Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-03, 01:11
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή Κεραυνοβόλος έρωτας με Mikrogeophagus Ramirezi

Λοιπόν, πρώτα η ιστορία και μετά οι ερωτήσεις.

Πήγα σήμερα να αγοράσω φυτά και είδα ότι στο μαγαζί είχαν νέες παραλαβές και μάλιστα κιχλίδες. Έριξα την καθιερωμένη ματιά μου στο νέο εμπόρευμα και αυτόματα καρφώθηκα στο ενυδρείο με τα ramirezi. Κάθησα γύρω στο μισάωρο να τα παρακολουθώ και αποφάσισα να ρισκάρω αγοράζοντας ένα ζευγάρι. Μιας και δεν είχα σκοπό να αγοράσω κάποιο νέο ψάρι (δηλαδή ήμουν αδιάβαστος) προσπάθησα να θυμηθώ κάποια στοιχειώδη πράγματα που είχα διαβάσει παλαιότερα για τις κιχλίδες και είπα να πάρω ένα ζευγαράκι και αν αργότερα κριθεί αναγκαίο να ενισχύσω με περισσότερα θηλυκά. Οι υπάρχοντες κάτοικοι του ενυδρείου μου είναι όλα ''αρνάκια'' επομένως οι κυρίαρχες κιχλίδες δεν θα έχουν το παραμικρό πρόβλημα να τους κατακτήσουν όλους. Μιας και δεν ήξερα τον τρόπο διαχωρισμού του φύλλου του συγκεκριμένου ψαριού, είδα ότι μερικά είχαν πιο έντονα χρώματα από τα άλλα. Έτσι αυτόματα πήρα ένα με πιο έντονα χρώματα και ένα άλλο με λιγότερο έντονα. Γυρίζοντας βέβαια σπίτι και αρχίζοντας το διάβασμα κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει βέβαια καθώς αρκετά αρσενικά κρύβουν το χρώμα τους. Επίσης πολλοί έχουν πρόβλημα να διαχωρίσουν μεταξύ αρσενικού και θυληκού μέχρι να αρχίσει η 'όρεξη' για φικι φικι και κοκκινίσει η κοιλιά της θυληκιάς.
Με το που τα βάζω στο ενυδρείο είχα την εντύπωση ότι θα ήταν σοκαρισμένα ... εντούτοις αρχίσαν να κόβουν βόλτες εξερευνώντας, τσιμπολογώντας την τριχοειδή άλγη (χάρηκα!) και το χαλικάκι. Ξέρω ότι πολλοί θα μου επιτεθούν επειδή το νερό στο ενυδρείο μου δεν είναι το κατάλληλο για rams καθώς έχει υψηλό pH και σκληρότητα. Το ίδιο σχεδόν όμως θέλουν και τα cardinals αλλά εδώ και 8 μήνες ζουν και βασιλεύουν στο ενυδρείο. Τις επόμενες ημέρες έχω σκοπό να ξανασυνδέσω το DIY CO2 επομένως θα μειωθεί αρκετά το pH πιστεύω. Μέχρι πριν λίγο η μούρη μου ήταν κολλημένη στο τζάμι και παρατηρούσα κάθε κίνηση των νέων μου κατοίκων. ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ; Με είχατε τόσο καιρό να παλεύω με τα ζωότοκα και τα υπαρξιακά τους προβλήματα και έχανα όλο το σόου! Πραγματικά εντυπωσιακά ψάρια ... εκεί που κόβουν βόλτα ξαφνικά σταματούν ακαριαία (φοβερό κοντρόλ), ισιώνουν το πάνω πτερύγιο και αναλόγως την γωνία που τα κοιτάς βλέπεις και διαφορετικό χρώμα!!!! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ!
Το θηλυκό που νόμιζα στην αρχή μετά από κάμποση ώρα άρχισε να παίρνει χρώμα και έτσι μου κατέρρεψαν οι ελπίδες ότι είναι ζευγάρι. Το περίεργο όμως είναι ότι την περισσότερη ώρα βρίσκονται και κολυμπούν παρέα χωρίς να μαλώνουν ή να τσιμπιούνται ... βέβαια είναι νωρίς ακόμα αλλά η κυριαρχία δεν αρχίζει αμέσως συνήθως στις κιχλίδες; Το αστείο της υπόθεσης είναι ο πρώτος μου εγγονός guppy όλη την ώρα τους ακολουθεί και τους κάνει χαρούλες ...

