Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-16, 00:53
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή 90 Λίτρα φυτεμένο ενυδρείο

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να παρουσίασω το 1ο μου ενυδρείο, το οποίο πρωτογέμισε πριν 1μιση μήνα. Όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ άπειρος αλλά προσπαθώ συνεχώς για να βελτιώνομαι! Το ενυδρείο ξεκίνησε με την προυπόθεση να είναι ξερό (χααχχα) αλλά μόλις μπήκαν 1-2 φυτά έπαθα κόλημα
Ξεκίνησα να φυτεύω τελείως όπως μου ερχόταν εκείνη τη στιγμή χωρίς να έχω κάποιο σχέδιο στο μυαλό μου. Αυτό που σκέφτομαι όμως πλέον είναι να βγάλω την μικρή ρίζα που θα δείτε στις φωτογραφίες τοποθετημένη στο κέντρο και να δημιουργήσω ένα κόκκινο κέντρο το οποίο θα "περικυκλώνεται" από πράσινο τοπίο! Επίσης, πάνω στην πέτρα μου που βλέπετε , έχει λίγη Moss αλλά θα ήθελα να βάλω λίγο φίσσιντενς φοντάνους αν ποτέ βρω. Την μπακόπα σκοπεύω να την κρατήσω κοντή , δημιουργώντας τριγύρω από την πέτρα αλλά και παραπέρα ένα τύπου χαλί το οποίο δεν θα αφήνω να ξεπερνά τα 5 εκατοστά.
Οποιεσδήποτε διορθώσεις είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες. Τις απαιτώ μη σας πω

Δυστυχώς έχω ένα κινητό με κάμερα 4 Mp καθόλου καλή και μου το αδικεί λίγο..Δεν μπορώ ακόμα να τραβήξω κάτι καλύτερο. Επίσης, το ενυδρείο παραμένει αρκετά θολό 1μιση μήνα μετά το γέμισμα του , κάτι που θα ήθελα να διερευνήσουμε!!!


Τίτλος ενυδρείου: My first try!
Διαστάσεις: 80 x 30 x 40
Λίτρα: 96
Χρόνος λειτουργίας: 1 μήνας & 10 μέρες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: 3 λάμπες, 2 Τ5 χ 28 WATT (Nature 4100 και day 7000k) και 1 λάμπα LED 16 watt αγνώστων κέλβιν. Κάτι προς ψυχρό λευκό και ροζ.
Co2 και τρόπος διάχυσης: Ολοκληρωμένο σύστημα 2κιλης μπουκάλας με κεραμικό διαχυτή
Λίπανση: Γενικό λίπασμα seachem flourish και τα ταμπλέτες seachem flourish tabs
Υπόστρωμα: Λευκή χαλαζιακή άμμος ψιλόκκοκη
Φίλτρανση: Fluval 206 με υψηλή μηχανική φίλτρανση και από βιολογικό μακαρόνι και matrix
Θερμοκρασία: 25-26
pΗ: 7
GΗ: -
KΗ:-
Λίστα φυτών: Ανούμπιες νάνα, βαλισνέρια Asiatica, bacopa monnieri compact, egeria densa, alternanthera reinecki red ruby, java moss , cryptocorins green, echinodorus (δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία του)
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : 1 ζευγάρι κριμπένσις και τα μωρά τους
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0343.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0346.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  50,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0355.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  46,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-16, 01:01
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλως τον! Σε πρωτη φαση θα ελεγα οτι εχεις αρκετο φως μιας και εχεις κυριως ευκολα φυτα και μικρη φυτομαζα.Για να καταλαβεις σε 80 λιτρα εχω 2 x 15 T8. Eαν δεν εχεις αλγες τοτε μην αλλαζεις κατι. Το ενυδρειο θελει ακομα χρονο να ωριμασει.

Τι εννοεις με το οτι το φιλτρο σου εχει υψηλη μηχανικη φιλτρανση?

Οι βαλισνεριες δε μεγαλωνουν?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-16, 01:39
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Χαίρεται και καλώς σας βρήκα!

