Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-03, 16:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Βιβλίο προς αποφυγή

Αν, λεω αν, βολταροντας στην amazon πεσετε πανω σ'αυτο το βιβλιο:
"Aquarium Styles: Imaginative Ideas for Creating Dream homes for fish"
By Matthew Christian
μην αφησετε τον τιτλο και το εξωφυλλο του να σας ξεγελασει.
Το βιβλιο βριθει λαθων , και "ανωδυνων" (υποχρεωτικη χρησιμοποιηση αεραντλιας, φυτα syngonium και dracaena κατω απο την επιφανεια), και επικινδυνων (συνδυασμοι χρυσοψαρων με νεον ή με guppies, μεγαλους αριθμους ψαριων σε μικρα μεγεθη, χρησιμοποιηση ξυλοκολλας και βερνικιου).
Τα δε "aquascapes".... ονειρικα!!! Σκαναρα μερικα για την οπτικη σας απολαυση: http://www.aquatek.gr/kitch/kitch.html
Χαριτωμενο ΥΓ: Εβαλα το ιδιο ποστ στο board του Tom...στους αμερικανους φιλους μας τους αρεσαν τα aquascapes........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 19-09-07 στις 20:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-03, 17:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το kitch.html τα λέει όλα...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-03, 18:48
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Re: Βιβλίο προς αποφυγή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εβαλα το ιδιο ποστ στο board του Tom...στους αμερικανους φιλους μας τους αρεσαν τα aquascapes........
Οχι αυτο τα λεει ολα
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-03, 23:54
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Βιβλίο προς αποφυγή

Αλήθεια αυτό το "φυτό" που μοιάζει με το χτυπητήρι που χρησιμοποιεί η μητέρα μου για τα υλικά του κέικ πιο είναι;;;
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-03, 01:07
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Σιγα μπας και δεν τους αρεσαν !!
Το παραξενο θαταν να ΜΗΝ τους αρεσει !!

εχω ενα black & decker με καμμενα καρβουνακια,τι λετε θα δειχνει ομορφο μεσα στις αφρικανες???
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-03, 02:13
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

γαυρος, έριξες πάρα πολύ καλή ιδέα!!!!!!
Το black & decker ανοιγμένο στην μέση, λίγο περιέλιξη χύμα, για να γεμίσει η διακόσμηση βάζεις μερικά γιαλόχαρτα γύρω-γύρω, αν βρεις και μερικά ρουλεμάν καλά δεν είναι; Για υπόστρωμα μπορεις να βάλεις και λίγο οικοδομικό αμοχάλικο, όμορφο δεν θα είναι;
Στην επόμενη εικαστική έκθεση μοντερνας τέχνης αυτό θα στείλω!!!


Καλή η πλάκα, το πρόβλημα με τα βιβλία ειναι σοβαρό.
Ενώ στο ιντερνετ βρίσκεις πάρα πολλά υπέροχα αρθρα, ανθρώπους με μεράκι, γνώσεις, πέιρα, δυστηχώς με τα βιβλία δεν συμβαίνει το ίδιο. Στην αρχή σαν αρχάριος ξεφίλησα αρκετα βιβλία του στυλ "My First Aquarium", δεν κατάφερα να βρώ κανένα να πλησιάζει έστω το 10% απο αυτά που βρίσκεις εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-03, 12:29
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ελα ρε γαμ*# και εγω ο ηλιθιος καθομαι και κουβαλαω πετρες απο την αλλη ακρη της Ελλαδας... φτου!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-03, 13:12
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Εντάξει για τα λάθος υλικά μέσα στο ενυδρείο συμφωνώ και εγώ αλλά βρε παιδιά, η διακόσμηση εφόσον πληρεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις για τους κατοίκους του ενυδρείου, είναι και θα πρέπει να είναι έρμαιο της φαντασίας του κατόχου ... δηλαδή αν γουστάρω εγώ να βάλω ροζ κορδελίτσες (μη τοξικές φυσικά μη ξεχνιόμαστε ... χεχεχεχε) γύρω από μια ανούμπια, τότε νομίζω ότι είναι λάθος να έρθει να με κατηγορήσει κάποιος ότι δεν έχω γούστο ... το γούστο είναι υποκειμενικό. Κάτι που αρέσει σε εμένα μπορεί να μην αρέσει σε χίλιους και αντίστροφα.
Στην τελική πολλά από τα ψάρια του εμπορίου ούτε καν ξέρουν πως μοιάζει ο φυσικός τους βιότοπος αφού γεννήθηκαν σε αιχμαλωσία, επομένως γιατί να τους φαίνεται αφύσικος ένας δύτης μινιατούρα που βγάζει μπουρμπουλίθρες από την μασχάλη του;
Σίγουρα τα πολύ ανοιχτά χρώματα που χρησιμοποιεί ο τύπος στις φωτογραφίες τις συγκεκριμένες είναι απαγορευτικά, εντούτοις όμως υπάρχουν κάποια εντυπωσιακά setups ενυδρείων τα οποία πολλοί βιάζονται να κατηγορίσουν ως 'κιτσ' μόνο και μόνο επειδή δεν μοιάζουν με βιότοπο. Πείτε με 'κιτσ' αλλά η κάτω δεξιά με τα γκουράμια μου αρέσει και εμένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-03, 21:43
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Eπειδη ξετρελλαθηκα με το καταπληκτικο γουστο των Αμερικανων,(αυτοι στο μπορντ του θειου Τομ επικροτησαν ανεπιφυλακτα αυτες τις πανεμορφες φωτο που ανεβασε ο προεδρος) :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P ,μου ηταν αδυνατον να μη συμβαδισω και παραλληλιστω με το προηγμενης αποψης και φανταστικου Αμερικανικου γουστου.
Ετσι λοιπον μια αμεση εικαστικη παρεμβαση στο ενυδρειο μου νομιζω οτι ηταν αναγκαια!Δεν γινεται να υστερουμε σε γουστο και φαντασια απο τους φιλους μας.
Και μην νομιζετε οτι ειναι τπτ δυσκολο,ενα δραπανακι,2-3 βαζακια με κερι,ενα αλφαδι και ενα καμινετο δωσαν νομιζω μια περιφημη εικαστικη νοτα στο ηδη εγκαταλελειμενο και κιτς ενυδρειο που μεχρι τωρα νομιζα οτι ειχa!!ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΕ ΝΕΑ VERSION !!
http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id17.html


