Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 18:21
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Χελώνες

Μπορεί μια χελώνα να μπεί για μερικές ορίτσες σε ενα ενυδρείο γλυκού νερου?Να κολυμπήσει να παίξει και μετά να βγεί να πάει στην γυαλλίτσα της?Η δεν είναι κατάλληλη για αυτην οι συνθήκες του ενυδρείου?Η μπορεί να επιρεάσει αρνητικά το όλο οικοσύστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 18:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θα παιξει. Για μερικες ωριτσες το μονο που θα κανει ειναι να αγχωθει βρισκομενη σε νεο περιβαλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-07, 18:33
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν την βάλουμε μέσα κανονικά? και δημιουργήσουμε ένα τρόπο ώστε να βγαίνει και εκτός νερού?στην επιφάνεια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-07, 19:38
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν την βάλουμε μέσα κανονικά? και δημιουργήσουμε ένα τρόπο ώστε να βγαίνει και εκτός νερού?στην επιφάνεια?
με προκαλείς φίλε αλλά θα κρατηθώ!!!!

Δεν σου προτείνω να βάλεις τη χελώνα να παίζει με τα ψαράκια σου γιατί απο το πολύ παιχνίδι θα πεινάσει και θα τα φαει...!!!!ασέ που άμα τα φάει θα πρέπει να τα αποβάλει μετά και θα σου το κάνει το ενυδρείο....

Μπορείς βέβαια να την πηγαίνεις μία βόλτα στο πάρκο να παίζει με τα άλλα χελωνάκια να ξεσκάει λίγο.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί μια χελώνα να μπεί για μερικές ορίτσες σε ενα ενυδρείο γλυκού νερου?Να κολυμπήσει να παίξει και μετά να βγεί να πάει στην γυαλλίτσα της?Η δεν είναι κατάλληλη για αυτην οι συνθήκες του ενυδρείου?Η μπορεί να επιρεάσει αρνητικά το όλο οικοσύστημα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα παιξει. Για μερικες ωριτσες το μονο που θα κανει ειναι να αγχωθει βρισκομενη σε νεο περιβαλλον.
Συμφωνώ..και όχι μόνο θα στρεσαριστεί, αν είναι και μικρή μπορεί να πνιγει αν δεν έχει κάπια επιφανεια να βγει να πάρει αέρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-07, 09:34
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ναι το γνωρίζω.Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.Απλά ήθελα να μάθω αν μπορεί να συμβιώσει μαζί με τα άλλα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-07, 18:08
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
με προκαλείς φίλε αλλά θα κρατηθώ!!!!

Δεν σου προτείνω να βάλεις τη χελώνα να παίζει με τα ψαράκια σου γιατί απο το πολύ παιχνίδι θα πεινάσει και θα τα φαει...!!!!ασέ που άμα τα φάει θα πρέπει να τα αποβάλει μετά και θα σου το κάνει το ενυδρείο....

Μπορείς βέβαια να την πηγαίνεις μία βόλτα στο πάρκο να παίζει με τα άλλα χελωνάκια να ξεσκάει λίγο.....
Αυτο το χωρις νοημα χιουμορ δεν κοβεται με τιποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-07, 18:41
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ομολογω οτι ειχα μπει στο πειρασμο καποτε και ρωτησα σε πετ σοπ.Μου ειπαν οσο ειναι μικρουλα,αν εξασφαλισεις οξυγονο και επιφανεια για να καθεται οκ,αλλα μετα θα χουν προβλημα τα φυτα.Επισης μου ειπε οτι τα φυτα θα ειχαν προβλημα.Αυτοματως το εβγαλα απο το μυαλο μου.
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-07, 19:58
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το χωρις νοημα χιουμορ δεν κοβεται με τιποτα?
Κ. Τάκη αφήστε τα να πάνε. Με αφορμή αυτή την απάντηση θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια σας που με έβαλε στον κόσμο του ενυδρείου και να σας συγχαρώ για την προσπάθεια σας και το μεράκι που έχετε προ πάντων για το χόμπι. Και θα ήθελα σε αυτό το σημείο να αναφερθώ στους λοιπούς χρήστες του φόρουμ με αφορμή την απάντηση του κ.Τάκη που είναι στην ουσία δάσκαλος ή καλύτερα εκπαιδευτής και την δική μου ιδιότητα ως εκπαιδευτικός, να ακολουθουν τον τρόπο του και να έχουν ως κύριο στόχο στο να μεταλαμπαδέψουν τις γνώσεις τους σε άτομα που τις χρειάζονται χωρίς ειρωνικό ή υποτιμιτικό και πολές φορές απαξιοτικό ύφος για τον συνχομπίστα τους. Ένας αρχάριος και θα πέι και θα κάνει βλακίες, όπως άλλωστε όλοι έχουμε κάνει και οχι μόνο στο θέμα του ενυδρείου αλλά σε οτιδήποτε έχουμε ασχοληθεί για πρώτη φορα. Και για του λόγου το αληθές μια από τις ηλίθιες και προ πάντων λαθασμένες σκέψεις μου ήταν σκεπτόμενος πως μια χελωνίτσα μεσα στο ενυδρείο θα ήταν ωραίο θέαμα ρώτησα αν μπορέσει να συμβιώσει μαζί με τα άλλα ψαριά και αν επιρεάσει αρνητικά το ενυδρειο(τι πιο φυσιολογικό από αυτην την σκέψη μου?)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-07, 20:05
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για του λόγου το αληθές μια από τις ηλίθιες και προ πάντων λαθασμένες σκέψεις μου ήταν σκεπτόμενος πως μια χελωνίτσα μεσα στο ενυδρείο θα ήταν ωραίο θέαμα ρώτησα αν μπορέσει να συμβιώσει μαζί με τα άλλα ψαριά και αν επιρεάσει αρνητικά το ενυδρειο(τι πιο φυσιολογικό από αυτην την σκέψη μου?)
Φιλε,μονο ηλιθιες δεν ειναι οι σκεψεις σου.Πας σε ενα παρκο και βλεπεις μια τεραστια λιμνη με ψαρια και χελωνες-αρα στη φυση συνυπαρχουν.Ειναι δυσκολο εως αδυνατο να σκεφτει καποιος οτι μια χελωνα σε ενα οικοσυστημα 100λιτρων θα κανει μεγαλη ζημια.Ουτε εισαι ο μαντης Τυρεσιας για να γνωριζεις ουτε και θα μπορουσες να φανταστεις οτι ενα τοσο ακακο ζωακι θα σου εκανε ζημια.Ευτυχως που ρωτησες γιατι εγω που πηγα να αγορασω,αν δεν ηταν καλος ο πετ σοπας θα μου λεγε παρε δεν υπαρχει προβλημα και μετα .Οντως ομως θα ηταν υπεροχο το θεαμα με ενα χελωνακι μεσα.
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-07, 20:29
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τι να σου πω φίλε μου Jim. Εδώ μέσα μερικές φορές έχω πεί καλύτερα να μην μίλαγα...δές σε αυτό το thread --->http://www.aquatek.gr/vb/showthread....960#post180960
τι έγινε...Μάζευα μάζευα δίαφορα τόσο καιρό από τον τρόπο διαφόρων εδω μέσα και την πλήρωσε ο καημένος ο steady και λέω καημένος γιατι μου έχουν μιλήσει πολύ χειρότερα από οτι μου μίλησε αυτος και δεν τους έχω πεί τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-07, 21:17
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω φίλε μου Jim. Εδώ μέσα μερικές φορές έχω πεί καλύτερα να μην μίλαγα...δές σε αυτό το thread --->http://www.aquatek.gr/vb/showthread....960#post180960
τι έγινε...Μάζευα μάζευα δίαφορα τόσο καιρό από τον τρόπο διαφόρων εδω μέσα και την πλήρωσε ο καημένος ο steady και λέω καημένος γιατι μου έχουν μιλήσει πολύ χειρότερα από οτι μου μίλησε αυτος και δεν τους έχω πεί τίποτα
Μπορείς βέβαια να την πηγαίνεις μία βόλτα στο πάρκο να παίζει με τα άλλα χελωνάκια να ξεσκάει λίγο.....

Πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτό το πράγμα με τους θιγμένους εδώ μέσα. Καταρχήν οι περισσότεροι από εμάς βράζουμε στο ίδιο καζάνι, οπότε καμιά ερώτηση δεν είναι ηλίθια όσο κι αν ακούγεται έτσι.
Κι επιτέλους λίγη ανοχή ρε παιδιά. Το χιούμορ δεν έβλαψε κανένα ακόμα και οι πιο ακραίες του εκφάνσεις. Θεωρώ ότι ο sarcastic διαθέτει εξαιρετικά ανατρεπτικό χιούμορ και δεν έχει κομπλεξ να το δείχνει.
Απο κει και πέρα προσωπικές αντιπαραθέσεις θα προτιμούσα να γίνονται μέσω προσωπικων μηνυμάτων και να μένουν τα posts ανοικτά σε θέματα που μας ενδιαφέρουν πραγματικά.
Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-07, 21:56
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω φίλε μου Jim. Εδώ μέσα μερικές φορές έχω πεί καλύτερα να μην μίλαγα...δές σε αυτό το thread --->http://www.aquatek.gr/vb/showthread....960#post180960
τι έγινε...Μάζευα μάζευα δίαφορα τόσο καιρό από τον τρόπο διαφόρων εδω μέσα και την πλήρωσε ο καημένος ο steady και λέω καημένος γιατι μου έχουν μιλήσει πολύ χειρότερα από οτι μου μίλησε αυτος και δεν τους έχω πεί τίποτα
ramsys δεν εχω κανενα απολυτως προσωπικο προβλημα μαζι σου οπως και κανενας ειμαι σιγουρος απο αυτους που πιστευεις οτι σου μιλησαν ασχημα εδω μεσα απλα οι περισσοτεροι νεοι διαλεγουν επιλεκτικα τι θα ακολουθησουν και αυτο μπορει να αποβει μοιραιο για τα καημενα τα ψαρακια μας και δεν εισαι μονο εσυ που θα κανεις το ποστ ειναι και αλλοι Χ αρχαριοι που θα το διαβασουν και θα παραδειγματιστουν ετσι πρεπει να υπαρχει μια σχετικη συγκρατηση απο αυτα που λεγονται η οποια με το γραπτο λογο παρεξηγειται!τελος παντων το ποστ εγινε για το χελωνακι σε ενυδρειο και μονο γιαυτο δεν γραφουμε ας σεβαστουμε και τους κανονισμους
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-07, 22:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το χιουμορ οταν αγγιζει τα ορια του προσβλητικου παυει να ειναι και ανατρεπτικο και χιουμορ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με χελώνες! Tom@ ¶λλα ζώα 26 04-04-07 09:43
Χελώνες & Μονομάχοι ??? hobbyman Bettas 5 05-10-06 13:40
Φυτά με χελώνες...! Carebean pirate ¶λλα ζώα 5 05-07-06 03:19
Πρόβλημα με χελώνες... Tom@ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 21-01-06 17:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05503 seconds with 13 queries