Έχω βάλει έναν κάδο με σφουγγάρι και έχει εκτός από βαμβάκι και filter wools δεν ξέρω αν τα λέω σωστά ανάμεσα στους κάδους υλικών. Δεν τα είχα εγώ τα έβαλα και από τη στιγμή που δεν είδα κανένα περίεργο μπούκωμα τα κράτησα.

Από άλγες έχω αυτή την καφέ η οποία όσο και να την βγάζω είναι πάντα εκεί.. Να φανταστώ έχει να κάνει κυρίως με το νεοσύστατο ενυδρείο.

Οι βαλισνέριες είναι λίγο μία περίεργη υπόθεση. Ενώ τα φυτά πάθανε παράκρουση από τη μέρα που μπήκε φως και co2 , βγάζανε φύλλα σαν τρελά και ψηλώνανε με αποτέλεσμα να κλαδέψω , οι βαλισνέριες τον χαβά τους. Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως έχει πετάξει δρομείς χωρίς όμως να έχω δει μεγάλες διαφορές σε ύψος. Της έχω ταμπλέτα κανονικά εκεί ανάμεσα στα ματσάκια.
Αυτό που σκέφτομαι είναι επειδή μεταφυτεύτηκε αρκετές φορές στην αρχή μήπως έχει πάθει ένα τύπου σοκ και καθυστερεί να αναπτυχθεί. Γιατί απότι ξέρω είναι γρήγορης ανάπτυξης. Η αλτερνανθέρα πχ ανεβαίνει συνεχώς και σήμερα την κλάδεψα και η βαλισνέρια όχι

Τέλος για να αυξήσω τη φυτομάζα μου λέω να μην προβώ σε νέα φυτά αλλά να εκμεταλευτώ τα κλαδέματα μου! Δεν ξέρω , εσείς σαν εμπειρότεροι τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-16, 01:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα ελεγα να αφαιρεσεις το filτερ wool γιατι μαζευει βρωμια πολυ γρηγορα και μειωνει τη ροη του φιλτρου. Προσωπικα το εχω καταργησει εδω και καιρο. Εαν θες μπορεις να βαλεις ενα προφιλτρο σφουγγαρι στο μπαστουνι της εισοδου.

Αργα ή γρηγορα θα χρειαστεις και αλλα στοιχεια λιπανσης με πρωτο και καλυτερο τα νιτρικα. Προσωπικα εχω παρατηρησει οτι στο δικο μου ενυδρειο αρχισαν να μεγαλωνουν οταν αρχισα να ριχνω εξτρα νιτρικα φωσφορικα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-16, 02:03
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Mε βλέπω σύντομα να προσθέτω νιτρικά. Τα ρουφάνε πολύ γρήγορα. Έχω 5-10 στην εβδομάδα πάνω δεν πάνε παραπάνω. Νομίζω πρέπει να παρατηρήσω την εξέλιξη και να δω πως θα πάει.

Η ιδέα να βγει η κεντρική ρίζα και να γίνει κόκκινο το κέντρο και το κέντρο της πλάτης που σου φαίνεται;
Θα αργήσει βέβαια να φουντώσει αλλά εντάξει , θέλει υπομονή!

υγ. Έχω δει ένα λίπασμα νιτρικών φωσφωρικών της τρόπικα. Δεν ξέρω αν είναι καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-16, 02:05
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο sarpijk ίσως να αφαιρέσεις την μια λάμπα..
την άμμο να φανταστώ την έπλυνες καλά πριν την βάλεις στο ενυδρείο?

οταν λες:
Παράθεση:
Της έχω ταμπλέτα κανονικά εκεί ανάμεσα στα ματσάκια.
εννοείς οτι έχεις την ταμπλέτα μέσα στο νερό? οι τεμπλετες αυτές ειναι για της ρίζες των φυτών κανονικά.. πρέπει να μπαίνουν μεσα στο υπόστρωμα, στην άμμο στην δική σου περίπτωση

τι ρουτίνα λίπανσης έχεις?

ολα αυτα, εκτός του πλυσίματος της άμμου, λίπασμα-ταμπλέτα-υπερβολικό φως-νεο ενυδρείο-Co2 με μικρή φυτόμαζα πρέπει να σου δημιουργούν το πρόβλημα της άλγης.