Μπαίνουμε στις ερωτήσεις τώρα.
Επειδή διαβάζω και ξαναδιαβάζω και άκρη δεν μπορώ να βρω, μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αξιόπιστα αν υπάρχει περίπτωση να έχω ζευγάρι ασχέτως αν δεν βρίσκω τρανταχτές διαφορές στα ψάρια και ξαφνικά μπεί η περίοδος ζευγαρώματος και να κοκκινίσει η κοιλίτσα της θυληκιάς; Η κοιλιά κοκκινίζει μόνο στην περίοδο ζευγαρώματος ή έχουν πάντα τα θυληκά; Δεν έχω σκοπό να τα βάλω ναι και σων να μου κάνουν εγγόνια αλλά αν θέλουν δεν θα έλεγα φυσικά όχι.

Επίσης διαβάζω ότι καλό είναι
να τα ταϊζουμε ζωντανές τροφές. Μιας και δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους πράγματα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο site με έγκυρες πληροφορίες;

Λέτε να έχουν πρόβλημα με την σκληρότητα και το pH; Υπάρχει κάποιος που να έχει rams σε παρόμοιες συνθήκες;

Υπόψιν ότι οι υπόλοιπες συνθήκες του ενυδρείου είναι καλές και το έχω πήξει από την προηγούμενη εβδομάδα με φυτό ενισχύωντας με valisneria spiralis, cabopa carroliana και java ferns. Κρυψώνες αρκετές στο ενυδρείο όπως επίσης και 1-2 σπηλίτσες που σχηματίζονται από τις πέτρες λάβας. Το μόνο άσχημο αυτή την εποχή είναι η αρκετή ποσότητα τριχωειδούς άλγης και αυτό υπολογίζω διότι από κακούς υπολογισμούς έβαζα μεγαλύτερη ποσότητα floreal και ferreal από ότι πρέπει. Την έχω πολεμήσει και στο παρελθόν με επιτυχία και πιστεύω σε έναν μήνα να έχει φύγει. Θα έχει μπει ως τότε και το 2213 σε λειτουργία επομένως ποιος με πιάνει!!!

Λοιπόν, περιμένω σχόλια και προτάσεις. Να μου ζήσουν! Τέρμα τα ζωότοκα ... καινούρια περίοδος για τον παυλούκο ... Κιχλιδοχρονιά φέτος! Έχω βάλει και στο μάτι ένα 60λιτρο που θα φιλοξενήσει ένα ζευγάρι kribs και μόνο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-03, 05:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αρσενικος γενικως πιο μεγαλοσωμος, τα 3 πρωτα αγκαθια του ραχιαιου πτερυγιου πιο μεγαλα - θηλυκια μικροσωμη, με ροζ-βυσσινι κοιλια κατα την περιοδο της αναπαραγωγης (αλλά γενικως ψιλοροδιζει κι εκτος περιοδου αν το ψαρι ειναι σε καλη κατασταση).
Τα πτερυγια του αρσενικου πιο μυτερα - στην θυληκια πιο στρογγυλεμενα.

Αρσενικος--->

Θηλυκια ---->

Περισσοτερα εδω: http://tsamis.aaquaria.com/ramirezi.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-03, 12:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πολυ ομορφα ψαρια οντως!

Ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, μηπως αυτα τα ψαρακια ειναι γνωστα και ως "ινδιανακια" γιατι σε ενα μαγαζι που ειχα παει ειχε καποιο ειδος που τους μοιαζει και τα ελεγε ετσι. Η μηπως εκεινα ηταν αλλα?

