Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-10, 18:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή DIY BAKKI SHOWER

Αν και έπαψα να ασχολούμαι με DIY κατασκευές για την φίλτρανση της λίμνης μου, για χάρην του φίλου μου Ηλία θα κάνω μια σύντομη παρουσίαση του DIY BAKKI SHOWER που υποστηρίζει τη μικρή μου λίμνη που θα είναι ενεργή ως το τέλος του Ιούλη 2010.

Θα ξακινήσω πρώτα-πρώτα να αναφέρω ότι αυτό το σύστημα είναι καλύτερα να συνδυαστεί με ένα άλλο φίλτρο που μπορεί να σηκώσει αρκετό βάρος στη μηχανική φίλτρανση, ασχέτως αν αυτό μας περέχει ελάχιστη ή μηδαμινή βιολογική υποστήριξη. Το BAKKI SHOWER αναλόγως ροής και "διαθέσημων ορόφων" μπορεί κάλλιστα να δώσει ότι καλύτερο πρώτα στον τομέα του βιολογικού φιλτραρίσματος και σαν δεύτερο πετυχαίνει οξυγόνωση του νερού, όσο κανένα άλλο σύστημα. Για την περίπτωση του Ηλία με τα δύο πιεστικά, είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός.

Το κόστος κατασκευής του δεν είναι καθόλου ακριβό, αν εξαιρέσουμε το βιολογικό μας υλικό. Αναλόγως αντλίας, λίτρων και ψαριών, πράττουμε ανάλογα στην αγορά μικρότερων ή μεγαλύτερων υλικών.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει:
3 πλαστικές ορθογώνιες γλάστρες
για σκελετό στήριξης έτοιμες σωλίνες υδροδότησης μιας ίντζας.
Τάπες 1 ίντζας για να καλύψω τα μπροστινά σημεία των σωλήνων για να απογύγω την οξύδωση.
Εδώ θα πω ότι οι συγκεκριμένες γλάστρες στην κάτω τους πλευρά έχουν ποδαράκια, έτσι "κλειδώνουν" στους σωλήνες και με το βάρος του νερού παραμένουν ακίνητα ακόμα και σε άνεμο. Μπορεόύμε όμως με δύο πλαστικά στηρίγματα να δέσουμε τις γλάστρες πάνω στους σωλήνες.


Στην πρώτη φώτο μπορούμε να δούμε την γλάστρα με τις πολυάριθμες τρύπες που έκανα με ένα τρυπάνι.


Στη δεύτερη φώτο, οι σωλήνες ενωμένες στην τελική τους θέση, μαζί με τις τάπες στην άκρη.


Όπως έχει εφαρμωστεί πάνω από τη λίμνη...


Η πρώτη γλάστρα με Κ1 έχει ήδη τοποθετηθεί στη θέση της...


Στην έξοδο του λαστίχου της αντλίας/φίλτρου μας, συνδέουμε μια DIY πλαστική κατασκευή, η οποία θα μας πετυχαίνει την διασπορά του νερού σε όλη την επιφάνεια της γλάστρας μας, έτσι που να αυξάνει την δυνατότητα βιολογικού καθαρισμού. Χρησιμοποίησα λάστιχο μιας ίντζας το οποίο τρύπησα και πάλι με το τρυπάνι.


Τελειωμένο φίλτρο σε λειτουργία. Μπορείτε να δείτε καθαρά πως πετυγχαίνεται η οξυγόνωση και να φανταστείτε ότι η ροή και η λίμνη μου είναι μικρές. Στην πιο ψηλή γλάστρα,έχω τοποθετήσει το ήδη χρησιμοποιημένο, στρωμένο βιολογικό μου υλικό και στην δεύτερη και τρίτη έχω τοποθετήσει Κ1, ώστε όταν τα χρειαστώ σε 3 εβδομάδες για τη μεγάλη μου λίμνη να είναι ήδη στρωμένα.


Η πίσω πλευρά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-10, 22:05
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ωστε BAKKI SHOWER λεγεται αυτο συστημα εεε?
Το ιδιο εχω κανει και το βρισκω πολυ εξυπηρετικο.
Δεν ηξερα την ονομασια, πηρα την ιδεα απο ξενο σαιτ.
Εκτως οτι μπορεις να βαλεις-βγαλεις ευκολα οσο υλικο θελεις πετυχαινεις και τελεια αξυγονωση με τον τροπο που ''παφλαζει'' και πεφτει το νερο!

Ειμαι και εγω απο τους φανατικους αυτου του συστηματος!

Υ.γ.Τα σιδερενια ποδια της κατασκευης τα εχεις παραχωσει μεσα στο εδαφος?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-10, 22:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστε BAKKI SHOWER λεγεται αυτο συστημα εεε?
Το ιδιο εχω κανει και το βρισκω πολυ εξυπηρετικο.
Δεν ηξερα την ονομασια, πηρα την ιδεα απο ξενο σαιτ.
Εκτως οτι μπορεις να βαλεις-βγαλεις ευκολα οσο υλικο θελεις πετυχαινεις και τελεια αξυγονωση με τον τροπο που ''παφλαζει'' και πεφτει το νερο!

Ειμαι και εγω απο τους φανατικους αυτου του συστηματος!

Υ.γ.Τα σιδερενια ποδια της κατασκευης τα εχεις παραχωσει μεσα στο εδαφος?
Κώστα, δεν ξέρω τι έχω πάθει, αλλά δεν μου πολυαρέσουν οι DIY κατασκευές. Αρκετά χρόνια ασχολήθηκα...πες ότι τα βαθέθηκα. Μελετώ αρκετά και παρακολουθώντας το τι γίνεται στο εξωτερικό, πάω ολοένα για "δέσημο". Πολύ το κόστος, αλλά από την άλλη δεν ντρέπεσαι να δείξεις ακόμα και το χώρο των φίλτρων σου. DIY θα κατασκευάσω μόνο το σύστημα moving bed.

Ναι, τα ποδαράκια έχουν παραχωθεί μέσα στο χώμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-10, 23:17
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

BAKKI SHOWER

θα μπορουσε να λειτουργησει και με μικροτερες ( γλαστρες ) ?

το λεω αυτο και απο θεμα αισθητικης και απο θεμα χωρου οπου ειναι περιορισμενος ο χωρος μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-10, 06:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
BAKKI SHOWER

θα μπορουσε να λειτουργησει και με μικροτερες ( γλαστρες ) ?

το λεω αυτο και απο θεμα αισθητικης και απο θεμα χωρου οπου ειναι περιορισμενος ο χωρος μου
Μα υπάρχουν πολύ όμορφες γλάστρες που μπορούν να μετατραπούν σε αυτό το σύστημα. Απλά αυτοσχεδίασε και βάλε φαντασία.

Όσο για το χώρο, φαίνεται ακόμα και εδώ. Σχεδόν τίποτα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-10, 09:44
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

το βιολογικο υλικο που εχεις βαλει μεσα στις γλαστρες πως το ζηταω ? και που το βρισκω ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04252 seconds with 12 queries