Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-15, 17:29
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή απορίες για κατασκευή vivarium

Eχω ένα ενυδρειάκι 48x36x43 που κάθεται αφημένο και μιας και δεν πρόκειται να το λειτουργήσω, σκέφτομαι μπας και δοκιμάσω να φτιάξω κάτι σε vivarium χωρίς κανένα ιδιαίτερο κόστος, αλλά έχω κάποιες απορίες.
Αρχικά να πώ αν το έκανα θα έβαζα φυτά χωρίς πολλές απαιτήσεις σε φως (ίσως μόνο με φυσικό φως). Σκέφτομαι βρύα, φτέρες, τίποτα παχύφυτα και τροπικά. Απο τεχνικό εξοπλισμό γενικά τίποτα. Για τις απαιτήσεις σε υγρασία σκέφτομαι απλά ψέκασμα. Επίσης σκέφτομαι την περίπτωση στο τέλος να έβαζα και κανένα βατραχάκι μέσα που να ταιριάζει σ' αυτές τις συνθήκες.
Οι απορίες μου.

1. Εχω δει σε κάποιες κατασκευές να τοποθετείτε στο πάτο πλαστική σχάρα ( egg crate) ή leca balls και πάνω εκεί το χώμα. Είναι απαραίτητο αυτό για την αποστράγγιση? δεν γίνεται κατευθείαν να ρίξουμε χώμα?
2. Αν θελήσω να φτιάξω μια πλάτη με χώμα και να βάλω φυτά, χρησιμοποιώ πολυουρεθάνη και πάνω της "κολλάω" χώμα? Και πώς φυτεύονται εκεί μέσα φυτά?
3. Προτεινόμενο χώμα? Καθαρή τύρφη, χούμος (με περλίτη)?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-15, 19:02
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

1)Ειναι απαραιτητο να υπαρχει ψευτικος πατος , ειτε απο leca ειτε απο egg crate για την αποστραγγιση του υποστρωματος αλλα και για την αφαιρεση του πλεοναζοντος νερου απο το ψεκασμα, οποτε με καποιο τροπο πρεπει να φροντισεις και για αυτο. Δηλαδη ή θα βαλεις καποια μικρη αντλια ή ενα αλφαδολαστικο και θα το αφαιρεις απο εκει το νερο.
2)Την πολυουρεθανη την περνας με σιλικονη για ενυδρειο και πανω κολλας χουμο κατα προτιμηση
3)Μπορεις να βαλεις μειγμα απο οικολογικη τυρφη,ενεργο ανθρακα,τριμενα ξερα φυλλα (π.χ βελανιδιας),χουμο,βρυα και περλιτη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ποιον από τους 2 τροπους προσέγγισης προτιμάς?
α) Βαζεις μερικα φυτα απλως για να πειραματίζεσαι και ότι ζησει, απλα για να ασχολείσαι.
β) θελεις να κανεις κατι πιο προσεγμενο και σκέφτεσαι να κρατησεις και καποιο ζωντανο όπως αναφέρεις.

Και στις 2 περιπτώσεις ναι, χρειαζεσαι αποστραγγιση εφόσον θελεις να βαλεις φυτα που φυτεύονται σε "χωμα". Επειδή θα ψεκάζεις, το νερο σιγα σιγα θα συσσωρευεται στον πυθμενα και το υπόστρωμα σου θα αρχισει να μυριζει πολύ ασχημα και οι ριζες των φυτων να σαπιζουν.
Οπωσδήποτε επιλεγεις καποια μεθοδο αποστράγγισης, π.χ. Leca balls, egg crate ή ότι άλλο κατεβασει η φαντασια σου (αρκει να μη σαπιζει-χαλαει) και καποιο υπόστρωμα που θα το κρατας πανω από τα υλικα αποστράγγισης με τη βοηθεια μιας σιτας. π.χ. από κατω προς τα πανω Leca balls, σιτα, υπόστρωμα.
Το υπόστρωμα μπορει να είναι coco fiber, coco husk, planting soil (πολύ ομοια ως υλικα - το Husk είναι μεγαλύτερα κομματακια) ή ιδανικα google πως να φτιαξεις ένα μειγμα ABG όπως το λενε που εχει και από τα παραπανω και μος, φυλλα, τυρφη και κομματια φλοιου (αυτό που βαζουμε στις ορχιδέες) σε καποιες αναλογιες. Αυτό το μειγμα φαινεται να είναι το καταλληλοτερο για τα φυτα, να μη μυριζει και να μη χρειαζεται ανανεωση για χρονια.