Επισης μου δημιουργηθηκε η απορια αν ταιριαζουν με τα ζωοτοκα που λεει ο pavloukos.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-03, 15:56
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Τελικά πρέπει να έχω 2 θυληκές καθώς έχουν το ίδιο μέγεθος τόσο σε σώμα όσο και στα μπροστινά αγκάθια και τα πτερύγια τους (τα κάτω αλλά και η δεξιά άκρη του ραχιαίου) είναι στρογγυλεμένα ... δηλαδή μοιάζουν περισσότερο στο θηλυκό της φωτογραφίας. Βέβαια δεν έχουν ροζ κοιλίτσες. Αρχίσαν ήδη οι ψιλοκαυγάδες σήμερα ... το ενυδρείο πιστεύω είναι αρκετά μεγάλο και για τις δυο τους ... είναι φυσικό να υπάρχουν διαμάχες με τα θυληκά; Βασικά, ποια είναι η διαδικασία; Μαλώνουν μέχρι να οριοθετήσουν την περιοχή τους; Την Δευτέρα θα πάω να αγοράσω ένα αρσενικό επειγόντως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-03, 17:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για να ξεχωρίσεις ευκολότερα τα ramirezi θα πρέπει να έχεις ενήλικα ψάρια για να συγκρίνεις τα πτερύγια τους. Τα δικά σου πολύ πιθανό να είναι νεαρά ακόμα μην επιτρέποντας σου να ξεχωρίσεις το φύλλο τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-03, 17:59
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο σε αυτό. Διαβάζοντας σήμερα αρκετά άρθρα περί sexing των rams το διαπίστωσα και εγώ. Τα δικά μου είναι μικρούλια ακόμα και η μόνη διαφορά που μπορώ να διακρίνω σε αυτά είναι οι μαύρες ρίγες/στίγματα στο σώμα τους (εκτός της μεγάλης του κεφαλιού). Το ένα έχει ένα μεγάλο μαύρο στίγμα ενώ το άλλο περισσότερα αλλά λιγότερο έντονα σε χρώμα. Αυτή την στιγμή το μέγεθος τους (εξαιρώντας την ουρά) είναι γύρω στα 5εκ. Ξέρετε σε ποιο περίπου μέγεθος ενηλικιώνονται;
Χθες και σήμερα παρατηρώ ότι το ένα (αυτό με το ένα μαύρο στίγμα που θεωρώ εγώ ως αρσενικό) παρενοχλεί το άλλο κάποιες στιγμές με ελαφριά τσιμπήματα κυρίως από πίσω αλλά όχι βίαια πράγματα. Να υποθέσω ότι πρόκειται για ίδιου φύλλου rams ή υπάρχει περίπτωση ramirezi διαφορετικού φύλλου να παρενοχλούν το ένα το άλλο λόγω κυριαρχίας τους σε κάποιο σημείο του ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-03, 01:52
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Στα 5 εκατοστά χωρίς την ουρά είναι ήδη ενήλικα ή πολύ κοντά στην ενηλικίωση και ειδικά τα αρσενικά θα πρέπει να δείχνουν κάποιες διαφορές.. Ειδικά αν - όπως λες - είναι θηλυκά, παραείναι ενήλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-03, 16:00
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Το λοιπόν, εμφανείς διαφορές μεταξύ τους δεν υπάρχουν πέρα των μαύρων στιγμάτων στο κυρίως σώμα τους που ανέφερα σε προηγούμενο post. Σήμερα που θα πάω στο μαγαζί, θα παρατηρήσω τα άλλα ραμιρεζάκια να δω ομοιότητες και διαφορές και θα σας ενημερώσω.

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι η ΜΕΓΑΛΗ επιθετικότητα του ενός το οποίο δεν αφήνει στην ησυχία το άλλο. Δεν έχω παρατηρήσει αν το επιθετικό έχει πιάσει μια περιοχή την οποία 'διεκδικεί' ... αντ' αυτού κυνηγάει και τσιμπάει το άλλο συνέχεια και με προβληματίζει ότι από το στρες του κυνηγιού θα έχω σύντομα θάνατο. Για 112 λίτρα ενυδρείο με πολλές κρυψώνες και αρκετά φυτά νόμιζα ότι δεν θα είχαν πρόβλημα. Η κατάσταση είναι η εξής. Το ''δειλό'' ραμιρεζάκι ενώ τρώει κανονικά χωρίς να δείχνει ίχνος αρρώστειας ή στρες κόβει βόλτες συνέχεια. Το ''μπόσικο'' ραμιρεζάκι με το που δει το ''δειλό'' από όποιο σημέιο του ενυδρείου και αν βρίσκεται το κυνηγά, το τσιμπά μέχρι το άλλο να κρυφτεί κάπου. Αυτό διαδραματίζεται κάθε 5 λεπτά. Το βράδυ όταν κοιμούνται όμως είναι παρέα και αυτό είναι το κουφό.
Τα ραμιρέζι κάνουν ''κατάληψη'' μιας περιοχής μόνο όταν είναι σε στάδιο ζευγαρώματος ή πάντα;