__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-03, 03:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οκ δεν συζηταμε προφανως τα τοξικα υλικα στα οποια συμφωνουμε ολοι. Παρ'ολο που τα περισσοτερα υλικα στις συγκεκριμενες φωτος ειναι εν δυναμει επικινδυνα - στην κατω δεξια οι πετρες ειναι τοξικες, η λευκη επιστρωση στις λαμπες, κλπ - ας υποθεσουμε οτι δεν ειναι.
Απο κει και περα, παρ'ολο που εμενα μου φερνει εναν εμετο, θα συμφωνησω οτι η αισθητικη του καθενος ειναι υποκειμενικη - το προβλημα ομως δεν ειναι αισθητικο. Αν τα ψαρια εκει μεσα ηταν αυτα τα πλαστικα που αιωρουνται, με γεια του με χαρα του (μακρια απο μενα απλως).
Αλλά ενα ενυδρειο ειναι πριν απ'ολα ενας τοπος διαβιωσης ζωντανων πλασματων με συνθηκες οσο πιο κοντα γινεται στο φυσικο τους περιβαλλον - οσο μπορει να ειναι αυτο εφικτο. Μετά, ερχεται ο ρολος του ως διακοσμητικο στοιχειο εναρμονισμενο στο περιβαλλον μας και ως στοιχειο αγχολυτικο (για μας) κλπ.
Παράθεση:
η διακόσμηση εφόσον πληρεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις για τους κατοίκους του ενυδρείου,είναι και θα πρέπει να είναι έρμαιο της φαντασίας του κατόχου

Στην τελική πολλά από τα ψάρια του εμπορίου ούτε καν ξέρουν πως μοιάζει ο φυσικός τους βιότοπος αφού γεννήθηκαν σε αιχμαλωσία
Βασικες προυποθεσεις: Θεωρωντας το ενυδρειο σαν τοπο διαβιωσης, το λιγοτερο που μπορεις να προσφερεις στους κατοικους του, ειναι ενα περιβαλλον χωρις στρες: Κρυψωνες προσαρμοσμενες στις αναγκες καθε ειδους, και χρωματα στα οποια μπορει να καμουφλαριστει που το κανουν να νιωθει ασφαλες. Tο μονο που δεν μπορεις να δεις σ'αυτα τα τερατουργηματα ειναι ΕΝΑ φυσικο χρωμα, εκτος των ψαριων (με αμφιβολια, αν βγαλεις και τα albinos) κι ενα φυσικο σχημα. Τα ψαρια παρόλο που εχουν γεννηθει σε αιχμαλωσια, "θυμουνται" πολυ καλά τι χρειαζονται - ειτε αυτο ειναι οτι τρωνε ψηλα ή χαμηλα, ζωντανη τροφη ή φυτικη, ειτε αυτο ειναι ο τροπος αναπαραγωγης τους, δεν τους τα εδειξε κανεις - ειναι "τυπωμενα" στα γενετικα τους κυτταρα. Το στρες των ψαριων σ'αυτα τα διαφανη κουτια πρεπει να ειναι απιστευτο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-03, 15:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Kαλέ τι είναι αυτά ????????
Τα ενυδρεία της Barbarela ???
YΓ αχαχουχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-04-05, 21:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

klaus wilkerling ΕΝΥΔΡΕΙΑ απο εκδοσεις ψυχαλος μεταφρασμενο......
ΜΑΚΡΙΑ το χω διαβασει πριν ανακαλυψω το board και μολις μπηκα τα εβλπα ολα κινεζικα εδω.....κανα μηνα μετα πειρα χαμπαρι.....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05321 seconds with 12 queries