και τα καλά, πολυ ωραίο aquascaping για πρώτη φορά με μεγάλες προοπτικές!!
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-16, 02:14
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα καλά λόγια!

Όχι το ξέρω, μέσα στο υπόστρωμα τις έχω τις ταμπλέτες. Εννοούσα πως την έχω βάλει μέσα στην άμμο αλλά ανάμεσα στα ματσάκια από τις βαλισνέριες για να μην χρησιμοποιήσω περισσότερες. Να πιάνει δηλαδή τα 3 ματσάκια που έχω εκεί μαζί μόνο η 1 ταμπλέτα. Για την ακρίβεια έχω μισή ταμπλέτα στα φυτά μου όχι ολόκληρη.

Τον βυθό ,τον είχα πλύνει με λάστιχο και πολύ πίεση αρκετά καλά. Τώρα το θολό νερό 1μιση μήνα μετά παραμένει μυστήριο και δεν έχω βρει την λύση. Είχα και ένα άλλο τοπικ που ρωτούσα αν το seachem purigen θα με βοηθήσει να δω για πρώτη φορά καθαρό νερό χωρίς να μου τραβήξει λιπάσματα

Για την λίπανση , έχω ξεκινήσει με ένα γενικό λίπασμα seachem flourish , έχω υπολογίσει την δόση για τα λίτρα μου , την έχω κάνει δια 3 και μετά δια 6 οπότε ουσιαστικά ρίχνω 0,3 ml την ημέρα εκτός από όταν αλλάζω νερό.. Δεν ξέρω μήπως πρέπει πλέον να αυξήσω που μπήκε το φως και το co2.

Για την φυτομάζα σκέφτομαι να μην προβώ σε καινούργια φυτά αλλά να εκμεταλευτώ μελλοντικά μου κλαδέματα και να την αυξήσω!
Τώρα για πιο συγκεκριμένα λιπάσματα μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο διαβάζοντας τα φυτά μου..

Edit. Κάνω 1 edit να πω πως ο πολύς φωτισμός θα μετριαστεί κάπως στο εσωτερικό γιατί σκέφτομαι να δώσω και 1 νότα από λίγα φυτά επιφάνειας. Συγκεκριμένα μου αρέσει πολύ το φυτό αυτό στην επιφάνεια στο παρακάτω βίντεο.
Επειδή όμως παιδιά δεν ξέρω πως λέγεται όποιος γνωρίζει ας μου δώσει πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ

https://www.youtube.com/watch?v=XGMuc0De2sM
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-16, 09:54
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το aquascaping και η ιδεα σου με αυτο που θελεις να κανεις μου αρεσουν πολυ.Μου φαινεται οτι βιαζεσαι λιγο να τα εχεις ολα,χαλαρωσε και απολαυσε το σιγα σιγα.Οσο περναει ο χρονος θα οριμαζει και ο βυθος και θα ειναι καλυτερα.Απο προσωπικη εμπειρια εξαρσης αλγης (για φωτισμο και λιπασματα ειναι εδω οι πιο εμπειροι) εγω θα σου πω οτι οσο πιο γεματο με φυτα ειναι το ενυδρειο τοσο καλυτερα ειναι.Τρωνε ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα και δεν αφηνουν τις αλγες να αναπτυχθουν.Παρε φυτα και βαλε,με τα λεφτα που θα χαλασεις για διαφορα σκευασματα αγοραζεις οσα θες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-16, 10:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γενικο της seachem δε χρειαζεται καθε μερα. Μαλλον αυτο σου προκαλει καφε αλγη. Βαλε 2 με τρεις φορες τη βδομαδα τηνς ιδια δοση.

Τo γενικο απλα σου δινει μικροστοιχεια. Αυτα χρειαζονται αλλα σε μικρες ποσοτητες απο τα φυτα. Αντιθετα τα μακροστοιχεια Ν-P-K ειναι αυτα που ζητανε σε μεγαλυτερες ποσοτητες τα φυτα. Προτεινω να προμηθευτεις νιτρικο καλλιο KNO3 για αρχη. Σιδηρο οχι ακομα γιατι εχει μεσα το Flourish.

