Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-10, 18:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή DIY BAKKI SHOWER

Αν και έπαψα να ασχολούμαι με DIY κατασκευές για την φίλτρανση της λίμνης μου, για χάρην του φίλου μου Ηλία θα κάνω μια σύντομη παρουσίαση του DIY BAKKI SHOWER που υποστηρίζει τη μικρή μου λίμνη που θα είναι ενεργή ως το τέλος του Ιούλη 2010.

Θα ξακινήσω πρώτα-πρώτα να αναφέρω ότι αυτό το σύστημα είναι καλύτερα να συνδυαστεί με ένα άλλο φίλτρο που μπορεί να σηκώσει αρκετό βάρος στη μηχανική φίλτρανση, ασχέτως αν αυτό μας περέχει ελάχιστη ή μηδαμινή βιολογική υποστήριξη. Το BAKKI SHOWER αναλόγως ροής και "διαθέσημων ορόφων" μπορεί κάλλιστα να δώσει ότι καλύτερο πρώτα στον τομέα του βιολογικού φιλτραρίσματος και σαν δεύτερο πετυχαίνει οξυγόνωση του νερού, όσο κανένα άλλο σύστημα. Για την περίπτωση του Ηλία με τα δύο πιεστικά, είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός.

Το κόστος κατασκευής του δεν είναι καθόλου ακριβό, αν εξαιρέσουμε το βιολογικό μας υλικό. Αναλόγως αντλίας, λίτρων και ψαριών, πράττουμε ανάλογα στην αγορά μικρότερων ή μεγαλύτερων υλικών.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει:
3 πλαστικές ορθογώνιες γλάστρες
για σκελετό στήριξης έτοιμες σωλίνες υδροδότησης μιας ίντζας.
Τάπες 1 ίντζας για να καλύψω τα μπροστινά σημεία των σωλήνων για να απογύγω την οξύδωση.
Εδώ θα πω ότι οι συγκεκριμένες γλάστρες στην κάτω τους πλευρά έχουν ποδαράκια, έτσι "κλειδώνουν" στους σωλήνες και με το βάρος του νερού παραμένουν ακίνητα ακόμα και σε άνεμο. Μπορεόύμε όμως με δύο πλαστικά στηρίγματα να δέσουμε τις γλάστρες πάνω στους σωλήνες.


Στην πρώτη φώτο μπορούμε να δούμε την γλάστρα με τις πολυάριθμες τρύπες που έκανα με ένα τρυπάνι.


Στη δεύτερη φώτο, οι σωλήνες ενωμένες στην τελική τους θέση, μαζί με τις τάπες στην άκρη.


Όπως έχει εφαρμωστεί πάνω από τη λίμνη...


Η πρώτη γλάστρα με Κ1 έχει ήδη τοποθετηθεί στη θέση της...


Στην έξοδο του λαστίχου της αντλίας/φίλτρου μας, συνδέουμε μια DIY πλαστική κατασκευή, η οποία θα μας πετυχαίνει την διασπορά του νερού σε όλη την επιφάνεια της γλάστρας μας, έτσι που να αυξάνει την δυνατότητα βιολογικού καθαρισμού. Χρησιμοποίησα λάστιχο μιας ίντζας το οποίο τρύπησα και πάλι με το τρυπάνι.


Τελειωμένο φίλτρο σε λειτουργία. Μπορείτε να δείτε καθαρά πως πετυγχαίνεται η οξυγόνωση και να φανταστείτε ότι η ροή και η λίμνη μου είναι μικρές. Στην πιο ψηλή γλάστρα,έχω τοποθετήσει το ήδη χρησιμοποιημένο, στρωμένο βιολογικό μου υλικό και στην δεύτερη και τρίτη έχω τοποθετήσει Κ1, ώστε όταν τα χρειαστώ σε 3 εβδομάδες για τη μεγάλη μου λίμνη να είναι ήδη στρωμένα.


