Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-01-11, 18:18   #1
Αρχάριος - Φίλτρο / Αντλία αέρα
Sandbird
Junior Member
Εγγραφή: 30-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sandbird Ο χρήστης Sandbird δεν είναι συνδεδεμένος 30-01-11, 18:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και από μένα. Πολύ χάρηκα που βρήκα το site σας παιδιά. Μεγάλη πηγή πληροφοριών.

Δεν είμαι ακριβώς αρχάριος..είχα ένα 100lt ενυδρείο πριν απο 7 χρόνια περίπου με αρκετά ψαράκια, κυρίως Platy και goupi μέσα. Ασχολήθηκα και με ζευγαρώματα και έβγαζα αρκετά ωραία ψαράκια. Μέχρι και καισαρική έχω κάνει σε Platy που πέθανε στη γένα πάνω lol. Απλά το ξέχασα το άθλημα και τώρα που αρχίζω πάλι έχω κανα δυο απορίες.
Τσίμπησα ενα 144 lt hand made ενυδρείο με πολύ καλο θερμοστάτη και ένα φίλτρο Rena Filstar iv4,ολα μαζί 50¤ .
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αυτό το rena "υποτίθεται" ότι περνάει και αέρα από μέσα του:

με το μικρό το σωληνάκι. (Δεν το έχω καταφέρει ακόμα...δεν ξέρω γιατί).
Αν το καταφέρω....θα φτάνει το οξυγόνο για τα ψάρια και τα φυτά ? (ιδίως το βράδυ) ή να πάρω και μια αντλία οξυγόνου ?

Αυτή η αντλία: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1029
για να καταλάβω...μπαίνει όλο το μαραφέτι μέσα στο νερό ? ή απλά κάθετε έξω και τραβάω ένα σωληνάκι μέσα στο ενυδρείο ? Επίσης κάνει θόρυβο ? Την έχει αγοράσει κανείς ? Αν μένει απ'έξω σκέφτομαι να την ενώσω με αυτό: http://cgi.ebay.com/Sea-Aquarium-Fis...item3f06daf018
Θα βγάζει ικανοποιητικό αριθμό από bubbles ή θα ζοριστεί επειδή είναι μεγάλη η πέτρα ?

Αυτά για την ώρα
Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και συγνώμη για το μεγάλο θέμα.
Εμφανίσεις: 6859
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-11, 18:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες πατριώτη!
Το σωληνάκι όπως δουλεύει το φίλτρο φύσα το δυνατά να ξεβουλώσει και θα βγάζει και αέρα μαζί με το νερό.
Την αεραντλία που δείχνεις (δεν την βάζουμε ποτέ μέσα στο νερό) δεν την χρειάζεσαι παρά μόνο σε ειδικές περιστάσεις.
Η ανατάραξη της επιφάνεια του νερού απο το κανονικό σου φίλτρο αρκεί για την οξυγόνωση.
Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις ?(στα 144 λίτρα πιθανότατα να μην αρκεί μόνο το εσωτερικό φιλτράκι)
Διάβασε τα υπομνήματα σ' αυτή τη κατηγορία και καλή συνέχεια.

(για πέρνα και απο τη Ζωοτεχνία 3-6/2 να γνωριστούμε απο κοντά)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-11, 18:28
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Το εσωτερικο φιλτρο εχει την εξης χρηση! Τραβαει το νερο απο κατω κ αφου το περασει απο τα υλικα που εχει μεσα (πχ σφουγκαρι κ siporax) το βγαζει απο την εξαγωγη στο πανω μερος του ξανα προς το ενυδρειο!
ΟΜΩΣ πριν την τελικη εξοδο εχει ενα μικρο σωληνακι που απο εκει με την ροη που εχει δημιουργει κενο κ ετσι ρουφαει κ αερα ωστε να οξυγονονεται το νερο που πεφτει ξανα στο ενυδρειο!
Στην ακρη του εχει ενα μαυρο εξαρτημα που στριβοντας το ρυθμιζεις ποσο αερας 8ες να μπαινει η κα8ολου!

Το αλλο που λες ειναι αεραντλια κ δεν ειναι απαραιτητο! Κυριως για διακοσμητικους λογους μπαινει!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-11, 18:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μα είναι πολύ απλο. Βαζεις ενα σωληνάκι αέρα εκει στην υποδοχή και αυτό ρουφάει αέρα. Το οξυγόνο θα είναι αρκετο. Κατα την άποψή μου μπορείς ακόμα και χωρίς αυτό να το λειτουργείς, γιατι κάνει φασαρία πολυ. Αμα βλέπεις οτι δεν επαρκεί, και τα ψάρια λαχανίαζουν τοτε το βάζεις, και ξεμπέρδεψες.

Σημείωση: Η άλλη άκρη πρέπει να είναι εκτός νερου, οπως φαίνεται στο σχήμα.

Για την αεραντλία που λες, αυτή καθεται έξω απο το νερό, και βάζεις τον σωληνάκι μεσα. Ενα σχετικό θόρυβο τον κάνει. Η αερόπετρα μου φαίνεται λίγο μεγάλη για αυτήν την αντλία. Εκτός αυτου, δεν χρειάζεται να παρεις απο το ebay. Ολα τα πετ σοπ εχουν "χυμα" αερόπετρες. Εγώ είχα παρει τις μικρες στρογγυλες με 30 λεπτα την μια και μεγάλη σαν αυτήν με 50 λεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-11, 21:17
Sandbird Ο χρήστης Sandbird δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Το φαντάστηκα και γώ ότι απο κει το σωληνάκι παίρνει αέρα, αλλά εμένα από κει έβγαζε νερό. lol δεν έπαιρνε αέρα...όσο ανοιχτό ήταν το καπάκι του τόσο περισσότερο νερό έβγαζε. θα το στεγνώσω και θα προσπαθήσω πάλι.
Τις μπουρμπουλήθρες τις θέλω για decor κυρίως..αλλά επειδή κοιμάμαι κιόλας στο ίδιο δωμάτιο, θα ήθελα ενα air pump αθόρυβο. Ξέρει κανείς κανένα ?


Από ψαράκια λέω να βάλω για αρχή platty, molly και goupi που τα ξέρω, κανένα σαβουροφάγο στο πάτωμα, κανα νέον και μετά βλέπουμε. Γενικά είμαι του μικρού ψαριού.

Γαρίδες αλήθεια μπορώ να βάλω με τετοια ψαράκια ?
Είχα κάνει το λάθος και έβαλα σαλλιγκάρια στο παλιό μου ενυδρείο και μετά από μερικούς μήνες πολλαπλασιάστηκαν 1000%....στο τέλος πήρα καμιά 50αρια και τα άφησα σε μια λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-11, 21:27
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κοίτα, γενικά δεν κάνουν πολυ φασαρία. Αλλα ολες κάνουν λίγο. Μεσα σε ενα ντουλάπι δεν θα ακούγεται πολυ. Στο κάτω κατω μπορείς να την κλείνεις το βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντλία αέρα george1995 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-07-10 21:19
Το φίλτρο του αρχάριου. fotisag Αρχάριοι γλυκού νερού 1 06-01-10 19:53
Aρχάριος -βιολογικό φίλτρο giannisgr41 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-12-09 10:04
DIY - inline φίλτρο αέρα με ενεργό άνθρακα για αεραντλία chrisb DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 07-04-07 20:35
Ροή αέρα από τα ανεμιστηράκια Gourami DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 10-08-05 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03875 seconds with 13 queries