Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-01-12, 15:07   #1
Αρχάριος με πολλές ερωτήσεις
mrkaza
Junior Member
Εγγραφή: 07-01-2012
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mrkaza Ο χρήστης mrkaza δεν είναι συνδεδεμένος 07-01-12, 15:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, το όνομα μου είναι Παναγιώτης και ζητάω συγγνώμη από τώρα για την κακή σύνταξη, αλλά λόγο δυσλεξίας τα κάνω μαντάρα μερικές φορές ,ιδικά όταν δεν έχω χρόνο να περάσω απο Word το post μου .

Σκέφτομαι να την αγορά ενός ενυδρείου και τα ερωτήματα μου είναι πολλά αλλα τα λεφτά αλλα και ο χώρος είναι περιορισμένα .

1) Τι ψάρια / φυτά να βάλω , διάβασα οτι τα γκαπι ειναι εύκολα ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 ).
2) Πόσα σε ενα ενυδριο 80 L
3) Πως θα ξεχωρίσω οτι το ψάρι που μου δώσανε για «γλυφτη» είναι αλγοφαγο και οχι κάτι άλλο ? επίσης μπορεί να συμβιώσει μαζί με τα γκάπι ?
4) η γάτες συνηθίζουν το να ορμάνε πάνω στο ενυδρείο για να φανε τα ψάρια ?
5) εχω μια Hydor L20 που μου εχει μείνει απο PC κανει ?
6) κόστος των υγρών τεστ που αναφέρονται και αν ο δαλτονισμος (δυσχρωματοψία στο Κόκκινο) που εχω θα με εμποδίσει να τα χρησιμοποιήσω αρα θα έπρεπε να στραφώ σε αλλα τεστ .
7) Διάβασα για 4 L / cm αυτό ισχύει ?
Αν και λογικά θα ξέρω την απάντηση αφού μάθω τα παραπάνω ρωτάω, και αν εχει απαντηθεί μην απαντήσετε , 3 θηλυκά γκαπι 1 αρσενικό 1 γλείφτης σε 80 L ζουν οκ ? αν θελω να βαλω και 2-3 γαρίδες πόσα λίτρα θα έπρεπε να είναι ?
9) συμφωνα με http://www.tropical-fish-pictures.com/guppy.html αντεχουν μεχρι 27 βαθμούς το καλοκαίρι τι γίνεται ?
10) ολο και κάτι σημαντικό θα ξέχασα .

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 4702
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-12, 15:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

1) Για αρχή τα "εύκολα ψάρια" δεν είναι αναίσθητα ψάρια και τα παρατάς και όσα ζήσουν, απλά συγχωρούν κάποια λαθάκια πιο εύκολα και χρειάζονται πιο απλές ρουτίνες διατήρησης. Από εκεί και πέρα, τα guppy δε χρειάζονται κάτι που θα σε κουράσει, γιατί οι παράμετροι νερού στις οποίες ζουν ταιριάζουν με αυτές του νερού βρύσης των περισσότερων περιοχών της Ελλάδας. Επιλογές έχεις (ρίξε και μια ματιά εδώ) αλλά πρέπει λίγο να το ψάξεις μόνος σου για το τι σου αρέσει πάνω κάτω και να ρωτήσεις μετά τι από αυτά μπορείς να κάνεις.

2) Εγώ σε αυτά τα λίτρα θα έβαζα 2 χαρεμάκια (2 αρσενικά 5-6 θυληκά) σε φυτεμένο ενυδρείο και σταδιακά (οι γαρίδες μπαίνουν μετά από κανένα δίμηνο κανονικά) καμιά 10αριά red cherry και 4-5 amano.

3) Η ιστορία με το γλείφτη είναι χιλιοπαιγμένη... Το ενυδρείο σου δεν τον έχει ανάγκη και συνήθως οι pleco που πουλάνε τα μαγαζιά γίνονται τεράστια ψάρια και πολλά ακόμα που μπορούμε να πούμε. Συν το ότι η φύση τους έχει φτιάξει για να ζουν σε μαλακά και όξινα νερά, το αντίθετο από τα guppy δηλαδή.

4) Ίσως να τα κοζάρουν λίγο, αλλά δεν έχω ακούσει και πολλές ιστορίες επίθεσης! Αν το ενυδρείο έχει καπάκι δε νομίζω να τίθεται καν θέμα, αλλά έχε τα μάτια σου ανοιχτά!

5) Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ένα φίλτρο Αμβούργου, όμως είναι λίγο δυνατή για 80 λίτρα και καίει αρκετό ρεύμα. Καλύτερα να πάρεις μία πιο αδύναμη, αν χρησιμοποιήσεις αυτό τον τύπο φίλτρου ή να πάρεις κάποιο έτοιμο φίλτρο.

6) Ίσως να έχεις ένα θεματάκι, δεν ξέρω όμως πόσο σε ενοχλεί αυτή η πάθηση και σε ποιες αποχρώσεις έχεις πρόβλημα, πάντως εδώ βρήκα μία φωτογραφία με τις κάρτες μιας από τις πιο αποδεκτές εταιρείες για τεστ, οπότε δες και πες αν μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές. Το κόκκινο είναι περισσότερο στο Nitrate (ξεκινάει με κίτρινο και περνάει από πορτοκαλί και όλο και σκουραίνει το κόκκινο, αλλά γενικά σε αυτό το τεστ σου αρκεί να είσαι μέχρι την τέταρτη απόχρωση χοντρικά). Στο High Range pH ξεκινάει κάπως μουσταρδί και πορτοκαλίζει και μετά γίνεται μοβ. Τα άλλα είναι αποχρώσεις του κίτρινου, του πράσινου και του μπλε.

7) Δεν ισχύουν αυτοί οι κανόνες. Μπορεί ένα ψάρι να είναι 3 πόντους και να θέλει 2 μέτρα ενυδρείο γιατί είναι τρεχαντήρι. Για αυτό πριν αποφασίσεις το ψάχνεις μόνος σου και ρωτάς εδώ για τις ανάγκες του κάθε ψαριού και κατά πόσο μπορεί να συμβιώσει με άλλα.

8 ) Τα είπα ήδη αυτά νομίζω.

9) Γύρω στους 26-27 ζουν πάνω κάτω τα τροπικά ψάρια. Μπορούν να αντέξουν και σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες για κάποιο διάστημα. Αν υπάρχει θέμα το καλοκαίρι και πρέπει να ρίξεις τη θερμοκρασία ο πιο φθηνός τρόπος είναι με ανεμιστηράκια υπολογιστή (και την ανάλογη εξάτμιση βέβαια που πρέπει να αναπληρώνεται).

10) Σίγουρα αυτή τη στιγμή δεν ξέρεις πολλά και όσο διαβάζεις θα έχεις και περισσότερες απορίες. Κοίτα να διαβάσεις για αρχή όλα τα υπομνήματα των αρχαρίων και θα μάθεις πολλά για το πώς λειτουργεί ένα ενυδρείο.

Αυτά για αρχή από εμένα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-12, 14:07
mrkaza Ο χρήστης mrkaza δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2012
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Είδα την Photo στο NO2 το 1-2 ppm τα βλέπω ιδια τουλάχιστον στο μόνιτορ που εχω εδω στην εργασία μου που δεν είναι και τέρας χρωματικής απόκρισης

Δεν ειναι αχρωματοψία βλέπω όλα τα χρώματα αλα μπερδεύω μερικές κοντινές αποχρώσεις μεταξύ τους
Είναι σημαντικό το 1-2 Ppm ή το βασικό είναι αν είσαι 0 'η ψηλά ? καθώς στα μάτια μου θα βλέπω 0 ,0,5 ,1-2,5 δλδ 4 διαβαθμίσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrkaza Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα την Photo στο NO2 το 1-2 ppm τα βλέπω ιδια τουλάχιστον στο μόνιτορ που εχω εδω στην εργασία μου που δεν είναι και τέρας χρωματικής απόκρισης

Δεν ειναι αχρωματοψία βλέπω όλα τα χρώματα αλα μπερδεύω μερικές κοντινές αποχρώσεις μεταξύ τους
Είναι σημαντικό το 1-2 Ppm ή το βασικό είναι αν είσαι 0 'η ψηλά ? καθώς στα μάτια μου θα βλέπω 0 ,0,5 ,1-2,5 δλδ 4 διαβαθμίσεις
Ο στόχος είναι το 0 (μεδέν) οπότε δεν είναι και τόσο σημαντικό. Ακόμα και με άψογη κατά τα άλλα όραση υπάρχει συχνά πρόβλημα με τις αποχρώσεις και μερικές φορές τα χρώματα στις καρτέλες είναι εκνευριστικά κοντά (π.χ. API NO3 το 10-20 και το 40-80). Δηλ. αν βλέπεις λιγότερες τις διαβαθμίσεις δεν είσαι ο μόνος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 03:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrkaza Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, το όνομα μου είναι Παναγιώτης και ζητάω συγγνώμη από τώρα για την κακή σύνταξη, αλλά λόγο δυσλεξίας τα κάνω μαντάρα μερικές φορές ,ιδικά όταν δεν έχω χρόνο να περάσω απο Word το post μου .