Η πίσω πλευρά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-10, 22:05
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ωστε BAKKI SHOWER λεγεται αυτο συστημα εεε?
Το ιδιο εχω κανει και το βρισκω πολυ εξυπηρετικο.
Δεν ηξερα την ονομασια, πηρα την ιδεα απο ξενο σαιτ.
Εκτως οτι μπορεις να βαλεις-βγαλεις ευκολα οσο υλικο θελεις πετυχαινεις και τελεια αξυγονωση με τον τροπο που ''παφλαζει'' και πεφτει το νερο!

Ειμαι και εγω απο τους φανατικους αυτου του συστηματος!

Υ.γ.Τα σιδερενια ποδια της κατασκευης τα εχεις παραχωσει μεσα στο εδαφος?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-10, 22:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστε BAKKI SHOWER λεγεται αυτο συστημα εεε?
Το ιδιο εχω κανει και το βρισκω πολυ εξυπηρετικο.
Δεν ηξερα την ονομασια, πηρα την ιδεα απο ξενο σαιτ.
Εκτως οτι μπορεις να βαλεις-βγαλεις ευκολα οσο υλικο θελεις πετυχαινεις και τελεια αξυγονωση με τον τροπο που ''παφλαζει'' και πεφτει το νερο!

Ειμαι και εγω απο τους φανατικους αυτου του συστηματος!

Υ.γ.Τα σιδερενια ποδια της κατασκευης τα εχεις παραχωσει μεσα στο εδαφος?
Κώστα, δεν ξέρω τι έχω πάθει, αλλά δεν μου πολυαρέσουν οι DIY κατασκευές. Αρκετά χρόνια ασχολήθηκα...πες ότι τα βαθέθηκα. Μελετώ αρκετά και παρακολουθώντας το τι γίνεται στο εξωτερικό, πάω ολοένα για "δέσημο". Πολύ το κόστος, αλλά από την άλλη δεν ντρέπεσαι να δείξεις ακόμα και το χώρο των φίλτρων σου. DIY θα κατασκευάσω μόνο το σύστημα moving bed.

Ναι, τα ποδαράκια έχουν παραχωθεί μέσα στο χώμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-10, 23:17
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

BAKKI SHOWER

θα μπορουσε να λειτουργησει και με μικροτερες ( γλαστρες ) ?

το λεω αυτο και απο θεμα αισθητικης και απο θεμα χωρου οπου ειναι περιορισμενος ο χωρος μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-10, 06:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
BAKKI SHOWER

θα μπορουσε να λειτουργησει και με μικροτερες ( γλαστρες ) ?

το λεω αυτο και απο θεμα αισθητικης και απο θεμα χωρου οπου ειναι περιορισμενος ο χωρος μου
Μα υπάρχουν πολύ όμορφες γλάστρες που μπορούν να μετατραπούν σε αυτό το σύστημα. Απλά αυτοσχεδίασε και βάλε φαντασία.

Όσο για το χώρο, φαίνεται ακόμα και εδώ. Σχεδόν τίποτα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-10, 09:44
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

το βιολογικο υλικο που εχεις βαλει μεσα στις γλαστρες πως το ζηταω ? και που το βρισκω ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-10, 11:49
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...κανενα φυτακι μεσα εκει θα "προσφερε" ,λετε...?
Μολις το ειδα θυμηθηκα αυτο
http://www.aquaristic.net/shop.php/s.../2/anid/066020
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-10, 13:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...κανενα φυτακι μεσα εκει θα "προσφερε" ,λετε...?
Μολις το ειδα θυμηθηκα αυτο
http://www.aquaristic.net/shop.php/s.../2/anid/066020
Μιχάλη, τίποτε δεν συστήννεται να υπάρχει μέσα στο φίλτρο αυτό, εκτός από το ίδιο μας το βιολογικό υλικό. Μην ξεχνάς ότι τα φυτά κάνουν ρίζες και θα μπλέκονται με το βιολογικό υλικό, οπότε θα κάνουν το έργο της καθαριότητας ιδιαίτερα δύσκολο.

