Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-20, 17:58
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Αναγνώριση είδους χρυσόψαρου.

Χαιρετώ την παρέα μετά απο πολύ καιρό!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το είδος του χρυσοψαρούλη μου μιας και το πρωί έχασα τον φιλαράκο που τον συνόδευε τα 5 τελευταία χρόνια. Swim bladder που κράτησε καιρό και δεν κατάφερα ποτέ να επαναφέρω πλήρως.

Ο εικονιζόμενος έμεινε για καιρό αγκαλιά με τον φίλο του, σήμερα πονάω περισσότερο που τον βλέπω μόνο του να κάθεται στο σημείο που βρισκόταν μόνιμα ξαπλωμένος ο κολλητός του.
Ένεκα της αργίας δεν κατάφερα να πάω σήμερα, αύριο πρωί όμως έφυγα για το pet shop.

Κι εδώ είναι που σας χρειάζομαι, μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το είδος του ώστε να παρω ακριβώς το ίδιο; Fancy ναι, υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που θα πρέπει να αναφέρω στο κατάστημα;

Θα μου άρεσε να ξέρω και το φύλο αυτού που βλέπετε παρακάτω, έχω την ταση να τον αποκαλώ σαν να είναι αγοράκι αλλά τα υπόλοιπα (μέγεθος, ουρά, κοιλιά ) μου λένε πως μάλλον εδώ βλέπουμε μια κοπελίτσα. Βγάζει κανείς σας κάποια άκρη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-20, 18:29
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Λυπάμαι για το ψαράκι σου , δυστυχώς το swimblander είναι άτιμο πράγμα στα fancy.
Για το φύλο του ψαριού, δες εδω
Το ψαράκι πρέπει να είναι veiltail , αν όντως έχει πολύ μεγάλη ουρά , όπως φαίνεται στην φωτογραφία.
Δεν έχει όμως σημασία τι fancy θα επιλέξεις, ίδιες ανάγκες έχουν, ίδια είδη είναι.
Το νέο ψάρι καραντίνα 1 μήνα , οπωσδήποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-20, 18:58
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Βοήθησε πολύ το άρθρο για το φύλο, μάλλον καλά τον λέω αγόραρο εγω.

Ενα μήνα καραντίνα λες ε; Ήμουν σίγουρος ότι ένα γρήγορο μπανάκι σε νερό με λίγο ενυδρειακό αλάτι είναι αρκετό, μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτω όμως πριν έχω άλλα παρατράγουδα.

Ευχαριστώ.!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-20, 19:21
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Για να μην έχεις παρατράγουδα στο λέω.
Βάλτο σ ένα πλαστικό κουτί (50-60 λίτρα) αν δεν έχεις ενυδρείο , μπόλιασε ένα φιλτρακι και άφησε το εκεί .
Βάλτου και προληπτικά 2γρ./λίτρο αλάτι και παρακολούθησε το. Αν δεν είναι μήνας , άστο 20 μέρες.
Αφαιρεις σταδιακά το αλάτι για μερικές μέρες με συχνές καθημερινές αλλαγές, πριν μπει στο κυρίως ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-20, 20:19
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Για καλή μου τύχη έχω διαθέσιμο ένα παλιό 40άρι πεντακάθαρο και έτοιμο για στήσιμο, από τις εποχές που φιλοξενούσε δύο υπέροχα χελωνάκια μέσα αν και κάποια στιγμή χρησιμοποιήθηκε ξανά σας ενυδρείο καραντινας για θεραπεία με melafix.

Έτσι θα γίνει κι ευχαριστώ για την υπόδειξη, από το 2014 έχω να προσθέσω ζωντανό οργανισμό στο 125αράκι μου (Rio 125 με βγαλμένο το εσωτερικό φίλτρο έχω ) και δεν θα πήγαινε καν στο μυαλό μου όλη αυτή η διαδικασία πριν συστήσω τον νέο κάτοικο στο νέο του περιβάλλον.

Αυστηρά με δύο fancy όλα αυτά τα χρόνια (τρία ήταν αρχικά με το πρώτο να μας αφηνει πολύ νωρίς ) αλλά ήρθε η ώρα της αντικατάστασης της μιας θέσης.

Το ευχάριστο είναι πως ο τωρινός κάτοικος ήδη δείχνει να ευχαριστιέται τον χώρο που του απέμεινε σε αποκλειστικότητα, το πρωί με αγχωσε λίγο η αλήθεια είναι που πήγε και μπαστακώθηκε στο σημείο που είχε καταλάβει ο αρρωστούλης..

Ήταν μονίμως δίπλα στον αρρωστουλη μου όμως όλο αυτόν τον καιρό παιδιά, μιλάμε για μήνες. Μόνο όταν έπεφτε το φαγητό έκανε τον "σαματά" του. Μόλις έτρωγε πήγαινε καρφί να κρατήσει συντροφιά στον ξαπλωμένο..
Σήμερα θέλησε η μοίρα να ξεκουράσει τον πρώτο και διέκρινα στον δεύτερο μια μελαγχολία όταν έμεινε μόνος μέσα στο ενυδρείο, ευτυχώς κράτησε για λίγο ομως και τώρα που τον παρακολουθώ κάνει πάρτυ ανάμεσα στα φυτά. Έχουν ψυχή..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-20, 21:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα είναι πετ και νιώθουν..
Το νέο που θα επιλέξεις , προσπάθησε να είναι σε περίπου ίδιο μέγεθος με το δικό σου..
Τυχαίνει κάποιες φορές τα μικρότερα να ενοχλούν ή να τσιμπάνε ουρές..
Φυσικά μπορεί αυτό να συμβεί και σε μεγαλύτερα , αλλά συνήθως τα μικρότερα τυχαίνει να έχουν αυτή την τάση.
Κι αν θες θηλυκό , έλεγξε το, να προεξέχει ο πρωκτός.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-20, 21:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Για καλή μου τύχη το petshop που επισκέπτομαι θα βοηθήσει σίγουρα στο να βρούμε τον κατάλληλο - την κατάλληλη μάλλον αφού θα ψάξω όντως για το αντίθετο φύλο από αυτό που ήδη έχω - και ναι, εννοείται θα προσπαθήσω να επιλέξω σε όσο το δυνατόν πιο κοντινό σε μέγεθος χρυσοψαράκι.
Κι ελπίζω να φτιάξω ενα όμορφο ζευγάρι γεματο ερωτοτροπιες αυτή τη φορά.

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες.!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση είδους 3r4ndo Γλυκό νερό - Γενικά 2 30-03-10 19:52
Αναγνώριση χρυσόψαρου lucy Χρυσόψαρα 11 20-03-07 21:52
Αναγνώριση είδους bogias Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 01-06-06 14:39
Αναγνώριση είδους namesis Γλυκό νερό - Γενικά 1 22-04-06 21:42
Αναγνώριση Είδους Filippos Malawi 7 14-10-05 08:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04087 seconds with 14 queries