Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 15:05
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH

Title: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: michalisg on 08/31/02 at 04:24:16
--------------------------------------------------------------------------------
Για να πεσει το ph εριξα proper ph 6.5 (δυο δοσεις μεχρι τωρα) και θελω βοηθεια στο εξης σημειο:Υπαρχει τροπος να σταθεροποιηθει το ph χωρις το νεο νερο της εκαστοτε αλλαγης να μην το επηρεαζει;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: Tolis on 08/31/02 at 07:53:52
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι. Θα πρεπει καθε φορα που αλλαζεις νερο να προσθετεις τοσο "proper pH" οσο χρειαζεται για να σου φερει το pH εκει που θες, στα λιτρα που προσθετεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: Takis on 08/31/02 at 08:04:37
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ το δοκίμασα 1 - 2 φορές, αλλά επειδή η γενική σκληρότητα ήταν σχετικά μεγάλη, αρχικά το νερό θόλωσε και μετά γέμισε το τζάμι γύρω γύρω μα άλατα. Αυτά τα άλατα είναι που δεσμεύει το υλικό. Πάντως χρειάζεται σε κάθε αλλαγή, όπως λέει και ο Τόλης, το νερό που θα βάζεις να είναι ήδη φτιαγμένο με το σταθεροποιητή ΡΗ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: ENTRERI1221 on 08/31/02 at 12:05:11
--------------------------------------------------------------------------------
Το εχω παθει και εγω αυτο Τακη μια φορα.Την επομενη φορα ομως που ξαναεριξα μετα απο καμποσο καιρο(το πεχα ειχαι φτασει παλι 7,6 )Το εριξα σε 4 δοσεις μια καθε 10 λεπτα και δεν ειχα κανενα προβλημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: Takis on 08/31/02 at 19:09:10
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν αμφιβάλω ότι δουλεύει, αλλά στις οδηγίες γράφει ότι πρέπει να φροντίσουμε να έχουμε χαμηλή σκληρότητα για να μην θολώσει το νερό, αν και αυτό είναι ακίνδυνο. Παρ' όλα αυτά μου την έσπασε η διαδικασία γι αυτό και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ.
Σε κάθε περίπτωση είναι προτιμότερη μια λύση σαν την αντ. όσμωση, αν και στοιχίζει, στην περίπτωση που πρέπει να έχουμε χαμηλό ΡΗ και άρα χαμηλή ανθρακική σκληρότητα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: balog on 09/01/02 at 09:44:42
--------------------------------------------------------------------------------
Μια λύση σαν την αντ. όσμωση, αν και στοιχίζει, στην περίπτωση που πρέπει να έχουμε χαμηλό ΡΗ και άρα χαμηλή ανθρακική σκληρότητα......γράφει ο Τακις...Μήπως καποιος από την συζήτηση έχει εμπειρία πάνω σε αυτή την λύση γιατί στείνω ενυδρείο με Δισκους και με απασχολεί το θέμα αυτό ??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: kroud on 09/01/02 at 11:46:36
--------------------------------------------------------------------------------
Eιναι η καλυτερη λυση,ιδιαιτερα εαν ασχολησαι με δισκους.Σχετικα με τα χρηματα,ξεκιναει απο 130 ευρω και φτανει μεχρι και 300.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: george on 09/20/02 at 16:02:42
--------------------------------------------------------------------------------
To PH στο ενυδρειο μου ειναι σταθερο στο 8 απο την ημερα που το ξεκινησα μεχρι σημερα ( 3 μηνες ).Και το ΚΗ ειναι 8.
Το ΡΗ απο το νερο της βρυσης ειναι παλι 8 οπως το ιδιο και το
ΚΗ.
Τα ψαρια που εχω...neron...tiger barbs...clown...corys...zebras...rams...kribs...χρ ειαζονται ΣΙΓΟΥΡΑ χαμηλοτερο ΡΗ.
Τα μαγαζια της περιοχης εχουν στα ενυδρεια τους 7,5-8 ΡΗ...αρα τα ψαρια "μετακομιζοντας" στο δικο μου δεν εχουν προβλημα προσαρμογης.
Ομως μακροπροθεσμα ισως τους δημιουργηθουν προβληματα,
ασθενειες κλπ.
Τι κανουμε λοιπον ;; Το αφηνω ετσι ή το προσαρμοζω με καποιο προθετο ;;
Και αν ΝΑΙ...τι προτεινετε ;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: Tolis on 09/20/02 at 21:15:13
--------------------------------------------------------------------------------
pH 8 KH 8 , ειναι λιγακι υψηλες τιμες για την Αθηνα - σε ποια περιοχη εισαι?
Τι ειδους χαλικ εχεις, και τι πετρες και που τις βρηκες?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: george on 09/21/02 at 02:17:27
--------------------------------------------------------------------------------
Aπλο χαλικι που μου εδωσαν οταν αγορασα το ενυδρειο μου (ηταν πλυμενο και καθαρο)...τις πετρες τις εβγαλα σχεδον ολες εκτος απο δυο μικρες....(και αυτες παλι τις αγορασα απο το μαγαζι).....
Και ειμαι στην Θεσσαλονικη !
ειμαι βεβαια κατα του να βαζω διαφορα "ζουμια" για να κρατησω το ΡΗ χαμηλοτερα αλλα αν ΠΡΕΠΕΙ να γινει θα το κανω για να ειναι τα ψαρακια μου σε πιο σωστο περιβαλλον.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: annivas2000 on 09/21/02 at 11:22:13
--------------------------------------------------------------------------------
Εφ'όσον εισαι κατα των <ζουμιων> (και εγω ειμαι ) μπορεις να ξεκινησεις να χρησιμοποιεις τυρφη που και φυσικος τροπος ειναι και οικονομικοτερος απο R.O......
Αν το ξεκινησεις θα πρεπει να παρακολουθεις (μετρησεις) συνεχως αρχικα -μηπως μαλακωσει πολυ το νερο και εχεις προβληματα με το ph- μεχρι να βρεις τις δοσεις (ποσοτητα τυρφης στο φιλτρο, προετοιμασια νερου κλπ)..........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: ASCCO1 on 09/21/02 at 15:23:15
--------------------------------------------------------------------------------
Kαι η αλλη λυση ειναι το CO2 ,για τα 100 λιτρα που εχεις αν βαλεις 2 μπουκαλια 1,5 λιτρων DIY παραληλα θα εχεις καποια μικρη πτωση στο PH.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: george on 09/21/02 at 19:01:26
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστηχως δεν υπαρχει χωρος για DIY CO2 :-[