Ξέχασα να αναφέρω ότι το πλύσημο γίνεται πολύ εύκολα. Απλά βγάζω την κάθε γλάστρα εκτός της λίμνης, όπως και το λάστιχο διασποράς του νερού, ανακατεύω καλά το υλικό μου ρίχνοντας συνέχεια νερό (με το λάστιχο διασποράς) από πάνω. Η βαρύτητα είναι λογικό να δουλέψει, οπότε όλα τα στεραιά πηγαίνουν προς τα κάτω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-10, 14:51
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Ομορφη δουλεια!...

Βασιλη εγω μου προτινεις να το βαλω στο πηγαδι ως φιλτρο μετα το φιλτρο πιεσης?..

Δηλαδη με λιγα λογια αυτο διαχεει το νερο της λιμνης μεσα απο βιολογικα υλικά
δευσμεθοτντας και αερα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας : 28-06-10 στις 14:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-10, 15:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφη δουλεια!...

Βασιλη εγω μου προτινεις να το βαλω στο πηγαδι ως φιλτρο μετα το φιλτρο πιεσης?..

Δηλαδη με λιγα λογια αυτο διαχεει το νερο της λιμνης μεσα απο βιολογικα υλικά
δευσμεθοτντας και αερα..
Ηλία μου, αν είχα εγώ τα δύο πιεστικά σου βεβαίως και θα χρησιμοποιούσα τα συστήματα αυτά, έστω και DIY. Τα πλεονεκτήματα τους είναι πολλά. Όμως, ένα air diffuser στη λίμνη σου, λόγω μεγάλου βάθους, θα είναι πολύ πιο αποδοτικότερο από το shower, που μπορεί να υποστηρίξει με οξυγόνο μέχρι ως κάποιο βάθος. Εγώ θα συνδύαζα τα δύο για τις ανάγκες της λίμνης σου.

Ηλία, αν ψάξεις σε οποιονδήποτε φόρουμ για λίμνες κοι, θα δεις ότι όλες υποστηρίζονται με "bottom drain aeration". To "aeration" εδώ, είναι κάτι ανάλογο των air diffuser. ¶ρα ψάχνουμε πάντα αυτό το κάτι που μας προσφέρει περισσότερα. Εδώ, δεν θέλω με κανέναν τρόπο να υποβαθμίσω τα showers που μια χαρά δουλειά κάνουν. Οι πιο απαιτητικοί χομπίστες πάντως, συνδυάζουν και 2 και 3 ή ακόμα και 4 είδη φίλτρανσης - αερισμού για μια λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-06-10, 15:57
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

αγορασα γλαστρακια , θα κοιταξω να το κανω κρεμαστο και οχι στηριζομενο πανω σε βαση , μολις ειμαι ετοιμος θα ποσταρω φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Δηλαδη να το βαλω στο πηγαδι δίνοντας νερο απο τα πιεστικα φιλτρα..
..αλλα πως θα μεταφερω μετα το νερο στον καταρακτη...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-06-10, 12:52
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

