Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 14:04
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ

Title: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: theodoro on 09/19/02 at 17:23:34
--------------------------------------------------------------------------------
Κοινοβιο Ενυδρειο
Ημερομηνια λειτουργιας ενυδρειου 02/03/2002

Διαστασεις 100 Χ 40 Χ 55 (35 gal 160 lit)
Εξοπλισμος 1. Πλακακια βυθου hagen με κυκλοφορητη
hagen 403
2. θερμοστατης hagen(jigger) 300 watt
ρυθμισμενος στους 28 βαθμους κελσιου

3. Εξωτερικο φιλτρο fluval 303 με υλικα φιτραρισματος
Bio chem. Zorb –
(aquarium pharmaceyticals)
green(hagen)
για χημικο
καθαρισμο και αρκετα αστερια και μακαρονι
για βιολογικο φιλτραρισμα
4. Υποστρωμα εχει επιλεχθει κορνιτοποιημενη
λαβα λογω Της βιολογικης αξιας αφου
αποδεδειγμενα στους πορους της μαζευει
μεγαλες ποσοτητες νιτροβακτηριδιου και
λογω της ομορφιας της σαν διακοσμητικου
υλικου (οχι.... κανενα γατοψαρο και κλοουν
δεν εχει φαει τα μουστακια του στα
πετραδακια της λαβας)


Χημεια νερου
Συσταση

GH=6 PH =6 KH=2 CO2= 24 MG/L
NH3,NH4=0 NO2=0 NO3=5 PO4= 0 MG/L

Συντηρηση 25% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα
(Προετοιμασια νερου σε πλαστικη δεξαμενη
με κυκλοφορητη και οξυγονοση και
water soften pillow για να εχω gh=6)
CO2= DO IT YOYR SELF ( με τα γνωστα αποτελεσματα )
Φυτα Αρκετη ποικιλια φυτων επιλεγμενα με βαση
την θερμοκρασια και την σκληροτητα
υποβοηθουμενα με florena μια φορα την
εβδομαδα ferogan και Mikrosal 2
φορες τον μηνα

Ψαρια 28 cardinal tetra ,6 emperor tetra ,
3 rummy nose tetrα 3 black window
tetra ,3 three-lined rasbora,1 discus,
5 clown loach ,1 botia sidthimuki
,1 rαμιρεζ 5 bronze catfishes
2 matae catfishes 1 alpine catfise
, 3 ancistrus

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΝΘΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ (ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗ ΤΡΙΧΩΕΙΔΗΣ ΑΛΓΗΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΕ ΕΙΧΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ
--------------------------------
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
http://users.forthnet.gr/ath/theodor...55-tank001.jpg
http://users.forthnet.gr/ath/theodor...5-tank0016.jpg
http://users.forthnet.gr/ath/theodor...5-tank0019.jpg
http://users.forthnet.gr/ath/theodor...5-tank0020.jpg
http://users.forthnet.gr/ath/theodor...55-tank006.jpg
http://users.forthnet.gr/ath/theodor...55-tank009.jpg