Θα πρεπει να μεριμνησεις για καποιο τροπο εξαγωγης της περισσειας νερου που θα συγκεντρώνεται στον πυθμενα. Ειτε με καποια τρυπα στο γυαλι και ταπα, ειτε με μια αντλια μικρη στον πυθμενα ειτε με ένα σωληνακι κι αναρροφηση όπως κανω εγω με το δικο μου.

Αναλογα τα φυτα μπορεις να βαλεις φωτισμο η και όχι, αν και η γνωμη μου είναι πως ακομη και μια απλη λαμπα γραφειου θα αναδειξει εντελως το βιβαριο σου και θα βοηθησει όλα τα φυτα. το δικο μου με σβηστο το φως δε μου κανει αισθηση ουτε να το κοιταω, ενώ όταν αναβει με κανει και κολλαω με τις ωρες και να το παρατηρω.

Από εκει και περα αν σκέφτεσαι για καποιο ζωντανο όπως βατραχο θα πρεπει να σκεφτεις την καλλιεργεια ζωντανης τροφης. Αυτό αν και φανταζει βουνο είναι ιδιαιτερα ευκολο και σου εξασφαλιζει και πολύ καλη τροφη για τα ψαρακια σου. Καλλιεργώ fruit flies και springtails και γινονται αναρπαστα τοσο από τα ψαρακια (γκαπυς! φαντασου..) οσο και από το βατραχακι μου.

Αν θελεις να ασχοληθείς με αμφιβια θα σου προτεινα τα ωραιοτερα κατ' εμε βατραχακια...dart frogs! Δε χρειαζονται στοιχειο νερου (λιμνουλα, καταρρακτη κ.τ.λ.) παρα μονο υψηλη υγρασία. Αυτό που θελει προσοχη είναι οι υψηλες θερμοκρασίες. Αν εχεις όμως κλιματισμο στο δωματιο ή θελεις να το φτιαξεις καπου δροσερα π.χ. υπογειο τοτε δεν εχεις κανενα θεμα.

Ξεκινησα κι εγω πειραματικα αλλα πορωθηκα και δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτό το χομπυ δεν εχει διαδοθεί στην Ελλαδα. Τα βιβάρια είναι περισσοτερο ευκολοσυντήρητα καθως ουτε αλλαγες νερου θελουν, ουτε φιλτρα καθαριζεις. Αν πιανουν και τα χερια σου μπορεις να κανεις παπαδες, όπως συστηματα βροχης κ.τ.λ.

Οσον αφορα την πλατη καποιοι κανουν υποδοχες-γλαστρακια για να φυτεψουν φυτα που θελουν υπόστρωμα. Αλλοι χρησιμοποιουν φυτα όπως οι βρομελιες που "καρφιτσώνονται" απλως πανω στην πλατη και δε χρειαζεται καποια ¨θηκη".

Αποφασισε λοιπον ποσο θελεις να εντρυφήσεις αρχικα γιατι αλλιως είναι να κρατησεις μια "γυαλα με φυτα" κι αλλιως να κανεις ένα κλειστο οικοσυστημα με φυτα και ζωντανα οπου θα παρατηρείς αλληλεπιδράσεις.
----------------------------------------------------
Ανδρεα μεχρι να γραψω το κατεβατο με προλαβες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-15, 22:28
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Thanks για τις απαντήσεις, καθαρίζουν κάποια πράγματα τώρα στο μυαλό μου.
Ναι, καταλαβαίνω αυτό που λες. Αν το προχωρήσω τελικά, θέλω να γίνει καλά και προσεγμένα και όχι ότι κάτσει. Απλά θέλω να αποφύγω κάποια πολυπλοκότητα στη κατασκευή, με διάφορους εξοπλισμούς και υψηλές απαιτήσεις.