εαν η αποσταση απο γλαστρα σε γλαστρα ειναι μικρη αλλα απο την επιφανεια της λιμνης ειναι μεγαλη , δεν θα δημιουργηται καλη οξυγονωση του νερου ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-10, 13:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
αγορασα γλαστρακια , θα κοιταξω να το κανω κρεμαστο και οχι στηριζομενο πανω σε βαση , μολις ειμαι ετοιμος θα ποσταρω φωτο
Αν είναι μικρές οι γλάστρες και δεν θα έχουν πολύ μεγάλο βάρος ώστε να καταρρεύσουν, γιατί όχι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν η αποσταση απο γλαστρα σε γλαστρα ειναι μικρη αλλα απο την επιφανεια της λιμνης ειναι μεγαλη , δεν θα δημιουργηται καλη οξυγονωση του νερου ?
Το θέμα είναι να διοχετεύεται το νερό στις γλάστρες με ένα διανομέα όπως π.χ. ψεκασμός, ώστε να περνάει από όσο το δυνατόν περισσότερο βιολογικό υλικό. Από τη στιγμή που η μια γλάστα θα απέχει λίγα μόλις εκατοστά από την άλλη, πάλι κάνεις τη δουλειά σου και δεν χρειάζεται να τις κρεμμάσεις τόοοοσο ψηλά. Ότι κάνεις τώρα βέβαια, το κρατάς για τη γλαστρόλιμνη σου και μόνο έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-10, 13:09
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι μικρές οι γλάστρες και δεν θα έχουν πολύ μεγάλο βάρος ώστε να καταρρεύσουν, γιατί όχι?
επειδη ειναι γωνιακη η λιμνουλα που ετοιμαζω μπορω να φτιαξω μια μεταλλικη βαση στη γωνια στους 2 τοιχους οπου θα κανω κραμαστες τις γλαστρες .
Για αρχη πηρα 3 γλαστρες εχω κανει τις αναλογες τρυπες για να περναει απο την μια γλαστρα στην αλλη και στην τελευταια γλαστρα εχω κανει μονο μια τρυπα μεγαλη για να βγαινει το νερο απο εκει .
Τωρα οσων αφορα τη στηριξη τους εχω παρει 4 ντιζες Μ8 .
εχω ανοιξει απο 4 τρυπες στη κορυφη της καθε γλαστρας και εχω περασει τη ντιζα μεσα στη καθε γλαστρα ασφαλιζοντας και ρυθμιζοντας το υψος της καθε μιας με παξιμαδια . Στην ακρη της καθε ντιζας θα κολλησω ( με ηλεκτροκολιση ) ενα παξιμαδι καθετα ετσι ωστε να το κανω κρικο για να κρεμασω ολη τη κατασκευη

παντος και η βαση και οι ντιζες ειναι σε θεση να κρατησουν πολλη μεγαλυτερο φορτιο απο αυτο που εχω τωρα , οποτε εαν δω οτι δεν με ικανοποιει η φιλτρανση με τις συγκεκριμενες απλα βαζω ενα - δυο νουμερα μεγαλυτερες γλαστρες στην ιδια βαση κανοντας μονο καινουργιες τρυπες .

Θα δουμε στη πορεια πως θα παμε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-10, 13:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη ειναι γωνιακη η λιμνουλα που ετοιμαζω μπορω να φτιαξω μια μεταλλικη βαση στη γωνια στους 2 τοιχους οπου θα κανω κραμαστες τις γλαστρες .
Για αρχη πηρα 3 γλαστρες εχω κανει τις αναλογες τρυπες για να περναει απο την μια γλαστρα στην αλλη και στην τελευταια γλαστρα εχω κανει μονο μια τρυπα μεγαλη για να βγαινει το νερο απο εκει .
Τωρα οσων αφορα τη στηριξη τους εχω παρει 4 ντιζες Μ8 .
εχω ανοιξει απο 4 τρυπες στη κορυφη της καθε γλαστρας και εχω περασει τη ντιζα μεσα στη καθε γλαστρα ασφαλιζοντας και ρυθμιζοντας το υψος της καθε μιας με παξιμαδια . Στην ακρη της καθε ντιζας θα κολλησω ( με ηλεκτροκολιση ) ενα παξιμαδι καθετα ετσι ωστε να το κανω κρικο για να κρεμασω ολη τη κατασκευη

παντος και η βαση και οι ντιζες ειναι σε θεση να κρατησουν πολλη μεγαλυτερο φορτιο απο αυτο που εχω τωρα , οποτε εαν δω οτι δεν με ικανοποιει η φιλτρανση με τις συγκεκριμενες απλα βαζω ενα - δυο νουμερα μεγαλυτερες γλαστρες στην ιδια βαση κανοντας μονο καινουργιες τρυπες .