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Tolis on 09/19/02 at 19:22:46
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραια! Λιγο πολλα κατα τη γνωμη μου τα ψαρια, και ο δισκος ειναι ακομα μικρος, αλλα οταν μεγαλωσει θα χρειαστει περισσοτερο χωρο...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Sharky on 09/20/02 at 03:22:14
--------------------------------------------------------------------------------
Μπράβο και σου εύχομαι όλα να πηγαίνουν καλά. Οπως είπε και ο Τόλης μάλλον ο αριθμός των ψαριών είναι λιγουλάκι μεγάλος. Ααα και μία μικρή διόρθωση 100χ40χ55 θα έλεγα ότι είσαι στα 220l αδεια γυάλα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: michalisg on 09/20/02 at 03:43:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τι ειδος δισκου σου ειπαν οτι ειναι οταν τον πηρες;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: ASCCO1 on 09/20/02 at 05:42:51
--------------------------------------------------------------------------------
μαλιστα, μαλιστα
καλα παει αν και χρειαζεται μερικα χαμηλα φυτα εκει μπροστα
τα κοπλιμεντα ηταν περιττα :-* :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: BILAS on 09/20/02 at 05:52:20
--------------------------------------------------------------------------------
Και φυσικα ο Μανθος ξετρελαθηκε με τον δισκο σου :P :P :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Sharky on 09/20/02 at 07:27:07
--------------------------------------------------------------------------------
Αρκεί να μην πάθει ότι έπαθε και ο δικός μου ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: kroud on 09/20/02 at 07:56:34
--------------------------------------------------------------------------------
Μαλλον σαν blue diamond φαινεται.Ωραιο το ενυδρειο!!!
Ενας δισκος μονος του ειναι πολυ αβολο γι'αυτον.Εαν σου αρεσουν οι δισκοι θα σου προτεινα αν μπορεις να απαλαγεις απο μερικα ψαρια για να ελαφρωσεις λιγο το ενυδρειο και να παρεις 4 δισκους ακομα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: sonia on 09/20/02 at 12:57:05
--------------------------------------------------------------------------------
4+ 1 δισκος , μας κανει 5 δισκους.
Σε 150 λιτρα?????
Και απο ολα τα ψαρια που εχει αν απαλαχτει(που ετσι θα επρεπε να κανει σωστα , αν ηθελε να βαλει δισκους μεσα), παλι δεν θα εφταναν τα λιτρα του για πεντε δισκους νομιζω.....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: theodoro on 09/20/02 at 16:00:45
--------------------------------------------------------------------------------
παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια
τωρα οσο για τον αριθμο των ψαριων που μπορει να διατηρηθουν σε ενα ενυδρειο που πραγματι απασχολει πολλους
απο εμας θα ηθελα να μην αναφερθω εγω που ετσι και αλλιως
για πολλους απο εσας ειμαι overstock αλλα να δουμε τι γραφει
για αυτο το θεμα ο DR.HERBERT.R.AXELROD ενας παγκοσμιου
γνωστος ερευνητης χομπιστας του ειδους γνωστος σε αρκετους απο εμας που ασχολουμαστε με βιβλιογραφια του ειδους
--------------------------------------------------
FISH CAPACITY OF TANKS
An aquarium with bare rocks and gravel can support a given amount of fish life by virture of its air-water interface exchange,as long as partial water changes are made every few days so as to keep toxic products diluted and gross mulm or uneaten food removed.A filter would increase this capacity;; so would aeration .Plants make little difference,as we have seen because they don t much affect oxygen supplies on average.
The basis of calculations is therefore,as proposed by my self
(C.W.E.) 30 years ago,the 6,25 cm tropical fish,which is allowed 130 cm2 of aquarium surface area.
This is in line with general experience and is on the generous side ,therefore allowing for growth and for mistakes in aquarium maintenance on the part of its owner .
Aeration and general good practice can halve this requirement
,but only in experienced hands

body length No. of fishes per square cm
in cm 1000 cm2 of surface per fish(approx
1 400 2.5
2 110 9
3 50 20
4 25 40
5 12 80
6 8 125
8 5 200
10 2 500
12 1 750
15 1 1100

In a 90 x 35 cm tank surface area 3150 cm2 ,how would the following assortment do;;;;;;;;

