Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-16, 09:38
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή Νιτρικα

Παιδιά έχω μπερδευτεί λιγάκι.στο 400αρι με δίσκους μετράω μετά την χθεσινή αλλαγή 50 τις εκατό νιτρικά 25+. μετράω σ ένα 150άρι που εχω για τις αλλαγές μου (μόνο θερμοστατη κ ελαφροπετρα έχω μεσα)5+.στο ενυδρειακι είχα ψάρια πριν δύο μήνες.μετράω στην έξοδο της βρύσης κ μετά το προφιλτρων 0.το τεστ είναι τις sera.η σωστή μέτρηση στο μεγάλο ποτέ πρέπει να γίνεται;;;;;στο σαμπ έχω συνολικά 40 λίτρα ελαφροπετρα ..ziporax.πεντακάθαρα θέλω να πιστεύω μιας κ κάθε 2 μήνες βραζω το μισο.ταιζω bits k κατεψυγμενες.το δεν καταλαβαίνω;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-16, 09:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πριν την αλλαγη η μετρηση, για να δεις ποσο ψηλα φτανουν τα νιτρικα.
Αλλα μπορεις μια φορα να κανεις και μετα την αλλαγη για να επιβεβαιωσεις ποσο επεσαν.

25 νιτρικα μετα την αλλαγη ειναι πολυ ψηλα. Τοσα δεν θα επρεπε να φτανουν ουτε πριν την αλλαγη κατα την αποψη μου.

Προφανως, για να μετρας νιτρικα στο ενυδρειο που προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης, συντελειται κυκλος του αζωτου.
Απο που προερχονται οι ρυποι, δεν μπορω να ξερω χωρις πληρη εικονα του θεματος.

Απο τη στιγμη που παραλληλα με αυτες τις μετρησεις, μετρας στη βρυση μηδεν, τα τεστ ειναι σωστα.


Το οτι βραζεις καθε δυο μηνες το μισο siporax, το βρισκω περιττο και επικινδυνο.
Το 1/3 καθε χρονο, θα ηταν ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-16, 10:03
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Μετράω κ μετά από τάισμα.αυτό παίζει ρόλο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-16, 10:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

"Ρολο" σε τι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-16, 10:22
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Στην μέτρηση εννοώ ποιά είναι η κ αν υπάρχει συγκεκριμενη Ώρα;;;ξέρω κ εγώ ψάχνομαι.25 + πριν την αλλαγή 25 κ την επόμενη!!!!!!!μόνο στον καφέ μου δεν κάνω μέτρηση πλέον.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-16, 11:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζονται ολα αυτα.
Μια μετρηση πριν την αλλαγη νερου φτανει.
Αν βρισκεις πολλα νιτρικα*, αυξανεις τις αλλαγες.
Η προετοιμασια νερου για αλλαγη, σε ενυδρειο με ρυπους, δεν ενδεικνυται. Βαρελι με αεραντλια ειναι η πιο σωστη επιλογη.

* Πανω απο 20ppm για τα ενηλικα ή πανω απο 10ppm για τα νεαρα
(μηδεν ειναι η ιδανικοτερη τιμη φυσικα, για ολα τα ψαρια)

-------------------------

Αν δεν υπαρχει σταθεροτοτητα στο ενυδρειο σε ιχθυοφορτωση και ταισμα (ετσι ωστε να βρεις μια ρουτινα αλλαγων και να την ακολουθεις), και προφανως ετσι δεν θα υπαρχει και σταθερη παραγωγη ρυπων, μπορεις να κανεις οποτε θες μετρηση νιτρικων**.
Αυτο που ειναι επικινδυνο ομως, σε περιπτωση ασταθους παραγωγης ρυπων, ειναι η βιολογια (νιτροποιητικα βακτηρια) που δεν προλαβαινουν να προσαρμοσουν καθε φορα τον πλυθησμο τους.
Οποτε υπαρχει κινδυνος peak σε αμμωνια και νιτρωδη.
Εκει χρειαζονται συνεχεις μετρησεις σε ολα.

**Οπως και να εχει, μετρηση αμεσως μετα το ταισμα, δεν εχει νοημα. Χρειαζεται καποιος χρονος για να γινει αμμωνιοποιηση και στη συνεχεια νιτροποιηση (κυκλος του αζωτου).
Επειδη ομως προφανως ταιζεις καθε μερα, οποτε και να μετρησεις, θα εχεις το αποτελεσματων των νιτρικων, που προερχονται απο τη "ρυπανση" τουλαχιστον της προηγουμενης μερας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-05-16 στις 11:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νιτρικα kapngage Αρχάριοι γλυκού νερού 6 25-02-13 14:18
νιτρικα nikos93 Malawi 29 18-01-13 20:42
Νιτρικα? Nick74 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 07-06-12 12:34
νιτρικα.. Liz@ Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-01-11 10:42
ΝΙΤΡΙΚΑ !!! m3expert Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-05-09 18:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03644 seconds with 13 queries