Σκέφτομαι να την αγορά ενός ενυδρείου και τα ερωτήματα μου είναι πολλά αλλα τα λεφτά αλλα και ο χώρος είναι περιορισμένα .
Κατ αρχας θελωνα να σε συγχαρω που μπαινεις σε φορουμ και θετεις ερωτησεις πριν στησεις το πρωτο σου ενυδρειακι.
Μακαρι ολοι να καναν το ιδιο.
Τωρα αφου επιλεξεις ενυδρειο κι αφου το αγορασεις και βαλεις χλικι, φυτα θερμοστατες φιλτρο κτλ ξεκινας να διαβαζεις το στρωσιμο με αμμωνια και σε κανα μηνα θα εισαι ετοιμος να βαλεις και ψαρια.



Παράθεση:
1) Τι ψάρια / φυτά να βάλω , διάβασα οτι τα γκαπι ειναι εύκολα ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 ).
ευκολα ειναι, δεν απαιτουν ουτε τιποτα περιεργα ph ουτε εχουν προβλημα με σκληροτητες, αλλα ειναι και πολυ μεγαλος μπελας γιατι αν ξεκινησεις με 4 ψαρια σε 5-6 μηνες θα εχεις πανω απο 500 (κυριολεκτικα, κι αντε πες να τρωγεται και λιγος γονος αν οχι σε 6 μηνες σε ενα χρονο σιγουρα).
Με τα ζωοτοκα η μονη λυση ειναι να τα κρατησεις κανα διμηνο και οταν φτασεις στον max αριθμο ψαριων μετα να τα διαχωρισεις και να κρατησεις το ενα μονο φυλο.
Φυσικα δε το λεω για να σε αποθαρρυνω, αλλα για να γνωριζεις πως πρεπει να κινηθεις. (συνηθως οι γκαμπαδες κανουν ανταλλαγες για να εχουν ποικιλια χρωμματων, και ειτε εχουν σε ξεχωριστα ενυδρεια τα αρσενικα απο τα θυλικα ειτε χαριζουν συνεχως στα pet shops)

Παράθεση:
2) Πόσα σε ενα ενυδριο 80 L
εγω ειχα ξεκινησει με 4 και μετα τα χαριζα σε διακοσαδες

Παράθεση:
3) Πως θα ξεχωρίσω οτι το ψάρι που μου δώσανε για «γλυφτη» είναι αλγοφαγο και οχι κάτι άλλο ? επίσης μπορεί να συμβιώσει μαζί με τα γκάπι ?
Ψαρι "γλυφτης" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Αυτο που υπαρχει ειναι καποια ψαρακια της κατηγοριας των γατοψαρων τα οποια λεγονται Πλεκοστομοι και ειναι ψαρια Αμαζονιου αρα απαιτουν πολυ χαμηλα ph, extreme χαμηλες σκληροτητες και πιθανων blackwater, και συνηθως γινονται και τεραστια αρα σε καμια περιπτωση δε βαζεις τετοιο πραγμα στο ενυδρειο σου.
Το οτι καποιοι μυστηριοι τα ειχαν ονομασει γλυφτες και τα αφηναν αταιστα για να τρωνε την αλγη απο τα τζαμια δε σημαινει πως ειναι λογικο κατι τετοιο.