To φυτο στο video ειναι το Αmazon Frogbit ( Limnobium laevigatum).
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-16, 10:42
Το avatar του χρήστη kompsognathous
kompsognathous Ο χρήστης kompsognathous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

στεφανε για KNO3 εννοείς Seachem Flourish Potassium?

αυτο Seachem Flourish Nitrogen και ο φωσφορος χρειαζονται όταν τα NO3 ΕΙΝΑΙ πολυ χαμηλα? η καμια σχέση
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-02-16, 10:55
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

ΚΝΟ3 ειναι το νιτρικο καλλιο. Ειναι σκονη λιπασμα (εγω το αγοραζω απο τα γεωργικα προιοντα) και κανουμε ενα διαλυμα με νερο που μας δινει νιτρικα ( ΝΟ3) και λιγο καλλιο. Ετσι δε χρειαζεται να παρουμε σκευασμα του εμποριου οπως ειναι πχ to nitrogen της Seachem.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-16, 12:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Οπότε λέτε από τώρα να προμηθευτώ κνο3 και να ξεκινήσω;

Για το flourish αν κατάλαβα καλά να μειώσω τις ημέρες που ρίχνω αλλά πόσο να ρίχνω; Δια 3 την δόση και σπασμένη σε 3 μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-02-16, 16:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΝΟ3 ειναι το νιτρικο καλλιο. Ειναι σκονη λιπασμα (εγω το αγοραζω απο τα γεωργικα προιοντα) και κανουμε ενα διαλυμα με νερο που μας δινει νιτρικα ( ΝΟ3) και λιγο καλλιο. Ετσι δε χρειαζεται να παρουμε σκευασμα του εμποριου οπως ειναι πχ to nitrogen της Seachem.
Επειδη με ενδιαφερει απο ποιο καταστημα το αγοραζεις και τι βαθμο καθαροτητας εχει;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-16, 18:58
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Να κανω μια παρατηρηση στα παραπανω σημαντικη πιστευωΑπ τη στιγμη που μετραμε νιτρικα στο ενυδρειο ας πουμε 10-15 πρεπει να ριχνουμε νιτρικο καλιο;;Στεφανε εγω ας πουμε δεν εχω ριξει νιτρικο καλιο ποτε μεχρι στιγμης αν και την εχω τη σκονη αφου μετραω νιτρικα..Ειναι λαθος;;
Αλλα ριχνω φουλ θ. καλιο να πιασω 20ppm περιπου και λιγο γενικο της seachem+λιγο traces..Ενταξει αμεσως μετα την αλλαγη νερου μετραω 5-10..Εκει χρειαζεται νιτρικο καλιο μηπως να ριχνουμε στην πρωτη μερα;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-02-16, 22:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη με ενδιαφερει απο ποιο καταστημα το αγοραζεις και τι βαθμο καθαροτητας εχει;
Σταυρο το νιτρικο καλιο το εχω προμηθευτει απο φιλο μου γεωπονο στη Λαρισα. Ειναι της εταιρειας YARA με το εμπορικο ονομα Κrista K. Eιναι καθαρο αλλα δυστυχως στη Φραγκων δε καταφερα να το βρω. Δεν πιστευω και με αλλη μαρκα να εχεις θεμα απλα αυτο ειναι δοκιμασμενο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω μια παρατηρηση στα παραπανω σημαντικη πιστευωΑπ τη στιγμη που μετραμε νιτρικα στο ενυδρειο ας πουμε 10-15 πρεπει να ριχνουμε νιτρικο καλιο;;Στεφανε εγω ας πουμε δεν εχω ριξει νιτρικο καλιο ποτε μεχρι στιγμης αν και την εχω τη σκονη αφου μετραω νιτρικα..Ειναι λαθος;;
Αλλα ριχνω φουλ θ. καλιο να πιασω 20ppm περιπου και λιγο γενικο της seachem+λιγο traces..Ενταξει αμεσως μετα την αλλαγη νερου μετραω 5-10..Εκει χρειαζεται νιτρικο καλιο μηπως να ριχνουμε στην πρωτη μερα;
Θεμη τα τεστ δε τα θεωρω επιστημονικα εργαλεια ακριβειας. Δε τα χρησιμοποιω . Για αυτο το λογο υπαρχει το estimative index. Βαζουμε αρκετα θρεπτικα για να εχουν ολα τα φυτα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-16, 03:59
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=sarpijk;922519]Σταυρο το νιτρικο καλιο το εχω προμηθευτει απο φιλο μου γεωπονο στη Λαρισα. Ειναι της εταιρειας YARA με το εμπορικο ονομα Κrista K. Eιναι καθαρο αλλα δυστυχως στη Φραγκων δε καταφερα να το βρω. Δεν πιστευω και με αλλη μαρκα να εχεις θεμα απλα αυτο ειναι δοκιμασμενο.