Οπότε ο ψεύτικος πάτος με κάποιο απτα υλικά είναι απαραίτητος και το "κανονικό" μέρος του πάτου ας πούμε είναι κάποια εκατοστά πιο πάνω, οκ.. Οσο για το νερό που θα μαζεύεται, κάποιο αλφαδολάστικο σκέφτομαι και θα το τραβάω. Θα λήξω τι φυτά θαθελα να βάλω και θα δώ για το θέμα του φωτισμού.

Για την πλάτη το κατάλαβα το τρόπο. Τα φυτά όμως που φυτεύονται στα γλαστράκια-ποτηράκια δεν περιορίζονται στην αναπτυξή τους, αφού ο χώρος που είναι το ρίζωμα είναι περιορισμένος?

Οσον αφορά τη ζωντανή τροφή που χρειάζονται τα βατραχάκια δεν παίζει πρόβλημα μ΄αυτό.. Τα springtails που τα βρήκες? Ωραία τα dart frogs, δηλητηριώδη κιόλας νομίζω. Μαρέσουν και τα Red Eyed Tree. Δεν ξέρω τί μπορεί να βρεθεί και ποιο είναι λιγότερο απαιτητικό, θα το ψάξω και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-15, 00:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καμια πολυπλοκοτητα αν δε θελεις. Μπορεις να τα εχεις όλα αυτοματοποιημένα...μπορεις και τιποτα. Ένα ψεκασμα μια φορα τη μερα μπορει να είναι υπεραρκετο - εξαρτάται ποσο καλο "αερισμο" εχει το βιβαριο. αν θελεις να κρατησεις darts το μονο εργαλειο που χρειαζεσαι ένα ένα υγρασιομετρο και θερμομετρο.

ο φωτισμος μπορει να είναι μια απλη λαμπα οικονομιας...για τα φυτα προτιμάμε περιπου 6000-6500 κελβιν. τα ζωντανα αναλαμβανουν τη λιπανση.

τα καταστήματα που εχουν ζωντανες τροφες και φερνουν και τα αντιστοιχα ζωάκια εχουν ποικιλια τροφων. από εκει και οι μυγες και τα springtails και τα φασουλοσκαθαρα που εχω....μπορω να σε "μπολιασω" κι εγω για αρχη.

τα darts είναι δηλητηριωδη μονο στη φυση. στην αιχμαλωσια δεν μπορουν να παραγουν δηλητηριο. Αυτό βεβαια δε σημαινει ότι μπορεις να τα πιασεις.
τα red eye και καποια αλλα ειδη είναι νυκτοβια οποτε εξαρτάται και τι ζητας. εγω δεν ηθελα έναν βατραχο που είναι ακίνητος ολη μερα κοιμισμένος και να κοαζει τη νυχτα Υπαρχουν πολλες πληροφοριες σε ξενα σαιτς για τις απαιτησεις των ειδων. αυτό το ειδες? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51929

οσο για τα γλαστρακια επαρκουν γιατι τα συγκεκριμενα φυτα χρειαζονται μικρη ποσοτητα υποστρώματος. περισσοτερο για αγκιστρωση παρα για θρεψη. αναλογα το ειδος παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-15, 12:21
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καμια πολυπλοκοτητα αν δε θελεις. Μπορεις να τα εχεις όλα αυτοματοποιημένα...μπορεις και τιποτα. Ένα ψεκασμα μια φορα τη μερα μπορει να είναι υπεραρκετο - εξαρτάται ποσο καλο "αερισμο" εχει το βιβαριο. αν θελεις να κρατησεις darts το μονο εργαλειο που χρειαζεσαι ένα ένα υγρασιομετρο και θερμομετρο.

ο φωτισμος μπορει να είναι μια απλη λαμπα οικονομιας...για τα φυτα προτιμάμε περιπου 6000-6500 κελβιν. τα ζωντανα αναλαμβανουν τη λιπανση.
να ένας ακόμα λόγος να μπεί και κανένα βατράχι

τα καταστήματα που εχουν ζωντανες τροφες και φερνουν και τα αντιστοιχα ζωάκια εχουν ποικιλια τροφων. από εκει και οι μυγες και τα springtails και τα φασουλοσκαθαρα που εχω....μπορω να σε "μπολιασω" κι εγω για αρχη.
Έχω υπόψιν μου κάποια καταστήματα αλλά ευχαρίστως θα δεχόμουν και μπόλι εφόσον προχωρήσει.

