Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 23:04
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Βαμμένα ψαρια

Title: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/11/02 at 03:39:29
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξερω αμα σας εχω πρηξει στις ερωτησεις αλλα μονιμα εχω καινουργιες και εσεις με βοηθατε παρα παρα πολυ Λοιπον, εχουμε 8 colour tetra και απο την ημερα που τα πηραμε ψαχνω να βρω πληροφοριες για το ειδος, δηλαδη για το τελικο μεγεθος τους, την καταλληλη διατροφη τους, τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης, για το ζευγαρωμα τους κλπ κλπ
Σε κανενα site δεν εχω δει να αναφερονται στα συγκεκριμενα ψαρια! Υπαρχει καποιος λογος? ??? Τελος παντων, περιμενω απαντησεις


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/11/02 at 03:57:54
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...me=interruptus

Ρε φιλενάδα ρίξε μια ματιά σε αυτό, μήπως έχεις Congo tetra και τα ξαναλέμε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/11/02 at 04:08:43
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο στην φωτογραφια δεν μου θυμιζει τα δικα μας. Ασε που και στα 2 μαγαζια που τα εχω δει colour tetra μας εχουν πει πως λεγονται. Εχουν στο περιπου το σχημα αυτου στο link αλλα τα πτερυγια μου φαινονται αλλιως και βεβαια το χρωμα. Τα δικα μας εχουν παλ χρωματα, εχουμε 1 πορτοκαλι, 3 ροζ, 1 μωβ, 2 θαλασσι και 1 πρασινο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/11/02 at 04:54:47
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...35&genusname=P
arambassis&speciesname=wolffii

Εάν έχεις κάτι τέτοιο με βαμμένη ράχη την πάτησες γιατί έχεις ψάρια που ζουν σε υφάλμυρα νερά και είναι βαμμένα από Ταϊλανδούς που κάνουν όλη μέρα αυτή τη δουλειά.
Έχουν βρει δηλαδή ένα σημείο στη ράχη του ψαριού που μπορούν με σύριγγα να εισάγουν χρώμα στη ράχη του.
Το χρώμα αργότερα θα ξεβάψει βέβαια ή θα σκοτώσει από καρκίνους τα ψάρια.
Εάν επιζήσουν μπορεί να σου παρουσιάσουν λυμφοκύστες (λευκά οζίδια επάνω στην ουρά και στα φτερά τους) λόγω έλειψης περιεκτικότητας αλατιού στο νερό τους.

Αυτός που σας τα πούλησε είναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/11/02 at 05:45:31
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν μου φαινονται να εχουν βαμμενη ραχη, αλλα σαν να ειναι ομοιομορφο το χρωμα πανω τους... Ισως λιγακι πιο ξεθωριασμενα στο κατω κατω μερος τους... Κατα τα αλλα τα εχουμε ενα μηνα σχεδον και φαινονται να ναι μια χαρα.... Απο οτι καταλαβαινω η ρατσα colour tetra δεν υπαρχει? ??? ??? ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να μην ειναι αυτα τα ψαρια στα οποια αναφερεσε? Οσο για τη φωτογραφια του ψαριου στο link μοιαζει αν και τα πτερυγια ειναι αρκετα διαφορετικα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/11/02 at 06:23:38
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν μου φαινονται να εχουν βαμμενη ραχη, αλλα σαν να ειναι ομοιομορφο το χρωμα πανω τους... Ισως λιγακι πιο ξεθωριασμενα στο κατω κατω μερος τους... Κατα τα αλλα τα εχουμε ενα μηνα σχεδον και φαινονται να ναι μια χαρα.... Απο οτι καταλαβαινω η ρατσα colour tetra δεν υπαρχει?
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να μην ειναι αυτα τα ψαρια στα οποια αναφερεσε? Οσο για τη φωτογραφια του ψαριου στο link μοιαζει αν και τα πτερυγια ειναι αρκετα διαφορετικα...
Λίγες αν και αν δε δούμε photo τι να πούμε;

Δεν θα έχετε τέτοιου είδους προβλήματα εάν πάψετε να αγοράζετε ψάρια βαμμένα τεχνητά.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/11/02 at 06:27:15
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει καποιος τροπος να στειλω καποια φωτογραφια?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: volitans on 03/11/02 at 06:42:19
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι ένα είδος Black Tetra., Gymnocorymbus sp. χωρίς να είναι ternetzi (χήρα μ/φ) ή thayeri...

