Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-20, 23:55
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Πληροφορίες για υποστρώματα τύπου Amazonia κλπ.

Σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία να ανακατεψω λίγο τα πράγματα στο 125άρι μου μετά από χρόνια σταθερότητας στα βασικά αλλά θα ήθελα μερικές πληροφορίες πριν προχωρήσω σε αγορά κάποιου υποστρώματος τύπου Amazonia Aqua Soil, Tropica soil, Seachem Flourite κλπ.

Η φάση έχει ως εξής. 125άρι ενυδρείο με 2 fancy χρυσοψαρα που τρέχει από το 2008 με χαλίκι 2-3mm περίπου σε ύψη από 4-6cm και αρκετά φυτά όπως Ανούμπιες, Βαλισνέριες και Κρυπτοκορινες, φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις δηλαδή σε υπόστρωμα και σίγουρα από αυτά που δεν θα κάνουν μεζέ τα χρυσοψαράκια μου. Ενίοτε θάβω ταμπλέτες της Seachem σε πολλά σημεία του βυθού και πολύ σπάνια ριχνω λίγο υγρό λίπασμα γενικής χρήσης στο νερό, χωρίς να το εχουν ιδιαίτερη ανάγκη υποθέτω.
Τα φυτά βρίσκονται σε πολύ ικανοποιητική κατάσταση και δεν υπάρχει ίχνος άλγης τα τελευταία χρόνια. Κι όταν είχα δηλαδή ήταν τόσο μικρή που εξαφανίστηκε άμεσα όταν μείωσα τον φωτισμό κατά 1 ώρα - συνολικά 6,5 ωρες αυτη τη στιγμή για να δωσω την εικόνα. Κανένα θέμα λοιπόν.

Για κάποιο λόγο όμως μου έχει καρφωθεί η ιδέα ενός τέτοιου υποστρώματος. Να ανεβάσω λίγο περισσότερο το χαλίκι, να δωσω μια ακόμα πιο φυσική εικόνα στο κάτω μέρος του ενυδρείου, λίγη παραπάνω ένταση στην ανάπτυξη των φυτών ίσως, μια καλύτερη "βάση" για φυτά που πιθανότατα θα θελήσω να φυτέψω μελλοντικά.

Το χρειάζομαι; Με τα σημερινά δεδομένα σίγουρα όχι. Νομίζω όμως πως θα μου έδινε "πάτημα" για περισσότερα πράγματα που ίσως μου καρφωθούν στο μέλλον.

Για την ιστορία αυτό που κυριαρχεί στο μυαλό μου αυτη τη στιγμή είναι το Anazonia light aqua soil αφού δεν έχω σκοπό να πάω σε ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά. Τα χρυσοψαρα από την άλλη δεν αφήνουν και περιθώρια για τρελά όνειρα στο "πράσινο".
Και δεν σκοπεύω να γεμίσω όλο τον βυθό, ας πούμε ότι θα πάει στα 2/3 του πάτου. Ξεκινώντας από το πίσω μέρος ενώ στα μπροστινά τμήματα δεν θα μπει καθόλου. Χωρίς ιδιαίτερο ύψος, 3-4 πόντους πίσω πίσω (συν το χαλίκι από πάνω του ) κι όσο έρχεται μπροστά αυτό το ύψος θα μειώνεται μέχρι να αναλάβει εξ'ολοκλήρου το χαλίκι κατά το 1/3 περίπου στο μπροστινό μέρος.


Στο δια ταύτα λοιπόν.
-Τι παίζει με αυτά τα υποστρώματα γενικότερα;
-Για πόσο διαστημα δίνουν συστατικά στις ρίζες των φυτών;
-Μετά πρέπει να αντικατασταθούν ή συνεχίζεται η "τροφοδοσία" όπως και πριν, με ταμπλέτες και υγρά λιπάσματα δηλαδή;
-Υπάρχει περίπτωση να γεμίσει άλγη ο τόπος; Εννοείται λέω να μην το τοποθετήσω από την πρώτη στιγμή κάτω από το χαλίκι μου. Σκέφτομαι δηλαδή να βάλω το νέο υπόστρωμα σε κουβά με νερό και ανά δύο μέρες να το αλλάζω (το νερό εννοώ ). 4-5 αλλαγές νερού υποθέτω συνολικά, να φύγει η πρώτη θολούρα στο νερό και η όποια ένταση σε συστατικά κουβαλάει ένα τέτοιο υπόστρωμα, και μετά από 1-1,5 εβδομάδα να αρχίσω τη διαδικασία να το τοποθετήσω στον πάτο του ενυδρείου. Το χαλίκι μου πάνω του, φύτεμα ξανά των φυτών που ήδη έχω κλπ κλπ..
Υπολογίστε επίσης ότι θα χρησιμοποιήσω πολύ λιγότερη ποσότητα σε τέτοιου είδους υπόστρωμα από όση θα χρησιμοποιούσα αν δεν είχα το χαλίκι αλλά και τόσο χαμηλών απαιτήσεων φυτά στον βυθό μου. Ένα 9λιτρο σκέφτομαι να πάρω βασικά.
- Ένα τέτοιου είδους υπόστρωμα θα απαιτήσει αντικατάσταση για καποιο άλλο λογο μετά από χρόνια ή θα μπορεί να συνεχίσει να συνυπάρχει με το χαλίκι κι ας μην έχει κάποιο συστατικό πλέον να δώσει στα φυτά μου;
- Ξέρω ότι αρκετά από αυτά τα υποστρώματα κατεβάζουν λίγο το Ph του νερού, ισχύει και για το Amazonia light που κινούμαι αυτή τη στιγμή. Αυτό θα συμβαίνει για πάντα ή σταματάει όταν και το ίδιο το υπόστρωμα χάσει όλα του τα συστατικά; Με Ph στο 7.8 περίπου που έχω αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι θα κατέβει σε σημείο να δημιουργήσει πρόβλημα. Η μήπως σκέφτομαι εντελώς λάθος;
- Κρατάει για πάντα την αρχική όψη "κόκκων" που έχει η μετατρέπεται σε μια μάζα σαν λάσπη όσο περνούν τα χρόνια; Αν ισχύει το δεύτερο μου βγαίνει αμέσως από το μυαλό. Ξεκάθαρα.
- Κάτι άλλο που μου διαφεύγει και αξίζει να αναφερθεί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για την όποια πληροφορία κατατεθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-20, 06:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για να απαντησω σε ολα αυτα νομιζω πρεπει να γραψω ολοκληρες σελιδες και δεν ειναι οτι βαριεμαι να το κανω αλλα δε πιστευω να υπαρχει αμεση αναγκη ...

