Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-21, 00:04
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Dennerle 70lt

Καλησπέρα,


λόγω κατάστασης δεν κατάφερα να φτιάξω ακόμα το ενυδρείο στα 180lt που ήθελα, αντ' αυτού όμως άλλαξα γυάλα και πήγα σε παρόμοιες διαστάσεις με αυτό που είχα, αυξηθήκαν λίγο τα λίτρα και έβαλα το eheim 2217 σε λειτουργία αντί του 2215.


Συγκεκριμένα το ενυδρείο έχει διαστάσεις 50x39x36 και μικτά είναι 70lt, καθαρά δεν έχω μετρήσει ακόμα πόσο είναι μιας και είμαι στις πρώτες μέρες που τρέχει με βιολογικό υλικό από το παλιό φίλτρο.


Για φωτισμό έχω τοποθετήσει ένα Chihiros wrgb 2 49w, η φωτοπερίοδος μαζί με ανατολή και δύση είναι στις 10 ώρες, αλλά full μόνο τις 8.


Επιπρόσθετα εισάγω co2, γενικό λίπασμα και trace της seachem, για υπόστρωμα έβαλα Dennerle Deponit Mix Black 10in1.


Σαν έξτρα να αναφέρω lily pipe και κάποιες ώρες ανοίγω την Sicce Nano Voyager 2000 Lt .





Έχω φτιάξει σχετικά "πρόχειρα" το aquascape και διαφορετικά από ότι είχα αρχικά στο μυαλό μου γιατί δεν βουλιάζανε τα ξύλα.


Τα φυτά τα έχω βάλει 7 μέρες πριν από την φωτό,
monte carlo μπροστά για χαλί και πάνω στην αριστερή πέτρα που κρατάει τη ρίζα κάτω, Rotala indica Bonsai στο πλάι δεξιά και πίσω σαν background, Eriocaulon cinerum δεξιά μπροστά, Staurogyne repens αριστερά μπροστά και από πίσω anubia, Riccia fluitans δεμένη με τούλι σε πέτρα πίσω αριστερά δίπλα από μία ριζούλα monte carlo, αλλά και στην πέτρα πάνω δεξιά που κρατάει την ρίζα κάτω.


Μπορείτε να δείτε και τις φωτό!





Ακόμα είμαι σε σημείο όπου παρατηρώ πως πάνε τα πράγματα και κάποιες από τις παρατηρήσεις μου είναι ότι,


το νερό σιγά σιγά δεν είναι τόσο κίτρινο εξαιτίας των τανινών από τις ρίζες.


Το c02 φαίνεται να είναι οκ στις 140 φυσαλίδες το λεπτό, σύμφωνα με το drop checker είναι πράσινο προς κίτρινο, τα ψαράκια δεν αναζητούν οξυγόνο, καθώς και τα φυτά δεν φαίνεται να λιώνουν τα φύλα τους, γενικά αρχίζουν βγάζουν νέες ρίζες και μεγαλώνουν.

Όμως το χαλάκι αναζητά το φως και σηκώνετε προς τα πάνω, σε σύγκριση με αυτό που είναι στην πέτρα φαίνεται ότι είναι πιο πίσω στην ανάπτυξη.








Το πρώτο ξύλο που έβγαλε χνούδι ήταν αυτό που είχα μέσα στο προηγούμενο ενυδρείο.


Οι σωλήνες εισαγωγής εξαγωγής (lily pipes) νομίζω στην κυκλοφορία του νερού δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικές όπως οι κλασικές της eheim, φαντάζομαι λόγω της εξόδου που δεν βγαίνει με την ίδια ένταση σε ευθεία ροή αλλά περισσότερο σαν στροβιλισμός, ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε πια θέση θα τις αφήσω.



Από εκεί και πέρα, να πω ότι το φωτιστικό το είχα στο κέντρο τις γυάλας για να πιάνει πιο πίσω την Rotala και μερικούς πόντους πιο ψηλά για να έχει λίγο παραπάνω απόσταση από τα φυτά στις πέτρες, αλλά σήμερα το κατέβασα λίγο πιο κάτω και το τράβηξα πιο μπροστά για να δω πως θα πάνε τα πράγματα με το χαλί.