Έρχονται από κάποιους προμηθευτές τακτικά. Βάφονται στο "χέρι" με "σινικές" επεμβάσεις...To χρώμα μετά από λίγο καιρό φεύγει, και μένουν μ'ενα ασημί-ροζουλί χρώμα...
Δεν έχω παρατηρήσει κάποιον ανεξήγητο λόγο απωλειών, μεγαλώνουν μια χαρά, είναι από τα πιο λαίμαργα ψαράκια, και μεγαλώνουν περίπου μέχρι 6-7 ποντάκια....

Προσωπικά, είμαι ενάντια σε κεχρωσμένα ψάρια, (από blue Oscar, μέχρι Changa Ranga), αλλά όποιοι τα βγάζουν "υπακούουν" στον νόμο της ζήτησης....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/11/02 at 06:51:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε φιλενάδα συγγνώμη που σε φρίκαρα έτσι αλλά η περιγραφή σου με οδήγησε στο συμπέρασμα πως είχες πάρει Chanda ranga ή Chanda wolffii.

Βέβαια εάν αντί για C. ranga ή C. wolffii έχεις πάρει τα Gymnocorymbus ternetzi σε λίγο καιρό θα έχεις άχρωμα ψάρια. Να ξέρεις ότι τα G. ternetzi τσιμπολογάνε καμμιά ουρά πότε πότε.

Και μην ξανακούσω "σας έπρηξα" και τέτοιες χαζομάρες.
Όταν με πρήζουν με ερωτήσεις νά 'ξερες πόσα μαθαίνω, ξαναμαθαίνω ή ξαναθυμάμαι!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/11/02 at 07:02:32
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα εχω σκασει για τον εξης λογο! Εχουμε 8 τετοια ψαρακια τα οποια βεβαια τα πηραμε για το ωραιο χρωμα τους.... το οποιο οπως ειπατε θα φυγει... Χαλαρα στη θεση τους θα μπορουσαμε να εχουμε φυσικα χρωματα και καποια αλλα ψαρια τα οποια δεν ηταν βαμμενα... Τωρα βεβαια ουτε να τα δωσουμε μπορουμε.... ουτε τιποτα!

Και επισης οποτε τα βλεπω θα σκεφτομαι τι περασαν μεχρι να βαφτουν και θα με παιρνει απο κατω... Μακαρι να ξεραμε ενα δυο πραγματα πριν τα παρουμε, το ιδιο και ο κοσμος. Ετσι η ζητηση θα μειωνοταν και τα ψαρακια δεν θα περνουσαν βασανιστηρια....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: halvas69 on 03/11/02 at 07:24:50
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα να δεις, καθ' ότι αρχάριος και εγώ στην ενυδρειοπληξία.
Καλό θα ήταν, εφόσον έχουν όλη την καλή διάθεση τα άτομα του board, ΠΡΙΝ αγοράσουμε οτιδήποτε για το ενυδρείο μας να ρωτάμε τα λοιπά μέλη για το τι σκοπεύουμε να προσθέσουμε στον ενυδρείο μας.
Για να μην υποπέσουμε σε δυσάρεστες καταστάσεις.
Αυτό ισχύει και για μένα βέβαια καθότι υπέπεσα σε κάποια "μικρά" ευτυχώς ατοπήματα.
Άλλα ξεπερνιούνται σιγά- σιγά με την κατάληλη συμβουλή και θέληση.

Σας ευχαριστώ

ΠΟΡΩΜΕΝΑ ΚΙΧΛΙΔΟ-ΜΠΟΣΤΑΝΟ-LIVEBEAREΟΕΙΔΗ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ ΟΝΤΑ ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Tolis on 03/11/02 at 13:05:35
--------------------------------------------------------------------------------
http://badmanstropicalfish.com/profi...erry_small.jpg
http://www.aquariumfish.net/images_0...0504_small.jpg

Μια διευθυνσουλα για περισσοτερα περι βαμμενων ψαριων:
http://honors.montana.edu/~weif/firsttank/painted.shtml
Να επαναλαβω κι εγω, ξανα, για ολους τους καινουργιους, αν δειτε στα μαγαζια καποια ψαρια που σας αρεσουν, καντε μια δυο μερες υπομονη, παρτε ενα δυο βιβλια, κανετε μια βολτα στο διαδικτυο, και ρωτηστε κι εδω, μαθετε πληροφοριες, και αν σας κανουν, παρτε τα.

Απο κει και περα, αν εχετε βρεθει για τον αλφα ή βητα λογο με ψαρια βαμμενα, παραμορφωμενα ή υβριδια, το καλυτερο ειναι (ΙΜΟ) να τους δωσετε μια οσο πιο καλη ζωη γινεται...δεν φταινε αυτα επειδη καποιοι ηλιθιοι ειναι ηλιθιοι...και σαμποταρετε-μπουκοταρετε οσο μπορειτε... painted tetras, loaches, cories etc, balloon mollies, parrot fishes κλπ.