τα darts είναι δηλητηριωδη μονο στη φυση. στην αιχμαλωσια δεν μπορουν να παραγουν δηλητηριο. Αυτό βεβαια δε σημαινει ότι μπορεις να τα πιασεις.
τα red eye και καποια αλλα ειδη είναι νυκτοβια οποτε εξαρτάται και τι ζητας. εγω δεν ηθελα έναν βατραχο που είναι ακίνητος ολη μερα κοιμισμένος και να κοαζει τη νυχτα Υπαρχουν πολλες πληροφοριες σε ξενα σαιτς για τις απαιτησεις των ειδων. αυτό το ειδες? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51929
ναι, το είδα κατατοπιστικό άρθρο για το είδος.. πανέμορφα και πολύ μικρά σε μέγεθος. Δεν ξέρω και τα δυο μαρέσουν (dart κ red eye) απλά αποτι κατάλαβα έχουν διαφορετικές απαιτήσεις κυρίως ως προς τη θερμοκρασία και τις ώρες δραστηριοποίησης.

οσο για τα γλαστρακια επαρκουν γιατι τα συγκεκριμενα φυτα χρειαζονται μικρη ποσοτητα υποστρώματος. περισσοτερο για αγκιστρωση παρα για θρεψη. αναλογα το ειδος παντα.
Εχω βρει διάφορα άρθρα και με φυτά που μπορούν μπούν και στησίματα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα φτιάξω πλάτη ή όχι. Πάντως με βλέπω να το ξεκινάω, αφού το φτιάξω πρώτα στο μυαλό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-15, 21:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μελετη και σκεψη πιο πριν εξασφαλιζουν επιτυχια και αποφυγη βιαστικών λαθων που λιγο πολύ κανουμε οι περισσοτεροι. Εγω αν και ειχα διαβασει αρκετα...εχω στην πορεια μελετησει πολύ περισσοτερο και καποια πραγματα θα τα εκανα αλλιως αν ξεκινουσα τωρα.

από μπολι ο,τι θες αρκει να το εχω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-15, 14:47
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Και κάτι ακόμα. Τα φυτά τα φυτεύουμε στο υπόστρωμα μας παίρνοντας και ποσότητα απ' το χώμα της γλάστρας (όπως κάνουμε συνήθως σε μεταφυτεύσεις) ακόμα κ αν ξέρουμε ότι δεν έχουν πέσει χημικά ή σκέτα με τη η ρίζα τους?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-15, 19:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναλογα με ποιο τροπο θα τα φυτεψεις. πολλοι θαβουν τη γλαστρα όπως είναι με το χωμα της στο υπόστρωμα οποτε το χωμα μενει. Απαραιτητη προυποθεση βεβαια αυτό που ειπες. να παρεις τα φυτα από καπου που ξερεις ότι δεν εχουν χρησιμοποιηθεί χημικα.

τα δικα μου τα εβαλα απευθειας στο υπόστρωμα οποτε πεταξα ολο το χωμα που ειχαν γιατι δε ξερω τι μπορει να κουβαλουσε. πολλοι επισης "απολυμαινουν" τα φυτα τους με χρηση διαλυμάτων. προτείνονται διάφοροι τροποι αν ψαξεις στο ιντερνετ και δεν ισχυουν για όλα τα ειδη φυτων. διαβαζοντας θα δεις διαφορετικους τροπους και θα επιλεξεις αναλογα τα ειδη σου, το στοχο σου και τις προτιμήσεις σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Emersed Dart Frog Vivarium : Παρουσίαση και απορίες Σπύρος Μ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 07-12-11 14:58
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες για την κατασκευή ενυδρείου.. psipsinakis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 15-11-10 00:25
Vivarium tsilojohn Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 31-08-10 17:59
Vivarium gwgw ¶λλα ζώα 38 25-01-07 15:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05968 seconds with 13 queries