Παράθεση:
4) η γάτες συνηθίζουν το να ορμάνε πάνω στο ενυδρείο για να φανε τα ψάρια ?
οχι
Παράθεση:
5) εχω μια Hydor L20 που μου εχει μείνει απο PC κανει ?
Αν την δουλευες με νερακι θελει πολυ καλο πλυσιμο, και παλι μονο αν δεν εχει εμφανεις σκουριες. Αν δουλευες παραφλου οχι.
Βασικα η γνωμη μου ειναι αστη για καμια υδροψυξη και αγορασε ενα καλο φιλτρακι για το ενυδρειο σου και θα εισαι μια χαρα. Αυτη την εποχη μπορεις να βρεις ιδιεταιρα καλες προσφορες σε πολυ καλα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ φιλτρα (ψαξε και τα elite που εχουν πολυ καλη τινμουλα κ ειναι ολοκληροι κουβαδες... εγω εχω παρει τρια και τα εχω ερωτευτει)
Παράθεση:
6) κόστος των υγρών τεστ που αναφέρονται και αν ο δαλτονισμος (δυσχρωματοψία στο Κόκκινο) που εχω θα με εμποδίσει να τα χρησιμοποιήσω αρα θα έπρεπε να στραφώ σε αλλα τεστ .
Δεν ειναι μεγαλο προβλημα. Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 το ιδιο και τα NO2. Τα NO3 ΑΝ σου ξεφυγουν λιγακι δε χαλασε κι ο κοσμος, ειδικα αν βαλεις μπολικα φυτα (θα το εκτιμησουν ιδιεταιρα... σε λογικα πλαισια βεβαια)
Για σκληροτητες αποκλειεται να κανεις λαθος αφου μετρας σταγονες μεχρι να αλλαξει το χρωμα. Τωρα οσον αφορα το ph... κι εγω που εχω βασικο χομπυ τη ζωγραφικη ποτε δεν τα πηγα τα υγρα τεστ και η γνωμη μου ειναι ενα καλο phμετρο (απο τα βιομηχανικα / χημικα, οχι απο petshop)
Παράθεση:
7) Διάβασα για 4 L / cm αυτό ισχύει ?
ο exelix σου απαντησε. Ο κανονας ειναι καπως γενικος για να μην υπερφορτωσεις το ενυδρειο
Παράθεση:
Αν και λογικά θα ξέρω την απάντηση αφού μάθω τα παραπάνω ρωτάω, και αν εχει απαντηθεί μην απαντήσετε , 3 θηλυκά γκαπι 1 αρσενικό 1 γλείφτης σε 80 L ζουν οκ ? αν θελω να βαλω και 2-3 γαρίδες πόσα λίτρα θα έπρεπε να είναι ?
3 θυλικα και ενα αρσενικο σημαινει γυρω στα 150-200 ψαρια σε 5-6 μηνες που θα βαλεις τις γαριδες (η μαλλον αν δεν τα δωσεις και τα κρατησεις ολα σημαινει 0 ψαρια)

Παράθεση:
9) συμφωνα με http://www.tropical-fish-pictures.com/guppy.html αντεχουν μεχρι 27 βαθμούς το καλοκαίρι τι γίνεται ?
Ανεμιστηρακια. Τωρα αν παει για λιγο 28-29 και δεν εχεις τιποτα δυσκολα φυτα δε χαλασε κι ο κοσμος, φτανει να μην ειναι μονιμη κατασταση
Παράθεση:
10) ολο και κάτι σημαντικό θα ξέχασα .
το αντιχλωριο μηπως?


Αντε καλη αρχη, και αν ρωτας τοσα πριν βαλεις ψαρακια ειναι βεβαιο πως θα ειναι καλη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-22, 10:41
mrkaza Ο χρήστης mrkaza δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2012
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα, έχω να πω ότι άργησα μόνο 10 χρόνια να αγοράσω ενυδρείο
Επίσης ,είχα ξεχάσει ότι είχα Account εδώ .

Καθώς έχω ξεκινήσει από άλλο Forum έχω κάνει κάποιες κινήσεις θα γράψω εν συντομία την ιστορία μη βάλω Link και θεωρηθεί διαφήμιση κτλ κτλ .
Με λένε Παναγιώτη διαμένω Καματερό Αττικής και έχουμε σχετικά μαλακό νερό 120 TDS και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Rio 180 .

Σε αυτό το Rio έβαλα μεταχειρισμένο υπόστρωμα με την λογική ότι ηταν αναμειγμένο με Deponit /μπολι .
Δε σκέφτηκα ούτε τον πόσο καιρό θα το είχε αγγελία ούτε ότι δε θα ταίριαζε το ενυδρείο εκεί που ήθελα και εγώ τελικά θα αγόραζα έπιπλο άρα θα έμενε σε κουβά μια εβδομάδα στο μπαλκόνι κτλ κτλ
Επίσης έβαλα 2 ξερά κλαδέματα του γείτονα ηταν εκεί όλο το καλοκαιρι .

