Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-13, 16:34
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Smile Ποιο απο τα δύο 30λιτρα fluval για γαριδάδικο;

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να πάρω ένα ενυδρείο 30 λίτρα να φιλοξενήσει μόνο red cherry.Το θέμα είναι ποιο απο τα δύο να πάρω για να έχω τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και αναπαραγωγές.Το ένα είναι το fluval flora 30 λίτρα που το παίρνεις πακέτο με φίλτρο,13 watt φωτισμό,υπόστρωμα και σύστημα co2.To άλλο είναι το fluval ebi που εχει πακετάκι το ίδιο φίλτρο,φωτισμό,υπόστρωμα για γαρίδες,τροφες,χωρίς co2.
Το θέμα μου είναι οτι θέλω να βάλω πιο απαιτητικά φυτά και κανα γρασιδάκι μπροστα και για αυτό έλεγα να πάω στο flora,που με τη προσθήκη άλλου ένα τέτοιου φωτιστικού,ίσως είναι εφικτό.Το θέμα είναι κατα πόσο η προσθήκη(έστω και μικρής ποσότητας)CO2 ή ακόμα και ελάχιστης ποσότητας λίπανσης για τα φυτά είναι απαγορευτική στην αναπαραγωγή των red cherry???
Υπάρχει κάποιος που να δουλεύει co2,να το έχει φουλ φυτεμένο και να του αναπαράγονται οι γαρίδες ή μήπως το co2 και το λίπασμα είναι ανασταλτικοί παραγοντες για αυτο?Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-13, 17:14
giwrgos1978 Ο χρήστης giwrgos1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2013
Περιοχή: iwannina
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

εγω βαζω λιπασματα και δεν εχω κανενα προβλημα, γεννανε φουλ αλλα με πολυ προσοχη στις δοσολογιες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-13, 19:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν θελεις απαιτητικα φυτα, χωρις CO2 δεν θα κανεις και πολλα πραγματα. Απο την αλλη, δεν γνωριζω πολλα για το συγκεκριμενο συστημα CO2 που περιλαμβανει το πακετο, για να ξερω αν ειναι αξιοπιστο, οπως ενα ολοκληρωμενο συστημα με μπουκαλα. Αυξομειωσεις στην παροχη CO2 και μαλιστα σε τοσα λιτρα λιτρα, θα προκαλεσουν μεγαλη ανισορροπια στο συστημα και προβληματα στις γαριδες.

Η ισορροπημενη παροχη CO2 δεν θα προκαλεσει προβλημα στις γαριδες, αν δεν ειναι υπερβολικη, βεβαια.

Λιπασματα με φειδω και απαγορευεται οτιδηποτε περιεχει χαλκο. Να ξερεις, οτι τα 30 λιτρα μετα απο λιγο καιρο θα ειναι πολυ λιγα για τις red cherries, που θα αναπαραγονται συνεχως. Οποτε, πρεπει να σκεφτεσαι ηδη για μεγαλυτερο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-13, 19:16
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ok.Ευχαριστώ παιδιά.Οπότε πάμε για το flora με φειδώ σε λιπάσματα,σταθερή ποσότητα co2 χωρίς μεταβολές του PH και συχνές αλλαγές νερού για καθαρό νερό.Επίσης σταθερή θερμοκρασία 24-25 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-13, 19:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

23-24 ακομα καλυτερα η θερμοκρασια.
Αντε με το καλο! Περιμενουμε παρουσιαση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-13, 19:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σταθερή θερμοκρασία 24-25 βαθμούς.
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις έναν controller και να αρχίσεις να σκέφτεσαι από τώρα το θέμα της ψύξης με ανεμιστηρακια (για το καλοκαίρι)

Οι red cherries είναι από τα πλέον ανθεκτικά είδη, ωστόσο έχουν κι αυτές τα ανώτατα όρια τους...οπότε...