Σ' ευχαριστω.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-16, 18:49
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Έδωσα μία ευκαιρία στο Purigen τελικά. Η αλήθεια είναι πως εντός 4 ωρών ήδη βλέπω τη διαφορά στην καθαρότητα του νερού.
Τώρα σχετικά με το πως επηρεάζει τα νο3 κλπ αυτό θα το δω στις μετρήσεις.

Έχω πάρει και το Nitrogen της seachem . Γενικότερα μετράω πολύ λίγα νο3. Έχω μόλις 2 ψαράκια μέσα και τους γόνους τους οπότε νομίζω αυτό παίζει ρόλο στα νο3.

Το σκεύασμα έχει μία δοσολογία πάνω που προτείνει να ρίχνουμε 2 φορές την εβδομάδα.
Εγώ πχ την δοσολογία του γενικού λιπάσματος seachem flourish την έχω υπολογίσει /3 και μετά πάλι /3 σε 3 ημέρες. Ρίχνω δηλαδή το 1/3 της αναγραφόμενης δοσολογίας αλλά και αυτό σπασμένο σε 3 ημέρες μέσα στην εβδομάδα.

Να κάνω το ανάλογο και για το Nitrogen;

Eυχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-16, 19:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Kαλησπέρα

Καλησπέρα παιδιά,

Το ενυδρείο είναι σε συσκότιση από χτες γιατί είχα αρχή κυανοβακτηρίου στη Moss πάνω αλλά και λίγο στην άμμο οπότε το έβαλα σε θεραπεία :P

Στο ψάξιμο που κάνω νομίζω πως οφείλεται στα ανύπαρκτα νιτρικά μου , σε συνδιασμό με το καλσόν που είχα στο φίλτρο λόγω γέννας που έριχνε την κυκλοφορία. Τώρα αναγκαστικά το έβγαλα , δεν ξέρω αν κανένα μικρό θα επιβιώσει αλλά δεν είχα επιλογές. Θα το καταπολεμήσω με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο και αυξάνοντας την φυτομάζα θα νικήσω τις άλγες.

Στο αισθητικό κομμάτι επειδή ακόμα ψάχνομαι και βλέπω τόσο ωραίες δουλειές από μέλη μας σκέφτομαι να κάνω μία αλλαγή.
Για την ακρίβεια έλεγα να πάω σε 2 ρίζες διαφορετικές από αυτές που έχω , οι οποίες θα μπούνε αριστερά και δεξιά στις άκρες αφήνωντας το ενυδρείο στο κέντρο κενό για φυτά. Έτσι νιώθω πως όταν θα το κοιτάς θα έχει ένα σημείο αναφοράς κυρίως κεντρικά, περιστοιχισμένο από τις ρίζες.
Δεν ξέρω πως σας ακούγεται , νιώθω πως δεν έχω να χάσω τίποτα να δοκιμάσω στη φάση που βρίσκομαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
110 λίτρα φυτεμένο giwrgos rott Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 24-08-14 15:21
Φυτεμένο 240 λίτρα iliaspanagiotou Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 25-08-11 11:25
Φυτεμένο 30 λίτρα loki21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-07-11 16:37
96 λίτρα φυτεμένο medico Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 15-10-10 15:39
Κοινωνικό φυτεμένο 60 Λίτρα..αυτό είναι το ενυδρείο μας! etomis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 23-10-08 09:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08677 seconds with 14 queries