Εξ αρχής ήμουν μεταξύ του να πάρω το chihiros ή δύο πιο φθηνά φωτιστικά για να έχω καλύτερη διάχυση, λόγω του ότι το aquascape είναι λίγο περίεργο, ακόμα το σκέφτομαι για ένα έστω πολύ μικρό για να καλύπτει ίσα ίσα πίσω, από την άλλη το ενυδρείο από πάνω το έχω ανοιχτό και θα ήθελα να του βάλω το γυάλινο καπάκι, που σημαίνει ότι θα κόψει και άλλο από το φωτισμό.

Το φωτιστικό σαν απόσταση από το βυθό είναι στους 35 πόντους και αν το κατεβάσω τέρμα κάτω μπορεί η απόσταση βυθού - φωτιστικού να φτάσει τους 32 πόντους αλλά θα χάσω ακόμα περισσότερο στην διάχυση στο πίσω μέρος.


Αν πήγαινα σε ένα δεύτερο chihiros είναι κάτι που δεν αξίζει λόγω χρημάτων? Επίσης το πολύ πολύ στο πίσω μέρος αν δεν είναι οκ η rotala με το φως μπορώ να βάλω κάποιο φυτό με πολύ μικρές απαιτήσεις σε φως.


Βέβαια την συγκεκριμένη στιγμή σκέφτομαι ότι μήπως δεν με καλύπτει όσο νόμιζα το chihiros για το χαλί, γιατί κανονικά θα πρέπει να σηκωθεί πιο ψηλά για καλύτερη διάχυση λόγω σκιών που έχω με το aquascape, πάντως η εταιρεία το δίνει στα 3600 lumen, αλλιώς όπως είπα να πάω σε δεύτερο πιο οικονομικό φωτιστικό.


http://www.chihiros.cn/upload/image/...2337883788.jpg


Θεωρητικά θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, αλλά εσείς τι λέτε είναι οκ το chihiros σαν φωτιστικό στην απόσταση που το έχω? αν βάλω και το γυαλί? να πάρω ένα δεύτερο πιο φθηνό?


Μελλοντικά θα ανεβάσω και καμιά άλλη φώτο, γιατί αυτές είναι από το κινητό ίσα ίσα για να σας δώσω μια εικόνα.


Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img_20210723_224220.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  183,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img_20210723_224340.jpg
Εμφανίσεις:  518
Μέγεθος:  299,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img_20210723_224345.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  302,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img_20210723_224353.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  284,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img_20210723_224405.jpg
Εμφανίσεις:  582
Μέγεθος:  237,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img_20210723_224651.jpg
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  212,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-21, 05:17
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ο φωτισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο για εμένα να "αντιληφθώ" και να ρυθμίσω όπως πραγματικά το χρειάζεται το δικό μου οικοσύστημα. Για να καταλάβεις, έχω 2 Fluval Led Spectrum στο 125αρι μου κι ενώ βλέπω τρομερή διάχυση φωτός, δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω ποιο θα ήταν το καλύτερο ποσοστό που θα έπρεπε να ρυθμίσω το καθένα από αυτά για την καλύτερη ανάπτυξη των δικών μου φυτών. Για την ιστορία, αυτή τη στιγμή παίζει γύρω στο 55% το πίσω και 50% το μπροστά. Φοβάμαι να ανεβάσω, ίσως όμως είναι κατι που θα έπρεπε να είχα κάνει εδώ και καιρό μιας και τα κόκκινα φυτά δεν δείχνουν και το πιο έντονο κόκκινο χρώμα τους θα έλεγα.. από την άλλη τρέμω τις αλγες, αν έχεις παλέψει πραγματικά με bba θα καταλάβεις την τρομάρα μου με δαύτες.
Έχω και Co2 βέβαια που σίγουρα βοηθάει παντού.