Για ανεβασμα φωτογραφιων, αν υπαρχει η φωτογραφια ηδη στο διαδικτυο (ευκολο να ανεβασετε φωτογραφιες σας, ολοι οι ISPs δινουν free χωρο στους συνδρομητες), ο κωδικας ειναι:
[img*]http://www.διευθυνσηφωτογραφιας[/img*] - αφαιρεστε τον αστερισκο * απο τον κωδικα για να δουλεψει. Για περισσοτερα, ενα click στο Help του board.
Αν δεν εχετε καποιο χωρο να τις ανεβασετε, στειλτε τις μου με e-mail και θα επιληφθω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/12/02 at 03:17:29
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ πάντως Emmanuela θα επέμενα να τα δώσω πίσω και να τα ανταλλάξω με άλλα ψάρια ή χρήσιμα αναλώσιμα (τροφές, conditioners κλπ) από αυτόν που τα αγόρασα.
Θα τον πίεζα να τα δεχτεί πίσω, ο κοσμος να χαλάσει.
Ευτυχώς οι Ελβετοί προχώρησαν σε νόμο - σχέδιο για τα δικαιώματα των ζώων.

Άντε, μήπως δούμε ασπρη μέρα "βαμμένη" από Αλπικά χιόνια. LOL


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/12/02 at 09:40:16
--------------------------------------------------------------------------------
Zincfree αυτο θα κανουμε. Παρασκευη απογευμα θα τα παμε πσιω στο Pet city και θα παρουμε καποια αλλα ψαρακια... Στεναχωρεθηκα πολυ με τη φαση και ειδικα με τα βασανιστηρια που περνανε τα ψαρακια!.... Ειχαμε δεθει κιολας μαζι τους.... Εχουν ηδη αρχισει να ξεθωριαζουν...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: volitans on 03/12/02 at 10:18:09
--------------------------------------------------------------------------------
Θέλω να πιστεύω πως όσον αφορά στο PC, το να του γυρίσεις ψάρια πίσω είναι απλά μια φρούδα ελπίδα...
Αν,παρ'ελπίδα τα καταφέρεις, εχει καλώς...
Ειδάλλως stick to them, και φρόντισέ τα καλά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/12/02 at 10:25:38
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θα τους γινόμουν τσιμπούρι, θα έκανα μέχρι και φασαρία για την ελλειπή πληροφόρηση που παρέχουν, μέχρι να αναγκαστούν - για να με ξεφορτωθούν - να μου τα αλλάξουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: polleni on 03/12/02 at 11:36:30
--------------------------------------------------------------------------------
Σου είπαν όταν στα έδιναν ότι είναι βαμένα ;; Αν ΔΕΝ στο είπαν έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου ακόμη και σε νομική βάση και το ξέρουνε. Συνεπώς ο επιμένων νικά. Αυτοί παντα βασίζονται στο ότι για ένα ευτελές ποσόν και είδος (ψάρια) δεν πρόκειται να το προχωρήσεις το θέμα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: ASCCO1 on 03/12/02 at 13:57:56
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια δεν νομιζω οτι το P.C θα τα παρει πισω τα ψαρια, θα χαρω πολυ βεβαια να βγω ψευτης???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: Emmanuela on 03/12/02 at 14:50:32
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ειχαμε καμια ιδεα οτι ηταν βαμμενα. Κανεις δεν μας το πε.... θα κανουμε μια προσπαθεια και θα σας πω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: polleni on 03/12/02 at 17:44:59
--------------------------------------------------------------------------------
Αρκεί να πας αποφασισμένη ότι δεν θα τους περάσει. Αν αρχίσεις και μιλάς για βαμμένα ψάρια δεν νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης θάθελε μέσα στο μαγαζί του κάποιον να τσιρίζει για βαμένα ψάρια.. ειδικά εφόσον δεν θέλει και τα λεφτά του πίσω !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Colour Tetra
Post by: zincfree on 03/13/02 at 01:37:10
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβώς εκεί πρέπει να βασιστείς. Δεν νομίζω πως Παρασκευή βράδυ με τίγκα κόσμο θα ήθελαν τέτοιου είδους δυσφήμηση για βαμμένα ψάρια και για απόκρυψη πληροφορίας.
Μπορεί να λέγεται εκβιασμός αυτό αλλά θα πρέπει ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05276 seconds with 14 queries