6 neons,each 3 cm long = 6 x 20 cm2 = 120 cm2
12 mixed barbs,each 5 cm lng =12 x 80 cm2 = 960 cm2
4 anabantids each 8 cm long = 4 x 100 cm2 = 400 cm2
2 corydoras each 6 cm long =2 x125 cm2 = 250 cm2
4 angels,each 5 cm long = 4 x 80 cm2 = 320 cm2
----------------------
total 2050 cm2
ANSWER-even with anassortment of 28 rather large tropicals,
there is plenty of room for more; with good aeration,more than twice as many in awell-established tank in the hands
of agood aquarist.
----------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Tolis on 09/20/02 at 21:52:50
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ αρχας να πουμε οτι ο κυριος Axelrod απο τη μια βοηθησε παρα πολυ το hobby, αφ'ενος ανοιγοντας δρομους για την εισαγωγη τροπικων ψαριων,και κυριως ανοιγοντας τον δρομο στον εξειδικευμενο τυπο.
Απο την αλλη, επειδη η businesman πλευρα του, υπερισχυε πολλες φορες της hobbyist πλευρας του, οντας εισαγωγεας τροπικων ψαριων ενος πολυ μεγαλου ποσοστου της αγορας της Αμερικης, εχει κατηγορηθει πολλακις οτι καποιες απο τις συμβουλες του...μυριζαν.. (Να πεθαινει και κανα ψαρι να πουλαμε άλλα).
Οπως και ναναι, ολα αυτα ταγραφε προν πολλα χρονια, και δεν χρειαζεται παρα να διαβασει κανεις αυτο: "Plants make little difference,as we have seen because they don t much affect oxygen supplies on average." , για να αρχισει να μυριζει καπως...
Απο κει και περα, το μεγεθος 'επιφανειας" δεν μας λεει τιποτα, οπως και το μηκος του ψαριου. Ειναι αλλο 120cm2 με υψος ενυδρειου 60cm, και άλλο 120cm2 με υψος ενυδρειου 30cm. Ειναι άλλο ενας δισκος 10cm μηκος και 10 cm υψος, και αλλο ενα labeo με 10cm μηκος και 2 cm υψος. Τα περιττωματα απο 30 neon tetras , που εχουν τον ιδιο ογκο ενος νεαρου oscar, δεν του φτανουν ουτε στο μισο. Και λοιπα και λοιπα.
Υπαρχει ενας κανονας, εμπειρικος, που λεει κατι για 1 εκατοστο ψαριου/λιτρο, αλλά ισχυει μονο για σχετικα μικρα ψαρακια, μεχρι 6-8 εκατοστα, και με σχημα νορμαλ - οβιδας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: theodoro on 09/21/02 at 16:28:25
--------------------------------------------------------------------------------

[quote author=Tolis link=board=freshwater&num=1032470614&start=0#10 date=09/20/02 at 21:52:50]


Απο κει και περα, το μεγεθος 'επιφανειας" δεν μας λεει τιποτα, οπως και το μηκος του ψαριου. Ειναι αλλο 120cm2 με υψος ενυδρειου 60cm, και άλλο 120cm2 με υψος ενυδρειου 30cm. Ειναι άλλο ενας δισκος 10cm μηκος και 10 cm υψος, και αλλο ενα labeo με 10cm μηκος και 2 cm υψος.
------------------------------------------

Toli σε γενικες γραμμες δεν θα διαφωνισω μαζι σου ,βεβαια δεν αναφερομαστε σε νεους χομπιστες αλλα σε εμπειρους που λαμβανουν υποψιν τους τις διαφορετικες ποσοτητες οξυγονου που υπαρχουν σε ενυδρεια ιδιου μηκους αλλα διαφορετικου υψους αλλα τα τελευταια χρονια ασχολουμενος
με ενυδρεια κοινοβια με πολλα διαφορετικα ειδη ψαριων που σε γενικες γραμμες δεν μεγαλωνουν πολυ οπως τετρα και rasboras,ramy,ancistrus και σε ****** οξινα νερα ο παραπανω κανονας του Axelrod δεν με εχει προδωσει ποτε ,δηλαδη δεν εχω χασει ψαρια απο υπερπλυθυσμο φυσικα παντα με κανονα
την σωστη συντηρηση και παρατηρηση ιδιαιτερα σε κλουν και δισκους οι οποιοι εγκαιρα αμα παραμεγαλωσουν μεταφερονται σε αλλο ενυδρειο
αλλα και ο ιδιος ο Axelrod το διευκρινιζει

!!"""This is in line with general experience and is on the generous side ,therefore allowing for growth and for mistakes in aquarium maintenance on the part of its owner .""""""