Θα δουμε στη πορεια πως θα παμε
Μια φώτο θα βοηθήσει...
Μέταλλα και σίδερο, όχι μέσα στο νερό...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-10, 18:35
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια φώτο θα βοηθήσει...
Μέταλλα και σίδερο, όχι μέσα στο νερό...
ενημερωσα το αρχικο μου τοπικ σχετικα με τη λιμνη και με το τι εχω κανει μεχρι τωρα .
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....582#post460582
Τα μεταλλα δεν θα εχουν καμια επαφη με το νερο . θα ειναι στο τοιχο πανω απο τη λιμνη
-------------------------
για πειτε μου τι γνωμη σας


http://www.youtube.com/watch?v=moXpgF1ns7g

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gta__156 : 29-06-10 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-06-10, 20:44
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Βασιλη δεν μου απαντησες...
..εγω αμα κανω να το βαλω στον καταραχτη ή στο πηγαδι?..
Και αν στο δευτερο πως θα μαζευω το νερο που βγαινει για να το στειλω στο καταραχτη?..
Ολο το νερο του φιλτρου θα μπαινει εκει ή λιγο..
..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-06-10, 00:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη δεν μου απαντησες...
..εγω αμα κανω να το βαλω στον καταραχτη ή στο πηγαδι?..
Και αν στο δευτερο πως θα μαζευω το νερο που βγαινει για να το στειλω στο καταραχτη?..
Ολο το νερο του φιλτρου θα μπαινει εκει ή λιγο..
..
Καλησπέρα Ηλία,
Έχεις δύο πιεστικά έχεις πει έτσι?
Όταν λες πηγάδι, εννοείς το χώρο της υπερχείλισης?

Ηλία μου, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Το φίλτρο που υποστηρίζεται με την αντλία που έχεις στο βαθύτερο σημείο της λίμνης σου να το συνδέσεις με το shower. Συνήθως στις δεξαμένες με μεγάλο βάθος, σε εκείνο το σημείο το οξυγόνο είναι πιο αραιό και απλά η ανατάραξη της επιφάνειας δε μπορεί να μεταφέρει το οξυγόνο σε αυτά τα σημεία. Οπότε, αντλείς το νερό από εκείνο το βάθος και το οξυγονώνεις με το shower. Έτσι επιτυγχάνεις καλή κυκλοφορία και παράλληλα συνεχόμενη κυκλοφορία που θα σου είναι πιο σημαντική κατά την χειμερινή περίοδο. Πιστεύω όμως, ότι η λίμνη σου ζητάει ακόμα μια συσκευή παροχής οξυγόνου στα βαθιά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-06-10, 10:39
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Το καταλαβα αυτο...
Αλλα αν πουμε οτι η δευτερη αντλια που ειναι στα βαθια περναει ΟΛΗ απο το Bakki Shower πως το νερο που βγαινει θα πηγαινει στον καταραχτη??..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-06-10, 11:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καταλαβα αυτο...
Αλλα αν πουμε οτι η δευτερη αντλια που ειναι στα βαθια περναει ΟΛΗ απο το Bakki Shower πως το νερο που βγαινει θα πηγαινει στον καταραχτη??..
Μια αντλία έχεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-06-10, 12:00
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

..στην υπερχειληση μια ,και αλλη μια στο βαθος της λιμνης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-06-10, 12:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
..στην υπερχειληση μια ,και αλλη μια στο βαθος της λιμνης
Εντάξει Ηλία, να χρησιμοποιήσεις την αντλία της υπερχείλισης για να την στρέψεις στον καταρράκτη σου. Αυτό εννοούσα από την αρχή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-06-10, 13:01
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Εμ.. ναι αλλα θα χασω την μιση ροη απο τον καταραχτη..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-06-10, 13:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Για μένα ένα τέτοιο σύστημα φιλτραρίσματος σε μια λίμνη είναι απλά απαγορευτικό.
Θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω την τοποθέτηση μου αυτή.
Όπως επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσουν τα ωφελεί του συγκεκριμένου φιλτραρίσματος.

