.

* Οι παραπάνω κινήσεις σου ήταν σωστές.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/06/02 at 16:02:36
--------------------------------------------------------------------------------
επιτελους ακουσα μια καλη κουβεντα.. ;D ;Dειχε ενα μικρο . :P.καρφακι αλλα . :..οκ.θελω πληροφοριες ποσα corries pane se omada ????3?4? ???και αν εχετε κανα ειδος να προτεινετε .φυσικα και δε θα βαλω αλλα ψαρια μεσα.ΤΕΛΟΣ!! http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id10.html

εδω ειναι να το δειτε.. :



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: george on 10/06/02 at 16:39:56
--------------------------------------------------------------------------------
Εχουν πολλη πλακα.Παιζουν συνεχεια και ανακατευουν τον βυθο ψαχνοντας για τροφη.Κανουν καλο καθαρισμα του βυθου.
Απο οτι ξερω δεν εχει σημασια τι ειδος θα παρεις γιατι κανουν παρεα ολα μαζι.
Αυτη την στιγμη εχω :
1 albino cory - Corydoras aeneus
1 bronze cory - Corydoras aeneus
1 adolfo's cory - Corydoras adolfoi
1 leopard cory - Corydoras julii (trilineatus)
1
Moυ αρεσουν και τα panda cory (corydoras panda) ή τα bandit (corydoras metae) και corydoras agassizzi αλλα δεν εχω βρει ακομη.

Σε αυτη την σελιδα θα βρεις τα παντα για τα "γατοψαρα" καθε ειδους.
http://www.planetcatfish.com/core/index.htm
(δες στο cat-e-log)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/07/02 at 06:43:25
--------------------------------------------------------------------------------
ηρθε η ωρα των corries. ;D ;Dσημερα πρωι πηρα απο το πετσιτυ 3 pepper και πηρα μονο 3 γιατι στα διπλα ενυδρεια ειδα κατι πανεμορφα : panta kai golden(απο 15€ εκαστο).αν βαλω ενα απο το καθενα δηλαδη ενα panta ενα golden και τα 3 pepper που πηρα θα υπαρχει προβλημα λογω διαφορετικων ειδων?? ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: george on 10/07/02 at 08:22:44
--------------------------------------------------------------------------------
Κανενα προβλημα απο οτι ξερω...ειναι πολυ ηρεμα και ησυχα ψαρακια.
Εγω εχω ενα απο το καθε ειδος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/08/02 at 10:57:03
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια χαρανταν ! εχτες προσετεθησαν 3 cories paleatus και σημερα ενα leopard ;D.Ισως να παρω ενα ακομη ,ειναι κουκλια τα leopard .Κρυβονται ομως και δε τα βλεπω. .θα ξεψαρωσουν που θα παει. ;D.!Πρωι πρωι εφτιαξα το μιγμα για το co2 .εχουν περασει 6 ωρες αλλα ακομα τιποτα :-[,εχουμε ακομη μαλλον χρονο. :.εχει γινει πολυ στεγανο γιατι μολις ακουμπησω το μπουκαλι,το νερο που εχει μπει στο σωληνακι λογω που ειναι μεσα στο νερο,κατεβαινει η σταθμη αμεσως.ειμαστε 8 ωρες μετα το..μαγειρεμα και αρχισε να βγαζει φυσαλλιδες,ομως επειδη ισως το σωληνακι ειναι γυρω στα 3 μετρα ,η βαρυτητα του νερου το ανεβαζει στη σταθμη του ενυδρειου.αμα πατησω λιγο το μπουκαλι με το ..μπουλκουμε αρχιζει βγαζει αλλα σε λιγο παλι το νερο ανεβαινει.βαλβιδα εχω βαλει οποτε δεν το φοβαμαι.μηπως πρεπει να περιμενω να γινει η ζυμωση περισσοτερο?και δεν εχει την σωστη πιεση τωρα?η φταει το τοιτ ειναι μακρυ το σωληνακι?. ;D ;D ;D..
Τωρα κατι αλλο,εφερε το πετ σιτυ φυτα αλλα δεν εχουν ονοματα :-X και ο ..ειδημων εκει ξερει οσο κι εγω. :P.να παρω οτι μαρεσει η ισως αποδειχθει μαπα το καρπουζι ??? :??τα ηδη υπαρχοντα φυτα πανε παρα πολυ καλα ,μεγαλωνουν σα τρελλά.εκτος βεβαια τις vallisnerias :'( :'( που πανε κατα διαολου..see through εγιναν.. : .