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Giorgos on 09/23/02 at 07:31:51
--------------------------------------------------------------------------------
Ούτε ο κανόνας του Axelrod ισχύει (γιατί δεν μιλάει για τελικό μήκος ψαριών όπως πχ. Discus, που εσένα είναι 5 cm και σε λίγο θα φτάσει τα 15 cm και πολύ άνετα) αλλά ούτε το 1 εκατοστό ψαριού για κάθε λίτρο νερού ισχύει (εκτός αν αναφερόμαστε σε μικρά tetras, guppies, cories, κλπ κλπ).

Σκεφτείτε λιγάκι λογικά. Κοιτάζοντας ένα ενυδρείο μόλις 1 μέτρο μήκος (που είναι η κύρια και πιο ωφέλιμη διάσταση) και 150 λίτρων καθαρού νερού (και αν) με 30 ψάρια (τα οποία όλα είναι ανήλικα), σκέφτεστε ότι τα ψάρια που ζουν εκεί υπάρχει περίπτωση να είναι ευτυχισμένα (in the long term)? Εξάλλου αυτός είναι ο σκοπός μας. Τα ψάρια που κρατάμε να είναι πάνω απ'όλα ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ και όχι απλά να ζούνε καλά και ΠΟΣΑ μπορούμε να χωρέσουμε ή να στριμώξουμε (άσχετα το αν ταιριάζουν και μεταξύ τους) σε κάποιον περιορισμένο χώρο ο οποίος είναι δική μας ευθύνη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Sharky on 09/23/02 at 08:32:47
--------------------------------------------------------------------------------
: "Plants make little difference,as we have seen because they don t much affect oxygen supplies on average."


NO COMMENT


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: theodoro on 09/23/02 at 17:47:52
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/23/02 at 08:32:47, Sharky wrote:
Παράθεση:
"Plants make little difference,as we have seen because they don t much affect oxygen supplies on average."