1.. η εκτεθειμένες αποικίες βακτηριδίων που υπάρχουν μέσα στο φιλολογικό υλικό κινδυνεύουν, τι κινδυνεύουν δηλαδή δεν υπάρχουν καν.
Α.. Γιατί ένα αεράκι θα στέγνωση τα βακτηρία.
Β.. Μια χαμηλή θερμοκρασία θα παγώσει τα βακτηρία.

2.. Ο τρόπος, του να αναγκάζετε όλη η βρωμιά να πέραση μέσα από την αντλία και μετά να γίνει η φιλτρανση από τα κουβαράκια είναι λάθος.
A.. Η απόδοση της αντλίας, μια και συνεχεία θα μαζεύει βρωμιές.
B.. Αν η λίμνη έχει φυτά και γενικά ρυπαίνετε από φύλλα κλαδιά κτλ. Το συχνό καθάρισμα της αντλίας θα την καταστήσει κουραστική.
Γ.. Αν η αντλία έχει μεγάλη δύναμη μιλάμε για καθημερινή ενασχόληση στο να βγάζουμε και να ξεμπλοκάρουμε την αντλία.
Δ.. Αν μια λίμνη έχει τριχοειδές άλγη απλά θα πρέπει να ξεμπλοκάρουμε την αντλία ίσως και παραπάνω από μια φορά την ημέρα.
Ε.. γιατί η φθορά της αντλίας είναι δεδομένη και η διάρκεια ζώνης της

3.. πουθενά δεν υπάρχει πρώτη η αντλία και μετά το βιολογικό υλικό.
Ακόμα και σε μικρά εσωτερικά φίλτρα ενυδρείων το βιολογικό υλικό προηγείται της αντλίας. Τυχαίο?? Δεν νομίζω.

4.. Το να τραβάει η αντλία του συγκεκριμένου συστήματος βρομόνερα από το βάθος μιας λίμνης είναι καταστροφικό. Αν κάποιος θέλει να εφαρμόσει ένα παρόμοιο σύστημα (χωρίς τα κουβαδάκια) καλό θα είναι να τραβάει νερό από την επιφάνια και να προστατεύσει την αντλία με ένα προφιλτρο. Η χρήση του συστήματος είναι καλή μονό για οξυγόνωση.

5.. κάποιοι εφαρμόζουν τέτοια συστήματα και σε ενυδρεία αλλά εκεί έχουμε κύριος απλά βρώμικο νερό ενώ σε λίμνες έχουμε σκουπίδια φύλλα και γενικά χοντρά κομμάτια βρωμιάς.

Αυτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-06-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Η δικια μου που ειναι στον πυθμένα εχει απο μονη της, αμα δεις περίβλημα με μικρες τριπες για προστασια απο ψαρια και σκουπιδια..
Και ποτε μα ποτε δεν μου μπουκωσε...
Και επιπλεον για αυτο εχουμε το σκιμμερ.. για να "περνει" τα εππιπλεοντα σκουπιδια πριν βυθιστούν..

Αα.. και για την αντλια που εχω στην υπερχειληση που ειναι στον πατο.. επισης δεν εχει μπουκωσει ποτε..(ολες οι βρωμιες εκει πηγαιναν)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-06-10, 13:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ.. ναι αλλα θα χασω την μιση ροη απο τον καταραχτη..
Ηλία μου, είναι καλύτερα να έχεις μικρότερη ροή στον καταρράκτη σου, αλλά να έχεις μεγαλύτερη βιολογική υποστήριξη και οξυγόνωση, γιατί θα την χρειαστείς. Οξυγόνωση και βιολογία είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες που προσέχουμε όταν έχουμε κοι.

Όπως έχω αναπτύξει και πιο παλιά το θέμα των πιεστικών φίλτρων, πρέπει ΠΑΝΤΑ να τα συνδυάζουμε με ακόμα ένα είδος φίλτρανσης για πιο σταθερή βιολογία. Τα πιεστικά στον καθαρισμό τους, χρησιμοποιούν πολύ μεγάλες πιέσεις, οπότε έτσι χάνεται μέρος της βιολογίας τους. Είτε τα συνδυάζουμε λοιπόν με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου, είτε αυτό που παρουσιάζουμε εδώ. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που πολλοί κατόχοι λιμνών που έχουν πιεστικά, τα αδειάζουν εντελώς, αφήνοντας μέσα μόνο υλικά μηχανικής φίλτρανσης.