http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id10.html
ΔΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕς!! :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: sonia on 10/08/02 at 12:00:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ωαραιο δειχνει, αλλα πιστευω πως αν βαλεις ενα πιο σκουροχρωμο φοντο στο ενυδρειο σου, θα δειχνει ακομα πιο ομορφο.
Το μπλε χτυπαει λιγο ασχημα στο ματι κατα την γνωμη μου.
Εγω θα εβαζα ενα μαυρο φοντο η καποιο σκουρο καφε


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/08/02 at 12:34:10
--------------------------------------------------------------------------------
To ιδιο μουπε χτες ο χαλβας,αλλα δεν ειναι ετσι σονια,
το φοντο επειδη τα φωτα του ενυδρειου ειναι στο πισω μερος ,αμα το δεις απο μπροστα φαινεται σκουρο μπλε προς μαυρο,σχεδον μαυρο,η στραβη γινεται απο το φλας,φωτιζει πολυ το background και το δειχνει ετσι.καμια σχεση με τη πραγματικοτητα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/08/02 at 14:05:12
--------------------------------------------------------------------------------
Ξεκινησε να βγαζει κανονικα ;D ;D ;D,δυστυχως εβγαλα το μπουκαλι με τις φυσαλλιδες γιατι ηταν πολυ ενοχλητικο :'( :'(..ειδικα το βραδυ θαταν ... :P
ετοιμο λοιπον,...thanx to u all !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: george on 10/08/02 at 16:35:13
--------------------------------------------------------------------------------
Οι vallisnerias spiralis που πηρα και εγω εγιναν see-through :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/12/02 at 13:51:24
--------------------------------------------------------------------------------
συνεχιζεται η διωξη των αταιριαστων ειδων στο ενυδρειο.συμφωνα με το προγραμμα απομακρυνθηκαν οι 2 kannibals-clowns loaches(δυστυχως τη πληρωσε ενας beta,τον ξεσκισανε σε χρονο μηδεν :'( :'( :'(,σε ενα βραδυ)και σημερα εβγαλα και το ruby clown,οποτε εμειναν στο μεγαλο μονο τα kribs απο μεγαλα,και ολα τα αλλα ειναι μικρα ,νεον-καρδιναλιοι-αρλεκινοι-και κατι ασπρα που βαλα με κοκκινη ουρα στυλ τετρα νεον αλλα ασπρα με κοκκινη ουρα,τι ναναι αυτα? ??? ???hemigramus??τα φυτα μου αυξανονται με γοργο ρυθμο και παμε μαλλον σε καλο δρομο.νομιζω??

http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id10.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: sijohn on 10/12/02 at 14:46:29
--------------------------------------------------------------------------------
Μιάς και πάνε καλά τα φυτά σου θα ήθελες να σου φέρω κάτι από echinodorus tenellus, echinodorus ozelot, egeria densa, ceratophyllum demersum;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/12/02 at 15:00:19
--------------------------------------------------------------------------------
ερχομενος να παρεις τους 2 δολοφονους > >φερε και οτι φυτα εχεις για μετωκηση ;D,με ευχαριστηση να τα φιλοξενησουμε αγαπητε γιαννη,τοιμασε το ενυδρειο για τα 2 κτηνακια :,και να τηλεφωνηθουμε ποτε να ερθεις. :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: Maria on 10/12/02 at 16:18:41
--------------------------------------------------------------------------------
Γαυρε το ενυδρείο σου έχει γίνει πολύ ωραίο