Καλη επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-13, 20:37
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

30λιτρο..με γαριδες και λιπάσματα....και ανεμιστηράκια....ουτε καν....για να εισαι ασφαλής θα πάς στα 50λιτρα τουλαχιστον ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-13, 20:56
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παιδιά το έψαξα περισσότερο και σε ξένα forum κι έχετε δίκιο.Το συστημα αυτο της fluval για co2 είναι εντελώς αναξιόπιστο.Γεμίζεις ένα δοχείο μέσα στο ενυδρείο με co2 κι αυτό το διοχετεύει σιγά σιγά.Πρέπει όμως συνεχεια να έχεις το νου σου να το ξαναγεμίζεις(μπορεί και 2-3 φορές την ημέρα).Προφανως αν τελειώσει μέσα στο δοχείο σταματά τη χορήγηση co2 κι έτσι έχεις ένα ασταθές ενυδρείο.Και με diy co2 χοντρικά (λίγο καλύτερα) τα ίδια θα έχω.Οπότε αν και έχω τρέλα με τα φυτά,θα πάω στο fluval ebi,δηλαδή εύκολα φυτά,υπόστρωμα για γαρίδες,χωρίς co2 και με φωτισμό 0,5 watt ανα λίτρο.Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και όταν το φτιάξω με το καλό θα ανεβάσω photos.2 ερώτησεις μόνο.
1.Το καλοκαιρι θα έχω σίγουρα πρόβλημα με θερμοκρασίες.Τώρα το χειμώνα θα έχω θερμοστάτη.Πως δουλεύει ένας controller και τι είναι?Δουλεύει με ανεμιστηράκια?Αν δουλεύει με ανεμιστήρες,προφανως θα πρέπει το καπάκι(γυαλί για καπάκι στη προκειμένη περίπτωση) να είναι ανοιχτό για να βαράει ο ανεμιστήρας στην επιφάνεια του νερού.Έτσι όμως δεν θα πηδάνε οι γαρίδες έξω?Υπάρχει κανα link για controller?
2 Πέρα απο ΠΟΛΥ moss και καμία anubia τι αλλα εύκολα φυτά θα μου προτείνατε?Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-13, 21:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πιστευω οτι θα εχεις διαβάσει περι γαριδών και στρωμενου βυθου και και και και....εγω θα σου πω χοντρικα το εξης....

στην θεση σου...δεν θα το εφτιαχνα ακομα το ενυδρειο....ή αν θα το εφτιαχνα δεν θα το εκανα 30λιτρο...ο λογος?..απλουστατος...για να στρώσει ο βυθος θελει τουλαχιστον 1.5μηνα...μετα..ερχεται το καλοκαίρι...στους 2-3 μηνες το ενυδρείο θεωρείται νεοστημενο ακομα..και ποσο μάλλον με γαρίδες σε τοσα λιγα λιτρα...σκεψου την εξάτμιση που θα εχεις το καλοκαιρι λογο ζέστης..+τα ανεμηστιρακια που θα αναγκαστείς να βάλλεις για να κρατάς χαμηλη θερμοκρασία +την μεταβολή των συνθηκών λογο εξάτμισης νερου κ.ο.κ...επισης..οι αλλαγες σε τοσα λιγα λίτρα ειναι και αυτος ενας παράγοντας...οι γαρίδες ειναι αρκετα ευαισθητες σε μεταβολες συνθηκών...