Όσον αφορά το δικό σου τώρα αυτό που ξέρω είναι ότι όντως το Chihiros wrgb2 δίνει τρομερό φωτισμό. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στα 2 Fluval που επέλεξα να πάρω τελικά, αφού πέραν της σιγουριάς για καλύτερη διάχυση που θα μου έδινε η δεύτερη επιλογή, θα έπαιρνα και τα φωτιστικά που θα πατούσαν καλύτερα στο πάνω μέρος του Juwel 125 που έχω. Για 2mm δεν εμπαιναν τα ποδαράκια του Chihiros στο "ξύλο" του Juwel φαντάσου (10mm maximum το Chihiros, 12mm το πάνω μέρος του Juwel.. ).

Ψάχνοντας για καιρό τι παρατήρησα τώρα. Όσοι πήραν δεύτερο Chihiros το έκαναν είτε επειδή έπαιρναν κρεμαστά και το φωτιστικό απείχε πολύ από τον βυθό του ενυδρείου μετά το κρέμασμα (αναγκαστικά λόγω της σωστής διάχυσης που ζητούσες κι εσύ ), είτε επειδή το φωτιστικό τους έπεφτε μικρό στο μήκος και ήθελαν ένα ακόμα δίπλα του ώστε να καλύπτουν το ενυδρείο από άκρη σε άκρη.

Όσον αφορά τώρα το δικό σου ενυδρείο (πανέμορφο scape με την ευκαιρία! ) και όπως μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες, θα έλεγα ότι το φως του Chihiros είναι υπεραρκετό για το όλο σύστημα. Ναι μεν υπάρχουν σκιές - τις οποίες εύκολα φωτίζεις με αλλαγή βέβαια στο στήσιμο -, από την άλλη δε τα φυτά που λαμβάνουν το φως του καλύπτονται και με το παραπάνω νομίζω. Τα lumen του τα βρίσκω υπεραρκετά για ενυδρείο 70 λίτρων τέτοιου ύψους, έτσι πιστεύω.

Εναλλακτικά και εάν δεν θέλεις να αλλάξεις το scape - άρα και τα σκιερά του σημεία, θα μπορούσες σε εκείνα να επιλέξεις φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως. ¶λλη μια σκέψη δηλαδή..

Με όλα τα παραπάνω που είπα δεν σημαίνει ότι θεωρώ το δεύτερο φωτιστικό σαν μια άχρηστη αγορά, έχω απλά την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να ξοδέψεις έξτρα λεφτά απλά και μόνο για να φωτίσεις μερικά σκιερά σημεία. Αν το φως του Chihiros δεν κάλυπτε όλο τον βυθό (από άκρη σε άκρη εννοώ ) ή τα lumen του δεν αρκούσαν για τα φυτά έβαλες να το συζητούσαμε πάλι. Όταν έχεις όμως ένα τόσο "τούμπανο" φωτιστικό σε ενυδρείο 70 λίτρων απλά βρίσκω λίγο υπερβολικό το παραπάνω.

Ειλικρινά πάντως μακάρι να ήμουν ειδικός και να μπορούσα να σε κατατοπίσω με απόλυτη σιγουριά. Μπακαλίστικα και με μια πιο "γενική" σκέψη σε όσα έχω δει μέχρι σήμερα απάντησα. Θα παρακολουθώ να δω κι άλλων γνώμες, ίσως εισπράξω κάτι περισσότερο κι εγώ από αυτό.

Να σου πάνε όλα κατ ευχήν.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-21, 11:08
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ!!!

Αυτό με το ποσοστό φωτεινότητας το είχα και εγώ, ξεκίνησα τις πρώτες 1-2 μέρες πιο χαμηλά, αλλά το μπουμπούνισα στο full βέβαια με τον φόβο της άλγης, ακόμα δεν ξέρω θα φανεί! Γενικά δεν είχα κάποτε μεγάλο θέμα με άλγη αλλά το προηγούμενο ενυδρείο που ήταν και το πρώτο, το έστησα από την αρχή πολλές φορές δεν το άφηνα σε ησυχία, οπότε και να έπιανε λίγο το καθάριζα εύκολα.