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: Giorgos on 09/23/02 at 07:41:11
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ πάλι θα σου έλεγα να μην πειράξεις καθόλου την χημεία του νερού... εκτός κι αν σκέφτεσαι να κάνεις αναπαραγωγή κάποιου είδους.
Τα περισσότερα ψάρια που έχεις αναπαράγωνται τόσα πολλά χρόνια στην αιχμαλωσία που δεν θα έχουν πρόβλημα. Εξάλλου δεν είναι και τόσο ακραίες οι μετρήσεις σου.

ΥΓ. pH 7.5 με 8.0 είναι ταιράστια διαφορά γιατί μεταβάλλεται λογαριθμικά... δηλαδή διαφορά 0.1 ισούται (σε αναλογία) με 10 σε νορμάλ κλίμακα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: george on 09/29/02 at 08:34:26
--------------------------------------------------------------------------------
Εχοντας ΡΗ 8 και ΚΗ 8 οπως λεει και ο Μανθος δινουν το ελαχιστο CO2 2.3 που δεν ειναι και οτι καλυτερο για την αναπτυξη εστω και των λιγων φυτων που εχω.
Αφου δεν υπαρχει χωρος για CO2 (εστω και DIY) κατεβαζοντας σταδιακα το ΡΗ στο 7-7,5 χρησιμοποιωντας καποιο ετοιμο "προϊον" και οχι τυρφη κλπ θα ειναι καλυτερα ;;
Αν και οπως ειπαμε τα ψαρια προσαρμοζονται ισως να "νιωσουν" καλυτερα στο νεο περιβαλλον δειχνοντας πιο εντονα τα χρωματα τους.
Απο τα διαφορα προϊοντα που κυκλοφορουν πιο λετε να χρησιμοποιησω ;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ PH
Post by: Tolis on 09/29/02 at 09:08:35
--------------------------------------------------------------------------------
Καλυτερα να μην ριχνεις χημικα και αλλες αηδιες για τετοιους λογους. Κρατα ψαρακια που να νιωθουν καλα στο νερο που εχεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04603 seconds with 14 queries