τώρα για το co2 και τα λιπάσματα...καλύτερα να μην συνδοιάσεις φυτεμένο(αρα λιπασματα,diy co2*εστω*,)και αλλα τετοια... ΕΙΔΙΚΑ σε τοσα λιτρα,μαζί με γαρίδες..θα εχεις συνεχώς αγχος για μετρήσεις ...απο φυτα,μπορείς να βάλλεις anubia nana,valisneria nana,echinodorus tenelus,pogostemon helferi,java moss,hygrophila polysperma/corymbosa,ludwigia repens κ.ο.κ(ολα τα ευκολα δηλαδη) και απο λιπάσματα να ρίχνεις ενα γενικο 2 φορες τη βδομαδα !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-13, 22:18
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Συμφωνώ με αυτά που είπε ο platy. Οι συνθήκες στα 30 λίτρα μπορεί να αλλάξουν μέσα σε 1 ώρα. Και οι cherry είναι γενικά ανθεκτικές, αλλά δεν είναι ανθεκτικές στις ΑΠΟΤΟΜΕΣ αλλαγές.
¶ποψή μου είναι ότι ή γαρίδες θα έχεις ή απαιτητικά φυτά. Τουλάχιστον για αρχή. Μια χαρά είναι οι γαριδούλες με απλά φυτά. Κι εκτός αυτού τι απαιτητικά φυτά περιμένεις να αναπτυχθούν στα 30 λίτρα? Το ότι οι συνθήκες αλλάζουν άμεσα σε τόσα λίγα λίτρα ισχύει και για τα φυτά.
Κι έπειτα σε περιορίζει. Όλο και κάτι άλλο θα θέλεις να βάλεις, άντε και καμιά Amano, άντε και κανένα φυτό μεγαλύτερο στο ύψος ή στο πλάτος. Θα γίνει πολύ κλειστοφοβικό.
Κι είναι και το άλλο: Πες ότι για οποιοδήποτε λόγο δε σου κάτσανε οι γαρίδες ή δεν τις γουστάρεις, τι άλλο θα βάλεις στα 30 λίτρα? Μόνο μονομάχος υπάρχει. Να σου πω και Endler πριν αρχίσουν τις γέννες? Μέχρι εκεί. Αλλιώς σαλιγκάρια.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο ας πούμε της απλής σειράς της Hagen, θα τα βρεις σε διάφορα καταστήματα, 54lt - 60lt είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-13, 17:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Το καλοκαιρι θα έχω σίγουρα πρόβλημα με θερμοκρασίες.Τώρα το χειμώνα θα έχω θερμοστάτη.Πως δουλεύει ένας controller και τι είναι?Δουλεύει με ανεμιστηράκια?Αν δουλεύει με ανεμιστήρες,προφανως θα πρέπει το καπάκι(γυαλί για καπάκι στη προκειμένη περίπτωση) να είναι ανοιχτό για να βαράει ο ανεμιστήρας στην επιφάνεια του νερού.Έτσι όμως δεν θα πηδάνε οι γαρίδες έξω?Υπάρχει κανα link για controller? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
2 Πέρα απο ΠΟΛΥ moss και καμία anubia τι αλλα εύκολα φυτά θα μου προτείνατε?Ευχαριστώ!!
Τα υπόλοιπα νομίζω απαντήθηκαν
(μην σου φανει δύσκολο αυτό με τον controller...μέχρι κι εγώ κατάφερα να τον κάνω να δουλέψει! )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-13, 13:07
kostas8 Ο χρήστης kostas8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημερα και απο μενα,
φιλε μου αν τα λεφτα σου φτανουν για 30αρι,μια χαρα θα εισαι,
αν εχεις για παραπανω γαιτι οχι,ακομα καλυτερα,
οσο για τα λιπασματα συντηρω 3 γαριδαδια 3 χρονια και ριχνω λιπασματα καθημερινα(σπαω τις δοσεις σε καθημερινες δοσολογιες για καλυτερη αφομιωση απο τα φυτα).
χρησιμοποιω floyrish γενικο,floyrish pottasium,floyrish iron,floyrish excel.
δεν εχω δει καμια παραξενια απο τις γαριδες στα λιπασματα,τα φυτα πανε super,και φυσικα δεν εχω νιωσει,δει οτι πεθαινουν γαριδες απο τα λιπαμσατα.
οσο για το co2 δεν χρησιμοποιω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη...
οι γαριδες θελουν μια σταθερη ρουτινα, 2 αλλαγες την βδομαδα αν πας σε 30αρι και το ενα τριτο χρησιμοποιω εγω σε δοσολογιες λιπαμσατων
οσο για την εξατμιση εγω χρησιμοποιω νερο δικτυου και οταν εχω εξατμιση,βγαζω παραπανω νερο και προσθετω,σαν να κανω μικρη αλλαγη δηλαδη.
και το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω, αν μπορεις παρε μεγαλυτερο αλλιως παρε το 30αρι γνωμη μου με προσοχη δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-13, 16:18
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας.Επειδή δεν έχω χώρο για πάνω απο 50 λίτρα,αν και το ξέρω οτι θα ήταν καλύτερα,θα πάω στο fluval ebi 30 λίτρα,το οποίο θα το βάλω πάνω στο πάγκο της κουζίνας.Θα βάλω εύκολα φυτά χωρίς co2 και λιπάσματα τουλάχιστον για ένα 6μηνο.Θα στρώσω πολύ καλά το ενυδρείο και το βυθό κανα δίμηνο και μετά θα βάλω τις γαριδούλες μου.Αργότερα θα παραγγείλω απο ebay και controller θερμοκρασίας να βάλω πάνω θερμοστάτη και ανεμιστηράκια.Αλλά επειδή δεν το έχω καθόλου με τις κατασκευές,ελπίζω όταν έρθει η στιγμή να με βοηθήσετε πάλι να τον εγκαταστήσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιο είναι το ποιο ευαίσθητο υγρό τεστ για την αμμωνία; plin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 01-06-13 12:36
dennerle 30λιτρα george1280 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 07-03-10 15:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06330 seconds with 13 queries