Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-10, 21:11
Το avatar του χρήστη kilo_me
kilo_me Ο χρήστης kilo_me δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Αθήνα,αγια παρασκευη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή Απορίες? Για πείτε.. :)

Χαίρεται έχω αυτό το ενυδρείο 80L.,fluval 105,Co2δυκιλη.
http://farm5.static.flickr.com/4095/4909469665_ef2c2ec155_b.jpg
η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος και θα ήθελα να το εξελίξω και άλλο
και να ξεφορτωθώ τις άλγες έτσι σκέπτομαι να κάνω 2 πράγματα και σας τα λέω για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.

1ον σκέπτομαι να βάλω οτιδήποτε ζωντανό έχω (φυτά,ψάρια,γαρίδες,σαλιγκάρια,φίλτρο) σε ένα μικρότερο ενυδρείο (30 λίτρων) για 1-2 μήνες ώστε να ξηλώσω το υπάρχον και να το αρχίσω από την αρχή με dry start από πάνω να ρίξω το υπάρχον χαλίκι,υπόστρωμα και μετά να βάλω όλα τα φυτά μέσα + πολλά άλλα φυτά μια και υπάρχουν οι συνθήκες η υπομονή και επίμονη για να καταφέρω ένα full φυτεμένο που να μου αρέσει. Εδώ θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο ή είναι τσάμπα κόπος ή αν θα μπορούσα να καταφέρω το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιο διαφορετικό τρόπο?

2ον το ενυδρείο έχει 4 λάμπες τον 18W που λειτουργούν όλες μαζί για 4 ώρες κάθε μέρα. Θέλοντας να κάνω το φαινόμενο ανατολή,δύση έχω την δυνατότητα να προσθέσω άλλες 2 ξεχωριστές λάμπες τον 18W έτσι ώστε να ανάβουν το πρωί 2 λάμπες για 3 ώρες μετά να ανάβουν οι 4 που είναι μαζί για 3 ώρες και μετά να παραμένουν οι 2 για άλλες 3 ώρες. Και εδώ την γνώμη σας μήπως στο μέσω τις ημέρας οι 6 λάμπες τον 18W σε 80 λίτρα είναι πολλές? Η αυτό παίζεται με το πόσες ώρες θα παραμένον ανοιχτές οι 4 που είναι σετ ? επίσης μήπως αντί για 2 έξτρα λάμπες θα ήταν σωστό να βάλω μονό 1 έξτρα η δεν θα επαρκούσε σε σύγκριση με τις 4 που πάνε μαζί ? ποιος θα ήταν ο πιο σωστός τρόπος να προσαρμόσω το ωράριο αυτό στο ήδη υπάρχον ωράριο?

αυτά τα λίγα προς το παρόν ριχτέ και εσείς καμιά ιδέα στο τραπέζι…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-10, 22:00
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου εγω πιστευω πως αν φτιαξεις τον φωτισμο σου με 3 λαμπες(1 για 8 ωρες,η 2η για 3-4 ωρες και η 3η για 1.5-2 ωρες ισως να ξεμπερδεψεις απο τις αλγες στο υπαρχον ενυδρειο.Το φωτιστικο σου ειναι μεγαλο για το ενυδρειο σου με την εννοια οτι αναβουν ολες μαζι.Αν αποφασισεις να κανεις την αλλαγη που σκεφτεσαι θα πρεπει να σβηνεις τις 2 καινουριες οταν αναβεις το 4απλο φωτιστικο και σιγουρα θα πρεπει να δωσεις μια περιοδο προσαρμογης στα φυτα σε σχεση με τον φωτισμο και να τον αυξησεις σταδιακα(οχι ολες οι λαμπες μαζι κατευθειαν θα γεμισεις αλγες).Για μενα καλυτερα ειναι να αυξανεις τον φωτισμο σου κατα 30 λεπτα καθε 10 μερες μεχρι να φτασεις στην τελικη φωτοπεριοδο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-10, 17:20
Το avatar του χρήστη kilo_me
kilo_me Ο χρήστης kilo_me δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Αθήνα,αγια παρασκευη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Σχετικά με την πρώτη ενεργεία που σκέπτομαι να κάνω μου ήρθε μια ιδέα άμα έβαζα σε ένα άλλο ενυδρείο
μικρό την ποσότητα χώμα που θέλω βυθισμένο για 1-2 μίνες και μετά το έβαζα στο μεγάλο ενυδρείο (αφού πρώτα το έχω αδειάσει και καθαρίσει) και μετά μπουμ..
όλα από πάνω του θα λειτουργούσε η νομίζετε ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πείτε μου τι φτάει ,τα θελω ζωντανα eliteaguarium Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 41 18-10-09 23:59
Ρε παιδιά, για πείτε την γνώμη σας...... Sotiris7 Δίσκοι 77 28-08-08 21:30
Τι ψάρια... πείτε μου την γνώμη σας!!! Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-08-07 16:05
Βοήθεια πείτε μια μάρκα τροφής για τα 2 Τροφεους μου Vegeta Tanganyika 5 18-07-04 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03499 seconds with 13 queries