NO COMMENT


Φυσικα εχεις δικαιο ...για 3-4 ψαρακια σε ενα κλειστο συστημα 160 λιτρων φτανει το οξυγονο απο την φωτοσυνθεση .
Για να επιβιωσουν παραπανω ψαρια ας τοποθετουμε μια αεροαντλια με χρονοδιακοπτη οταν σβυνουν οι λαμπες και το co2 φτανει στα υψη
....ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ....
Να μην κανουμε αλλαγες καθε εβδομαδα γιατι το φρεσκο νερο δεν εχει τοσο οξυγονο οσο παραγεται απο την φωτοσυνθεση
Να πεταξουμε στα σκουπιδια τους κυκλοφορητες αφου το οξυγονο απο τα φυτα ειναι αρκετο
και επισης να παρεβουμε στο οικοσυστημα των τροπικων λιμνων και να φυτεψουμε ανουμπιες και αλλα φυτα γρηγορης
αναπτυξης για να εμπλουτισουμε τα νερα τους με οξυγονο αφου απο αυτα και μονο επιβιωνουν τα ψαρια και οχι απο αλλους γνωστους στους περισσοτερους απο εμας (ελπιζω) φυσικους παραγοντες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Tolis on 09/23/02 at 18:12:51
--------------------------------------------------------------------------------
To CO2 φτανει σπανια στα υψη λογω φωτοσυνθεσης σε ενα ενυδρειο, και αν συμβει αυτο, ναι, πολλοι βαζουμε μια αεραντλια την νυχτα για καθε ενδεχομενο. Και μιλαμε μονο για ενυδρεια full planted.
Δεν καταλαβαινω ακριβως την αντιδραση σου? Δεν ειπε κανεις να αλλαξουμε τιποτα στους υδροβιοτοπους (by the way οι anubias εινα αργης αναπτυξης) - αλλά βρισκω λιγο οξυμωρο να επιχειρηματολογεις υπερ "φυσικων" παραγοντων, -αλλαγες νερου, φιλτρα, κυκλοφορητες- εναντιον των πιο φυσικων - των φυτων, τη στιγμη που κανεις δεν μπηκε σ'αυτη τη διαδικασια.
Το quote στην επιμαχη φραση του κυριου Axelrod το εκανα (και o sharky υποθετω) για να τονισω αυτα που ελεγα πιο πανω για τον γραφοντα. Τα φυτα παιζουν σημαντικοτατο ρολο σε ενα ενυδρειο, κι αυτος τα αντιμετωπιζει (και τα απορριπτει) μονον σαν ενα ενδεχομενο βοηθημα οξυγονωσης.
Δεν ειπε κανεις να μην βαζουμε κυκλοφορητες, ή να αρκουμαστε στα φυτα για την οξυγονωση του νερου, ή κυριως, να μην κανουμε συχνες αλλαγες νερου. Αλλά τα φυτα δεν ειναι μονο πολυ καλοι παροχεις οξυγονου, αλλά (το κυριοτερο), τρωνε αμμωνιες και νιτρικα, που ειναι πολυ σοβαροτεροι κινδυνοι σε ενα υπερφορτωμενο ενυδρειο, απο οτι η ελλειψη οξυγονου, και τα οποια ο κυριος Axelrod αγνοει στην επιχειρηματολογια του "κανονα" του.
Οσο για την ιδια την οξυγονωση απο φυτα...εχεις δει καθε φορα που αλλαζεις νερο, τις φυσσαλιδες που δημιουργουνται στο τζαμι, τα φυτα, τα ντεκορ, απο το κορεσμενο σε οξυγονο νερο που ηρθε απο τη βρυση? Αυτες τις φυσσαλιδες τις εχουμε καθε μερα απο τα φυτα μας εμεις οι μποσταναδες.
Ξαναλεω - δεν σημαινει αυτο οτι ειπε κανεις τιποτα κατα των συχνων αλλαγων, κυκλοφορητων, μεγαλων βιολογικων φιλτρων κλπ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: theodoro on 09/23/02 at 19:06:55
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε παιδια αμα δεν εχω ξεχασει ακομα τα αγγλικα μου ο ανθρωπος αναφερεται στα φυτα λεγοντας οτι απο μονα τους δεν παραγουν τοσο οξυγονο οσο χρειαζεται για να επιβιωσουν
τα ψαρια μας μονο απο την φωτοσυνθεση
αλλα οτι με παραπανω οξυγονωση
και στα χερια ενος εμπειρου χομπιστα και με την καταλληλη συντηρηση μπορει καποιος να βαλει διπλασιο αριθμο ψαριων με βαση του σωστου η λανθασμενου κανονα του (στην κριση του καθενος)
Στο βιβλιο του επισης αναφερεται σε μεγαλο κεφαλαιο με τα φυτα για την αναγκη υπαρξης των φυτων για του γνωστους λογους( ελεγχος nitrate,phosphate)κα
Επισης προσωπικα εγω που εχω ενα αρκετο αριθμο ψαριων μεσα στο ενυδρειο μου για νατα διατηρω στην κατασταση που
βλεπεται στις φωτογραφιες δεν εχω μεινει μονο στα φυτα τα αποια ειναι αρκετα και καθε τοσο μπαινουν και αλλα .
Αλλα επισης εχω στην εξοδο του εξωτερικου φιλτρου εχτρα οξυγωνοση χωρις να μειωνεται η ποσοτητα του co2 το οποιο ειναι 24-30 μγ/λ με την βοηθεια του DIY
Και ο κυκλοφορητης αρκετα δυνατος λειτουγει σωστα αντλωντας νερο απο τα πλακακια βυθου
Επισης δεν νομιζω να διαπιστωσατε απο τις φωτογραφιες οτι τα ψαρια μου ειναι στριμωγμενα ,στρεσσαρισμενα και δυστηχισμενα
γιατι τα χρωματα του λενε το αντιθετο
Και επισης φυσικα δεν αντιδρω με κανεναν ο καθενας λεει την γνωμη του η οποια ειναι παντα σεβαστη
Απλως εκθετω τις εμπειριες μου απο την χρονια ενασχοληση με τα ενυδρεια


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 7 ΜΗΝΕΣ
Post by: Sharky on 09/24/02 at 02:28:05
--------------------------------------------------------------------------------
Τόλη με πρόλαβες.
Νομίζω ότι η απάντηση σου it is more than enough.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06379 seconds with 14 queries