Τώρα που κοίταξα σε φωτό τo Monte Carlo που είχα στο άλλο, μόλις είχα φυτέψει σηκωνόταν λίγο πάνω αλλά μετά έστρωσε, δεν είχα σκιερά μέρη... Έχω την εντύπωση ότι δεν την φύτεψα και με τον καλύτερο τρόπο, σα να την έβαλα λίγο άχαρα...

Χρήσιμες οι παρατηρήσεις και οι εμπειρίες σου !!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-21, 13:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Το σίγουρο είναι ότι με υπομονή και σωστή παρατήρηση πάντα θα βρίσκεται η χρυσή τομή για τον καθένα στο τέλος. Οπότε ναι, αυτό θα σου πρότεινα για αρχή και με αργά και σταθερά βήματα θα βρεις κι εσυ το σημείο που ζητάς. Λογικά με το υπέροχο φωτιστικό που επέλεξες δεν θα χρειαστεί να προβείς σε αγορά νέου πάντως, ο χρόνος θα το δείξει.

Να το χαρείς και να σου πάνε όλα όπως τα φαντάστηκες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-21, 23:39
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή



Έχει βγει green spot επάνω στην dragon stone, επίσης ξεκινάει και στην πέτρα που κρατάει τη ρίζα του πλάτανου, βέβαια αυτές τις είχα μέσα στο προηγούμενο ενυδρείο και είχαν κιόλας λίγη άλγη που δεν ασχολήθηκα, δλδ δεν τις καθάρισα.

Χαμήλωσα το φωτισμό στο 55% και όπως φαίνεται πήρα άλλο ένα φωτιστικό το οποίο το έχω στο 40%, το καλό είναι ότι δεν ανεβάζουν θερμοκρασία σαν συσκευές γιατί δουλεύουν πιο χαμηλά...

Τα χρώματα τα έχω στο ίδιο ποσοστό όλα!

¶λλαξα και τον diffuser σε ista max mix Large από medium που είχα, γιατί είχα πολλές φυσαλίδες και τώρα γίνεται καλύτερα η διάσπαση, οποτε μείωσα τις φυσαλίδες περίπου στις 80!

Κάποιο κλάδεμα δεν έχω κάνει ακόμα, αν και νομίζω ότι πρέπει να κόψω λίγο για να αρχίσουν να φουντώνουν κάποια... Γενικά σε όλα μπορώ να πω ότι βλέπω pearling, αλλά ακόμα είναι σε στάδιο παρακολούθησης, δεν μπορώ να πω ότι έχει ισορροπία.

Πρέπει να τρέχει 20 μέρες, αλλά τις ρουτίνες μου ακόμα τις φτιάχνω, μιας και άλλαξε τοποθεσία εντός του σπιτιού!

Για πίσω λέτε να βάλω καλύτερα την hygrophila corymbosa που την έχω μπροστά δεξιά (την είχα βάλει για να πιάσει γιατί μου είχαν μείνει 2 κλαδάκια) ??

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω θέμα με τους σωλήνες και τα lily pipes, κάνουν διαρροές, έβαλα σφικτηράκια αλλά πάλι είχα θέμα, συμπλήρωσα με τεφλόν και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω ασφάλεια καθώς νιώθω ότι γλυστράει ... Καμία ιδέα τι να κάνω?? Στην έξοδο έβαλα λίγο κόλα ανάμεσα στο σωλήνα- teflon...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό φυτεμένο 70lt gREGGS Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 19-01-20 23:40
70Lt Africa nick_dark Tanganyika 28 29-01-15 14:19
70lt Guppies Project Malawi Lover Ζωοτόκα 49 26-09-12 22:20
Βοήθεια Με Στήσιμο 70lt SeXperT Χρυσόψαρα 5 28-12-11 22:40
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 21 27-05-07 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05558 seconds with 16 queries