Το αποτέλεσμα
Το νερό έγινε μαύρο χάλι για 3 ημέρες με πολλούς ημερήσιους καθαρισμούς καθάρισε .

Ημέρα 4 πρωί βάζω βακτήρια Bacto turbo HS aqua απόγευμα της ίδιας ή της επομένης δε θυμάμαι βάζω ένα Ancistus και ένα χαρεμάκι Guppy με την λογική θα στρώσω με ψάρια και βακτήρια αλλά θα βάλω τόσα λίγα που θα είμαι οκ … «ελεγα» και αγοράζω Test σε Stick καθώς το έπιπλο ήταν εκτός προϋπολογισμού και …
Έχουνε περάσει μερικές ημέρες καθως φυτά δεν υπάρχουν δεν άναβα λάμπες PS το σπίτι είναι σχετικά φωτεινό και ας εχω τέντες .
Παρατηρώ ότι τα Guppy είναι ψιλά μετράω με το Stick που δεν μετράει ΚΑΝ αμμωνία τώρα το ξέρω τοτε όχι λεω όλα οκ .
Ωστόσο Βάζω egeria densa και Nymphoides sp Taiwan (δωρο) και ένα φίλτρο σφουγγάρι και αεραντλία και ανάβω τα φώτα ξανά ρίχνω βακτήρια ,δε γνωρίζω γιατί αλλα η συμπεριφορά αλαξε προς το καλλίτερο .

Περνάνε οι ημέρες και κάπου την 15 ημέρα συνειδητοποιώ ότι το τεστ που κάνω δεν είναι απλά ανακριβές αλλά δεν μετράει καν αυτό που με ενδιαφέρει (Όχι μόνος) , έτσι κανω μια βιαστική αλαγή νερού στα τυφλά και ξανά ρίχνω βακτήρια /τελειώνει το μπουκαλάκι .

Κάπου εκεί αγοράζω Stability με προτροπή συνφορουμιτη και διαβάζω της οδηγίες και λεει κάθε ημέρα για κάποιες ημέρες και συνεχίζω έτσι ….
Είμαστε στο σήμερα 20η ημέρα αύριο θα παραγγείλω υγρά Test επιτέλους και όλα φαίνονται καλά και εχω μια υποψία ότι αρχίζει να αλλάζει το χρώμα στο No2 αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει φτάσει το πρώτο χρώμα του τεστ απλά δεν είναι λευκό .

Συγνώμη για το μακροσκελές Post αλλά και για την ανάσταση του Tread αλλά είχα πολλά να πω και ήθελα να διαβάσω τι είχα γράψει πριν 10 χρόνια .
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-22, 15:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ποτέ δεν είναι αργά Ξανά καλώς ήρθες λοιπόν!
Η σωστή αρχή είναι το ήμισυ του παντός λέω εγώ κι απ' ότι φαίνεται ξεκίνησες λίγο άτσαλα.
Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις μπόλι από υγιές ενυδρείο και να προχωρήσεις στο στρώσιμο χωρίς να δίνεις λεφτά για τα διάφορα ζουμιά και κράτησε τα για να αγοράσεις ένα εξωτερικό φίλτρο αργότερα .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-22, 09:26
mrkaza Ο χρήστης mrkaza δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2012
Περιοχή: Καματερο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα, καθώς δεν έχει κάποιος γνωστός μου ενυδρείο το μπολι δεν παίζει. Btw είμαι στης 20 ημέρες οπότε αν και ανορθόδοξα πιστεύω οτι θα τα καταφέρω.
Η αλήθεια είναι ότι πάντα πάω κάπως έτσι και στο τέλος απολαμβάνω το ταξίδι και μαθαίνω.
Όπως λέω αν όλα πάνε σωστά στην αρχή δε θα μάθεις και όταν θα χρειαστεί να μάθεις θα πονέσει περισσότερ και θα είναι δυσκολότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια & πολλές ερωτήσεις maffalda Αρχάριοι γλυκού νερού 1 21-03-11 13:24
καινούριο ενυδρείο- πολλές ερωτήσεις poppy Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 23-02-11 16:24
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Ερωτήσεις Αρχάριου persival Αρχάριοι γλυκού νερού 52 26-09-09 19:42
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06352 seconds with 15 queries