Απο οσο καταλαβαινω θες μια "αισθητικη" αλλαγη στο ενυδρειο κατι που στο συγκεκριμενο που εχεις με χρυσοψαρα δε θα στο προτεινα σε καμια περιπτωση μια που θελεις για φυτεμενες καταστασεις ...

Το να αναστατωσεις τα ψαρια και να ρισκαρεις να χαλασεις το μινι οικοσυστημα που εχει αναπτυχθει (ακομα και να ανακατεψεις το βυθο μπορει να σηκωσει αμμωνια και -ισως- ακομα να ελευθερωσει και επικίνδυνα αερια αποτελεσμα της αναεροβιας διαδικασιας στα βαθυτερα στρωματα του) δε νομιζω να αξιζει μια αισθητικη παρεμβαση.

Κατα τη γνωμη μου εχεις 2 δρομους. Ο ενας ειναι να το αφησεις ετσι οπως ειναι και ισως να συμπληρωσεις στο βυθο απο πανω χαλικι να μοιαζει με αυτο που σου αρεσει και επιπλεον ευκολα φυτα και ο 2ος να το ξεστησεις τελειως και να ξεκινησεις απο το μηδεν ενα φυτεμενο κατω απο "σωστες" βασεις και με αλλη φυσικα ψαροσυνθεση. Στη 2η περιπτωση διαβασε τα παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-20, 21:15
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά κι ευχαριστώ για την καθυστερημένη απάντηση! Λέω "καθυστερημένη" γιατί στο μεταξύ το έψαξα λίγο παραπάνω και κατέληξα στο ότι όντως δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν πρόκειται να αλλάξω ψαροσύνθεση, ένα παραπάνω γιατί έχω δεθεί και πολύ με τα δύο Black Moor μου.
Δοκίμασα να φυτέψω διάφορα όλο αυτόν τον καιρό και οι Ταρζάν εκεί μέσα δεν αφήνουν τίποτα όρθιο. Τα μισά φυτά τα μασουλάνε και τα υπόλοιπα τα βγάζουν από το χαλίκι σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα.
Κλασικά με τα χρυσοψαρα λοιπόν. Μόνο οι Ανούμπιες, οι Κρυπτοκορινες, οι ψηλές Βαλισνέριες (οι κοντές επουδενί όμως ) κλπ συνυπάρχουν μια χαρά με τα συγκεκριμένα ψάρια. Οτιδήποτε άλλο δεν έχει καμία ελπίδα εκεί μέσα. Μέχρι και την μπάλα άλγης την έκαναν μεζέ τα άτιμα.

Εφόσον τα φυτά λοιπον που αναγκαστικά θα περιοριστώ να κρατήσω δεν χρειάζονται ειδικά υποστρώματα και αρέσκονται στις ταμπλέτες αλλά και στην πολύ "ελαφριά" λίπανση, κρατάω το χαλίκι που μπήκε από την αρχή εκεί μέσα και όλα καλά. Αν και εφόσον αποφασίσω μελλοντικά να το γυρίσω και πάλι σε "τροπικό", σαφέστατα θα το κοιτάξω ξανά και θα το πάω από την αρχή σωστα και βήμα βήμα.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες.!

Και μια φωτό της σημερινής κατάστασης. Ηδη βλέπετε την Hugrophila corymbosa που ξεριζώθηκε το μεσημέρι και επιπλέει πάνω δεξιά στην είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Χτες την φύτεψα και ήδη την ξερίζωσαν τρεις φορές ενώ τα είδα πολλές φορές να μασάνε τα φύλλα της. Καμμία ελπίδα για το άνθος..
Πάνω αριστερά υπάρχει ο Πόθος που βρίσκεται πάνω από το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 υποστρώματα σε ένα ενυδρείο? ανδρεα Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-02-13 14:23
ευρεση υποστρωματος ADA Aquasoil amazonia η το ecco complete στη θεσσαλονικη ilias13 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 03-08-11 17:18
ECO COMPLETE ή AQUA SOIL AMAZONIA lucky13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 15-01-10 02:12
Μια άμμεση πληροφορία.... santzos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 12-01-07 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08953 seconds with 13 queries