(βγάλε την anubia απο το γλαστρακι...
και εκεινα τα κόκκινα πλαστικα φυτα, μεταξύ άλλων ;D...)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: halvas69 on 10/13/02 at 00:36:13
--------------------------------------------------------------------------------
Γλαστράκι στο ενυδρείο ?
Πλαστικά φυτά ?
Γαυρίδιον ....... καλά λέει η Μαρία !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/13/02 at 04:11:18
--------------------------------------------------------------------------------
περιμενετε λιγο ρε παιδακια ,υπομονη ,-απο τη μια μερα στην αλλη??μαρια τι ματι εχεις παιδακι μου ??πωπωπω... που ταδες ολα αυτα?χαλυβα δεν ειναι γλαστρακι ,απλα ενα πηλινο πουχα και περασε η ριζα της ατιμης της anubia μεσα,και ειπα να ταφησω.χτυπαει κιτσαρια :P??τα κοκκινα που λες θα φυγουν οταν σιγα σιγα (ειμαι και γαυρος ,με φτιαχνει το κοκκινο) ;Dτο φουλαρω με αληθινα,οχι ολα μαζι και δε το γνωριζω μετα... :
αα..να ευχαριστησω και τη μαρια για τα καλα της λογια,εστω και αν δε ..τα πολυπιστευει...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: Giorgos on 10/13/02 at 15:39:23
--------------------------------------------------------------------------------
Όντως γαύρε έχει φτιάξει πολύ το ενυδρείο σου.
Το μόνο που δεν μου αρέσει (εκτός από τις παρατηρήσεις της Μαρίας με τα αετίσια μάτια) είναι εκείνος ο gibbiceps που θα γίνει τέρας. Γνώμη μου είναι να ψάξεις να το δώσεις και να το αντικαταστήσεις με άλλα μικρότερα αλγοφάγα, ας πούμε ottos.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/13/02 at 15:51:03
--------------------------------------------------------------------------------
μου τοπανε τα παιδια εδω να τον παρω ,και οτι οι γλυφτες σαν τον ottos γινονται επιθετικοι,και εχω μωρα μεσα,....
τι προτεινεις????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: Giorgos on 10/13/02 at 16:06:44
--------------------------------------------------------------------------------
Οι ottos παραμένουν μικροί και ήρεμοι σε αντίθεση με πολλούς άλλους αλγοφάγους. Ίσα-ίσα που και οι gibbiceps, εκτός από τέρατα 45 πόντων, μπορούν να γίνουν επιθετικοί καμιά φορά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: sijohn on 10/14/02 at 13:06:00
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θεόδωρε έχω 15 ottos, δουλεύουν ακούραστα,δέν έχουν σηκώσει ποτέ κεφάλι, κάνουν τρομερή δουλεια στα φυτά, τρώνε άλγη, καί αγγουράκι, είναι και παραμένουν μικρά, καί τους αρέσει να είναι πολοί μαζί.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/14/02 at 14:59:56
--------------------------------------------------------------------------------
με πεισατε, ,2-3 οττος λοιπον.και επειδη δεν τους εχω εμπιστοσυνη(στους πωλητες :-X >),τι χαρακτηριστικο εχουν που να μη μπορουν να μου δωσουν κατι αλλο :,γιατι μοιαζουνε τα ρημαδια αυτα ,και με τη προυποθεση οτι α σταυρος αποτι ειδα δεν εχει(i trust him).για βοηθηστε λοιπον τη κατασταση ???με κανα χαρακτηριστικο του εν λογω κυριου ΟΤΤΟ !! ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: Giorgos on 10/14/02 at 16:29:00
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.aquahobby.com/gallery/goto.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αναδιαρθρωση !!!!
Post by: gavros on 10/15/02 at 12:21:37
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα θα με κραξει ο Τακης :'(,εχτες μουπε να ταφησω στην ησυχια του το ενυδρειο. .Ελα ομως που με βαλατε στα αιματα με αυτες τις αναγωγες ph & kh ??? : .Συμφωνα με το χαρτη περιεκτικοτητας co2 στο ενυδρειο σε συναρτηση ph-kh βγαινει οτι το νερο μου ειναι στα ορια του εμπεριεχομενου co2 .Ειμαι δηλαδη στα 25 ppm,και δε το λεω εγω :-Xτο λεει ο χαρτης.Θα περιμενω οδηγιες περι αυτου.Εδω και 2-3 μερες εμφανιστηκε η <καταραμενη πετρελαιοκηλιδα :-/ :'( :'(στην επιφανεια>και αυτο μετα τη παροχη του co2.!!Τελος για να μη σας ζαλιζω : να πω οτι μετα 10 μερες σημερα διαπιστωσα οτι ειχαν σταματησει οι φυσσαλιδες παροχης του co2 ,κουνησα λιγο το μπουκαλι και ξαναρχισανε.!!αυτα και οσοι πιστοι..απαντησατε!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-02, 12:40
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

9 μηνες μετα το στησιμο του ενυδρειου και χωρις σιφωναρισμα εως τωρα (και μιλαμε για πολλα ψαρια...),μονο τακτικοτατες αλλαγες,μετρησα NO3 = .25ppm !!!!
Τι θελει να πει ο ποιητης??οτι κανετε αλλαγες νερου,μαζι με τα φυτα ειναι η καλυτερη λυση για ενα ΣΩΣΤΟ ενυδρειο.φυσικα σα το δικο μου .. :P :P ,καλα αστειο ητανε ,και τα δικα σας ....καλουτσικα ειναι
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06210 seconds with 14 queries