Ποιάς δυναμικότητας είναι οι αντλίες σου Ηλία?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-06-10, 14:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικια μου που ειναι στον πυθμένα εχει απο μονη της, αμα δεις περίβλημα με μικρες τριπες για προστασια απο ψαρια και σκουπιδια..
Και ποτε μα ποτε δεν μου μπουκωσε...
Και επιπλεον για αυτο εχουμε το σκιμμερ.. για να "περνει" τα εππιπλεοντα σκουπιδια πριν βυθιστούν..

Αα.. και για την αντλια που εχω στην υπερχειληση που ειναι στον πατο.. επισης δεν εχει μπουκωσει ποτε..(ολες οι βρωμιες εκει πηγαιναν)

Τυχαιο?...
..δεν νομιζω!!!
Εγώ έκανα αναφορά.
Ότι θέλει προστασία η αντλια από προφιλτρο.
Δευτέρων εγώ έκανα αναφορά στο σύστημα που βλέπω.
Δεν μπορώ να ξερώ τι πατέντα έχει κάνει κανείς. Ούτε τι λίμνη έχει.
¶λλος μπορεί να έχει λίμνη χωρίς φυτά κάτω από σκέπαστρο και να πει ότι είναι αποτελεσματικό.
Μίλησα για ποιου λογούς ότι το θεωρώ ακατάλυτο όπως επίσης για ποιες λίμνες δεν κάνει.

Απλά όσα κουβαδάκια και να βάλει κάποιος είναι άχρηστα.
Αν είναι εκτός νερού.

Στην παρουσίαση του συστήματος , δεν γίνετε πουθενά αναφορα ότι πρέπει να έχεις σκιμερ. Υπερχειλίσεις και εκείνο και το άλλο. Απλά γινετε αναφορα ότι είναι αυτονομο και ότι τραβάει νερό από το βάθος της λίμνης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-06-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

..2 X 16.000
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-06-10, 19:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην παρουσίαση του συστήματος , δεν γίνετε πουθενά αναφορα ότι πρέπει να έχεις σκιμερ. Υπερχειλίσεις και εκείνο και το άλλο. Απλά γινετε αναφορα ότι είναι αυτονομο και ότι τραβάει νερό από το βάθος της λίμνης.
...γίνεται αναφορά να συνδυαστεί με ένα άλλο φίλτρο το οποίο θα μπορεί να υποστηρίξει το μηχανικό φιλτράρισμα. Οπότε εννοείται ότι πρώτα γίνεται το μηχανικό φιλτράρισμα και μετά ακολουθεί το βιολογικό.

Ηλία μου, οι αντλίες σου είναι αρκετά καλές σε ροή. Αν θα κρατήσεις αποκλειστικά τη μια γα το shower, θα πρέπει να το κατασκευάσεις με τουλάχιστον 1 μέτρο μήκος γλάστρα. Διαφορετικά, μπορείς να μετατρέψεις την εξαγωγή του πιεστικού σου σε δύο, οπότε τροφοδοτείς ταυτόχρονα και καταρράκτη και shower. Κοίτα όμως οι βάνες που θα βάλεις να είναι ελέγχου, ώστε να ελέγχεις εσύ τη ροή τους. Αν δεν το κάνεις αυτό, είναι δεδομένο ότι το περισσότερο νερό θα πηγαίνει προς τον καταρράκτη, αφού στο shower θα υπάρχει αρκετή πίεση στο σημείο ψεκασμού του νερού.

Δεν ξέρω αν τα είπα τόσο απλά ώστε να γίνω κατατοπιστικός...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10020 seconds with 14 queries