Και για να μην σας ζαλίζω. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο forum ή site που εξειδικεύεται σε ramirezi; Έχω ψάξει στο google χωρίς να βρώ κάτι όμως. Διαβάζω σε σκόρπια sites πληροφορίες για τα rams αλλά οι περισσότερες μιλούν πολύ συνοπτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-03, 18:12
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Για ψάξε και στο krib ,pavlouko!Το οτι τα ραμιρεζάκια τσακώνονται δεν σημαίνει οτι δεν είναι διαφορετικού φύλου,αλλά μπορε'ι να μην κολάνε σαν ζευγάρι .Βεβαια και εγώ στο παρελθόν προσπαθησα να ζευγαρώσω δύο αρσενικά με αποτέλεσμα το θάνατο του ''δειλού'',αλλά αν είναι ζευγάρι θα το δείξουν πιστεύω σε καμια βδομάδα με σταμάτημα του κυνηγητού,βελτίωση των χρωμάτων της θηλυκιάς,και ΑΥΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑ .Κατέβασε λίγο έως αρκετά τη σκληρότητα (με λίγο τύρφη κατα προτίμηση!)Γιατί θα τα βοηθήσει!Αν δεν δείς χρώματα στη θηλυκιά (κόκκινη κοιλιά-έως τουλάχιστον ρόζ)ψάξε για θηλυκό και δώσε στα αρσενικά χώρο γιατί θα σφαχτούνε .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-09-03, 12:17
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Tα rams ζουνε σε μαλακά νερά με πολύ χαμηλό PH καλό θα είναι να αναπαραγάγουμε αυτές τις συνθήκες για τα συγκεκριμένα ψάρια, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να εκκολαφθούν τα αυγά τους. Ψάρια του μαλακού νερού πρέπει να ζουν σε μαλακό νερό αλλιώς η προσπάθεια να διατηρήσουν μιά ωσμωτική ισοροπία τα στρεσάρει.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-03, 21:20
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Το λοιπόν, τα καλά νέα, αγόρασα θυληκιά ... το ραμιρεζάκι έχει έντονο ροζ χρώμα στην κοιλιά του και άρα πρόκειται για θυληκό.
Βάζοντας το σήμερα στο ενυδρείο, ο αρσενικός παίρνει κάτι ΦΟΒΕΡΑ χρώματα, τεντώνει το ραχιαίο πτερύγιο και σαν να την προστατεύει αφού όπου βρεθούν διώχνουν τα άλλα ψάρια. Σημείωση ότι η θυληκιά είναι αρκετά μικρότερη σε μέγεθος από τον αρσενικό.
Ενπάσει περιπτώσει, μετά από καμμιά ώρα ο αρσενικός τα πήρε στο κρανίο και την κυνηγάει την κακομοίρα σε όλο το ενυδρείο τσιμπώντας την έντονα. Φοβάμαι ότι έχει που έχει το στρες η θυληκιά από το νέο της περιβάλλον, το κυνήγι του αρσενικού ίσως την ψοφήσει. Καμμία συμβουλή βρε παιδιά; Αν πεθάνει και αυτή τότε μόνος του θα μείνει ο παράξενος ο ραμοκαραγκιόζης!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-03, 21:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βαλε κι αλλες πετρες, ξυλα, φυτα, πηλινα γλαστρακια, και κλεισε τα φωτα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-03, 21:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κι αν δεν πιάσει αυτό, απομονώνεις τον αρσενικό μέχρι να μεγαλώσει η θυληκιά.

*** Μάλλον δεν είναι έτοιμη για ζευγάρωμα η μικρή (λόγω του νεαρού της ηλικίας της) και γι'αυτό την κυνηγάει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-03, 23:53
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Και τη δική μου την κυνηγούσε ανελέητα για μερικές μέρες πρίν το ζευγάρωμα,αλλά δεν ψόφησε! Μου είχε ψοφήσει παλιότερα άλλη θηλυκιά όμως με τον ίδιο τρόπο ,γιαυτό πρόσεχε .Δώστης κάλυψη,όπως είπε και ο Τόλης!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-03, 11:19
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Έφυγα σήμερα το πρωί, και την είδα την κακομοίρα, ζωντανή μεν αλλά ολίγον τη στρεσαρισμένη πίσω από το κάθετο κοντάρι του φίλτρου και ο μπούλης τεντωμένος να την κοιτάζει ...
Χθες έκλεισα τα φώτα νωρίτερα και ηρέμησαν κάπως τα πράγματα ... έριχνα έτσι ματιές και λιγόστεψαν τα κυνήγια, όχι φυσικά ότι σταμάτησαν. Έβαλα και κρυψώνες έξτρα αλλά η θυληκιά αρνείται να κρυφτεί. Ελπίζω όταν πάω σπίτι να ζει ακόμα


----
Σήμερα:

Τελικά ψόφησε η δόλια ... όχι θα ζούσε δηλαδή. Την έσκασε στην κυριολεξία ο μπούλης! Τώρα θα μείνει μόνος του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05783 seconds with 12 queries