Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-08, 16:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Mikrogeophagus Ramirezi με τι?

Καλημέρα..

Όπως έχω γράψει και σε κανα-δυο άλλα ποστ, αποφάσισα να διώξω τα ζωοτόκα από το ενυδρείο, και να βάλω νανοκιχλίδες νότιας αμερικής, και συγκεκριμένα ένα ζευγαράκι Microgeophagus Ramirezi.. Το ενυδρείο είναι το Juwel Rekord 70, με επιφάνεια 60x30, και καθαρό όγκο 54 περίπου λίτρα.. Είναι αρκετά πυκνοφυτεμένο, με φυτά που σιγά σιγά θα αντικατασταθούν με φυτά κεντρικής αμερικής (δεν προσπαθώ για κάτι ακριβώς βιοτοπικό, με την αυστηρή έννοια, αλλά λέω να κρατήσω είδη από την ίδια ευρύτερη περιοχή)..

Θα ήθελα όμως να βάλω και κάποιο κοπαδάκι μαζί με τα ram, αφενός ως dither fish, αφεταίρου για να έχει και λίγο κίνηση το ενυδρείο (τα ramirezi χάνονται μέσα στα φυτά, και το ενυδρείο δείχνει τελείως άδειο!).. Το επιτρέπουν όμως τα λίτρα μου? Και αν ναι, τι μπορώ να βάλω?

Η αρχική μου σκέψη ήταν 6-7 καρδινάλιοι.. Οι οποίοι ταιριάζουν και με τις παραμέτρους νερού, και τις υψηλές σχετικά θερμοκρασίες που θέλουν τα ramirezi (27-28 βαθμοί).. Όμως, απ'όσα διαβάζω, και από συζητήσεις με διάφορα μέλη εδώ του φόρουμ, φοβάμαι (και εδώ θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες), ότι ίσως υπάρχουν προβλήματα σε περίπτωση αναπαραγωγής των ραμιρέζι (είτε τα tetra να φάνε το γόνο, είτε να φάνε ξύλο τα ίδια).. Τι λέτε?

Μια άλλη πρόταση, που μου έκανε ο Νίκος (fishme), είναι κάποιο είδος του γένους nannostomus.. Απ'ό,τι είδα όμως, αυτά θέλουνε θερμοκρασίες 24-26 βαθμών κελσίου.. Σε ένα πετ-σοπ, από την άλλη, μου είπαν ότι πολλοί τα βάζουνε σε υψηλές θερμοκρασίες με δίσκους, και αυτά εμφανίζουν και αναπαραγωγική συμπεριφορά (από μια γρήγορη ματιά, φαίνεται πως θέλει να απομακρύνεις τα αυγά για να πετύχεις αναπαραγωγή, γιατί αλλιώς τα τρώνε).. Αλλά και πάλι, δε βρήκα τίποτα ιδιαίτερες πληροφορίες για τα συγκεκριμένα ψάρια.. π.χ. τελικά είναι σμηνόψαρο ή όχι? σε ποιους βιοτόπους συναντάται? ποια είδη κυκλοφορούν στο εμπόριο? θα υπάρχει πρόβλημα αν γεννήσουν τα ramirezi? κ.τ.λ. (αλήθεια, έχει βρει κανένας κάποιο αξιόλογο σχετικό site?)

Άλλη πρόταση κανείς?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-08, 16:31
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Πιστευω πως 54 λιτρα ΚΑΙ συγκατοικος για τα ραμ, δεν πανε παρεα και ειδικοτερα αν εχεις σκοπο την αναπαραγωγη τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bolivian ram, Mikrogeophagus altispinosus kanarini Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 14 10-04-09 17:11
γεννα Mikrogeophagus altispinosus!!! dinos99 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 61 29-10-08 13:38
Mikrogeophagus altispinosus dinos99 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 23 13-10-08 01:00
Mikrogeophagus ramirezi Juan Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 19 13-12-05 23:00
Κεραυνοβόλος έρωτας με Mikrogeophagus Ramirezi pavloukos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 14 08-10-03 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03230 seconds with 13 queries